motokatty

Etiketa stolování - O dobrých mravech a gastronomiiEtiketa stolování - O dobrých mravech a gastronomiiLadislav Špaček

Je to spíše dárková kniha... Není špatná, ale spousta věcí se v knize opakuje (a to hned několikrát), takové té "omáčky okolo" je tam strašná spousta. Recepty známých šéfkuchařů jsou spíš reklamou na jejich restaurace než k tomu abyste si doma podle nich něco uvařily...
Knihu bych (mimo jiné) vřele doporučila jako povinnou četbu pro učně v oboru kuchař/číšník.

Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad LabemKrajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad LabemRoman Zámečník

Kniha je skutečně převážně o krajině hřebčína v Kladrubech (ne o koních jako takových), ale pokud se do něj chystáte rozhodně doporučuji si knihu přečíst. Nejen, že pochopíte proč se Kladruby dostaly na seznam UNESCO ale hlavně vás navnadí si výlet značně protáhnout a kochat se tou neskutečnou krásou v okolí.

Tohle může všechno změnitTohle může všechno změnitJill Mansell

Příjemná, oddechová knížka, která pobaví i zahřeje u srdce. Četla se velmi rychle.

Sudety ve stínu MnichovaSudety ve stínu MnichovaJan Lakosil

Pěkná kniha, velice pečlivě badatelsky připravená.
Nicméně mi v ní chyběla jedna (dle mého) dost zásadní věc. V knize chybí jakýsi "úvod do děje" pro ty, kteří se v historii až tak moc nevyznají, nebo se třeba o ní teprve začínají zajímat - aby byli v obraze, jak je možné (respektive PROČ), že čeští Němci ve většině Sudet vítali Wehrmacht a provolávali jim slávu + "co" ty Sudety vlastně byly. To je totiž moc důležité k pochopení celé té tragédie. A bohužel i Češi na ní mají velký podíl.

RAF 100RAF 100James Holland

Důstojná publikace ke 100. výročí RAF. Pěkně graficky zpracovaná, informace od prvních aviatických krůčků v Británii až po "součastnost".
Samozřejmě značná část knihy je věnována RAF a 2. světové válce.

Definice sportuDefinice sportuJakub Kornfeil

Fanoušky Jakuba kniha asi moc nepotěší, protože je to spíše jakási motivační? kniha pro začínající sportovce (hlavně motorkáře).
Kuba byl v seriálu MotoGP dlouhých 10 let a z toho šla rozhodně vytvořit dobrá kniha, byť převážně vzpomínková, ale věřím, že to by si fanoušci určitě s chutí přečetli.
V této knize není jediná fotografie (jen samé QR kódy pod kterými netušíte co bude, jsou bez jakéhokoliv popisku).

Merendy v zástěře: Úsporná kuchařka pro dceruMerendy v zástěře: Úsporná kuchařka pro dceruJana Florentýna Zatloukalová

Za mě osobně nejlepší kuchařka hned po Kuchařce pro dceru od Florentýny, protože valnou většinu receptů skutečně upotřebím. Je to prostě kuchařka "co uvařit ze zbytků" + tipy a triky na hospodárné vedení domácnosti.
Uspořádání knihy je perfektní, čte se to velice dobře - má to hlavu a patu, navíc ty originální fotky :-) Moc ráda čtu texty Florentýny - je to skutečně "předávání mouder z generace na generaci".
Jediné co mi (opět) vadí je to, že kuchařka je "na vaření" nepoužitelná, je jen na čtení (knihu si nedáte na kuchyňskou linku a nebudete podle ní vařit, to nejde, její vazba nedrží, kniha se zavírá. Takže nezbývá nic jiného než si vybraný recept najít na blogu a buď vařit dle mobilu/tabletu nebo si recept vytisknout).

