modranka modranka komentáře u knih

Bohatá nevěsta Bohatá nevěsta Barbara Cartland

zdá sa mi, že z roku na rok sú príbehy Barbary Cartland lepšie. Vcelku som sa pobavila, nebolo to naivné ani hlúpe. Taká dobrá romantická oddychovka.

11.07.2016 5 z 5

Poslední slovo Poslední slovo Rozálie Děčínská

Príbeh je určený pre mládež. Pripomínalo mi to rozprávku Kráľ Drozdia brada. Takže dospelému čitateľovi sa bude zdať text nevyzretý, hlúpy a miestami nelogický. Pre -násť ročných postačí. Ja som sa veľmi nudila a veľa textu som nakoniec preskočila. Preto som príbeh hodnotila z pohľadu -násť ročných. A opäť dávam zlatú strednú cestu 3* Ale už sa nebudem ani pokúšať čítať knihu Oheň a led. Zdá sa mi, že všetky tri knihy od autorky sú podľa jedného námetu.

08.07.2016 3 z 5

Anděl a ďábel Anděl a ďábel Rozálie Děčínská

Príbeh vhodný pre dievčatá, zaradila by som ho do historických romancí. Jednoduchý text, nezaťažuje históriou, prioritou príbehu je vzťah hlavných hrdinov. Text je zostavený z rozprávania v tretej osobe, pretkaný malým množstvom priamej reči. Sexuálnych scén poskromne, čo si myslím, že je pre mládež vhodné, ale pre dospelého čitateľa málo zaujímavé.
Hlavná hrdinka Lucia je veľmi neistá a preto pôsobí až hlúpo. Vojtech je tiež akýsi divný. V polovici knihy som sa začala nudiť, príbeh sa akosi nevedel pohnúť dopredu, text má pár gramatických chýb a jednotvárnu zápletku. V hodnotení preto volím zlatú strednú cestu.
Obálka je absolútne nevhodná pre tento druh literatúry. Navádza čitateľa k žánru fantasy, ale s fantasy nemá nič spoločné. Navyše obnažená ženská postava v tomto prípade nie je namieste, lebo hlavná hrdinka chodí oblečená takmer ako mníška.

07.07.2016 3 z 5

Zimní palác Zimní palác Eva Stachniak

Príbeh je písaný v prvej osobe, rozprávania úplne obyčajnej osoby zamestnanej na cárskom dvore. Bola to tak obyčajná osoba, že jej špehovanie nemalo žiaden rozmer intríg a politickej drámy, ktorú som od tohto románu očakávala. Boli to len klebety, nič viac... za to som stiahla 1*... Ale, možno to tak autorka chcela. Čo mi však vadilo, boli situácie, o ktorých Varvara vôbec nemohla vedieť. Ako napríklad scéna, kde autorka poslala Varvaru do miestnosti kde cárovná rokovala s vyslancom cudzej krajiny. Len tak si vošla do miestnosti. Taká HLÚPOSŤ ... obyčajná slúžka by nemala prístup ani do krídla, kde sú rokovacie miestnosti. Aby mohla špehovať súkromné rozhovory v spálni cisárovnej, tak ju autorka poslala na povalu, kde v prachu a cez dierku medzi trámami sledovala, čo sa robí a hovorí v spodnej miestnosti... ďalšia HLÚPOSŤ... už chcem vidieť, že by v spálni cisárovnej bola diera v plafóne... navyše by absolútne nič nepočula, cez nejakú dierku. Za to som stiahla ďalšiu hviezdičku.
Zostali mi tri hviezdičky, tie už nechám, lebo musím uznať, že napísať takýto román nie je hračka. Autorka má moje plné uznanie.
MIERNY SPOILER:
Páčilo sa mi, že zrada (lebo donášanie nie je nič iné) bolo nakoniec potrestané Varvariným vyhnanstvom - hoci to nakoniec vyznelo, že to Varvare tak vyhovuje.
Obálka je elegantná a ak by som jej mohla dať hviezdičky, dostala by plný počet.

