netopýr088 netopýr088 komentáře u knih

Amulet Amulet Roberto Bolaño

Bolañov jazyk je tak poetický aj keď píše vlastne o hrozných veciach, jeho metafory sú dokonale presné a výstižné, užívam si ho, vždy. Pani Charvátová je správna voľba na preklady Bolañových kníh, odvádza skvelú prácu, klobúk dolu, je to v tomto prípade predpokladám náročná ale krásna práca.
Ešte ma čaká Nacistická literatura v Americe a pevne dúfam, že sa dočkáme ďalších prekladov, bola by hrozná škoda, keby nie.

01.09.2021 5 z 5

Obrys Obrys Rachel Cusk

miestami ma to bavilo, ale to nie je meradlo, sem tam sa bolo na Cuskoch treba preCuskať ale pani Cusková ešte určite zarezonuje na literárnej scéne, ale týmto ma nepresvedčila. Lepší priemer, povedal by som...

18.07.2021 3 z 5

Prázdná židle Prázdná židle Richard Weiner

no ozaj, nedá sa dopátrať príčin údesu, ktorý je spustený údesom samým a nie vonkajšími okolnosťami, vskutku mnohé, čím sme sa previnili, pramení vo vymyslenom pocite viny, ktorý vyvolaný domnienkami, že sme niekomu ublížili, napĺňa nás hrôzou, ktorá nás znehybňuje po mnohé dni našich životov a neprestáva ani s odpustením, ani s pochopením pravdy.

05.07.2021 4 z 5

Kyklop Kyklop Ranko Marinković

pri románe Kyklop ma zaráža jeho vcelku nie vysoké hodnotenie, čítal som to už dávno, a hoc nepoznám slovenský preklad, považujem to dodnes za jednu výbornú knihu!

02.07.2021 5 z 5

Čiasi smrť Čiasi smrť Sergej Dovlatov (p)

Dovlatov píše tak dobre, pretože píše o vlastnej skúsenosti, a nebojí sa na seba odhaliť ani tie nepríjemné až trápne smiešne podrobnosti. Témy sú podobné ako v zbierke Kufor, a aj keď táto kniha je vlastne výberom poviedok z viacerých kníh, nič to nevadí, pretože Dovlatovove poviedky sa ponúkajú čítať ako román, pretože sú zaplnené rovnakými postavami, a ani ich štýl sa z príbehu na príbeh veľmi nemení.

02.07.2021 5 z 5

Zlaté brejličky Zlaté brejličky Giorgio Bassani

malá človečia tragédia v roztáčajúcom sa víre veľkej tragédie ľudskej...tuším ďalšieho môjho obľúbenca, ale na to mi ešte treba dačoho iného od neho si prečítať... a ak zarezonuje, šup tam s ním!

10.06.2021 5 z 5

Neistota Neistota Alexej Slapovskij

Veľký ruský román, autor napísal mozaiku jednej rodiny v záznamoch a listoch, takže to pripomína Ulickej knihu Daniel Stein, tlmočník, alebo Žitkovské bohyne, a napísal to naozaj majstrovsky, že vo mne zostáva neistota, či autor je skutočne autorom týchto stránok. Premeny v spoločnosti sa odzrkadľovali aj v premenách štýlu, a tak nám spisovateľ priblížil dobu aj spôsob myslenia jednotlivých postáv, rozprávačov. A nakoniec prišli dovlatovovsky ladené poviedky, ktoré ma dostali...

19.05.2021 5 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

Spomienkové poviedky, ktoré sa vynárajú pri pohľade na veci z jedného kufra, vynikajúce svojím štýlom a ľudskosťou, tak dlho som zháňal české vydanie, až vyšlo slovenské.
Týmto ďakujem vydavateľstvu Absynt

02.05.2021 5 z 5

Za času řeky lásky Za času řeky lásky Andrei Makine (p)

v prípade tohto románu nerozumiem tomu, prečo má také nízke hodnotenie, pretože má krásnu atmosféru, dotýka sa vecí, ktoré sú univerzálne kdekoľvek a v ktorejkoľvek dobe, a Makine je jedným z tých spisovateľov, ktorí akoby písali jednu jedinú knihu, takže človek, ktorý Makina číta, má pocit, že je opäť doma.

19.04.2021 5 z 5

Morová rána Morová rána Thamaz Bibiluri

ďakujem užívateľovi RADIN za to, že mi svojím komentárom pripomenul, že od tejto knihy (a vlastne od žiadnej knihy) nemám nič očakávať, lebo len tak si možno príbeh užiť bez následného sklamania. Príbeh kňaza Zosimu a vladyku Baliaura, je vlastne príbehom o moci, o spore múdrosti a sily, a o klamstve a zrade. Ale je aj príbehom lásky a strachu. Príbeh jednotlivca je príbehom celého sveta. Slová vládyka a vesnice sú tu stavané do rôznych vzájomných pozícií a sporov, a nie náhodou je ich tu použitý nadbytok, pretože kniha vlastne je o rozpore medzi mocnými tohto sveta a svetom samotným.

