n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Žaluji 2. svazek - Pankrácká kalvárie Žaluji 2. svazek - Pankrácká kalvárie Vladimír Thiele

Druhý díl svazku z pankrácké věznice v období protektorátu, ve kterém opět najdete nejen dopisy a motáky, ale např. i fotografie odsouzenců, pankrácké sekerárny a rozmístění cel. Hodně drsná a tísnivá četba, kdy na každého musí působit poslední slova odsouzených ...

Drážďany už nestačí stínat naše hlavy a na Pankráci čeká zas šedesát nových odsouzenců k smrti. Dlouho do noci slyšíme hlučnou práci řemeslníků, úder za úderem přibližuje hrůzné zahájení poprav sekerou. Děsivé divadlo je připravováno s německou důkladností a rychlostí

21.01.2024 5 z 5

Laurie Laurie Stephen King

Vdovec Lloyd dostane od sestry fenku křížence borderkolie a mudiho, která mu vnese do života nejen impuls po smrti ženy, ale i něco navíc .... Sice krátká, ale přesto výborná povídka, která ovšem vyšla pouze v elektronické podobě. Přesto by toto čtenáře nemělo odradit. King dokáže i v krátké povídce vystavět silný příběh.

Nic nenasvědčovalo tomu, že Bůh natahuje kohoutek své pětačtyřicítky.

19.01.2024 5 z 5

Dětem vstup zakázán Dětem vstup zakázán Dan Černý

Tahle parodie na příběhy Čtyřlístku není vůbec špatná, akorát opravdu není pro děti. Vulgarity, násilí, nadržená Fifinka vás budou provázet všemi šesti příběhy. Některé jsou hodně vtipné, některé slabší. V jedné z nich se autoři nebáli zakomponovat zrod Rychlých Šípů, které se zvířátka z Třeskoprsk snaží překazit. Ale já mám rád nekorektní humor, takže mě tento Čtyřlístek neurazil.

18.01.2024 3 z 5

Žaluji - 1. svazek: Pankrácká kalvárie Žaluji - 1. svazek: Pankrácká kalvárie Vladimír Thiele

Tuhle knihu jsem četl více jak před dvaceti lety. Kniha sestavená jen z dopisů a motáků těch, kteří za protektorátu byli uvězněni na Pankráci, kdy čekali na konečný rozsudek. Slova plná naděje, smutku i víry. Obrovsky depresivní čtení, kdy si člověk nedovede představit, co uvěznění museli prožívat, když slyšeli popravy spoluvězňů a nevěděli, kdy i pro ně jsi přijdou, aby došli na konec své cesty.

16.01.2024 5 z 5

Sovák - Dík za váš smích! Sovák - Dík za váš smích! Slávka Kopecká

Vzpomínky Jiřího Sováka na jeho život, jak se dostal k divadlu, na kolegy herce hlavně na Vladimíra Menšíka. Také jeho štace po divadlech a role ve filmech. Milé a trochu netradiční vyprávění, které čtenáře pobaví a nepřestane se při četbě usmívat. Nenáročná a odpočinková kniha.

14.01.2024 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Když jednoho rána vypadne elektrická síť v Praze a metro mezi Karlovým náměstím a Andělem nestihne dojet do své stanice, jsou na místo povolání hasiči, aby evakuovali cestující ze stojící soupravy. Ovšem někdy rutinní záležitost se může změnit drama a je třeba k záchraně udělat více než maximum. Nečekal jsem, že Štěpán Kopřiva napíše takhle napínavou knihu o zásahu pražských hasičů v metru. Musím říct, že mi při jízdě metrem nedělalo dobře číst tuto knihu, která mě obrovsky bavila.

12.01.2024 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Filip Aksamit je lovec démonů a je povolán z Argentiny zpět do Prahy, neboť organizace začíná mít problém s narůstajícím počtem démonů. Ovšem po příletu zjistí, že situace je mnohem vážnější a že i mezi členy Bratrstva je možný zrádce. A mezitím noc začíná přecházet z červené barvy do rudé a příchod Belzebuba, Baala a Černé smečky se přiblížil, takže záchrana světa je pouze na něm, jeho sestře a Aleše, která jim ovšem nedůvěřuje, neboť oba sourozenci si nesou v sobě určité tajemství.

"Ctiněves"
"Co to je?"
"Prdel světa. Našel jsem to na mapách. Na Googlu psali, že tu podle legendy pochovali praotce Čecha."
"A my ho jdeme vykopat?"