VášeňVášeňGeneva Lee

Fiktivní příběh z Londýna...
Nevím jestli za to může český překlad, autorka či editor(ka) ale během četby mne velmi často rušily věty i odstavce, které vůbec nedávali smysl...
Ačkoliv příběh potenciál určitě měl, bohužel z toho vyšel chabý pokus o 50 odstínů šedi s princem alá primitivní bijec Vémola. Zcela upřímně nevím co bylo horší, jestli toto nebo zmiňovaných 50 odstínů šedi. Toto alespoň nebylo tak dlouhé.
Takže: pokud máte čas na 350 stránek popisujících jen sex (ale dost primitivním způsobem) a kňučení hlavní hrdinky o tom, že prince miluje ale on jí miloval nemůže... tak směle do toho. Za mě osobně: další díl netřeba....

Všem statečným se odpouštíVšem statečným se odpouštíChris Cleave

Na knihu jsem se velmi těšila - námět mi přišel velice zajímavý.
Nicméně četba byla velice nesnadná. Autorův styl je velmi fádní - zdlouhavý a zmatený. Nebylo to příjemné čtení. Škoda.

Kápové z OsvětimiKápové z OsvětimiCharles Liblau

Rozhodně zajímavá kniha, líbí se mi že autor dokázal být objektivní, obešel se bez přehánění a filozofování... Nicméně i přesto se mi kniha relativně špatně četla (přišlo mi to takové chaotické).
Každá kapitola je sice věnována jednomu kápovi, ale při četbě zjistíte, že přímo o tom daném člověku je tam vlastně jen pár stránek, zbytek popisuje dění v táboře a do toho ještě čtenáře ruší neustále dodatky/dovysvetlovaní některých pojmů/fakt apod.

Hygge - Tajemství spokojeného životaHygge - Tajemství spokojeného životaLouisa Thomsen Brits

Jedna z mála knih, kde je napsaná česká výslovnost slova hygge (hjuga). Bohužel stále valná většina lidí toto slovo vyslovuje hyge :-)
Hygge není o svíčkách, polštářcích a krbu (byť se nám to stále snaží spousta lidí a časopisů namluvit). Hygge spočívá v "být" - nikoliv mít (vlastnit). Je to pocit bezpečí, tepla a klidu.
A o tom přesně tato kniha je. Není potřeba vyplenit oddělení doplňků v Ikea ani jet do Dánska. Hygge je všude kolem nás. Stačí jen začít "žít" a vnímat vše kolem sebe. A na to se vás bude kniha snažit nasměrovat.
Pokud čekáte stručný a přesný návod krok za krokem na to, jak mít doma "vystajlované hygge" knihu nečtěte. Bude vám totiž připadat, že autorka omílá pořád jedno a to samé dokola.
Je to kniha k velkému zamyšlení (lehce filozofická?) a zvolnění. Takže docela chápu, že v dnešní uspěchané době, plné honiteb "za něčím" nedokáže oslovit masy lidí popř. že někomu přijde těžká/složitá.

Čokoládový klubČokoládový klubCarole Matthews

Chatrný pokus o anglický Sex ve městě, jen s tím rozdílem, že tady hlavní hrdinky nechodí do klubů na exkluzivní koktejly ale ládují se čokoládou + místo Pana Božského má hlavní hrdinka Idola.
Hlavní hrdinka Lucy je od první stránky tzv. na facku. Totální naivka, která si myslí, že čokoláda všechno vyřeší (tudíž se čokoládou a cukrovinkami cpe od rána do večera. Už jen z toho čtení o tom mi inzulín stříkal snad i z očí).
Těšila jsme se na příjemnou a nenáročnou oddechovku, ale nemám ráda když ze mě autor/ka dělá pitomce (některé scény byly neskutečně "ad absurdum").
Když to hodně obecně shrnu: všechny hrdinky mají společné jedno: za své problémy si mohou více či méně sami, díky své naivitě. A vy je máte na více než 300 stranách prakticky jen litovat. Otázkou však zůstává, zda-li to takhle dlouho vydržíte.

Já jsem latte, ty jsi cappuccinoJá jsem latte, ty jsi cappuccinoDamrong Pinkoon

Kniha je fajn. Na první pohled vypadá, že je jen plná rádoby motivačních citátů ale když se pořádně (a v klidu) začtete, o textu začněte přemýšlet, tak poznáte, že vám toho může hodně nabídnout...