17.04.2021 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

nebavilo ma to vôbec, nedočítal som, iba do polovičky. To by som do seba nepovedal, že tak skvelá spisovateľka a ja nebudem schopný sa do jej diela začítať, ale tento text ma normálne vyčerpával. Nedošlo k spojeniu, ale kvalitná literatúra táto kniha objektívne je. Ale nebudem ako mnohí, ktorí knihu odložia a povedia, že je to brak...hodnotiť niečo, čo som nedočítal, je pod mojím prahom slušnosti! Možno sa k Vám vrátim, deti Volhy...v príhodnejšej dobe.

18.03.2021

Cvičiště Cvičiště Siegfried Lenz

román košatý ako strom je vlastne retrospektívou a bilanciou človeka, ktorý nezabúda. Človeka, ktorý sa vie starať o stromy, ale neverí vo vlastné sily postarať sa o seba. Popri všetkých nešťastiach a strastiach rodiny, zostáva stále dobrosrdečný, vnímavý a ľudský.
Je to náročnejšia kniha, ale je výborná a ako taká je alegóriou na povojnové dianie v Nemecku. A pritom nekričí, je tichá. Milujem takéto knihy.

12.02.2021 5 z 5

Rozhřešení Rozhřešení Jonathan Franzen

Starý dobrý Franzen, aj keď mi ten nový Franzen predsa len príde lepší, bolo pre mňa zohnať túto knihu a prečítať si ju, takrečeno povinnou jazdou.

15.01.2021 5 z 5

Hra o prekliatych Hra o prekliatych António Lobo Antunes

román o jednej disfunkčnej rodine, ktorá navyše musí opustiť krajinu zo strachu pred blížiacou sa revolúciou. Lenže, čo ak patriarcha rodiny zomrie a zanechá po sebe dlhy a postihnuté potomstvo?
Kniha je štylistickým orieškom, striedanie rozprávačov a časových rovín, priamych rečí a vnútorných monológov, môže byť pre niekoho mätúce. Ale nič to nemení na fakte, že je to stále skvelá kniha. 90%

23.11.2020 4 z 5

Xala Xala Ousmane Sembène

Xala (čít. chala) je román, ktorý nám ukazuje, nielen to, ako môžme byť radi, že nemáme povolenú polygamiu, pretože s tromi manželkami je to naozaj ťažké a tobôž, keď sa na vás uvrhne z očí zvané xala, spôsobujúce mužom problémy s erekciou a vy neviete, kto vás uhranul. Ale to len v prvom pláne. V druhom pláne sú Hadžiho manželstvá alegóriou na históriu Senegalu a persifláž neschopného riadenia štátu po prevzatí moci po koloniálnej vláde.

31.10.2020 4 z 5

Luční harfa Luční harfa Truman Capote

Celkom milé a pútavé dielko o dospievaní a udalostiach, ktoré nás formujú.

21.10.2020 4 z 5

Izmael - Dobrodružstvo mysle a ducha Izmael - Dobrodružstvo mysle a ducha Daniel Quinn

toto bola asi najhoršie napísaná kniha čo som kedy čítal. Aj keď plná múdrych myšlienok, bola to vlastne antiliteratúra.

25.09.2020

Sanatorium Tworki Sanatorium Tworki Marek Bieńczyk

Dal som si s touto knihou načas a aj tak mám pocit, že som jej ho nevenoval dostatok...nespojil som sa s textom, ale že absolútne nie. 4 hviezdy za výbornú prácu s jazykom a preklad, nebyť toho, asi by som sa hodnotenia zdržal.

21.09.2020 4 z 5

Tanec okolo parného kotla Tanec okolo parného kotla Mats Traat

Moje zoznámenie sa s estónskou literatúrou (a asi aj s pobaltskou všeobecne) dopadlo nanajvýš uspokojivo. Tanec okolo parného kotla je vlastne tancov päť, ktoré nás posúvajú dejinami jedného gazdovstva, hlavným hrdinom je tu naozaj parný kotol (čas), ktorý každoročne poháňa mláťačku (život) pri žatve, a stáva sa tak svedkom premien vidieckeho života v zlomových okamihoch 20. storočia, od feudálnej doby až po kolektivizáciu za čias socializmu, cez dve svetové vojny. Dotýka sa tak širokej škály tém, napr. pohľadom bohatých gazdov, pre ktorých mláťačkou zmrzačený paholok akoby prestával byť človekom, kolaboráciou s okupantmi počas vojny i po nej atď. To všetko vyšperkované výborným prekladom pána Viliama Mruškoviča, kde použil na vykreslenie rozdielov medzi mešťanmi a vidiečanmi trnavský dialekt, a obohatil túto prózu o humorný rozmer, a doplnil stránky poznámkami. Bravo!

16.08.2020 5 z 5

Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka Od severu hora – Od jihu jezero – Od západu cesty – Od východu řeka László Krasznahorkai

v tejto knihe nikto nevystupuje (ani z vlaku), všetko je len pozorovaním bez pozorovateľa a dáva nám to nahliadnuť do záhrady, ktorá je len v našich predstavách a tým pádom rovnako skutočná, aj keď metafyzická.

07.06.2020 4 z 5