Kotleta je zpět a opět ve formě. Román plný skvělých vtipných hlášek, nekorektního humoru, ne více sexu jak v jiných jeho knihách, ale hlavně rychlého a svižného děje, který vás hned vtáhne a vy absolvujete s hrdiny strhující boj s démony.

Chvíli se nic nedělo, ale když jsem dokouřil cigaretu a hodil jí na vrcholek hromady, skutálela se dolů, jak se ta hromada konečně pohnula. Ale ne moc. Jen na tolik, abych spatřil jeho špinavý obličej s dvěma pet láhvemi s něčím, co byly nejspíš původně chcanky. Anebo pivo Braník, to vyšlo na stejno .... Hromádka zvedl hlavu, z profilu mi připomněl Emmu Smetana.

Kniha Františka Kotlety, jeho humor, přestřelený děj, mám prostě hodně rád a tahle kniha mi fakt sedla

11.01.2024 5 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Básnická sbírka plná smutku a dekadence, která mě naplno zasáhla a ohromně bavila. Krátké ovšem jasně srozumitelné básně, ve kterých Gellner dává najevo svou skepsi z života a dění kolem něj. Všechny básně se mi moc líbí, ale nejvíce asi Perspektiva, Miluju severní nebe a hlavně Elegie

Vše zklamalo mne. Srdce žen mně milých,
vím to dnes, nikdy zprudka nevzňal cit.
A přátelé mí v nestřežených chvílích
svou surovost mně dali pocítit.
Jen, Marie, ty ještě drahá jsi mi.
A já tvou duši přišel otrávit,
bych nudné hejsky řečmi cynickými
plných sklenic mohl pobavit.
Má dnešní láska jiné vzezření má.
V mé pusté jizbě zima vane tmou.
Mně je tak smutno. Upracovanýma
rukama stiskni horkou hlavu mou!

09.01.2024

Iron Maiden - Kompletní příběh Iron Maiden - Kompletní příběh kolektiv autorů

Tak tohle je přesně publikace pro fanoušky heavy metalu a pochopitelně a hlavně pro fanoušky této fantastické kapely. Jejich počátky vzniku v Londýně, kdy Steve Harris založil tehdy neznámou kapelu, která se vyšvihla mezi legendy heavy metalu. Z počátku dělala předskokana další mé oblíbené kapele Judas Priest a poté již následovala defacto každý rok světová turné, kdy např. jedno z nich trvalo od srpna 1984 až po červenec 1985 a sehráli neuvěřitelných 192 koncertů. Profily všech členů, kteří prošli touto kapelou, proč a z jakého důvody skončili, ale hlavně jak vznikaly jejich fenomenální alba a kdo z členů se podílel na jakých písních. Najde zde i rozhovory s jednotlivými členy ať už Davem Murrayem, Adrianem Smithem, Nico McBrainem, Janickem Gersem, duší kapely Stevem Harrisem, ale hlavně pro mě nejoblíbenějším Brucem Dickinsonem. Tuhle skupinu jsem začal poslouchat na konci osmdesátých let a vryla se mi pod kůži a mám jí rád dodnes a po dočtení tohoto dílka si prostě musím jít pustit Fear of the dark

06.01.2024 5 z 5

Návrat do budoucnosti II Návrat do budoucnosti II Craig Shaw Gardner

Druhý díl této skvělé série čtenáře zavede do budoucnosti roku 2015, kdy Marty musí zachránit svého syna před zatčením. Jenže nic nejde jednoduše a opět se vše zvrtne .... Já mám tuhle trilogii moc rád ať je to filmová nebo knižní, která je v tomhle případně naprosto shodná.

04.01.2024 5 z 5

Vladimír Šmicer: Můj druhý život Vladimír Šmicer: Můj druhý život Štěpán Filípek

Takže znovu a lépe .... Vladimír Šmicer vzpomíná na návrat z Anglie zpět do Slávie nejdříve jako hráč a poté i jako asistent trenéra až po jeho aktivitě udělat v českém fotbalu r(e)voluci. Přesvědčuje o svých dobrých úmyslech, které jsou bohužel vidět v osobě Petra Fouska a dalších představitelů svazu. Stejně jako Šmicerova adorace Jaroslava Tvrdíka, o jehož činnosti se nemá smysl dále rozepisovat. Tato kniha mě opravdu neoslovila, je to spíše o jeho oslavování sebe sama.

01.01.2024 odpad!

