MiškaČíta19 MiškaČíta19 komentáře u knih

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Dovolím si začať tým, že sa z Murakamiho knihy cítim obohatená. A to doslova. Neviem čím to presne je, ale nadobudla som práve tento pocit.
Nečakala som také silné prvé stretnutie s týmto autorom. Tak realistické, miestami naturaliatické dielo z pera tvorcu príbehu vo mne zanechalo hlboký pocit. Ocitla som sa akoby na rázcestí reality a fikcie. Živé opisy a detaily ma ako čitateľa nútili ísť stále ďalej a ďalej. Najlepšie na to bolo, že človek ani netušil ako všetko skončí pokiaľ sa knihou neprelúskal až do samotného konca.
Za mňa 1 s *. K Murakamimu sa ešte určite vrátim

15.10.2021 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Válka s mloky. Dielo K. Čapka, ktoré na pozadí fikcie stavia pred človeka zrkadlo. O tom aký je malichený, sebecký či egocentrický.
Ovplyvnený udalosťami, i tými nadchádzajúcimi, nám predostiera celkom bez obalu čo si myslí. I keď je dielo sprevádzané dlhými opismi či monologickými časťami autora, núti čitateľa prechádzať z jednej strany na druhú stále ďalej. Za mňa rozhodne povinná literatúra i keď s dávkou trpezlivosti...

17.07.2020 4 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Ďalší strhujúci príbeh autorky Veroniky Homolovej Tóthovej, ktorý vás určite nenechá chladnými. Podobne ako pri Mengeleho dievčati, bola prvá polovica knihy jemná, príjemná a pohodová, no potom sa to všetko začalo. Počnúc stresovou situáciu, ktorej bola vystavená malá Jindřiška až po samotné vyústenie príbehu v podobe popravy hlavne hrdinky, Anny Malinovej. je potrebné tiež vyzdvihnúť, že kniha nielen obohatí vašu knižnicu, no zároveň je plná reálií a nových informácií, ktoré doplnia vedomosti z onoho obdobia a rovnako tak celkový obraz vojnového Slovenského štátu i Protektorátu Čechy a Morava. Viac takej literatúry prosím!

30.04.2020 5 z 5

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

Krásna severská oddychovka plná pekných slov hodných k zamysleniu sa. Palec hore :)

15.10.2021 5 z 5

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Malý strom...Je to kniha, na ktorú nepotrebujete špeciálne vyhradený čas. Dá sa spokojne čítať na niekoľko krát, keďže nerozpráva nejaký veľký príbeh. Je skôr o zamyslení sa nad sebou a možno aj nad svetom. Kam spejeme? Je potrebné sa stále náhliť, často celkom bezvýznamne? Vôbec si nevážime svet okolo nás, nevidíme, čo všetko máme k dispozícii. Hľadáme šťastie, ale nie sme šťastní... Malý strom mi dal priestor, aby som sa zastavila, poobzerala sa okolo seba a nechala sa unášať ...

26.05.2020 4 z 5

Sapiens: Stručná história ľudstva Sapiens: Stručná história ľudstva Yuval Noah Harari

(SPOILER) Sapiens je pre mňa rozhodne kniha, ktorú by sme mali mať vo svojej "knižnej výbave". Poučí, doučí a s trefnými, občas ironickými, poznámkami autora dotvorí veľmi čitateľný komplex.
Je jasné, že sa nemusíme stotožniť s autorom v každom riadku, avšak, keď sa na to pozriem objektívne, vravím si, že mal "sakra" pravdu, a to v mnohom.
V hlave mi ustala myšlienka zo samého začiatku knihy, a asi na ňu nikdy nezabudnem, a to že, parafrázujem, čo si my ľudia vlastne o sebe myslíme? Žijeme v domnienke, že nám patrí svet, že sme vrchol ľadovca a nad nás už nie. Avšak, keď sa pozrieme čo i len na vývin hoc akého zvieraťa na našej Zemi, tak môžeme vidieť, ako zostávame za ad jeden určite fyzickým vývinom, tak možno aj v ranných fázach za tým kognitívnym.
Sapiens ma prinútilo zastaviť sa, poobzerať sa vôkol seba. Toť môj pohľad, krásny deň

22.02.2022 5 z 5

Túto knihu som čítala už pred nejakým časom a je celkom zaujímavé poňatie Harryho Pottera z dramatického žánru. Spočiatku to bolo pre mňa nie príliš komfortné, avšak postupne sa v tom všetko začal prebúdzať Rowlingovej štýl a napokon som v tom bola až po uši. Harry Potter ako taký je pre mňa srdcovou záležitosťou. Knihy som prečítala nespočetne krát a stále je to pre mňa aktuálne a záživné. Hoci môj čitateľský rozmer nadobudol celkom iný smer, ktorý je neporovnateľný s knihu akou je Harry Potter, no toto je moja neodmysliteľná súčasť, ktorá mi pomáha odtrhnúť sa od reality a zažiť rôzne dobrodružstvá :)

