modranka modranka komentáře u knih

V nepříznivé půdě V nepříznivé půdě Vlasta Javořická

Pridám popis v slovenčine, inak je kniha v češtine. Ide o príbeh mladej učiteľky, ktorá sa zamiluje do syna statkára. Ani jeden si však nechce uvedomiť spoločenský rozdiel. Jemná žena mestského typu a mladý muž milujúci rodnú pôdu. Po sobáši Ríša pochopí, prečo sedliacke ženy nenosia nalakované nechty, prečo nosia plátené blúzy a nie hodvábne šaty. Na vlastnej koži poznala, čo to je drieť na statku, piecť chlieb, starať sa o dobytok a pritom nevlastniť ani mericu žita zo statku. Aj Peter si časom uvedomí, čomu všetkému sa musela jeho mladá žena naučiť, ale stále zostávala pre neho výnimočná a ľúbil ju. Jedného dňa sa objaví mladý lekár, vzdelaný a príťažlivý a Ríša začne uvažovať či urobila dobre, keď sa vydala na statok, alebo či by nebolo lepšie spojiť svoj život zo svojho spoločenského prostredia.
Pochopiteľne, záver si musíte prečítať sami.

24.09.2012 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Julia London (p)

Priame pokračovanie knihy Skandální život. Originálna zápletka (kúpa šľachtického titulu) bola síce trochu pritiahnutá za vlasy, ale inak bola pekne zapracovaná do deju. Príbeh sa čítal ľahko. Autorka si v epilogu nechala priestor pre nový príbeh. Budú to však hrdinovia, ktorí sa v prvých dvoch častiach veľmi nevyskytovali, takže nebude problém počkať na vydanie až do septembra 2013... také sú aspoň plány LK.

01.06.2020 - ani do dnešného dňa pokračovanie série nebolo preložené...

24.09.2012 5 z 5

Robert a Arabella Robert a Arabella Kathleen Winsor

Je to príbeh 15 ročnej princeznej, ktorá utiekla od otca kráľa spolu s cigáňom/necigáňom, modrookým blonďákom, ktorý už od 12 rokoch sexuálne žil so staršou grófkou. Keď sa jej vrátil muž z krížovej výpravy, dala mu vale, hromadu vecí a cigánsky voz, z ktorým sa potuľoval po svete. Kniha vlastne ani nemá príbeh, je to len putovanie, súlož, putovanie, súlož, násilný potrat, putovanie, putovanie, putovanie - potom smrť, ale neprezradím koho.
Keďže autorka napísala aj Večnú Ambru, z tohto príbehu som bola zaskočená. Nie je to len erotika, je to tvrdé porno. Horúce porno scény sú napísané veľmi živo a kto má trochu lepšiu predstavivosť môže pokojne pornofilm nahradiť touto knihou. Takže pri hodnotení volím zlatú strednú cestu, lebo aj dobrú erotiku treba vedieť opísať.

21.09.2012 3 z 5

Ženy v jeho životě Ženy v jeho životě Barbara Taylor Bradford

Je to príbeh 55 ročného muža, ktorý v jednom momente stojí tvárou k smrti. Vtedy si uvedomí, čo mu život dal a čo vzal. Je to prierez jeho životom od útleho detstva. Tomu sa venuje takmer celá prvá polovica knihy. Je to pohľad cez postavy matky, cez tri manželky, milenku aj dcéru. V podstate mi Maxima bolo ľúto. Mal všetko, úspech, peniaze moc, ale nedokázal si udržať jedinú ženu, ktorú skutočne miloval. Kniha sa veľmi dobre čítala.
Ak hľadáte sladkú romantiku, tú v tejto knihe nenájdete, ak hľadáte reálny pohľad na svet, na 2. WW, na život židovských rodín po vojne, na úspech aj prehry, tak toto je tá pravá kniha pre vás.

21.09.2012 5 z 5

Srdcová dáma Srdcová dáma Nora Roberts

Druhá kniha série bola napísaná 10 rokov po prvej časti a je to cítiť. Ako keby som odrazu sledovala jednu z častí Miami Vice. Charakteristiky postáv aj scény totožné. Autorka vraha identifikovala hneď na úvod, čo ma štvalo. Mám radšej, keď musím po vrahovi pátrať spolu s textom. A opäť som nevedela kam knihu zaradiť. Romantika? Krimi? Jedno rušilo druhé.

