Odpusť nám jejich viny

Baladický příběh vesnické rodiny, odehrávající se v polovině 20. století na moravském venkově po odsunu Němců. Příběh o drsném životě na moravském venkově, v němž se hlavní hrdinové v touze po lepším životě, než jaký dosud poznali v horách, přestěhují na jižní Moravu, na statek po odsunutých Němcích. V první části je zachycen obyčejný život rodiny sedláků na horách, vztahy hlavních představitelů a z nich vycházející důvody stěhování. Ve druhé části románu se rodina zabydluje na novém místě, ale ještě se setkává s původními německými majiteli statku. Složité situace, noví lidé a vztahy nás vtahují do děje, kdy právě s odstupem času pochopíme, proč mnohdy nekonáme správně a spravedlivě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13147/odpust-nam-jejich-viny-A0Q-13147.jpg 3.819
Romány, Literatura česká
Vydáno, Rodiče

Kniha Odpusť nám jejich viny

tittanie
28.12.2020

Řekla jsem si, že budu psát komentáře ke všem knížkám, které přečtu, ale tady u téhle opravdu nevím, co napsat. Ani nevím jestli se mi kniha líbila nebo ne. Nevím jestli to bylo tématem nebo tím, že jsem půl knihy měla jako audioknihu a zbytek jsem četla. Prostě nevím.

Lenka26
20.10.2019

Ke knize jsem se dostala tak trochu omylem, měla jsem jinou představu o žánru. Ale i když tohle není žánr který obyčejně čtu, přesto jsem knihu dočetla a nejsem z ní zklamaná. Doba to byla těžká, paní autorka ji popsala ale poutavě, a i tu stinnou stránku i trochu poeticky. Zajímavá kniha

ujira
14.10.2019

Válka neskončila, když se přestalo střílet, osidlování pohraničí po válce i vyhnání Němců poznamenalo životy našeho národa a pachuť křivdy stejně jako pomsty otrávila život nejen v pohraničí. Knih o tomto tématu je poskrovnu, ale vždy otevřou nový pohled na život po válce. Autorčino pojetí předkládá obrazy několika žen a melancholické baladično podbarvuje celý příběh. Autorka mne zaujala.

yawe
11.02.2018

Pokud znáte Vyhnání Gerty...tohle dokresluje poválečnou situaci. Prostí lidé,, co neměli nic najednou získávají majetky, které vybudovali jiní. Bez ohledu na národnost, jazyk, kulturu a vzdělání emoce prožívají všichni stejně.

svitim
20.01.2015

Na začátku tak trochu román pro ženy, poté se přestěhovali ( přemýšlela jsem, jestli tchýně umřela nebo co se s ní stalo ), ano, tato doba byla drsná, ale v knize to tak moc nevyznělo, postavy, které se nikam nerozvíjely, v poslední třetině zmatky, přesto název knihy sedí .

Ranuncul
28.11.2014

Dost drsná kniha.Z počátečního poetického líčení,přešla velice rychle v drama.Bohužel na hodně dosídlovaných vesnicích po odsunu to bylo podobné.

Morgainne
18.09.2014

Poetická knížka o stěhování jedné rodiny z hor do jihomoravského statku po odsunutých Němcích ... původní nadšení se ale postupně vytrácí.