modranka modranka komentáře u knih

Anděl spásy Anděl spásy Barbara Cartland

Súhlasím s Ewik a doplňam, že obálka je krasna.

13.03.2017 3 z 5

Jednorožec a trojitá koruna Jednorožec a trojitá koruna Valérie Alma-Marie

(SPOILER) Román vznikol v roku 1995 kedy literatúre udávali tón dobrodružné príbehy. Som v pomykove kam tento príbeh zaradiť. Po prvej časti som nadobudla pocit, že je určený -násť ročným. Určite logicky uvažujúci čitateľ môže byť sklamaný niektorými scénami. Nechcem veľa prezrádzať, ale neodpustím si poznámku.
SPOILER - ak nechete vedieť dej, nečítajte!!!
Prečo kráľ dal zatvoriť do väzenia dávno stratenú vnučku keď jej dôveroval, že je skutočne jeho vnučkou a dovolil aby bola väznená v reťaziach a ponižovaná? A prečo utiekla a potom sa tam dobrovoľne vrátila...??? V 18. storočí žena súčasťou kráľovskej elitnej jednotky...? Taká hovadina!!!
KONIEC SPOILERU

V polovici knihy som myslela, že ju odložím, ale vytrvala som, príbeh sa začal rozvíjať takže s obavou idem na druhú časť

10.03.2017 3 z 5

Růže a ledové květy Růže a ledové květy Nina Gregor

Pre mňa to malo príliš rýchly spád a všetko do seba perfektne zapadalo. Nepáčilo sa mi, že to čo Lilian vyčítala Arnovi, jej nový milenec urobil svojej snúbenici.

13.12.2016 2 z 5

Dvě růže 2.díl Dvě růže 2.díl Vlasta Javořická

Ako som písala pri prvej časti, ide o veľmi pekný príbeh zo začiatku 20. storočia. V tejto druhej časti sa zavŕši dejová línia oboch dcér vychovávaných v jednej rodine, no pastorkyňa - ako to už býva - je vždy až tá druhá. Druhú časť treba čítať až po prečítaní prvej, lebo by ste nevedeli o čom to je. Je to len pretrhnutý príbeh vydaný v dvoch knihách.
Príbeh pokojne dajte čítať -násť ročným. Je to príbeh poučný, roztomilý a z časti aktuálny aj dnes.

02.12.2016 5 z 5

Dvě růže 1.díl Dvě růže 1.díl Vlasta Javořická

Veľmi pekný príbeh - prierez životom dvoch dievčat vychovávaných pod jednou strechou, no nie rovnakou láskou. Autorka príbeh napísala v roku 1923 a zasadila ho aj do tohto prostredia. Charakteristika postáv zvládnutá bravúrne, príbeh realistický. Hoci je text napísaný v takej tej prvorepublikovej češtine, mne ako Slovenke sa veľmi páčil. Prvá časť je vlastne pretrhnutý dej, takže nutne musíte prečítať aj druhú časť, aby ste vedeli, ako celý príbeh skončí.

02.12.2016 5 z 5

Miluju tě... i s natáčkama Miluju tě... i s natáčkama Alena Jakoubková

Myslela by som si, že dnešné ženy už majú toľko rozumu, aby sa nenechali zmanipulovať a vyžadovali od muža aspoň akú takú lásku. V tomto prípade zrejme išlo o zlatokopku - lebo do takej charakteristiku ju vsunula autorka. Aj keď v jednej dvoch vetách naznačila, že na peniaze nie je, ale jej podriaďovanie svedčí o niečom inom.
Hlavná hrdinka opäť tupá, nechápavá a preto si myslím, že svoj osud si zaslúžila.
Čo bolo také nereálne? - nuž, práca súdov, advokátky, cesty do Bangkoku ako by boli 300 kilometrov za Prahou, dokonca autorka nedotiahla záležitosť okolo predaja bytu. Plná moc predsa nedáva žiadnemu právnikovi právo predať byť, musela podpísať kúpno-predajnú zmluvu a tak. Ale ktohovie, možno autorka má inú skúsenosť a chcela nám ju pošepnúť.
Text sa opäť čítal dobre, ale keby sme vyradili všetko kecanie o varení a úprave stolov zostane nám len torzo, ktoré by malo rozsah poviedky.