06.06.2016

Panstvo Edenbrooke Panstvo Edenbrooke Julianne Donaldson

V texte hodne cítiť, že ide o prvotinu autorky. Text je nezrelý, fádny takmer bez emócii. Za tieto nedokonalosti môže zvolený štýl literárneho jazyka. Text je písaný v prvej osobe, rozprávanie o sebe samej, a to hodne uškodilo celému príbehu. Pri takomto štýle sa hlavná hrdinka môže zaoberať iba sama sebou, svojim pohľadom na vec, takže sa čitateľ nedozvie nič z myšlienok hlavného hrdinu. Za štýl písania som stiahla 1*.
TAK TROCHU SPOILER: V texte zostalo hodne nedoriešených záležitostí a logických nadväzností (otec vo Francúzku a jeho návrat za pár dni... v 19. storočí???-čo mal rogalo???) Ďalšia vec, čo nebola doriešená je skutočnosť, že sestra si prišla pre budúceho manžela a ihneď sa vzdala..čo nenadväzuje na jej charakteristiku zo začiatku príbehu. Za toto som stiahla 2* A keďže ide o prvotinu autorky stlmím ďalšiu prísnosť.
Musím však opäť pochváli obálku knihy - je veľmi elegantná.

03.06.2016 3 z 5

Opálová poušť Opálová poušť Elizabeth Haran

Na môj vkus je príbeh tak didaktický, že sa samotný dej stráca v celkovom texte. Ak si čitateľ odmyslí reálie, ktoré autorka podsúva ako vedľajší produkt príbehu, tak vlastne zostane len torzo deja. Príbeh nebol ani dobrodružný, ani romantický, chýbalo mu napätie, na aké som u tejto autorky zvyknutá. Začiatok a koniec príbehu sa odohráva v Londýne, zvyšok v Austrálii. Londýnska časť má v sebe aký taký literárny šarm (pijavica + neverník) austrálska časť je nudná, i keď pre niekoho poučná (ťažba opálov a domorodci), no mňa kniha sklamala.

31.05.2016 3 z 5

V spleti tajomstiev V spleti tajomstiev Sally Hepworth

Na mňa príbeh pôsobil veľmi chaoticky. Kniha obsahuje tri príbehy písané v prvej osobe každej hlavnej hrdinky zvlášť, chvíľami som nevedela, ktorá zo žien rozpráva svoj príbeh - a práve toto bolo chaotické. Navyše mi príbeh hodne evokoval prezentáciu gender ideológie, s ktorou nie som schopná stotožniť sa, navyše prezentácia rizikových pôrodov doma ma dvíhala zo stoličky (-1*), taktiež mi pripadalo pritiahnuté za vlasy 83-ročná žena s lesbickou partnerkou (-1*) a za myšlienku ... [že biologický pôvod v rodičovstve nehrá rozhodujúcu úlohu] ... tak toto ma fakt rozčúlilo. Po takýchto myšlienkach sa nedivím, že európske úrady sú schopné odoberať deti biologickým rodičom kvôli kravinám. A za to som hneď stiahla -2* Takže sorry, pani Hepworthová, odo mňa máte len 1* Aj tú by som skôr pripísala obálke od Fortuna Libri.

24.05.2016 1 z 5

Ženíchov svedok Ženíchov svedok Kristan Higgins

Originál knihy vyšiel v Harlequin Books - preto som mala obavu, že to bude niečo sladké. Omyl, kniha je zrkadlom dnešnej "západnej" spoločnosti, v ktorej sa odvíjajú kadejaké tvary lásky a medziľudských vzťahov. Celkom sa mi páčilo, že hoci rodina patrila k tým bohatším, všetci sa zapojili do manuálnej práce okolo viníc. Tak trochu to pripomínalo dobré európske romány. Čitateľ, ktorý bude hľadať sladkú romantiku, bude sklamaný, ten, kto si myslí, že príbeh je nejakým spôsobom dobrodružný - nie je. Dej sa približuje hodne realite aj so všetkými spoločenskými nuansami a nástrahami ako sú gejovia, transvestiti, lesbický manželský pár a najmä neschopnosť mladých žien nájsť si toho pravého, hoci nemajú na partnera vysoké nároky. V príbehu je pár úsmevných momentov.
Už sa teším na pokračovanie. Druhá časť by sa mala venovať Honor Hollandovej. A verím, že bude ešte lepšia.

