Monpincov Monpincov komentáře u knih

Nůž Nůž Jo Nesbø

Jo Nesbo mě jednoduše zase překvapil. Ze začátku jsem se trochu bála, jestli tenhle díl nebude už trošku slabší, ale určitě zbytečně. Ani ne v půlce knihy jsem si naivně myslela, že vím, kdo je vrahem a myslela si to pomalu až ke konci. Až tam mi jednotlivé zápletky začaly dávat smysl. Autor opět vymyslel velice emotivní a zajímavý případ. Vraha jsem nakonec vůbec nečekala a hodně mě to překvapilo, protože jsem nad ním ani nepřemýšlela. Kniha byla velmi čtivá a četla jsem ji každou volnou chvíli. Jen mě zklamal otevřený konec díky nevědomosti, jak bude pokračovat, ale je mi jasné, proč ho tak nechal. Za mě jedna z nejlepších detektivek, které jsem zatím četla. Určitě doporučuji přečíst.

26.03.2020

Policie Policie Jo Nesbø

Policie je další, naprosto skvělá kniha perfektně zapadající do série HH. Autor postupuje svým klasickým stylem a tím Vás několikrát donutí vytipovat si vlastního vraha, kterého Vám následně s radostí zase vyvrátí. Nechybí ani falešné stopy, náznaky, nečekané zvraty a naprosto napínavá atmosféra. Velmi se mi líbily i události, které zasahovaly trochu mimo hlavní děj, ale celkově knize dodávaly tu správnou a napínavou atmosféru. Například záležitosti se Siljí, nebo Mikaelem a Trulsem. Brutalita některých popisovaných části mě místy překvapila a věřím, že někomu se slabší povahou by to mohlo vadit. Na druhou stranu, co jiného čekat od detektivního příběhu, bez brutality by to nebylo ono. Za mě jasných pět hvězdiček a už se těším, až si přečtu další knihu z této série. :)

27.04.2021 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Tuhle knihu jsem si opět velmi užila a tvorbu autora u mě posunula snad ještě výše, než doposud. Přiznávám se, že mi název přišel trochu zavádějící a čekala jsem, že půjde hlavně o Harryho boj s alkoholem, ale hned po pár stránkách jsem věděla, že to tak nebude.

Do knihy se začtete hned na začátku a budete hltat kapitolu po kapitole. Autor v knize opět mistrně využívá svou schopnost nasadit vám do hlavy myšlenku, že už víte, kdo je vrahem a pak vás jednoduše vyvede z omylu. Velmi se mi v tomto příběhu líbilo velké zařazení psychologie, která přišla zajímavá i mně, naprostému laikovi v tomto oboru. Určitě bych vyzdvihla popis vražedných částí. Já osobně jsem si je dokázala velmi živě představit, ale na druhou stranu mi nepřišli tak brutální, jako v jiných knihách. Také se mi zalíbilo rozvíjení charakteru i u ostatních postav- můžeme se o jednotlivých lidech dozvědět více užitečných a zajímavých informací.

Za mě je to určitě pět hvězdiček a těším se, až začnu číst další knihu o Harrym.

27.02.2021 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sněhulák je první knížka, kterou jsem od Jo Nesba přečetla a s úsměvem musím říci, že určitě nebyla poslední. Musím přiznat, že ze začátku mě kniha příliš nenadchla, ale to trvalo jen chvíli. Sněhulák mě vtáhl do děje a nutil číst pořád dál. Říkáte si, jak už víte, kdo je vrah, ale autor vás vyvede z omylu. Na knize se mi líbily občasné, opravdu mrazivé scény a celkově napjatá a tajemná atmosféra. Hlavní postava mě zaujala okamžitě, líbí se mi Harryho celkové ztvárnění a jakýsi "boj" proti jeho skrytým démonům (alkoholu). Měla bych i pár drobností, ale ty zde vypisovat nebudu, protože bych musela zajít přímo do děje. Za mě s jistotou pět hvězdiček.

06.02.2020 5 z 5

Zbylo nás devět Zbylo nás devět Jiří Osolsobě

V této knize je popsán příběh Jiřího Osolsobě, který jako náctiletý nastoupil do války k letectvu za Anglii. Tam se nechá vyučit na telegrafistu, aby mohl plnohodnotně létat s ostatními v 311. československé bombardovací peruti.
Ačkoliv jsem knize nedávala velké naděje, získala si mě hned po pár přečtených stránkách. Neskutečně se mi líbily podrobně popsané jednotlivé dny spojené s nálety, nejčastěji na německá města a přiložené reálné fotografie jejich perutě. Také se v knize dozvíte hodně informací o různých zbraních, letounech a všelijakých strojů potřebných pro komunikaci během války. Autor v knize ukazuje, že si i v tak složité době vojáci dokázali udržet pozitivní náladu a snažili se nemyslet na nejhorší, i přes jasný strach, že následující let by mohl být jejich poslední. Mezi ostatními letci a vojáky si Jiří našel velmi dobré přátele a ze slov v knize jasné vyplývá, že smrt někoho z nich byla těžko snesitelná pro všechny. Knihu bych doporučila na přečtení úplně všem, protože ukazuje opravdový pohled na válku z očí bývalého vojáka, který, určitě nejen mě, ukázal pravé pocity spojené s touto náročnou dobou.

13.12.2020 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Kniha se celkově četla pěkně a vtáhla do děje, jen konec bych čekala zajímavější a napínavější, ne tak stručný a jednoduchý. Předchozí dvě navazující knihy mi přišly lépe zpracované a popsané. Přesto bych si případný pokračování, dobrodružství Mii a Muncha přečetla ráda. Kniha, by se dle mě už "pokročilejším" čtenářům nemusela tak líbit, jako případně předchozí knihy z této série, nebo celkově od autora.

29.09.2019 4 z 5

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně díky navnazení ze seriálu, ale myslím, že knihu si můžete přečíst, i pokud jste seriál neviděli, jen budete poněkud zmatení a nepochopíte chování některých postav.
Jedná se o detektivní knihu, převážně o Hopperově kariéře policisty.
Samotný příběh knihy vypráví Hopperovy vzpomínky, které vypráví Eleven o Vánočních prázdninách, převážně o jednom případu z roku 1977 v New Yorku. Po celou dobu tak čtete vývoj případu, který dostal se svou novou koleginí, jejíž postavu jsem si v průběhu čtení velmi oblíbila.
Strhávám dvě hvězdičky, protože jsem samotnou zápletku čekala zajímavější a doufala jsem, že se dozvím něco víc z Hopperova osobního a rodinného života. Jako dodatek k seriálu se mi kniha líbila a nelituji, že jsem si ji přečetla.

27.09.2020 3 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Za sebe musím říct, že mě kniha ze začátku nenadchla, ale postupně si mě alespoň trochu získala. Knize se kupodivu dobře daří držet samotnou atmosféru seriálu. Líbil se mi pohled na dané situace z více pohledů osob i doba, do které je příběh zasazen. Pokud jste už seriál viděli a zajímá vás, co bylo před příběhem Eleven, kniha je přesně pro vás, ale zároveň si myslím, že kniha bude zajímavá i pro ty, kteří se na seriál teprve chystají, nebo ho neplánují vůbec. Nebýt seriálu, tak bych po knize nesáhla, podle mě dobrá kniha na oddych. Neurazí, ale nenadchne.

16.05.2020 3 z 5