mysa.cek mysa.cek komentáře u knih

Posledné leto v meste Posledné leto v meste Gianfranco Calligarich

skvelé čítanie, existenciálne, melancholické, prehriate rímskym slnkom a prevoňané morom.
páči sa mi také to, "filmové" písanie, keď si takmer každý obraz viete úplne do detailu predstaviť.
a presne ako píše @Roubas, pripomína mi Fanteho Bandiniho..
záver bol už len čerešničkou na veľmi vydarenej torte, ktorá mi chutila od prvého do posledného sústa.

"Mesto ti pôjde v pätách, povedal, niet takej lode, čo by ťa vzala do tých ostatných, povedal, prestaň dúfať, nie je loď, niet takej cesty pre teba, a keď si si život znivočil tu v tomto malom kúte, prišiel si oň aj na celej Zemi."

15.04.2024 5 z 5

Mladý Dônč Mladý Dônč Peter Pišťanek

skvelý exkurz do šedi socialistického československa a neradostnej slovenskej reality, so značnou nadsázkou a iróniou.
môj prvý Pišťanek, teším sa na ďalšie kúsky!

06.02.2024 5 z 5

Ľútostivosť Ľútostivosť Stanislav Rakús

páči sa mi autorov štýl, pripomína mi milovaného Pankovčína a veľmi ma baví aj tá podprahová zlovestnosť. celkovo mi sedí súčasná slovenská poviedková tvorba, a Ľútostivosť má v sebe všetko to, pre čo k nej inklinujem - známe časo-priestorové reálie, humor so štipkou absurdnosti, a typickú slovenskú všadeprítomnú frustráciu..

21.01.2024 5 z 5

Obrys Obrys Rachel Cusk

koláž príbehov, vzťahov, manželstiev,.. vedľajších postáv načrtnutých iba v obrysoch.
hlavná postava vystupuje v úlohe poslucháčky, nehodnotí, nekomentuje, len zaznamenáva.
zaujímavý koncept, a pár pekných myšlienok.

"..sme závislí od túžby veci zlepšovať až natoľko, že nám kompletne naruší zmysel pre realitu"

07.01.2024 4 z 5

Dážďovníky Dážďovníky Fernando Aramburu

posledných 365 dní životom znudeného päťdesiatnika.
trochu filozofie, veľa humoru a veľmi príjemný rozprávačský štýl v skvelom preklade.
páči sa mi striedanie denníkových zápiskov a retrospektívy.
na mňa priveľa zatrpknutosti a nenávisti..
po 680 stranách mi, priznám sa, chýbalo trochu prekvapenia na záver, nečakané rozuzlenie, pointa...

06.01.2024 4 z 5

Kto rastie v sade Kto rastie v sade Kateryna Michalicyna

Ako vonia domov? Nežne ako kvietky višne, sladko ako čerešňový džem, alebo prenikavo ako čierne ríbezle? Malý slávik letel dňom i nocou z ďalekej Afriky, aby našiel strom z oteckovej piesne a uhniezdil sa tam. Kým ho nájde, zoznámi sa so všetkými obyvateľmi ovocného sadu a každý z nich mu o sebe rád porozpráva.

Táto výnimočná kniha v sebe spája múdro, krásu, poznanie aj poéziu. Je oslavou života, plnou farieb, vôní a lásky. Je to viac encyklopédia ovocných stromov, alebo nádherne ilustrovaná kniha s pekným príbehom? .. ja sa neviem rohodnúť.

20.05.2023 5 z 5

Plukovníkovi nemá kto napísať Plukovníkovi nemá kto napísať Gabriel García Márquez

nuž, nie je to "Sto rokov samoty", ale jedna z prvých noviel. tréning robí majstra, a tak to pánovi Màrquézovi nemám za zlé. napriek tomu má tá kniha všetko, prečo ho nekriticky milujem - atmosféru aj skvelý štýl. mňa veľmi baví ten typický, màrquezovský flow, keď čas v jeho knihách pokojne, nezastaviteľne plynie na pozadí krásne nakreslených, uveriteľných postáv.
čo ma úplne dostalo, bol záver knižky. taký nečakaný, že som sa musela nahlas rozosmiať... veľmi si cením, že aj napriek tomu, že Màrqueza poznám už pár rokov, ma dokázal prekvapiť :)

01.08.2022 5 z 5

Encyklopédia ženy Encyklopédia ženy Valeria Parrella

tak bezobsažnú knihu som asi ešte nečítala...
hviezdička pre Ivanu Dobrakovovú za preklad, v ktorom ma nič nevyrušilo :)

08.07.2022 1 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

krásna koláž smutnosmiešnych príbehov, ktoré spája jeden "doštený kufor potiahnutý látkou, s niklovými výstužami po bokoch"

03.05.2022 5 z 5

Dom z iného sveta Dom z iného sveta Malgorzata Strekowska-Zaremba

neopozeraný príbeh, zaujímavý od prvej strany. rozuzlenie šokujúce. vydarená kniha so silným posolstvom.