23.05.2016 5 z 5

Kdo je ten pravý? Kdo je ten pravý? Mary Nichols

Príbeh, ktorý ma občas dvíhal zo stoličky. Hlavná hrdinka sa nevedela rozhodnúť, kto je ten pravý. Autorka túto tému vystihla hodne realisticky. My, ženy sa často nevieme rozhodnúť a často sa rozhodneme proti logike, nepočúvame okolie a potom ľutujeme. Príbeh ma držal v napätí ako sa Lavinia rozhodne až takmer ku koncu.
Musím však pripomenúť, že príbeh je vlastne druhou časťou série rodiny Carringham a Lascoe. Príbeh má v angličtine názov: The Incomparable Countess a venuje sa vzťahu Frances a Marcusovi, ktorý v tejto časti sú dosť kľúčové postavy.

11.05.2016 4 z 5

V pasci V pasci Dani Pettrey

Sorry, ale toto sa fakt dalo prečítať len so zaťatými zubami. Príbeh a text sa čítal dobre až do momentu, kedy do príbehu vstupuje náboženstvo, Biblia, Boh, Kristus, Jehova - bolo to ako keby mi niekto dal počas čítania ranu do žalúdku. Pritom to mohla byť taká skvelá séria. Na aljašskú prírodu v tejto časti zabudnite, príbeh sa odohráva vo veľkej miere na lodi - kriminálna zápletka je v treťom príbehu slabšia a nebojím sa napísať, že textom o Bohu je úplne potlačená. Veľa vecí zostalo v príbehu nedoriešených, ale je tu aj začiatok 4. časti.
Odporúčam časti čítať postupne, inak nebudete rozumieť rôznym prepojeniam.

Obálka je skvelá ako pri všetkých troch častiach... za tu je jedna hviezdička, tá druhá je za zvyšok príbehu.

04.05.2016 2 z 5

Nečekané dědictví Nečekané dědictví Barbara Cartland

Zaujímavý romantický príbeh z pohľadu muža - je to jeden z tých príbehov, ktoré už Barbara Cartland nenapísala. Je to však osviežujúce, nie je to presladené - dokonca je tu slabý nádych politického boja v 19. storočí. Čo mi však trochu vadilo (neviem či to je chyba prekladu, alebo autora) ale útok na Rusov ako celok nebol na mieste. Ale tieto sekvencie deja boli vedľajšie, tak to tak veľmi nevadí.
Obálka je veľmi elegantná, vystihuje prostredie panstva aj to, že vlastne hlavným hrdinom je Michael Moore.

02.05.2016 4 z 5

Múdra a bohatá Múdra a bohatá Jane Ashford

(SPOILER-ak nechcete - nečítajte)
Prvá polovica knihy táká priemerná nuda - všetko bolo akési dokonalé. Od polovice knihy autorka rozvinula dej s rodinnou zápletkou, ktorú vlastne nedoriešila. Spočiatku mi bola hlavná hrdinka sympatická, no neskôr stratila moje sympatie, zvlášť keď rodinno-finančno-osobný problém riešila odchodom za zábavou, kým jej manžel sa pokúšal zachrániť panstvo. Ani sa mu nedivím, že začal piť.

28.04.2016 2 z 5

Za jasných nocí Za jasných nocí Katherine Stone

Veľmi pekný, dojímavý príbeh.. nie je čo dodať.

26.04.2016 5 z 5

Lupič s lilií Lupič s lilií Amanda McCabe

Celkom som bola milo prekvapená touto poviedočkou o gréckej mytológii. Ale dať dcéram mená ako Calliope, Clio, Thalia, Terpsichore, Melpomene, Euterpe, Erato, Urania, Polyhymnia ... úbohé deti. Text sa čítal pekne, nebolo to o tých nudných večierkoch a tak..

