mistrikova mistrikova komentáře u knih

La Bella Vita La Bella Vita Vida Adamoli

Pěkná kniha anglické autorky, která se přivdala do italské rodiny. Popisuje nejenom svůj v život ale i život obyvatel malého, chudého jihoitalského městečka, kam pomalu proniká cestovní ruch včetně turistů se zálibou v drogách i chapadla camorry. Zajímavé čtení o osudech a životě Italů, kteří odjakživa žili v chudobě a ve skromných poměrech, a o mezilidských vztazích, které jsou hlavním námětem příběhu. Místy trochu rozvláčnělé vyprávění. Podruhé bych ji asi nečetla. Dostala jsem ji jako dárek a poputuje dál.

26.09.2020 3 z 5

Rysavá jalovica Rysavá jalovica Martin Kukučín

Hezká povídka o sedlákovi Adamu Krtovi, který si rád popije alkoholu, což mu způsobí značné lapálie.

25.09.2020 4 z 5

Palác rozkoší Palác rozkoší Kate Emerson

Kniha vypráví příběh Jeanne (Jane) Popincourtové, která uteče se svojí matkou z Francie do Anglie na dvůr Jindřicha VII. Tudora a stane se z ní komorná a společnice Marie a Markéty Tudorovny, sester Jindřicha VIII. Jde o historickou romantickou fikci, jejíž hlavní hrdinka skutečně žila, ale některé historické nejasnosti v jejím životě jsou v této knize domyšleny, aby její příběh dával smysl. Určitě se mi líbil popis života u anglického dvora a také pozadí vztahů mezi členy královské rodiny, především Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské. Určitě tato kniha jen tak nezapadne mezi spoustu knih z tudorovské doby, které se v poslední době objevily na knižním trhu.

22.09.2020 4 z 5

Královská trilogie Královská trilogie Jaroslav Čechura

Pokud vás zajímá historie a běžná výuka dějepisu z mládí ve vás moc nezanechala, určitě si tuto knihu přečtěte. Populárně-naučnou formou se čtenář dozví o základech našeho státu, o našich panovnících, jejich manželkách, dětech a levobočcích. Také vám kniha pomůže pochopit vývoj našeho státu v průběhu staletí a zařazení českých zemí do evropských politických struktur. Základy evropské politiky i kultury v popředí rodových sňatků i nějaké ty pikantnosti ze života urozených i neurozených vám nedají tuto knihu odložit. Například jak to asi bylo s Oldřichem a Boženou a jaké ohavnosti se dopustil syn císaře Rudolfa II. Krásné ilustrace. Knihu doporučuji.

20.09.2020 5 z 5

Sganarel čili Domnělý paroháč Sganarel čili Domnělý paroháč Molière (p)

Krátká vtipná komedie o jednom omylu, který vyvolá sérii dalších ztřeštěných zápletek. Něco na způsob Shakespearovy Komedie plné omylů. Roztomilé dílko, vhodné k přečtení.

19.09.2020 5 z 5

Léto skončilo v neděli Léto skončilo v neděli Eva Hlavatá

Jestli někdy budete brouzdat bezcílně městskou knihovnou nebo najdete v knihovně vašich rodičů ( tak jako já), prarodičů, tuhle útlou knížečku, přečtěte si ji. Je to moc hezky napsaná detektivka.

19.09.2020 5 z 5

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Moc hezké a poutavé vyprávění Václava Šaška z Mezihoří o putování se skupinou Lva z Rožmitálu po Evropě a jejich dobrodružstvích. Děj vyprávění začíná v druhé polovině 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad. Kdo má rád historii a nevadí mu archaická čeština, bude to pro něj jednohubka.

05.09.2020 4 z 5

Jánošík Jánošík Jiří Mahen

Divadelní hra o slovenském zbojníkovi v Mahenově zpracování. Najdete zde vše: lásku, přátelství, smysl pro spravedlnost, vášeň i zradu. Klasika, která neomrzí.

