n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Vyrostla nám do krásy Vyrostla nám do krásy Jan Ptáček

Nelehké počátky budování Botanické zahrady Teplice, přes všechny strasti, které se při budování vyskytly (r.1970 vyhoření kotelny a zmrznutí všech rostlin) až do dnešní doby. Poznejte krásnou zahradu s jejími skleníky. V knize najdete i pěkné fotky budování zahrady, rostlin, zahrady atd. Moc hezky udělaná kniha

14.10.2023 5 z 5

Vražda mlsného humoristy Vražda mlsného humoristy Miloslav Švandrlík

Dvojice kriminalistů řeší vraždu známého spisovatele a gurmána pana Orobejla, který byl otráven mochomůrkou zelenou. Ovšem tím, že byl velký gurmán a houby ten den jedl na několika místech v Praze, tak okruh podezřelých je velký. A když se do případu začne plést i láska, tak okruh podezřelých se ještě zvětšuje. Ovšem důkladná a pečlivá policejní práce vždy přináší výsledky. Krátký román s nezaměnitelným humorem Miloslava Švandrlíka, který prostě mám moc rád.

"Jenomže co je to platný, když to jeho povídání o manželství je mi proti mysli. Podle mne se do takovejch věcí nemá vůbec plést. Psychiatr má postříkat studenou vodou člověka, který si vo sobě myslí, že je Napoleon nebo Vochomůrka, a dát svěrací kazajku zuřivci, co vytlouká veřejné místnosti. Krom toho ještě může odborně léčit ty pány co choděj do parku děsit mladý holky v pršiplášti, pod kterým lautr nic nemají. Ale mluvit lidem do manželství, to je naprostá troufalost. Kór, když tomu vůbec nerozumí!"

12.10.2023 5 z 5

Hospoda Jamaica Hospoda Jamaica Daphne du Maurier

Z Mary Yellanové se brzo stane sirotek a tak odjíždí z milovaného Helfordu na sever ke své tetě a strýci, kteří žijí v hospodě Jamajca na odlehlém místě mezi vřesovišti, kde již nestaví žádné povozy a lidé se místu vyhýbají. Mary poznává násilnického strýce a plachou týranou tetu, ale to není nic proti tomu jaké tajemství skrývá hospoda Jamajca a jeho občasní hosté. Poutavý příběh o sebevědomé dívce, která se nebojí vzepřít svému osudu, nádherný popis nehostinného prostředí hospody a okolní krajiny, kdy mě během četby prostupoval chladný vítr, který vál z vřesovišť a doslova jsem cítil slaný vzduch oceánu.

Slatiny byly ještě pustší, než zprvu soudila. Táhly se od západu na východ jako obrovská poušť, sem a tam křížily jejich povrch cesty a vysoké kopce přerušovaly čáru obzoru. Jak daleko se takto prostírají, nevěděla, jen na západ zjistila jejich hranici, když se vyšplhala na nejvyšší vrch za Jamajkou a uzřela v dálce stříbřité zrcadlení mořské hladiny. Byl to tichý, opuštěný kraj, pustý a neobdělávaný lidskýma rukama.

10.10.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Charliemu Readovi zemře matka, z otce se díky tomu stane alkoholik a vyhlídky na budoucnost nejsou zrovna růžové. Ovšem v životě vám drobné náhody mohou naprosto změnit život. A tak Charlie potká pana Bowditche a jeho fenu Radar a díky nim najde vstup do jiného světa, který ovšem potřebuje záchranu a tak Charlie ač se tomu z počátku brání, nastoupí cestu k pomoci bájného světa. Ovšem jeho protivníci jsou silní a nemilosrdní a je otázka, zda Pohádka bude mít nakonec svůj dobrý konec či nikoliv. King je opět zpět se svým prolínáním reálného románu s fantasy (jako již v několika dalších svých románech) a za mě je opět ve skvělé formě. Napínavý příběh, který se čte jedním dechem a vy zjistíte, že pro záchranu přítele, ač není z lidského rodu, uděláte maximum, protože v románu se praví ....