24.11.2016 3 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Smutné príbehy REALITY - naozaj len pre silné povahy. Ako literárne dielo skvelé. Drsné, drastické, odporné. Za námet by som najradšej dala hodnotenie odpad, ale príbeh je zrejme výkrikom o pomoc severskej spoločnosti, lebo sami si už nevedia s gender ideológiou poradiť. Námet knihy je jasným výkričníkom čo gender idioti medzi nami môžu spôsobiť. Dieťa postavené na úroveň štetky, ktoré ani nevie, že by sa malo hrať. Viac ale nechcem prezradiť. Čítajte! Aby sa vám otvorili oči!!!

18.11.2016 5 z 5

Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění Čiň manželu dobře - peklem se ti odmění Alena Jakoubková

Príbeh tuctový- stokrát opísaná téma - premenená "Ošklivka Katka" na krásnu vílu. V príbehu chýbal humor, plač aj napätie, hlavná postava Agáta bola hlúpa ako trubka. Ale chápem, sú aj také ženy. V podstate som si v príbehu nenašla sympatickú postavu. Manžel notorický záletník, otec večne pod papučou, matka potvora, kamošky štetky. Text sa však číta veľmi dobre, vety sú volené hovorovou češtinou. Posledná tretina knihy - dej začína stagnovať, nastupujú nezmyselné opisy šiat - scény z filmu Pretty Woman - čo príbeh úplne zabilo a čitateľa unudilo, takže zo samotného príbehu (hoci na konci je prekvapenie) čitateľ už nemá absolútne nič. Príbeh na jedno prečítanie.

18.11.2016 2 z 5

Prokletí hradu Leerhill Prokletí hradu Leerhill Hana Parkánová-Whitton

Vždy ma trochu zarazí, keď je kniha zaradená do pôvodnej českej detektívky, ale s českou detektívkou nemá nič spoločné. Dej sa odohráva v Anglicku, autorka žije/žila v Anglicku, čo nám počas príbehu dosť často pripomína. Chvíľami som mala pocit, že pani Hana Parkánová-Whitton pracuje s charakteristikou vlastnej osoby - (Čína, preklady, ešte aj meno hlavnej hrdinky bolo zostavené s dvoch mien - s pomlčkou). Hlavná hrdinka je tak dokonalá, až sa premenila na mýtickú osobnosť. Za to som stiahla 1* Všetky ženské postavy mali hromadu vád, len ona bola super (teda podľa autorky). Polícia hlúpa ako táčky - a to sa mi nepáčilo tiež. Neverím totiž, že v modernej spoločnosti pracujú v polícii hlupáci. Za toto som stiahla ďalšiu *.
Takže mi zostali tri, sorry pani Parkánová, inak mám vaše knihy rada, len tieto detektívky sú akosi jednostranne zamerané na hlavnú hrdinku nie na obeť samotnú.
Obálka lepšia než pri prvej časti, ale grafik sa mohol viac pohrať s démonickým nočným záberom..

