Morgainne Morgainne komentáře u knih

Básně Básně François Villon

"Co dělat! Člověk nemá viny!
Co naložil ti osud, nes!
Osud je vinen, nikdo jiný;
a já, já zkusil jako pes!
Když můžeš, odpusť mi a věz:
kde chudoby je víc než dost -
to ví už každé dítě dnes -,
tam nerodí se samá ctnost.
....
Já miloval, to nezapírám,
a miloval bych ještě rád,
teď řemenem však břicho svírám -
a v srdci žal a v břichu hlad,
to je pak těžké milovat;
chceš-li se kochat svými city,
dřív o žaloudek musíš dbát:
neb k lásce hbitý, jen kdo sytý."
(ze Závěti)

"Přestává na hřbitově šprým.
K čemu je všeho světa jmění
a lůžko s peřím prachovým,
slast každonoční, každodenní
a tančení a dovádění
a závrať života i vína?
V rozkoších věčného nic není
a přetrvá jen hřích a vina."
(Balada mravoučná)

10.09.2015 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Ve své době určitě napínavé, ale my jsme už viděli moc nestvůr a četli o tolika příšerách, že je těžké se bát, co vyskočí z temnoty blat.

18.08.2015 3 z 5

Mlčení v růžovém Mlčení v růžovém Daniela Mičanová

Malebný příběh ze současného Brna s lehce morbidním koncem.

18.08.2015 3 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Po Účastnících zájezdu další knížka, která se mi nelíbila zdaleka tak jako film. I tady musím říct, že film z knížky převzal to nejlepší.

20.07.2015 3 z 5

Taková normální rodina Taková normální rodina Axel Hacke

Úžasné příběhy.

"Já přidávám k dobru rád na těchto večírcích historku s Maxem, který na nás, když jsme seděli na terase a pili kafe, házel malé kamínky. Když jsem na něj zařval, aby toho konečně nechal, zašeptala Anne svému bratrovi do ucha tak nahlas, že jsme to oba slyšeli: "Klidně haž dál." Dostal jsem záchvat řevu jako Herbert Wehner v parlamentu v době jeho největší slávy a když jsem skončil, řekla Anne: "Pojď, Maxi, půjdem za dům a budeme se smátl"
Tuto epizodu vyprávím ale jen velmi dobrým přátelům. Lidi si nesmí myslet, že si ze mě ti dva prckové dělají legraci."

13.06.2015 5 z 5

Kočičí žena a jiné libanonské pohádky Kočičí žena a jiné libanonské pohádky Praline Gay-Para

Kouzelné pohádky, na kterých je krásně vidět, jak jsme všichni stejní, a že nezáleží na tom, jestli jsme vyrostli v bezpečné české kotlince nebo pod libanonskými cedry.

10.06.2015 4 z 5

Cesta na popraviště Cesta na popraviště Carolly Erickson

Výborná knížka. Dozvěděla jsem se stokrát víc než v nudných hodinách dějepisu. A i když jsem věděla, "jak to dopadne", stejně jsem se od čtení nemohla odtrhnout. C. Erickson umí vyprávět opravdu poutavě.

03.04.2015 5 z 5

Móda v proměnách času Móda v proměnách času Sylvia Jonas

Knížku jsem koupila za 29 Kč v Levných knihách a myslím, že je to odpovídající cena. První část-stručná historie vývoje odívání- je opravdu stručná a celkem povrchní. Část "Nejdůležitější pojmy módy" je jen abecední seznam, kde je všechno pohromadě - módní styly, typy látek, části oblečení - jediné kritérium je abeceda. Lepší by bylo třídění podle jednotlivých skupin.
V poslední části je každá dvoustránka (někdy 4 stránky) věnována jednomu návrháři - vč. 1-2 fotek. Takže opět velice stručně.
Originální název určitě publikaci vystihuje lépe. O proměnách v průběhu času se moc nedozvíme, spíš je to stručný přehled o současných návrhářích.

02.04.2015 2 z 5

Digitální román Digitální román Tomáš Veselý

Děsivá představa blízké budoucnosti ... přítomnosti? Komentář od RADOST je velice výstižný.

12.03.2015 4 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Naprosto zbytečná kniha. Povídky spolu nijak nesouvisí, nedávají mnohdy smysl ani samy o sobě. Jedině snad "Neděle" nebylo jen prázdné tlachání. Příběhy ve mně nic nezanechaly, jsou nudné, ploché. Zdá se mi, že autor chtěl mermomocí něco napsat, tak psal...

11.03.2015 1 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Nejlepší díl z celé série.

10.03.2015 5 z 5

Odpusť nám jejich viny Odpusť nám jejich viny Věra Fojtová

Poetická knížka o stěhování jedné rodiny z hor do jihomoravského statku po odsunutých Němcích ... původní nadšení se ale postupně vytrácí.

18.09.2014 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Jako mnozí tady jsem čekala, že kniha bude spíš o hrozbě války, zneužití obrovské síly krakatitu kvůli ovládnutí světa, ale většinu času se příběh zabývá vztahy Ing. Prokopa s Anči, princeznou a v závěru jakousi bezejmennou ochotnou .... je to spíš zbrklý, vášnivý příběh plný výbušné energie. Scéna, kdy Prokop po zjištění, že je na zámku zavřený, ničí zběsile, co mu přijde pod ruku, vystihuje v podstatě celý román.

