Co Dante neviděl

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ze všech zdařilých útěků osvětimských vězňů můžeme za nejvýznamnější považovat útěk Wetzlera a Rosenberga, budeme-li jejich význam poměřovat jejich ohlasem. Stalo se tak zásluhou zprávy, kterou po svém útěku napsali už na Slovensku. V historické literatuře je známa jako Zpráva Wetzlera a Vrby, protože Walter Rosenberg si už ponechal jméno Rudolf Vrba, na které mu československý odboj pořídil falešné papíry. Alfréd Wetzler si své jméno z ilegality, Jozef Lánik, ponechal jen jako literární pseudonym. Osvětimské poselství, sepsané v Žilině, nechtělo být jen historickým dokumentem ani jen epitafem za osvětimskými oběťmi. Chtělo se stát výstrahou lidstvu, burcující k činům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145435/co-dante-nevidel-145435.jpg 4.747
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Co Dante neviděl

roman6788
31.01.2022

Napriek tomu, ze clovek uz videl hodiny filmoveho materialu, dokumentov a cital vela knih na tuto temu, stale to cloveka zarazi a sokuje ta masova obludnost, neuveritelna a nepredstavitelna krutost toho, co sa dialo a kolko ludi bolo zbytocne zavrazdenych.

Vlado84
31.10.2021

Neopísateľne ťažké a smutné, desivé.. Je to ako nezahojiteľná rana na duši ľudstva. Už sa nič také nesmie zopakovať. Žiaľ, vojnové konflikty a hrôzy sa neustále dejú naprieč kontinenty.. Sme tak nepoučiteľní? Nikdy nezabudnime.


DědaMráz
06.06.2021

Další individuální vypořádávání se s šoa. Na rozdíl od Vrbovy knihy méně zaměřené na vlastní úlohu, ale mnohem více emoční, což sebou i nese zvláštní literární styl, který je místy na hraně srozumitelnosti. Jsem tedy zvědavý na Bebjakův film jak se s tím vypořádal, protože z mého pohledu jde o knihu nezfilmovatelnou, na rozdíl od té Vrbovi, ale na tu už má někdo v zahraničí koupeny autorská filmová práva...

MiškaČíta19
18.09.2020

Čo Dante nevidel je kniha, ktorá nám poskytuje ďalšiu svedeckú výpoveď človeka, ktorý prežil dva roky v koncentračnom tábore Osvienčim. Veľkým plusom knihy a zároveň a jej hrôzou, je Správa Wetzlera a Vrbu, ktorá neuveriteľne strohým vypočítavaním zavraždených ľudí dokresľuje celkový obraz o fungovaní "mašinérie na smrť". Pri čítaní kníh ako je táto vždy uvažujem nad tým či by som to zvládla. Či by som dokázala byť tak silná a vstať každé ráno ako tisíce tých, ktorí v táboroch boli. Nikdy nezabudnime, to je podľa mňa dôležité...

vmatusko
10.06.2018

Veľmi silná kniha opisujúca fungovanie koncentračného tábora Osvienčim. Alfred Wetzler (Jozef Lánik) opisuje svoj dvojročný pobyt v tomto vyvražďovacom tábore, je to zázrak že dokázal prežiť. Spolu s Rudolfom Vŕbom utekajú na Slovensko aby podali informácie o tomto zle, ktoré sa pácha na nevinných ľuďoch, predovšetkým Židoch. Muselo to byť pre nich ťažké keď prišli na Slovensko a nechceli im aj napriek dôkazom veriť. Človeku je zle, že niečo také sa v minulosti mohlo odohrávať.
Myslím si že je dobré aby sa vedelo aj o týchto udalostiach, ktoré sa v minulosti odohrali.
Román je veľmi zaujímavý a dobre čitateľný.

Elsinor024
23.01.2018

Verze útěku obou statečných mužů z obávaného tábora smrti, tentokrát pohledem Alfréda Wetzlera. Poněkud se liší od velice populárního a poutavého líčení Rudolfa Vrby: Utekl jsem z Osvětimi.
Přes nesporné morální ospravedlnění je Vrbova kniha hrdinským eposem, kdy se skutečnost možná poněkud přikrášlila. Tento autor je syrovější, bez obalu hovoří o strachu a zoufalství. Některé scény jsou trochu jiné od Vrbova vyprávění a připadají mi pravdivější. Nicméně klobouk dolů před nimi oběma!

hats
05.01.2018

Môj Ty Bože!!!
Povinná literatúra - tam by som to zaradila.
"Koho a koľkých môžu zburcovať v tejto krajine, kde si fašizmus obliekol sutanu, aby pod ňou ešte pokornejšie slúžil Hitlerovi?", s. 237

Gracian1964
22.02.2017

Odporúčam všetkým zľahčovačom zločinov nacizmu a popieračom holokaustu...hlavne v tejto dobe, keď to začína podozrivo hnednúť...svedectvo o obludnosti toho zvráteného a šialeného systému....Smrť fašizmu!!!

1