03.11.2016 3 z 5

Konec záletné lady Konec záletné lady Hana Parkánová-Whitton

Predchádzajúce komentáre nedávali nádej, že pôjde o svetabornú detektívku. Napriek tomu som ju prečítala. Začínala celkom sľubne, potom sa niekde v polovici dej zvrtol k dejovým banalitám a logickým nejasnostiam ako je prúžok od prsteňa, - následne text pokračuje vetou, že veď prstene odložili hneď po svadbe. Tak čo tam robil ten prúžok??? (nechcem viac prezradiť)
V čom je Češka Annie (nie Anna?) exoticky krásna a záhadná? Možno keby jej autorka ponechala práve meno Anna, bolo by to pre Anglánov tak trochu exotika. Ale nie, ona to musí pohnojiť poangličtením krásnej Anny. Aj na mňa hlavná hrdinka pôsobila sebastredne - bola dokonalá, všetko sama vyriešila a v polícii boli len hlupáci. Nemyslím si, že v modernej dobe by to tak bolo. A o modernú detektívku ide, vyskytuje sa tam mobil.
Vadilo mi však, že v pôvodnej českej literatúre objavuje reklama na parfém od C.K. a hodvábny model z Monsoonu? Prečo autorka nemôže opísať vôňu parfému a hodvábnych šiat? Prečo má česká autorka potrebu v pôvodnej českej tvorbe použiť výraz cottage (pre chalupu koniara).
Pripomína mi to príbehy z Prvej republiky keď sa všetky texty amerikanizovali. Aj samotný spád príbehu je taký poviedkový - pre zošitový formátu, do ktorého boli vsunuté state o živote hlavnej hrdinky.
Ale text sa čítal dobre. Myslím, že pani Parkánová-Whitton vie naozaj písať, len by som povedala, že editor si nedal toľko námahy, aby jej vychytal tieto drobnosti.
Zotrvám pri zlatej strednej ceste hodnotenia a idem na druhú časť série.

A ešte obálka - jednoducho nevkusná

25.10.2016 3 z 5

Sefka Sefka Marie Blažková

Príbeh ako z filmu pre pamätníkov, ale ako oddychovka dobré. Rodinnú fúziu prekazí láska.

20.10.2016 4 z 5

Prešporsko-bratislavské historky Prešporsko-bratislavské historky Ivan Szabó

Zdá sa mi, že som tieto príbehu už niekde čítala - preto len zlatá stredná cesta. Inak to bolo písané zaujímavo.

17.10.2016 3 z 5

Na to vem jed Na to vem jed Ann Granger

Moja recenzia tu:

Okrem toho, že príbeh jednoduchá detektívka bez zbytočných fráz a opisov na jej pozadí sa rozvíja vzťah medzi Mitchellovou a Markbym, čo dodáva celému príbehu štipku romantiky. Zrejme toto romantické napätie nás bude sprevádzať celou sériou.

24.08.2016 5 z 5

Strážkyňa príbehov Strážkyňa príbehov Lisa Wingate

Hromada gramatických chýb v osobných privlastňovacích zámenách (Vám, Váš a pod.) ma naozaj prekvapila. Dúfam len, že je to skôr grafická chyba než chyba z neznalosti slovenčiny. Alebo, to má u kresťanských kníh nejaký význam, ktorý som nepochopila?
Recenziu na samotnú knihu si prečítajte tu: http://www.databazeknih.cz/recenze/strazkyna-pribehov-309015
Obálka je elegantná, príbeh priemerný.

Doplnenie 24.8.2016
Po overení gramatických chýb priamo u vydavateľa mi bolo oznámené, že nejde o gramatické chyby, ale o zámer autorky - prekladateľka Mgr. Zuzana Venglíková a jazykový korektor PhDr. Ondrej Halás, Phd sa zhodli, že osobné privlastňovacie zámená nechajú v tvare, ktorý si určila autorka Lisa Wingate.

23.08.2016 3 z 5

Všechny tvé polibky Všechny tvé polibky Julia Quinn

Tretia časť série sa mi zdala najzaujímavejšia v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi časťami. Jednak preto, že išlo o zdravotne postihnutého hlavného hrdinu, čo vás pri čítaní nútilo sledovať ako sa vysporiada s prípadmi, keď nemôže svojej vyvolenej pomáhať do schodov, chrániť ju pred nebezpečenstvom či si s ňou zatancovať. Ale autorka to vymyslela bravúrne a keby som aj mala akúkoľvek pripomienku k tejto časti, za scénu tanca okolo paličky si zaslúži plný počet hviezdičiek. A opäť platí, pokojne dajte čítať knihu - násť ročným.
Veľkú pripomienku mám k obálke knihy. Už dávno som nevidela tak škaredú obálku.