28.11.2021 5 z 5

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Ak má byť Vianočné prasiatko reparát, po nie celkom vydarenom Ikabogovi, tak tentokrát má pani Rowlingová jednotku! Kam zmizli veci, ktoré sa stratili? A čo sa stane s tými, ktoré už nikto nepotrebuje? Krásny, dojímavý príbeh, nechýba mu dobrodružstvo. Veľmi sa mi páči hodnotové ukotvenie príbehu a oceňujem aj "zero waste" posolstvo, ktoré pozorný čitateľ medzi riadkami určite nájde.
Máličko mi prekážal motív rozvodu, nového maminho frajera a protivnej nevlastnej sestry...podľa mňa by sa bez toho príbeh zaobišiel. Ale to už je asi taký "rowlingovský" štandart. Napriek tomu ma kniha príjemne prekvapila, potešila a pohladkala po dušičke :)

02.11.2021 5 z 5

Francúzština pre samoukov Francúzština pre samoukov Marie Pravdová

skvelá učebnica pre samoukov. v každej kapitole konverzácie, gramatika, slovíčka aj poznámky a vysvetlivky. na konci praktické cvičenia. ..spolu s audio súbormi sa dá aj francúzština naučiť doma :)

22.08.2021 5 z 5

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Maja Säfström

skvelá voľba ako jedna z prvých kníh pre začínajúceho čitateľa- prváčika, alebo škôlkara, ktorého zaujímajú písmenká! ilustrácie sú neskutočné!, a fakty pobavia aj dospeláka.

20.08.2021 5 z 5

Radost z chůze Radost z chůze Erling Kagge

je pravda, že kniha je možno trošku rozháraná a chaotická. ale pointa úplne dokonale vystihuje moje hlboké presvedčenie - že k najdôležitejším rozhodnutiam, najväčším myšlienkam a k najšťastnejším okamihom svojho života som došla po vlastných. a na všetky ťažkosti v živote ordinujem krokoterapiu..najlepšie niekde ďalej od ruchu civilizácie. a s každým krokom cítim, ako "to" pozvoľna povoľuje. na niektoré životné situácie pomáha pozrieť sa s odstupom...a chôdza je najlepší spôsob, ako sa vzdialiť od starostí všedných dní :)

18.08.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

skvelé! orwellova 1984, desivo známe reálie a detaily...úplne ma to vcuclo. darmo, pani Mornštajnová to jednoducho vie!

02.08.2021 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

nikdy to nevzdávaj, život vie prekvapiť :)

23.07.2021 5 z 5

Atlas zabúdania Atlas zabúdania Peter Krištúfek

skvelé čítanie! na jednej strane kniha plná faktov...ale koľko emócií, tie fakty vedia znovu vyvolať! niektoré veľmi živé, niektoré blednúce..a tie najvzácnejšie, bláznivo pestré, vyfarbené detskými pastelkami tak, ako ich rozprávali babky, maminy a tatovia...

15.07.2021 5 z 5

Květiny Květiny Afonso Cruz

pán Cruz zasa raz zasadil smrteľnú ranu mojim predsudkom o tom, že muži sú povrchné zvieratká, ktoré riešia základné životné funkcie a pramálo sa zaoberajú vzťahmi, citmi, podstatou života,... a som mu za to vďačná.
aj keď pre mňa osobne to miestami bolo čítanie smutné, a boľavo pravdivé..

30.05.2021 5 z 5

Kokoschkova loutka Kokoschkova loutka Afonso Cruz

toto balansovanie na hrane prózy a poézie sa mi veľmi páči. snová, ľahko magická mozaika postáv a príbehov. chýbajúci dej mi vôbec nechýba. tá kniha má úplne všetko, čo potrebujem :)

24.05.2021 5 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

neviem sa ubrániť dojmu, že" spánok is the new panenský moč"...liek a instantné riešenie na všetko. v každom prípade, ak by len polovica z toho bola pravda, tak táto kniha je určite návod na zdravší a kvalitnejší život. takže jednoznačne stojí za prečítanie. plus, veľa naozaj zaujímavých faktov. bavila ma od prvej, do poslednej strany :)

21.05.2021 5 z 5