20.09.2012 3 z 5

Síla odvahy Síla odvahy Danielle Steel

Veľmi pekný dojímavý príbeh jednej rodiny. Mala som stiahnuté hrdlo od začiatku až po koniec. Myslím, že viac strán tento príbeh ani nepotreboval, je plný emócii, bolesti ale aj štipkou novej lásky. Ak máte radi silný príbeh, čítajte.

20.09.2012 5 z 5

Posvěcené zlo Posvěcené zlo Nora Roberts

Ani do záverečnej scény príbehu som sa nevedela rozhodnúť či čítam romantiku alebo krimi. Bolo to tak pol na pol, preto som zvolila aj zlatú strednú cestu hodnotenia. V príbehu chýbala prepracovanejšia romantika a naopak, krimi bolo slabé, respektíve, tým, že bolo prepletené s romantikou ma odvádzalo od napätia. Navyše bolo krimi zastaralé, ale nie je sa čo diviť, román bol pôvodne napísaný v roku 1978. Napriek tomu sa príbeh čítal ľahko, čo mi však vadilo bolo fajčenie.... sústavné zapaľovanie ca poťahovanie igarety.

19.09.2012 3 z 5

Kráska a špion Kráska a špion Julie Anne Long

Anglicko 1820. Svet špiónov a okúzľujúcich krások, napätie, pomsta, žiarlivosť. Vyzerá to na celkom zaujímavú trilógiu. Už sa teším na pokračovanie. Jednu hviezdičku som stiahla kvôli zdĺhavým monológom, ktoré boli úplne zbytočné. Dej tak strácal dramatičnosť.

18.09.2012 4 z 5

Červená lilie Červená lilie Nora Roberts

Veľmi pekná séria, troch generácií žien a ich nových lások. Aj keď na môj vkus trochu veľa ducharčiny, ohodnotila som 4 hviezdičkami. Jednu hviezdičku som stiahla za to, že mi trochu absentovala romantika. Vzťahy nových partnerov boli už po prvých stranách jasne nalinkované.

17.09.2012 4 z 5

Odvaha snít Odvaha snít Nora Roberts

Veľmi pekne napísané, odporúčam prečítať. Trochu mi to tematicky pripomína sériu Ostrov troch sestier.

13.09.2012 5 z 5

Za úskalím Za úskalím Elinor Glyn

nádherný sentimentálny príbeh pre babičky, ale má čo povedať aj mladšej generácii. V príbehu nie je nič zbytočne opisované, tak ako sme zvyknutí v modernej romantickej literatúre. Text pripomína A.Christie, nie však detektívnou zápletkou, ale štýlom literárneho jazyka. Odporúčam aspoň raz prečítať.

12.09.2012 5 z 5

Slepota lásky Slepota lásky Elinor Glyn

veľmi pekný, sentimentálny príbeh dohodnutého manželstva. Okrem romantiky v ňom nájdete štipku žiarlivosti, závisti, provokácií. Kto má rád skutočne peknú romantiku, odporúčam na prečítanie.
Napriek tomu, že kniha bola napísaná v roku 1926, čítala sa veľmi dobre (vydanie z roku 1993 - mäkká väzba) má adaptáciu Jaroslavy Slukovej.