Polibek jako dezertPolibek jako dezertPoppy J. Anderson

Ačkoliv se mi příběh četl rychleji, často jsem se během četby smála i nahlas, než u prvního dílu... Tak musím konstatovat, že u tohoto příběhu mi chybělo nějaké větší "zašmodrchání" děje. Prakticky do poslední kapitoly jsem čekala kdy jim autorka ten románek trochu stíží... a ono defakto nic.

Zdravá játraZdravá játraJürgen Brater

Pokud vás trápí játra & žlučník, je toto kniha přesně pro vás. Je psána velice pohodovým stylem: fundovaným ale zároveň zábavným.
Nečekejte žádné zázračné tipy a triky - je tam všechno hezky narovinu. Tak jak to je.

Šťastný domov pomocí Feng šuejŠťastný domov pomocí Feng šuejLada Skulilová

Kniha je skutečně určená pro české prostředí (např. pro paneláky), čte se relativně dobře (pár kapitol mi ale přišlo zbytečně moc "odborných" ), navíc během četby měla občas pocit, že "to takhle být ale přeci nemá" protože to není moje první kniha o feng-šuej & domov.
Za přečtení určitě nic nedáte, věřím, že i nějakou tu inspiraci pochytíte. Takže proč ne.

Tajná přísada láskaTajná přísada láskaPoppy J. Anderson

Příjemná oddechovka z kuchařského prostředí. I když je děj předvídatelný, stejně vás bude zajímat jak si autorka poradí se závěrečným "rozuzlením".
Styl autorky se mi líbil, určitě si ráda přečtu i další díl...

Domácí čisticí prostředkyDomácí čisticí prostředkyAnita Czibulya

Na téma ekologické/domací čistící prostředky jsem toho přečetla spousty. Zcela upřímně: tato malá (ale velmi šikovná) knížečka je z nich prakticky nejužitečnější.
Jednoduché "recepty" ze dvou, tří surovin, které hravě seženete. A hlavně pokud je máte, uděláte z nich většinu prostředků.

Low carb recepty na zhubnutí a snížení hladiny cukruLow carb recepty na zhubnutí a snížení hladiny cukruGiancarlo Caldesi

Není to špatná kniha o snižování hladiny cukru, co se informacích týče... Nicméně recepty mi přišly relativně složité a hlavně drahé. Nemyslím si, že by třeba lidé 55+ vařili jídla jejichž název pravděpodobně nedokáží ani vyslovit nebo že někde na maloměstě sháníte panýr či mořské plody...

Odvážná SageOdvážná SageSandra Brown

Klasická harlequinka z devadesátých let (moooc romantické, snadno předvídatelné). Jako odpočinkové čtení po náročném týdnu proč ne.

EleganceEleganceMegan Hess

Jelikož životní příběhy známých francouzských návrhářů (Chanel/Dior) dnes zná i široká veřejnost, tak mi nějak uniklo jak si mohla autorka dovolit v knize tvrzení/texty typu: "Na konci války bylo její jméno (Coco Chanel) pošpiněno a musela se odstěhovat do Švýcarska". pozn. pro ty co nejsou v obraze: Coco Chanel během války kolaborovala s Němci, nikdy se tím ani netajila. Nicméně po válce byly (nejen) ženy, které kolaborovaly s Němci veřejně linčovány. Chanel, která měla známosti na hodně vysokých místech, tak mohla díky nim utéct (schovat se) do Švýcarska a "nic" se jí nestalo.
Autorka v mnoha případech není moc objektivní - čtenářům předkládá pouze jakousi pohádku (načančané, dokonalé možná až povrchní příběhy svých oblíbených módních tvůrců). Což sice u knihy Ikony dělala také, ale v ní to nebylo tak do očí bijící :-)
Kniha tak opět lahodí spíše oku, protože ani v této nechybí krásné autorčiny módní ilustrace.
Možná, že kdyby knihy Elegance a Ikony byly bez textu, bylo by to lepší.