08.08.2016 5 z 5

Noc jako ta dnešní Noc jako ta dnešní Julia Quinn

Tak ako som písala pri prvej časti, séria Smythe-Smith Quartet je voľným pokračovaním série Bridgerton. Časová slučka prvých troch častí je v rozpätí jednej londýnskej sezóny. Rovnako ako prvú časť aj túto druhú môžete nechať čítať aj 10-ročným dievčatám. Dokonca by som to odporučila, lebo dialógy sú vhodné tak pre desaťročných. Sú zbytočné zdĺhavé až nudné, sekvencie sa opakujú, za čo sťahujem jednu hviezdičku. Dobrodružstvo okolo Anny bolo síce osviežujúce v nudnom príbehu, ale aj tak nemalo iskru. Za to sťahujem druhú hviezdičku. A celá zápletka okolo Daniela bola tiež akási divná, ale na podrobnejšie vysvetlenie si musíte počkať až pri čítaní tretej časti.
Tým chcem povedať, že séria sa musí čítať postupne. Charakteristiky postáv sa časovo vyvíjajú.

08.08.2016 3 z 5

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Séria Smythe-Smith Quartet začína niekde v posledných častiach (tuším 7.) série Bridgerton - tu sa zoznámime s kvartetom Smythe-Smithových dievčat. Táto séria je práve o sesterniciach, ktoré nemali absolútne hudobný sluch, no zato mali odhodlanie dodržiavať rodinnú tradíciu. Bolo to síce rozkošné, ale nechcelo by sa mi sedieť na takomto koncerte. Spomína sa tu najmladší Bridgerton, ale je ešte dosť mladý, aby mohol vstúpiť aktívne do deja.
Príbeh (Jako v ráji) pokojne dajte čítať -násť ročným. Kvalitou by som ju najradšej zaradila do literatúry pre mládež.
Text sa však čítal výborne a na oddych je to vhodná voľba aj pre staršie ročníky. Keďže prvej časti série nie je čo vytknúť, dávam plný počet hviezdičiek.

08.08.2016 5 z 5

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Príbeh na mňa pôsobil veľmi zmätene. Zo začiatku knihy autorka skákala medzi spomienkami a realitou - a práve to som vnímala ako textový chaos. Za to som stiahla 1* Samotný príbeh bol veľmi predvídateľný, jednoduchý, chvíľami nudný, emócie a romantika takmer žiadna. Najviac sa v texte vyzdvihuje výroba vína a zašlo to až tak ďaleko, že som nadobudla pocit, že ide o itinerár na reklamu francúzskych viníc. Nuž, aj takto sa robí PR - ale pre románové spracovanie to bolo príliš didaktické. Za to sťahujem druhú hviezdičku. A ako sa píše v anotácii, že na túto knihu len tak ľahko nezabudneme... mne sa to podarilo po zatvorení poslednej stránky. Ale ide o prvotinu Fiony Vaply a obálka je fakt krásna, tak jej nechám zlatú strednú cestu, tri hviezdičky. Ku knihe sa už fakt vracať nebudem. Ale ostatným ju odporúčam prečítať, možno si v nej nájdete niečo pre seba.

26.07.2016 3 z 5

Učiteľova dcéra Učiteľova dcéra Julie Klassen

Príbeh mi hodne pripomínal diela vzniknuté v 19. storočí,(Jana Austen) len literárny jazyk bol použitý z modernej doby. Čo tým myslím: Príbeh nebol veľmi dobrodružný, napriek tomu mal v sebe tajomno, rovnako tak príbeh nebol veľmi romantický, napriek tomu z neho bola cítiť láska. Láska medzi mladými ľuďmi a zároveň láska k Bohu - čo mňa síce trochu vyrušovalo ale nakoniec som usúdila, že taká bola realita a nedá sa bez nej písať príbeh z 19. storočia.
Napokon, knihu vydalo vydavateľstvo s kresťanskou tématikou, tak asi treba takto Klassenovú chápať.
Text sa čítal dobre, a hoci by som najradšej za gramatické chyby stiahla hviezdičku, tentoraz nechám plný počet, lebo bolo celkom osviežujúce čítať príbeh bez erotických drístov v regentskej literatúre.

20.07.2016 5 z 5

Tiché ano mu bylo odpovědí Tiché ano mu bylo odpovědí Marie Kyzlinková

Taká prvorepubliková romantika pre zamilované slečny. A preto som to aj hodnotila ako dielo vzniknuté v tejto dobe.

18.07.2016 4 z 5