mirka6565 mirka6565 komentáře u knih

Kniha je krásná, audio verze báječná. Bylo by zajímavé slyšet všech 35 hodin, které spolu natočili :) Nedělňátko se sice narodilo ve středu, ale je důležitější, že se jím pan Čepelka cítí být a snad mu to opravdu tak vychází. Krásná čeština, hravost, moudrost, příjemný hlas, obratnost ve slovech, působí jako hodný, slušný, neustále hledající, ale vyrovnaný Člověk se zajímavým životem a širokým záběrem umů. Svěží duch. Moc příjemné pro uši i pro duši.

19.08.2020 5 z 5

Míjím se s měsícem Míjím se s měsícem Miloň Čepelka

Malý výběr velkého množství autorů haiku. Samozřejmě poezii čte každý po svém, různá kvalita, říkala jsem si při prvním čtení, ale i haiku, která se zdála být obyčejná, mají jistou atmosféru, "něco pro každého, nic pro všechny". Za sebe mám ráda vtip, důvtip, překvapení, nápaditost, náladu...např.:

mlha při zemi

stejně prachu
(Petr Druhý)

12.01.2021 5 z 5

Abeceda lásky Abeceda lásky Miloň Čepelka

Láskyplná abeceda něhy, básníkovi se daří obhájit lásku v každém slově od A do Z. Útlé formou, křehké obsahem, hluboké citem.

08.12.2020 5 z 5

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Čistá nádhera - v lásce, bolesti, poetice, češtině.

21.10.2022 5 z 5

Jen ještě jednou Jen ještě jednou Miloň Čepelka

Verše se obecně těžko komentují, musejí se spíše proznít a vepsat do duše. A tady takových je! Nedávají se lacino, ale objevené perly stojí zato, stejně jako neobjevené čekající na zrání čtenářovo. Obohacování češtiny je přítomno v každém autorově textu, tedy i tady.

02.11.2020 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Asi bych se ke knize nedostala, nebýt audio verze, kterou skvěle načetl Miloň Čepelka, ale nelituji, naopak, příjemné, nadsázkové, sebeshazující vyprávění mladého muže s bonusem poznání a obohacení.

24.10.2020 4 z 5

Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví Miloň Čepelka

Asi jsem blázen do páně Čepelkových knih :), těší, lákají, zajímají, působí na mě jeho výlety po duši na bázi zdánlivě obyčejných událostí. I tady se mnohé dozvídáme o člověku jako takovém. Napsané opět velmi čtivě s velkým vypravěčským talentem.

08.10.2020 5 z 5

Byl to můj osud. Na přeskáčku II. Byl to můj osud. Na přeskáčku II. Vlasta Chramostová

Není to už takové šokující jako první díl před dvaceni lety, protože Vlastu Chramostovou už známe, ale je to jako kdyby si člověk při víně povídal se starší kamarádkou, babičkou, matkou..., která prožila neobyčejný obyčejný život, život plný omylů, výher, proher, pochybností, neochvějných postojů a nepřehlédnutelných emocí. Velmi čtivé, příjemné a zajímavé vyprávění přes generace, můžeme souhlasit, nesouhlasit, ale musíme přemýšlet.

18.06.2018 5 z 5

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha Tereza Brdečková

Úzkost české historie (nátury) v kulisách úžasných, neobyčejně obyčejných lidí. Při všem smutku duchem velmi svobodné čtení.

21.10.2022 5 z 5

Pokrývač Pokrývač Miloň Čepelka

"Pro svatého Lenina..." krásná čeština, svižná, zapomenutá i nová. Ve chvílích, kdy si myslíme, že máme život pevně ve svých rukách, bývá tomu právě naopak. Napínavé, moudré, originální jako v každé páně Čepelkově novele, ovšem pokaždé jinými cestami.

09.09.2021 5 z 5

Martin Huba Martin Huba Ľubica Krénová

Osobnost pana Huby je výjimečná ve schopnosti formulovat myšlenku, analyzovat, "cítit", profesní i osobní poctivosti a v neposlední řadě ve vyzrálém herectví i režii. Je lahůdkou se s ním prostřednictvím knihy blíže seznamovat. Dílo je přímo vyšperkované, řekla bych. Autorka dokázala čtivě skloubit odborná fakta s lidským přístupem k člověku a dějinnými událostmi. Knih o osobnostech je hodně, ale málokterá dosáhne této úrovně.

07.01.2021 5 z 5

Když se dnes nevrátím Když se dnes nevrátím Miloň Čepelka

Nádherné verše tehdy mladého muže, nestačí přečíst jednou nebo dvakrát, možná ani stokrát, aby byly všechny obrazy domalovány a hloubky duše a lásky donořeny.