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

V Tarker Mill každý měsíc při úplňku dochází k vraždě a ač tomu nikdo nechce uvěřit, ve městě řádí vlkodlak. Ovšem kdo je ten, který se za úplňku proměňuje a vraždí? A je možné ho zastavit? Jedna z prvních knih Mistra, kdy sice je příběh jen na pár stranách, není nijak propsaný do hloubky, ale přesto mě bavil. Co ale knize dodává ten správný šmrnc, jsou kresby, které dokonale doplňují děj.

Jaro se opět vrátilo - a tentokrát s ním přišla bestie

28.12.2023 5 z 5

Národ Sparta Národ Sparta Lukáš Pečeně

Kniha, ve které autor zpovídá vybrané hráče, trenéry, umělce, představitele klubu ale i fanoušky, všechny, kteří mají gen ACS v sobě. Není to ani tak kniha o fotbale, ale spíš o vztahu všech ke klubu AC Sparta a sparťanství. Příběhy veselé (Eda Poustka), smutné (Šárka Nejepsová či Jakub Šural), dojemné (Josef Vojta) .... 130 lidí, kteří mají Spartu ve svém srdci a další a další, kteří se do této knihy nevešli. Kniha je nádherně zpracovaná, celá v černo-zlaté vazbě s černo-zlatými záložkami a fotkami všech, kteří do této knihy přispěli.

Osobně se považuji za toho, kdo má gen ACS v sobě. Miluju tenhle klub, nejen fotbal, ale i hokej, rugby, basketbal, házenou nebo tenis. A Vojtěch Dyk přesně vyjádřil můj vztah k tomuto klubu ...

Ale není to nostalgie, to ne. Protože nostalgii cítíte ve ve vztahu k tomu, co bylo, ale už není. Jenže Sparta, ta v mém životě byla, je a můžu s naprosto klidným srdcem říct, že v něm navždycky bude. Věci se vám často v životě poztrácejí, nemovitosti můžete prodat, ale Spartu ne.

PS: Díky Ježíšku i za to věnování od Martina Frýdka, sice jsem vždy nejradši měl Honzu Bergera a Ivana Haška, ale já jsem naprosto šťastný za Martina.

26.12.2023 5 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Judas Coyne, bývalý zpěvák death metalové skupiny, má zvláštní zálibu ve sbírání děsivých a sadistických věcí. Když jednoho dne dostane nabídku na ducha, hned se se té možnosti chytne. Je nadšený z nové věci do sbírky, ovšem jen do té doby než zjistí, že ducha opravdu vidí a najednou se kolem něj dějí zvláštní věci a začíná mu jít o život. Když zjistí, kdo je onen duch a kdo mu ho poslal, začíná cesta za záchranu svého a života své přítelkyně Marybeth. Dokáže zlomit kletbu nebo je dřív dostihne duch a kletba jisté ženy?

Nikdy se mi tvoje muzika nelíbila. Anna jí pouštěla tak nahlas, že by z toho normálnímu člověku krvácely uši. Víš, že odsud do pekla vede silnice? Jel jsem po ní. Už mockrát. A povím ti, že na té silnici se dá chytit jen jedna stanice a tam pořád hrajou tvojí hudbu. Ďábel tím asi trestná hříšníky.

Joe Hill úspěšně kráčí ve stopách svého otce. Tato jeho další kniha, kterou jsem přečetl, mě opět nadchla. Rychlý a svižný děj od počátku, který postupně graduje a vy nemůžete přestat číst, neboť spolu s Judem a Marybeth jste na útěku a neustále se otáčíte přes rameno, jestli je vám duch Craddocka v patách.

Mrtví stahují živé dolů

22.12.2023 5 z 5

Návrat do budoucnosti I Návrat do budoucnosti I George Gipe

Další z knih napsané podle filmu. Marty McFly je obyčejný americký kluk se svými zálibami, ovšem má neobyčejného kamaráda doktora Emmetta Browna, který sestrojuje vynálezy. Když ovšem ukradne plutonium pro auto, které může cestovat do jiné doby, je zastřelen a Marty v panice auto použije a ocitne se v padesátých letech, kde poznává svoje rodiče. Ovšem dostat se zpět do své doby není snadné, neboť kdo by vám věřil, že přicházíte z budoucnosti. Možná ale až na jednoho dostatečně šíleného vědce .... Velmi příjemné překvapení, filmovou trilogii mám moc rád a proto jsem sáhl i po knize a určitě jsem nebyl zklamaný.

