Ľútostivosť

Ľútostivosť https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489217/bmid_lutostivost-0c9-489217.jpg 4 8 2

Stanislav Rakús v tomto súbore próz uplatňuje na rozdiel od svojej doterajšej tvorby nový typ poetiky. Ide zväčša o príbehy, v ktorých prostredníctvom motívov choroby, ohrozenia, osamelosti, smrti, ale i konfrontáciou staroby s mladosťou a detstvom vznikajú vypäté obrazy zo života obyčajných ľudí. Cez postavu protagonistu, jeho spomienky a prežívanie sa tu v rodinných väzbách tematizuje aj teritoriálna vzdialenosť medzi západným a východným Slovenskom. Závery príbehov sa vyznačujú tým, že do nich prenikajú neurčité a transcendentné prvky, ktoré dodávajú prózam nádych modelovosti. V knihe nechýba ani komická tonalita, charakteristická pre autorovu predchádzajúcu tvorbu.... celý text

mysa.cek
21.01.2024 5 z 5

páči sa mi autorov štýl, pripomína mi milovaného Pankovčína a veľmi ma baví aj tá podprahová zlovestnosť. celkovo mi sedí súčasná slovenská poviedková tvorba, a Ľútostivosť má v sebe všetko to, pre čo k nej inklinujem - známe časo-priestorové reálie, humor so štipkou absurdnosti, a typickú slovenskú všadeprítomnú frustráciu..

Dani25
26.06.2022 3 z 5

Štyri poviedky z rôznych oblasti s otvoreným koncom. Čítalo sa to dobre, ale pre mna to nebola topka z tohoročnej desiatky Anasoft litera.