________________

".... Nebylo v tobě čisto. Člověk ... má víc myslit nežli cítit. A ty jsi se hrnul do všeho jako střelený."
"Dědečku, to dělal krakatit."
"Cože?"
"Já ... jsem udělal vynález - z toho -"
"Kdyby to nebylo v tobě, nebylo by to v tvém vynálezu. Všecko dělá člověk sám ze sebe."

06.08.2014 3 z 5

Jak nezničit lidstvo Jak nezničit lidstvo Donald E. Westlake

Souhlasím s Alma-Nacidou - jestli si chcete přečíst zajímavou knížku o konci světa, tak rozhodně Dobrá znamení. Tohle bylo nudné, pomalé, měla jsem za sebou třičtvrtě knížky a pořád jsem netušila, co ten anděl s lidmi zamýšlí a proč s nimi posunuje jak s figurkami na šachovnici. Ďábel stál spíše na okraji, čekala jsem, že se pořádně střetnou o existenci světa, ale nic se nedělo, jeho postava v podstatě vyšuměla do ztracena.

01.08.2014 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

"Doma jsem to hned vyprávěla a ptala jsem se, jak to, že umřela, když to je malá holčička, protože já už vím, že někdo umře a pak už nikdy nepřijde domů ani nikam, ale hlavně když je starej. .... Máma mi pak dala dvě sušenky, asi proto, že jsem byla smutná jako pes. Tak mám radost a pořád jsem smutná."

"Protože už je hezky teplo, začaly potíže s tělocvikem. S tím jsou potíže vždycky, ale na jaře, když se vyleze z tělocvičny na školní hřiště nebo na stadion, je to ještě o dost horší než jindy, poněvadž to znamená, že se zase bude běhat a navíc se na to bude spousta lidí koukat."

"A tam to bylo. Byla tam ta básnička o Hrdým Budžesovi a bylo to moc smutný. Hrdý Budžes nebyl ani indián, ani partyzán. Hrdý Budžes nebyl vůbec. Hrdý Budžes je jen - hrdý buď, žes. To je ještě horší, než kdyby to byl komunista. Napřed čert s Mikulášem, pak Ježíšek a teď Hrdý Budžes. Ještě že se už stěhuju."

31.07.2014

Manželka, která utekla Manželka, která utekla Tess Stimson

Knížka se četla lehce, rychle vtáhla do děje. Líbí se mi, že se střídají pohledy jednolivých postav, ale poslední třetina knihy je dost překombinovaná a závěr trošku přeslazený, ale proč ne :-) Happyend je aspoň někdy potřeba. V životě by to tak asi nedopadlo.

21.07.2014 3 z 5

Gejša Gejša Lesley Downer

Skvělá kniha, která shrnuje všechno o gejšách - proč a jak vznikly, v jaké době, co bylo jejich smyslem v dobách největší slávy a jestli přežijí i v moderní době. Doporučuji přečíst si román Gejša od A. Goldena a plynule navázat touto knihou.

21.07.2014 5 z 5

Paleo dieta Paleo dieta Loren Cordain

První dojem před přečtením: Docela mě zklamalo, že knížka má zajímavou, moderně vyhlížející obálku a uvnitř vypadá, jako kdyby ji vydali v osmdesátých letech. I vysokoškolská skripta byla vizuálně zajímavější.

04.03.2014 3 z 5

Zima v horách Zima v horách John Wain

Nenápadný, ale zato silný příběh o vytrvalosti, o přátelství a lidské soudržnosti. Gareth, je i přes svůj nedokonalý vzhled, opravdový hrdina.

03.10.2013 4 z 5

Zátoka lidojedů Zátoka lidojedů Bohumír Fiala

Dobrodružný příběh chlapce, který se dostal do Brazílie mezi indiány v době, kdy Evropa Nový svět teprve objevovala a loupeživí námořníci toužili po zlatě indiánů. Knížka se četla lehce, příběh je dobře napsaný, děj rychle plyne.

"V táboře nás uvítali s jásotem, i když radost z uloveného jaguára poněkud kalilo pomyšlení na Ostrého zuba. Kmenový kouzelník nás však ujistil, že poraněného lovce brzy postaví na nohy.
Velký had mi obřadně potřásl pravicí. Určil pak nejzručnějšího Indiána, aby stáhl jaguára. Chtěl pověsit kůži nad mou chýši. Žádný jaguár se teď prý neodváží vniknout do naší vesnice. Z drápů si dám samozřejmě zhotovit náhrdelník, jak se na úspěšného lovce jaguárů sluší.
Pak si náčelník všiml koťat v mé lovecké brašně a chtěl vědět, proč jsem si je přinesl do vesnice. Řekl jsem mu, že bych je rád udržel naživu a trochu si je ochočil. Mijnheer van Gracht mi vypravoval, že viděl na jednom jarmarku člověka, který si ochočil lva."

12.07.2013 4 z 5