IkonyIkonyMegan Hess

Bohužel příběhy značek/designérů jsou v knize napsané hodně letem světem, navíc četbu ruší český překlad, který všem ženským jménům dává koncovku -ová (Silvia Fendiová či Anna Piaggiová se čte skutečně horko těžko).
Nicméně kniha má nádherné autorčiny ilustrace, díky kterým chyby snadno zapomenete.
Je to prostě takový módní, sběratelský kousek do knihovny, který potěší hlavně oko.

Diktátorova múzaDiktátorova múzaNigel Farndale

Fiktivní příběh s několika reálnými postavami. Bohužel Leni Riefenstahl není hlavní hrdinkou knihy, spíš vedlejší postava.
Příběh se čte příjemně rychle, není to špatně napsaný román, takže to rozhodně není ztráta času ale stejně jako ostatní jsem prostě čekala něco jiného :-)

OFF – Digitální detox pro lepší životOFF – Digitální detox pro lepší životTanya Goodin

Inspirativní tato knížečka bude hlavně pro ty, kteří s mobilem apod. chodí i na záchod a k jídelnímu stolu.
Zcela souhlasím s komentářem níže.

České klenoty UnescoČeské klenoty UnescoJozef Petro

Krásná obrazová publikace, která by si zasloužila aktuální vydání (seznam českých památek UNESCO se od roku vydání 2018, značně rozšířil) a klidně i pár stránek navíc.

Jeden plus jednaJeden plus jednaJojo Moyes

Romantický příběh s hlubokým podtextem (ostatně jako spousta dalších autorčiných knih).
Knížka se četla příjemně, děj svižně odsýpal.

Prázdniny v ČeskuPrázdniny v ČeskuLadislav Zibura

Četla jsem autorovu prvotinu a moc mne nezaujala - na můj vkus byla moc povrchní. Jelikož by ale každý autor měl dostat druhou šanci, půjčila jsem si Prázdniny v Česku a nelitovala jsem.
Je to svižné, vtipné, pěkně graficky zpracované, nabité tipy na výlet po naší vlasti. Je to něco mezi cestopisem a cestovatelským deníčkem. Často jsem se v metru během četby smála nahlas. Anotace knihu 100% vystihuje.

Dokonalá rasaDokonalá rasaElizabeth Letts

Hned na začátku je potřeba říct, že se nejedná o příběh (ve smyslu románu) ale spíše o literaturu faktu, která sleduje 4 hlavní dějové line, které se postupem času protnou: Lipicány ze španělské jezdecké školy ve Vídni, polské plnokrevné arabské koně z Janówa, hřebčín v Hostouni a americké kavaleristy. Všechny před válkou, během i po.

Bohužel velmi pečlivé a důkladné počínání (pátrání) autorky po historii a faktech, značně znehodnotil český překlad se spoustou faktických chyb.
Kniha má rozhodně velkou svědeckou hodnotu, věřím že spoustu čtenářů překvapí jakou úlohu hrály koně i během 2. světové války.

PS: kniha je v tvrdé vazbě s přebalem (nikoliv v měkké vazbě, jak je zde uvedeno).

Rychlé recepty Low Carb - Štíhlá linie raz dvaRychlé recepty Low Carb - Štíhlá linie raz dvaInga Pfannebecker

Sešítek s pár recepty, které jsou sice rychlé ale vstupní suroviny jsou u nás poměrně drahé... Úvod do Low carb je tu hodně letem světem...

Snídaně s láskouSnídaně s láskouDavid Bez

Pěkná kniha, ale v našich podmínkách jí využijete max. v jarním & letním období.
Snídaně jsou totiž hlavně o čerstvém ovoci, které tu máme jen sezoně (ne, fakt není nic zdravého na tom si dát v lednu jahody/borůvky/meloun ze supermarketu).
Navíc si myslím, že klasickou 4členou rodinu, která nemá své vlastní ovoce/zeleninu ze zahrádky, vyjdou autorovi recepty dost draho...