18.04.2016 5 z 5

Žárlivost Žárlivost Katherine Stone

Príbeh je napísaný veľmi precítene, číta sa ľahko a plynulo. Trochu mi vadilo to fiktívne kniežatstvo, ktoré si muselo na seba zarábať výrobou šperkov. Pokojne to mohla byť radšej firma, než vladárska rodina. Za to som stiahla jednu hviezdičku.
SPOILER: V príbehu ma zarazilo, ako ľahko sa ženy vzdávali svojich detí. Aj keď autorka zjemňovala tento fakt smútkom za bábätkom, nepáčilo sa mi to. Ďalej sa pripravte na dávku promiskuity medzi hlavnými hrdinami. Pre nich veta Milujem mala význam pary nad hrncom. A za toto som stiahla druhú hviezdičku.

14.04.2016 3 z 5

V lavíne V lavíne Dani Pettrey

Priame pokračovanie príbehu "Aljašská odvaha 1 - Pod lavínou". Príbeh zachytáva súrodeneckú súdržnosť. V tomto príbehu však viac rezonuje romantika než samotný detektívny príbeh. Ale romantika taká pre "-násť" ročných, kedy hlavný hrdina premýšľa či je dobré svoju vyvolenú pobozkať. Po toľkých erotických knihách je to také osviežujúce, že to autorke pokojne odpustíte.
Čo ma však opäť zarazilo, bol text so vsunutými mantrami ku Kristovi. Bolo to také neprirodzené, až to pokazilo dojem z celého príbehu. Za to sťahujem jednu hviezdičku.
Uvažujem, či nejde o nejakú mormónsku literatúru - charakteristiky postáv by to naznačovali.
Obálka je skvelá, ale gramatických chýb neúrekom.

08.04.2016 4 z 5

Pod hladinou Pod hladinou Dani Pettrey

Celkom zaujímavý príbeh, rodiny McKenna. Musím však napísať, že hoci je na titulnej obálke veta, že ide o *** romantický príbeh, ktorý vás udrží v napätí až do poslednej stránky *** nie je tomu úplne tak. Ide skôr o detektívny príbeh s nádychom romantiky.
Zarazilo ma, že v aljašskom podnebí sa kúpali ako keby bývali na Floride. Oceán tam musí byť mrazivý a surový. Za toto by som stiahla jednu hviezdičku, ale je to moja prvá kniha autorky a myslím, že aj jej prvotina, takže jej dávam ešte šancu.
Čo mi však vadilo, bol text pretkávaný modlitbami ku Kristovi... najskôr ma dvíhalo z kresla, ale od polovice knihy som tieto texty kurzívou preskakovalo. V príbehu pôsobili násilne a cudzo. Za to som ale jednu hviezdičku stiahla.
Obálka knihy je veľmi elegantná.

07.04.2016 4 z 5

Mosty osudu Mosty osudu Barbara Taylor Bradford

Pre mňa príliš vykonštruovaný a zároveň predvídateľný príbeh, ktorý skĺzol do naivnej jednohubky, ktorá mala byť romantická. Postavy na mňa pôsobili príliš dokonalé a aj samotné tajomstvo bolo nakoniec plytké. U mňa len priemer.

09.03.2016 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Výborná detektívka, priznám sa, že po jej prečítaní som začala pochybovať o našej chalupe na samote. České prostredie bolo fantasticky spracované do detektívky, spracovaním mi to tak trochu pripomínalo detektívky z 50.- tych rokov. Výborne! Nemám čo vytknúť, u mňa plný počet hviezdičiek.
Pre mierne strašidelný príbeh sa mi zdá obálka farebne príliš veselá.

09.03.2016 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Opäť bravúrne napísaný detektívny príbeh. Charaktery postáv prepracovanejšie než v prvej časti. A opäť platí, že príbeh ukrýva jednu indíciu na odhalenie páchateľa/páchateľky.
Obálka mi farebne veľmi nesedela, ale dizajn je fajn

09.03.2016 5 z 5