12.09.2012

Cestou vášně Cestou vášně Elizabeth Essex

Tak ja neviem, kto vyberá príbehy na preklad, ale toto bolo príšerné. Z celého príbehu cítiť, že ide o myslenie AMERICKEJ autorky, ktorá nemá absolútne poňatie o spoločnosti 18.-19. storočia, všetko vidí cez prizmu ľudských práv, ktoré vtedy neboli vôbec vybojované ani v Amerike. Kniha ani poriadny príbeh nemá. Od strany 93 do strany 140 je to len a len o sexe. Vydržala som toho veľa, ale nakoniec ma dostala scéna, kde pri milostnom akte, keď Jameson má už nohavice dolu, vytrhne sa a rozbehne sa o poschodie nižšie, zháňa nejaký ocot, ako antikoncepčný prostriedok, kým Lizzie, roztúžene čaká v izbe. Nakoniec sa aj ona rozhodne, že sa o antikoncepciu postará, tak sa stretnú s Jamesom v kuchyni a ona mu ukáže, v ktorej fľaši ocot je. No, tak dámy, ja neviem, ako by som prežívala intímne chvíle s nejakou handrou navlhčenou štipľavým octom a vocpanou vovnútri. Kde sa potom zmestil ešte aj Jameson? Sluhovia sa s pánmi rozprávajú ako keby si boli rovní, čo zo spoločenského hľadisko nebolo možné. A podobných hlúpych scén je v knihe hromada. Jednu hviezdičku som dala len preto, že je to prvá preložená kniha Elizabeth Essex.

12.09.2012 1 z 5

Svatební cesta v pěti Svatební cesta v pěti Patricia Vandenberg

Príbeh s rýchlym priebehom. trochu mi však chýbala dramatizácia príbehu... všetko bolo ideálna, až bol príbeh nudný. Jednu hviezdičku som ubrala aj kvôli vydaniu samotnému. Malo tak veľké písmená, že som mala pocit, že pozerám cez 6 dioprtií.

11.09.2012 3 z 5

Srdce v soumraku I. Srdce v soumraku I. Maryna Radoměrská (p)

Sentimentálny príbeh, veľmi pekný, ale matka (Julia) mi poriadne liezla na nervy svojou nespravodlivosťou voči Pavlovi (zamenenému synovi). Ako keby ročné chlapča mohlo za to, že ho v nemocnici vymenili. Celý život ho odstrkovala, nehanbila sa priživotať na jeho práci.

Kniha bola sfilmovaná

11.09.2012 3 z 5

Krb bez ohně Krb bez ohně Maryna Radoměrská (p)

Klasický melodramatický príbeh., ktorý bol sfilmovaný pod rovnakým názvom. Dala som len tri hviezdičky, lebo pre mňa je to trochu zastarané dielo.

Piráti Piráti Linda Lael Miller

Linda Lael Miller(ová) je známa príbehmi putovania časom. Kniha Piráti začala veľmi pekne, príbeh sa zdal originálny, pútavo napísaný a potom do príbehu vstúpila akási naivita, čo ma veľmi mrzelo. Práve preto som stiahla jednu hviezdičku. Ale aj tak som presvedčená, že kniha sa dá čítať aj druhý raz.

10.09.2012 4 z 5

Přísahy Přísahy La Vyrle Spencer

Veľmi pekný román z obdobia prisťahovaleckej vlny. Emily sa musí rozhodnúť - vydať sa za muža, s ktorým sa pozná od detstva a miluje ho ako brata, alebo porušiť prísahu zásnub a rozhodnúť sa pre muža, ktorého spoznala iba nedávno a ktorý sa stal jej snúbencovi najlepším kamarátom. Má postaviť týchto dvoch mladých mužov proti sebe? Ktorý napokon odíde z rozrastajúceho sa mestečka, aby zabudol na lásku k Emily? Súbežným príbehom je osud Emilyinho otca, ktorý bol rodinou prinútený, aby sa oženil so ženou určenou mu za manželku, napriek tomu, že miloval Fanny. Po dvadsiatich dvoch rokoch sa s Fanny opäť stretáva v čase, keď jeho manželka (matka Emily) umiera na tuberkulózu.

07.09.2012 5 z 5

Kletba mrtvé Alexy Kletba mrtvé Alexy Patricia Vandenberg

zaujímavý príbeh, ale krátky.

06.09.2012 3 z 5

Nevýslovná láska Nevýslovná láska Danielle Steel

Anglia 1912, Titanic - San Francisco. Veľmi dojímavo napísaná kniha o obetavej láske najstaršej sestry k mladším súrodencom. Trochu mi v príbehu absentovalo väčšie šťastie pre Edwinu - akosi mi chýbala odmena za všetko čo prežila. Zaujímavým prvkom bolo, že autorka postavila ako dva protipóly nešťastie a hýrivý život filmových hviezd. Akoby sa potopením Titanicu začala nová éra spoločnosti.

06.09.2012 4 z 5