Kde sídlí láska, tam jsou i jizvy krásné ....

a tomu já říkám .... díky

07.10.2023 5 z 5

Kniha Mormon Kniha Mormon neznámý - neuveden

Zhruba v r.1996 mě na Můstku zastavil mormon a po krátkém rozhovoru mi dal tuto jejich knihu s tím, abych po případném přečtení navštívil jejich modlitebnu. Klasické biblické příběhy např. o tom jak Bůh dovedl Izraelity do Ameriky, různá proroctví a podobně. Jejich náboženství a "moudrostem" z této knihy jsem neporozuměl a asi nejsem ta pravá cílová skupina, takže i návštěvu modlitebny jsem vynechal. Ale třeba pro nějakého zapáleného věřícího by tato kniha byla ta pravá, kdo ví.

05.10.2023 1 z 5

E.T. Mimozemšťan E.T. Mimozemšťan William Kotzwinkle

Na Zemi přistane mimozemský tvor, kterého najde Elliot a spolu s kamarády se snaží mu pomoci se navrátit domů. Ovšem oproti nim stojí armáda Spojených států, kteří mají s mimozemšťanem své plány. Kdo by neznal klasiku devadesátých let a legendární výrok "E.T. phone home" . Kniha napsaná podle filmu, kdy E.T. prostě nejde nemít rád

02.10.2023 3 z 5

Toulky českou minulostí 1 Toulky českou minulostí 1 Petr Hora (p)

Dějiny naší země od nejstarší doby kamenné až k Přemyslovcům. Krásně sepsaný průřez, který vás určitě nebude nudit. Kniha je rozdělena do tří částí a čtenář pozná vše od osídlení naší země, přes první fakticky doložené vládce Mojmíra, příchod Cyrila a Metoděje, defacto prvního krále Vratislava II a kniha končí nástupem Přemyslem Otakarem. Koho baví dějiny anebo kdo více chce poznat naší historii, tak tato kniha je k tomu naprosto ideální.

29.09.2023 5 z 5

Pozemšťan vojevůdcem na Marsu Pozemšťan vojevůdcem na Marsu Edgar Rice Burroughs

Princezna Dejah Thoris je znovu unesena a neohrožený John Carter se opět musí pozvednout meč a vydat na cestu, aby jí zachránil. Ač tato kniha byla napsána před více jak sto lety, příběh je lehce naivní, tak neztrácí na svém kouzlu a skvěle popsaném dobrodružství pozemšťana.

25.09.2023 4 z 5

Barbarella Barbarella Jean-Claude Forest

Hlavní hrdinka Barbarella krásná dívka, která putuje mezi planetami, zažívá úžasná dobrodužství, neohrožená a vždy stojí na straně dobra. Možná trochu naivní příběh, ale pro fandy komiksů naprostá klasika

22.09.2023 3 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Povídková kniha o lidech z jihočeských vesnic Nový Městec a Neměřice, kteří prožívají své starosti i slasti života. Krásně popsané příběhy, které bych povětšinou nazval sladkobolné, které se ovšem nádherně čtou. Životy lidí z vesnice se tu navzájem proplétají ve všech povídkách. Kniha mě příjemně překvapila a jako u mnoha dalších knih musím říct, že nebýt databázeknih, tak by mě pravděpodobně minula a to by byla škoda.

21.09.2023 5 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

Soubor fejetonů z cesty Karla Čapka po Itálii. Pokud hledáte klasický cestopis, tak Vás tato kniha asi zklame, protože všechny navštívená místa jsou poznamenaná jakoby letmo a jen pár slovy. Ovšem jako spisek o době a místech, jak se v oněch dobách v italských městech žilo, naprosto ideální. Čapek byl opravdu mistr slov a dokázal v pár větách ve čtenáři naladit tu atmosféru, kdy ta místa reálně vidíte. Mám rád Itálii, část jsem jí procestoval a s Čapkem se shodneme např. na krásách uliček Sieny či nádherných dómů ve Florencii či Miláně.

Musím souhlasit s následujícími větami, které Karel Čapek napsal ....

Na tomto světě má se však vidět všechno, vše stojí za vidění, každá ulice a každý člověk, každá věc chudá i slavná. Není ničeho, co by si nezasloužilo zájmu a pohledu.