03.09.2020 5 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Jedná se o popis doby a společnosti v Anglii po ukončení první světové války, kdy se v knize prolínají prvky psychologického a společenského románu. Rozhodně nejde o pornografický román, ačkoliv popis sexuálních scén musel vyvolat pozdvižení v době vydání knihy.
Na jedné straně nefungující manželství tělesně postiženého příslušníka šlechty (sir Clifford Chatterley), na druhé straně jeho manželka Connie - hledání sebe sama a svého citového i sexuálního uspokojení. Dilema naplnění manželství jak na citové a tělesné úrovni, tak i ve směru potomstva (čehož sir Clifford není schopen). Industrializace Anglie a její dopady na život člověka z chudší vrstvy obyvatel versus jak již níže bylo zmíněno - filozofování nebo spíše politické názory "smetánky", ve kterých se objevuje zmínka i o bolševicích, komunistech atd. Velmi vydařený román, který má v sobě více rovin a témat.

24.08.2020 5 z 5

Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Hana Parkánová-Whitton

Kniha se četla dobře. Čtenář si musí však uvědomit, že s ohledem na nedostatek relevantních informací, které se vztahují k životě Ludmily, což podotýká i autorka v epilogu, se jedná o historickou fikci. Některé nebo převaha dialogů mají nádech červené knihovny. Kniha zachycuje mladou Ludmilu, kdy se seznamuje s knížetem Bořivojem, za kterého se provdá a historické pozadí té doby. Tj. počínající christianizaci pohanských slovanských kmenů v oblasti Pšova (dnešní Mělník) a nájezdy okolních sousedů na knížectví Přemysla Bořivoje na Levý Hradec (dnešní Roztoky u Prahy) a Prahu. Popisuje i spojenectví Bořivoje a Svatopluka vládnoucího Velkomoravské říši. Je to takové romantické oddechové čtení.

22.08.2020 4 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Haleluja! Konečně jsem dočetla tuto sérii. A poslední díl mi přišel dost rozevlátý a natahovaný. Navíc mi vadil i překlad, ve kterém bylo dost gramatických chyb a často text vypadal, jako by vypadl z automatického překladače nebo ho překládal amatér... Za mě nejslabší díl, dost jsem se nudila.

17.08.2020 2 z 5

Italština za 24 dnů Italština za 24 dnů Maria Teresa Baracetti

Doporučuji k opakování především slovní zásoby a ke konverzaci. Každá lekce se věnuje jinému tématu. Jde o překlad z německého originálu. Autorka je Italka a vystudovala překladatelství a tlumočnictví. Učebnice není vhodná pro úplné začátečníky, protože gramatika zde není zcela srozumitelně vysvětlena.

17.08.2020 4 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Nechci se příliš opakovat v komentářích pode mnou. Nicméně bych knihu hodnotila jako čtivou erotickou krimi pro ženy. Oddychovka, od které nelze očekávat nějaké bourání stereotypů či hluboké myšlenky. Prostě žánr, kdy hlavní hrdinka je sice chytrá a úspěšná ve svém oboru, ale zároveň naivní a hraje si na emancipovanou. A jak to tak většinou bývá, zamiluje se do typického macha alias klátiče žen, který je unášen v osobním životě pudem a v práci nesnáší buzeraci. Nevím, jestli bych si knihu někdy znovu přečetla, ale jako letní čtení doporučuji všem, které nechtějí nad dějem knihy nijak přemýšlet.