20.12.2023 5 z 5

Edgar Alan Poe je pro mě mistr a otec hororu. Po přečtení těchto povídek pochopíte proč. Nádherná mrazivá atmosféra, strach, těžká deprese, která prochází skrz všechny tyto povídky. Pochopitelně jako u každého spisovatele jsou povídky skvělé, dobré i slabší a to je i v této sbírce, ale to nic neubírá na tom, že celá sbírka se mi celkově moc líbí. Jáma a kyvadle, Černý kocour, Sud vína amontilladského a hlavně pro mě nejlepší Zánik domu Usherů.

18.12.2023 5 z 5

Hospoda na mýtince Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák

Do hospody na Mýtince dorazí nečekaně dva hosté hrabě Ferdinand von Zeppelin a uprchlý vězeň Kulhánek. V hospodě jsou pouze dva lidé hostinský a již dvacet let zde sedící a mlčící host Ludvík. A díky fiktivní lásce vyjde najevo tajemství, třeba i dvacet let staré. Další z fantastických her z pera Smoljak a Svěrák. Jejich vtipy, které jsou notoricky známé (postavil si hospodu a byl naštvaný, že mu tam začali chodit lidi) a kterých je v této hře opravdu hodně, si dovolím říct, že zlidověly. A já se vás dámy a pánové ptám? Kdo tohle má?

Notář mi vyprávěl, že dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal a nikoho kolem sebe nesnesl. Ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si otevřel hospodu u silnice na Písek. Ale chodili mu tam lidi. Pak si najal hostinec na náměstí v Opočně, zas mu tam chodili. A tak si postavil tohleto. Ty jsi tu, Ludvíku, za dědečka nevím, ale za mě patnáct let, sice stály, to je pravda, ale jediny host. A takovy host, že to tak musím říct, neurazíš se, Ludvíku, viď? To vlastně ani není host. A bez hosta hospodu neuživíš. A uživíš-li, nepobavíš se. A pobavíš-li se, jen do pláče.

Úspěch her z divadla Járy Cimrmana se podle mě projevuje právě inteligentním humorem, který prostupuje jejich hrami. Není vulgární ani podbízivý a pokaždé mi zlepší náladu, i když jsem je četl i viděl mnohokrát.

Hostinsky: A že jsem tak směly, pane Kulhánek, za co jste byl vlastně potrestán?

Vězeň: Nezlobte se, pánové, ale o tom nemohu hovořit. Obvinění je příliš hrozné. Ale věřte, že jsem byl odsouzen nevinně.

Hostinsky: Jestli jsem si to nemyslel! Nevinny člověk se pozná na první pohled.

Hrabě: No jo. Hned, jak jste vystrčil hlavu tam z toho roští, řekl jsem si: Justiční omyl!

Hostinský: A že jsem tak směly, pane Kulhánek, na kolik let vás odsoudili?

Vězeň: Na dvacet.

Hostinsky: A že jsem tak směly, pane Kulhánek, kolik z toho jste si už odseděl?

Vězeň: No, zítra tomu bude dvacet let.

Hostinsky: Já nevím, školy nemám, jsem jen prostý člověk, ale to už vám snad ani nestálo za to utíkat, ne?

15.12.2023 5 z 5

Striptease Chicago Striptease Chicago Jan Novák

Pět povídek vzájemně propletených o českých emigrantech v osmdesátých letech v Chicagu. Jejich způsob života, slangová mluva prokládaná anglickými slovíčky, hodně alkoholu, ovšem česká povaha se ani v emigraci nemění. Buranství, závist, pomluvy nezmění ani život v júesej.

13.12.2023 4 z 5

Velká encyklopedie her 2: Hry v klubovně Velká encyklopedie her 2: Hry v klubovně Miloš Zapletal

Kniha se mi dostala do rukou začátkem devadesátých let a je ideální pro hry v místnosti. Jak karetní tak ostatní hry jasně a srozumitelně vysvětlené. Hry jsou určené jak pro dva tak více hráčů. Ideální pro kolektiv, ve kterém se hlavně mladší hodně zabaví.

11.12.2023 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Tuto knihu jsem v dětství četl několikrát a pohádky mě velmi bavily. Kostěj Nesmrtelný a Baba Jaga jsou v těchto pohádkách opravdu děsivý. Některé z pohádek jsou docela drsné na to, že jsou pro menší děti. Ale to nic neubírá na tom, že jsou skvěle zpracované.

07.12.2023 5 z 5