19.09.2023 4 z 5

Afrika Afrika Zdeněk Svěrák

Podtitul této hry je Češi mezi lidožravci. Doktor Emil Žába s misionáře Cyrilem Metodějem a baronem Ludwigem Úvalským von Úvaly u Prahy vyrazí vzducholodí do Afriky, kdy přistanou nedaleko Nilu. Jako vždy, skvělý, inteligentní a nenásilný humor, kdy překvapivě zjistíme, že mezi divochy se rozvine obliba k básním Josefa Václava Sládka.

Doktor Žába: Jak se řekne, když mě nezabijete, dostanete dary?
Cyril Metoděj: Jo pane doktore, podmiňovací věty ... ty oni vůbec neznají.
oni to vyjádří souřadnými větami, něco jako v českých příslovích
Doktor Žába: Proboha bratře, otče, blbče ...

17.09.2023 5 z 5

Ztracená stopa Ztracená stopa Bob Hurikán (p)

Rodokaps z doby divokého západu. Ve věznici v Oklahomě jsou drženi těžcí zločinci, ale někteří tam jsou drženi neoprávněně. Těmto třem kamarádům se říká Dlouhodobí a jsou osvobozeni jejich věrnými pardy Banjo Jackem a mexikánem Sanchezem. Ve stejnou dobu prchá z věznice i proslulý vrah Carey se svým parťákem Slimem. Ale zatímco plány pětice hlavních hrdinů jsou ve skrze počestné, Carey naopak plánuje založit bandu a pomstít se vrahovi svého bratra. Trochu naivní příběh, přesto je dobré se trochu nad něj povznést a vydat na divoký Západ do dalekých prérií či hor Colorada, cítit horko pouště, nesnesitelnou žízeň a krásu hor a chladivých řek. Neboť to byla doba, kdy slovo chlapa mělo největší cenu, kolty se nosily proklatě nízko a šerif vždy býval spravedlivý a neúplatný.

15.09.2023 4 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Já prostě Cimrmany "žeru" .... Propukla první světová válka a v nebi na Českou zemi shlíží Česká nebeská komise, ve složení Svatý Václav, praotec Čech a J.A. Komenský, kdy v této krizové době se rozhodnou rozšířit komisi o další tři členy a rozhodnout, kdo přijde do nebe a kdo zůstane v očistci.

Já bych měl návrh co takový Karel Havlíček Borovský?
No já nevím, jel zadarmo do Alp, měl tam polopenzi,
to se s tvou kostnickou hranicí nedá srovnávat ...

Smoljak a Svěrák divadelní autoři, kteří svým humorem, jsou prostě nepřekonatelní, není třeba lascivních vtipů, ale stačí pouze jejich inteligentní humor, který i v této hře je naprosto dokonalý.

Pro vojáka je největší hanebnost de...?
Degradace
To taky, ale mnohem horší je de...?
Debilita
To taky, ale ještě horší je de ...?
Demokracie
No to je taky pěkný svinstvo ...

13.09.2023 5 z 5

Zdivočelá voda Zdivočelá voda Eliška Horelová

První díl trilogie, kdy hlavní hrdina Tomáš a jeho sestra těsně před první světovou válkou v pohraniční zažívají změnu poměrů a názorů u sousedů němců, kteří se do té doby k čechům chovali jako rovný k rovným. Ale dějiny osudu se mění a místní němci vstupují k henleinovcům a začínají útoky na české občany. Je třeba Sudety vrátit k Vaterlandu. Je to sice kniha pro mládež, ale dobře se čte i dospělým.

11.09.2023 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Příběh několika osob, který se odehrává v padesátých letech až do konce sedmdesátých. Chování a nenávist představitelů minulého režimu vůči těm, kteří nějak vybočovali a troufali si říkat vlastní názor, byl místy až brutální. Hrdiny této knihy komunistický režim poznamenal krutým způsobem Výslechy, bití, ponižování, pronásledování zanechají na psychice člověka obrovské jizvy. A ne každý dokáže režimu vzdorovat a stát si za svou pravdou.

"Povšimněte si," řekl totiž během jedné návštěvy Letné Profesor "jak je každá diktatura alergická na svobodu slova. Nejprve zakáže noviny a knížky. Pak teprve přijde na řadu to ostatní. Slovo je naopak trvalé. Má stejnou váhu v antice jako dnes. A toho si jsou diktátoři dobře vědomi. Proto si libují v pálení knih. Doktor Husák knihy sice nepálí, zato je posílá do stoupy.

