Čiasi smrť

Čiasi smrť https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144666/bmid_ciasi-smrt-uHj-144666.jpg 5 12 5

Výber poviedok z viacerých Dovlatovových kníh. Ústrednou postavou je neúspešný intelektuál, v ruskej literatúre tradičný 'zbytočný' človek, outsider, a autor ho zobrazuje so sebe vlastným, špecifickým zmyslom pre humor.

netopýr088
02.07.2021 5 z 5

Dovlatov píše tak dobre, pretože píše o vlastnej skúsenosti, a nebojí sa na seba odhaliť ani tie nepríjemné až trápne smiešne podrobnosti. Témy sú podobné ako v zbierke Kufor, a aj keď táto kniha je vlastne výberom poviedok z viacerých kníh, nič to nevadí, pretože Dovlatovove poviedky sa ponúkajú čítať ako román, pretože sú zaplnené rovnakými postavami, a ani ich štýl sa z príbehu na príbeh veľmi nemení.

bondula
28.11.2014 5 z 5

"Boh povedal, že máme milovať aj svojich nepriateľov.
Tvoji nepriatelia sú vodka a odfarbené blondíny! - ohradila sa manželka.
Tak vidíš, aký som dobrý kresťan. Milujem svojich nepriateľov."

Zbierka britkých poviedok z prostredia Leningradu a Estónskej SSR 70.tych rokov a s kontaktov autora s ruskými priateľmi už po jeho emigrácií. Málokedy ma vtipná kniha vyslovene zabaví. A takmer vôbec sa mi nestáva, že by som sa začal smiať. Dovlatov však píše tak, že sa mi to počas čítania tejto útlej knižky stalo niekoľko ráz. Humor na adresu sovietskeho zriadenia, ruskej duše a bežných človečích neduhov - v tomto prípade prevažne alkoholizmu. Čo mi teda chýba po prečítaní Čejsi smrti? Len zohnať ďalšie Dovlatovove knihy!

Koňadra
13.07.2014 5 z 5

Neskutočne zábavné. Jediná kniha, ktorú som si kúpil zámerne dvakrát, aby som ju mal aj doma aj na chalupe. Ak ste zažili reálny socializmus a viete sa naň pozrieť s nadhľadom, bude to ešte o kvapku veselšie, bojím sa totiž, že neznalému môže čo-to vtipné nepripadať. Ale vrelo odporúčam.

Koka
09.05.2013 4 z 5

Archetyp "zbytočného človeka" prechádza ruskou literatúrou už storočia a iste ešte dlho bude. Škoda, že Dovlatov odišiel tak skoro, jeho najlepšie opusy by boli bývali ešte len prišli.

abandon
08.01.2013 5 z 5

Útla knižka plná svojského humoru, alkoholu, irónie, sarkazmu a cynizmu ..samozrejme v tej správnej miere :) ..vrelo odporúčam.

Část díla

všech 7 částí díla