"...Báječný vítr vál
Až zbořil abecedu
A jestliže jsem chtěl vyslovit splav
Musel jsem k tobě přeplout rukama
Přes mezioční nevěřivou dálku

Leč hned začalo nebe podmračené
Jak by mu někdo tajně půjčil nůž
Kalíšky zrádné hloubit před tvou nohou Na všechny strany déšť se lil jak ze sprch
Kde marně točíš zpátky kohoutkem
A zuby jektají klapotem starých mlýnů

Ty však mi věř
Neboť už kolikrát
Byl jsem až v bludné zemi za slzou

Píšu ti verše stéblem rákosí
Jež miluji pro jeho ptačí hnízda
Píšu ti verše ze všech nových slov
Která jsem nalezl když otevřel jsem skromně
Tobolku pastuší
Tak hříšně pomíjenou"

11.10.2020 5 z 5

Poklesky rozverné snoubenky Poklesky rozverné snoubenky Miloň Čepelka

Od začátku do konce šikovně udržované napětí nutící číst a číst. Zajímavé, jak se autor-muž vžil do pocitů mladé dívky (i když matka Žílová má jistě pro ženskou duši pochopení :) ) na cestě k Bohu=nalezení sama sebe. Pokud kniha nemohla vyjít před rokem 1989, tak spíše z důvodů politických než erotických.

20.08.2020 4 z 5

Deník haiku Deník haiku Miloň Čepelka

Zalíbila se mi poezie pana Čepelky, takže jsem možná trochu nekritická...přijde mi to hodně upřímné, čisté, obrazné a mám pocit, že rozumím a spolucítím. Ozdravné a vzrušující pro duši.

14.08.2020 5 z 5

Hodiny bijí půl Hodiny bijí půl Miloň Čepelka

Báseň? Povídka? ve stylu Vladislava Vančury, jak sám autor uvádí a přiznává. Vydáno sice v roce 2008, ale text pochází už z roku 1968. Motivy se prolínají a opakují i v pozdějších dílech, zejména v románu Poklesky rozverné snoubenky. Příběh lásek nešťastných, vášnivých, bolavých v zajímavě složitém pojetí.

"Vlak dohrkal a z bědných vagónů vyronilo se něco cestujících. V pustotě nádraží teď sami nechápou, proč rozhodli se k této pozdní jízdě, jakkoli v pěti z pěti osudů nešlo zde vůbec o rozhodnutí, nýbrž jen o zlou, smutnou nezbytnost. S jedinou výjimkou. A tou se chlubí Petr. Ten ví. Ten volil. Nevadí mu nic a listopad je pro něj měsíc lásky, po němž se máj nestačí ohlížet."

27.07.2021 5 z 5

Terezka Planetová Terezka Planetová Vladimír Holan

Příběh z bolesti, krásy, okouzlení, bolesti tkaný a hlubin, kam se dá nahlédnout jen při vzácné konstelaci duše.

03.10.2020 5 z 5

Deník haiku 3 Deník haiku 3 Miloň Čepelka

Opravdu deník na různá, okamžitá témata, nápady, nálady..., čímž je upřímný, blízký. Nápady vtipné, postřehy trefné, úvahy filozofické v kostce, kam se ovšem autorovi vejde myšlenkově i citově mnoho. Velmi příjemné. Zatím čteno jako e-kniha, už se k dovršení zážitku těším na pevnou.

16.09.2020 5 z 5

Pět nocí k úplňku Pět nocí k úplňku Miloň Čepelka

Jistou nesourodost vysvětluje podnázev Verše pětadvaceti let, verše řekněme třicátníka až padesátníka, tedy od milostných, rozervaných po mírně skeptické. Hluboké myšlenkami i citem. Holanovské, seifertovské a nakonec už i čepelkovské :).

09.09.2020 5 z 5

Skok sem, skok tam Skok sem, skok tam Miloň Čepelka

Opravdu trefný název, kniha plná glos, postřehů, radostí i povzdechnutí z nejrůznějších oblastí života bez ladu a skladu, ale pohledem skvělého bohatého vypravěče s hořce sladkým pohledem na svět.

04.09.2020 5 z 5

Nebožtík na rynku Nebožtík na rynku Miloň Čepelka

Napínavé, psychoanalytické, hořce vtipné, mírně erotické...člověk má možnost, ponoří-li se do vlastních hlubokých vod, zamyslet se i nad svým životem, svými "mrtvolami", a nemusí být zrovna pán v letech, co rád podléhá ženám, i když dobře ví, že poklad má v manželce. Zůstává přitažlivou pochybností, co všechno jsou autorovy prožitky, co fabulace. Krásná a obrazná čeština, což je u pana Čepelky dobrým a cenným zvykem.

02.09.2020 5 z 5