Autorka skvěle propojila fiktivní postavy s autentickými, ať už to byla Ludmila Jandová, Profesor (Patočka) či Zpěvák (Hutka) . Praktiky STB byly opravdu tvrdé a podepsat na konci sedmdesátých let Chartu 77, chtělo obrovský kus odvahy. Velký respekt k těm, kteří toto dokázali.

"Každá diktatura stojí na strachu," opakoval neustále. "Strach je ve skutečnosti jejich jediný argument, jediná zbraň. Když ho překonáte, budou na vás krátcí!".

Děkuji databázi knih a lidem zde, že jsem mohl narazit na tuto knihu, protože by mě možná minula a byla by to velká škoda. Z této knihy jsem nadšený jak je napsána, ač je silně depresivní a smutná. Kdo tvrdí, že minulý režim byl vlastně "v pohodě" a nic se "vlastně" nikomu nedělo, že doktor Husák byl jen starý, popletený a neškodný strýček, by si měl tuto knihu přečíst. Nemělo by se zapomenout na oběti a pronásledované minulého režimu a už vůbec ne na představitele tohoto režimu a ty, kteří pronásledovali občany, kteří měli jiný názor.

09.09.2023 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Kniha pojednávající o cestě Karla Čapka po Anglii, Skotsku a Walesu, kdy popsal své pocity z těchto zemí, měst, přírody, chování místních či jejich kuchyně. Přijde mi, že města a jejich památky jej extra neuchvátily a ostrovní kuchyně už vůbec. Je zajímavé číst jak to tam vypadalo skoro před 100 lety. Nádherně zde popisuje místní přírodu a je poznat, že Čapek byl opravdu mistr slova ....

Ben Nevis, nejvyšší štít této země hor, zavalitý a mračný chlapík
nad mořským fjordem, protkaný bílými vodopády
ze sněhových polí tam na vršku a dále hory a hory, gleny a jezera,
údolí stínů, strže černých vod, země, kterou Bůh hnětl z tvrdé látky ....

Celkově z knihy mám tak trochu rozpačitý pocit, ale je na každém jak se kde cítí a kde se mu co líbí. A tahle kniha je vypovídající o tom, jak tuto ostrovní zemi viděl Karel Čapek.

07.09.2023 3 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Moc rád cestuji a poznávám různé země, tudíž mám i moc rád cestopisy a tento byl pro mě jako pohlazení po duši. Jan Werich svým nezapomenutelným humorem provází čtenáře svou cestou z Prahy do Itálie, přes Vídeň, Benátky, Florencii, Řím až zpátky domů. Zážitky z cesty, antické památky, chování místních či skvělá kuchyně ať rakouská či italská, o kterých tak dokáže nádherně vyprávět.

Vídeň a Praha mají mnohé společné, a že právě proto mám Vídeň rád.
Společný jazyk. Nikoliv ten, kterým se mluví. Ten, kterým se chutná.
Plíčky po vídeňsku, znáte? Nebo vídeňský řízek, vídeňský guláš?
A divadlo, opera, kavárny a vinárny.

Milá kniha, která byla napsána před více jak sedmdesáty lety, ale ty malé kavárničky ve Florencii či Pise, ten italský temperament a jejich naturel, si rád užívám i v dnešní době, když tam vyrazím.

06.09.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Nikdy jsem netušil, že bych si ve svých letech přečetl knihu pohádek. Ovšem humor Jana Wericha mám rád a nelituju toho, že jsem se do této knihy pustil. Krátké pohádky, kdy některé jsou známé (Rozum a štěstí, O Palečkovi či Lakomá Barka) některé méně (Jak vyhynuli obři na Šumavě, Až opadá listí z dubu), ovšem v žádné nechybí nějaké moudro a hlavně vtip. Všechny pohádky mě velmi bavily a na odreagování naprosto ideální.

05.09.2023 5 z 5

Doktorské historky a anekdoty Doktorské historky a anekdoty Svatopluk Káš

Knížka anekdot, které jsme si chodili půjčovat v osmdesátých letech do knihovny. Některé vtipy byly dobré, některé slabší, ale tohle je spíše taková nostalgická vzpomínka na časy dávno minulé

03.09.2023 4 z 5