16.08.2020 4 z 5

Mediciovci: Mocný rod Mediciovci: Mocný rod Matteo Strukul

Po přečtení níže uvedených komentářů, které poukazovaly na nekvalitní český překlad, jsem si všechny tři díly koupila ve slovenčině od Slovartu. Kniha i styl psaní se mi velmi líbila. První díl pojednává o Cosimovi a Lorenzovi, stavbě katedrály ve Florencii i o politické situaci ve Florencii a v celé Itálii 15.století. Koho zajímá historie Itálie a neslavnějšího florentského rodu Medici, určitě se mu bude kniha také líbit. Slovenský překlad byl kvalitní a velmi příjemně se četl, i když sem tam se našly chybičky jako např.zapomenuté písmeno ve slově. Stran italského autora je to svěží vítr do plachet v italské literatuře, která v posledních letech nezažívá zrovna nejlepší časy. Je známo, že Italové jsou jedním z národů, kteří téměř nečtou. A italských spisovatelů je také pomálu. A tento autor si opravdu dal hodně práce se studiem zdrojů, viz poznámka autora na konci knihy.

19.07.2020 5 z 5

Salon Eliott Salon Eliott Jean Marsh

Knihu jsem přečetla asi za 2.5 dne a řekla bych, že je lepší než seriál vysílaný u nás v 90.letech. Příběh se odehrává na pozadí poválečné nezaměstnanosti a chudoby, která ve společnosti ústí ve vznik IRA a socialistů, protestujícím proti sociálním nerovnostem. Líbila se mi chuť se vymanit ze zaběhlých stereotypů "lepší společnosti", kdy se od žen očekávalo být pouhou manželkou, eventuelně milenkou. Příběh dobře vystaven na rodinném tajemství a snaze vymanit se z minulosti i chudoby svojí pílí a snahou s pomyslnou trochou toho štěstí.
Doporučuji jako prima oddychovku.

11.02.2020 5 z 5

Sólo Sólo William Boyd

Moje první knižní bondovka a i když ji nenapsal Flemming, moc se mi líbila. Ačkoliv se odehrává v roce 1969, má přesah i do dnešní doby. Heslovitě: občanská válka v rozděleném africkém ministátečku, ropa, vyšší zájmy západních zemí, milostné pletky Jamese Bonda, komplikovaná zápletka s odhalením ke konci knihy. Za mě příjemná oddychovka. Doporučuji.

10.02.2020 5 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Oddychová romantická a zároveň i vtipná knížka o třicátnici, která stále hledá svoje místo v profesním a milostném životě, mě docela bavila. Asi nejvíce mě rozesmály hlášky jako "retrosoulož" a "postkoitální sendvič se šunkou". Kniha tak trochu ze života třicítky se bude třicítkám dobře číst :-)
Přečteno za 1 den.

04.02.2020 4 z 5

Prorokova milenka Prorokova milenka Berndt Schulz

Tato kniha u nás vyšla v roce 2009 a tady na databázi má jen pár komentářů a hodnocení. Je škoda si ji nepřečíst. Dle názvu knihy však nejde o příběh prorokovy milenky, ale jeho druhé ženy Áiši, která nám svým vyprávěním přibližuje svůj život, kulturní arabské kmenové zvyky raného středověku, vznik islámu jako víry a značně zidealizovaným způsobem popisuje Mohamedův život a jeho způsob myšlení, rozkol naboženství na větev sunitskou a šiitskou a šíření víry všemi raně středověkými způsoby včetně války. Dle historických reálií neexistuje totiž příliš mnoho informací o jeho skutečném životě. A je zjevné, že autorovy zromantizované náznaky a střípky všeobecně známé jsou čerpány z Koránu. Ačkoliv je nám toto náboženství a způsob středověkého myšlení i v knize popsané krutosti v dnešní době vzdálené, stojí si udělat názor. Knihu doporučuji, je čtivá.

03.02.2020 4 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Rudd je sice právník, ale spíše takový ranař, který v tom umí chodit lépe než kdokoliv jiný. Za mě 5* . Dobře jsem se bavila. A doporučuji k přečtení.

03.02.2020 5 z 5

Společník Společník John Grisham

Hlavní postava, mladý právník, Kyle mi nebyl příliš sympatický, protože byl tak trochu srab a prakticky mu nic jiného nezbylo, než dělat tajného agenta pro FBI. I přes moje "antipatie" vůči hrdinovi knihy se mi příběh moc líbil jako každá kniha od Grishama.

03.02.2020 5 z 5