22.05.2020 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Povedala som si, že sa budem postupne vracať k starším knihám a zároveň budem dopĺňať moje literárne medzery :/ Jednou z nich bola aj kniha R.U.R od Karla Čapka, ktorá svojou aktuálnosťou dokáže zaujať aj súčasného čitateľa. Dáva priestor k tomu, aby sa človek mohol nad sebou zamyslieť, pretože v dnešnej dobe chýba mnohým práve spomínaná ľudskosť, ktorú hľadali hrdinovia knihy. Ľudskosť, ktorá nás líši práve ako od zvierat, tak aj od výdobytkov techniky. Nezabúdajme na to, že všetko okolo nás, technika, sociálne siete či iné vymoženosti, o ktorých možno niektorí stále snívajú (a budú určite snívať) sú nám len pomocnou rukou, ktorá nám môže uľahčiť "ťažký" život.

21.05.2020 5 z 5

Môj príbeh Môj príbeh Michelle Obama

Mala som veľké očakávania od knihy, a tie sa aj splnili. Hoci je pravdou, že autorka nespočetne krát vzťahovala všetko na problematiku "čiernych" a rasové znevýhodňovanie, no z druhej strany je vážne smutné, že stále, i dnes, sa musia ľudia potýkať s nespravodlivosťou "vďaka" farbe pleti, čo je pre mňa osobne celkom neprístupné. Avšak, summa summarum, je kniha veľmi inšpiratívna, zaujímavá a myslím, že aj intelektuálne obohacujúca. Viac takých diel prosím :)

24.03.2020 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Rasizmus je tu s nami od nepamäti. Počnúc prenasledovaním Židov v Babylone až po súčasnosť kedy stále sme stále prostredníctvom médií svedkami rasových atakov. Príbeh Ruth, nám poukazuje nie len na pojem, ale aj na pocit z neho. Na trápenia, ktoré ju sprevádzali "len" vďaka tomu, že je inej farby pleti. No dovolím sa opýtať, v čom je skutočný rozdiel? Môžeme si dovoliť tvrdiť, že tam vôbec nejaký je? Nedýchame predsa všetci rovnako? nebije nám všetkým srdce? Zamyslime sa sa trochu nad všetkými predsudkami, ktoré si často len umelo vytvárame kvôli tomu, že niečo nepoznáme. Kniha Veľké maličkosti je toho dôkazom a som rada, že sa mi dostala do rúk :)

09.09.2020 5 z 5

Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči Eva Umlauf

Ak ste doteraz prečítali aspoň niečo z tematiky holokaustu, určite máte minimálne všeobecný obraz o dianí, zverstvách a celkovej situácii. Biografia autorky Evy Umlauf je však z celkom iného súdku. Je o živote dievčatka, ktoré sa narodilo v slovenskom pracovnom tábore Nováky a medzi jej prvými životnými krokmi bola aj cesta do koncentračného tábora Osvienčim. Sprvu som trochu "bojovala" sama so sebou a vravela som si, že čo chce tým všetkým vlastne povedať, nakoľko bola batoľaťom a nič si nepamätá. No postupne mi začalo dávať zmysel to, o čo sa chcela podeliť. Neočakávajte srdcervúci príbeh zlynčovanej ženy, to nie. Eva Umlauf sa skôr chcela podeliť o spomienky, ktoré sa jej podarilo pospájať od rôznych ľudí, archívov, fotografií... Ona týmto akoby hľadala cestu k samej sebe... Je to naozaj iná kniha, aké som doposiaľ čítala, avšak som za ňu vďačná, lebo poskytuje ďalší a možno celkom odlišný pohľad na obdobie holokaustu a predovšetkým jeho dopad na preživších.

03.03.2021 4 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Černobyľská kronika je už druhou knihou, ktorú som prečítala od autorky, laureátky Nobelovej ceny, Svetlany Alexijevič. Štýl knihy dodáva akúsi surovosť a slová všetkých tých spomínaných ľudí "znejú" o mnoho viac reálne, ako keby sme ich mali čítať len prostredníctvom klasického príbehu. Pre mňa osobne bolo veľmi zaujímavé psychické rozpoloženie, úcta k domovu a istá forma vlastenectva obyvateľstva.

06.11.2020 5 z 5

Nero: Cisárov denník Nero: Cisárov denník Pedro Gálvez

Cisár Nero. Kniha nám dovolila trochu nahliadnuť do života a mysle panovníka. Chvíľami som bola nadšená a nevedela som prestať čítať, a chvíľami sa opisy a monológy vláčili zo strany na stranu. Celkovo som však rada za možnosť prečítať si túto knihu nakoľko človeka rozhodne obohatí, minimálne o základných reáliách zo života Nera.

22.02.2022 4 z 5

Co Dante neviděl Co Dante neviděl Rudolf Vrba

Čo Dante nevidel je kniha, ktorá nám poskytuje ďalšiu svedeckú výpoveď človeka, ktorý prežil dva roky v koncentračnom tábore Osvienčim. Veľkým plusom knihy a zároveň a jej hrôzou, je Správa Wetzlera a Vrbu, ktorá neuveriteľne strohým vypočítavaním zavraždených ľudí dokresľuje celkový obraz o fungovaní "mašinérie na smrť". Pri čítaní kníh ako je táto vždy uvažujem nad tým či by som to zvládla. Či by som dokázala byť tak silná a vstať každé ráno ako tisíce tých, ktorí v táboroch boli. Nikdy nezabudnime, to je podľa mňa dôležité...

18.09.2020 5 z 5

Hovory s T. G. M. Hovory s T. G. M. Karel Čapek

Hovory s T.G.M. prinášajú niekoľko pozitívnych vrstiev pre čitateľa: priblížia život dôležitého článku československých dejín - Masaryka, zároveň nám ponúkajú pohľad na prelom 19. a 20. storočia, na celkový život i spoločenskú situáciu. Ďalej možno povedať, že sú veľmi poučnými - mnohé Masarykove myšlienky sú dodnes veľmi aktuálne, nehovoriac o jeho pestrej slovnej zásobe (i autorovej). Kniha nie je vhodná pre každého čitateľa, keďže je vskutku náročná ako jazykovo, tak faktami a filozofickými peripetiami.

09.09.2020 4 z 5

Prázdne miesto Prázdne miesto J. K. Rowling (p)

Prázdne miesto. O mieste, ktoré má vlastný život, rytmus ba kultúru. O mieste, kde žijú ĽUDIA. Áno, obyčajní často malicherní či egocentrickí ľudia. So svojimi chybami, problémami, a v niektorých prípadoch so silnou láskou k svojmu mestu, čo je možno pre mnohých z nás nepochopiteľné.
Príbeh, ktorý začal smrťou a rovnako ňou končil. Morbídne? Myslím, že nie. Lebo to je prosto kolobeh života. nemusíme v tom hľadať nič viac. Možno len to, že na každého žiaľ raz príde. Či skôr, alebo neskôr...
Tak by bolo fajn zamyslieť sa nad sebou...

10.07.2020 4 z 5

Spamäti Spamäti Michal Hvorecký

Táto nenápadná knižôčka by mala, podľa môjho skromného názoru, byť súčasťou každej slovenskej knižnice; či už verejnej, alebo súkromnej. Tvorí akési zrkadlo nás samých a našej spoločnosti koncom 90. rokov po súčasnosť. Mnohé myšlienky nám dávajú priestor na sebarealizáciu a vzdelávanie. Mnohé inšpirujúce slová ma donútili zamyslieť sa nad tým, kde vlastne žijeme a čo všetko vlastne dovolíme "kompetentným" bez toho, aby sme o tom často sami vedeli. A keď aj vieme, tak sa dištancujeme a tvárime sa, že za to všetko vlastne môžu "oni". Kde je tá správna hranica? Ako nájsť schodnú cestu?

24.04.2020 5 z 5

American wife American wife Curtis Sittenfeld

Kniha American wife je príbeh inšpirovaný životom prvej dámy USA, Laury Bushovej. Stretávame sa v nej s dievčaťom z druhej polovice 20. storočia, ktoré prechádza neľahkou cestou života. Rodina, priatelia či účasť na dopravnej nehode, pri ktorej zomrel jej rovesník a zároveň mladá láska...Toto všetko sú situácie, ktoré ju sprevádzali životom, a s ktorými sa musela vyrovnávať. A v tom, po niekoľkých rokoch, jej do cesty prichádza muž. Muž, ktorý obrátil jej svet o 360°. Muž plný energie, radosti a s vysokými ambíciami. Ustojí to hlavná hrdinka? Nechajte sa prekvapiť ;)
Celkovo knihu hodnotím pozitívne, príbeh bol pútavý a čitateľný. Jediné čo môžem naozaj vytknúť, že slovenský preklad mal veľmi veľa chýb, čo bolo miestami rušivé.

03.03.2021 4 z 5