Milka73 Milka73 komentáře u knih

Zloděj osudů Zloděj osudů Jan Urban

Jste fanoušky Zaklínače? Baví vás Hra o trůny? Pak je tato knížka přesně pro vás. A víte, v čem je lepší než výše zmíněné série? Píše ji český autor.
Věčné mlhy přináší velký příběh, jehož je Zloděj osudů teprve začátkem - a to začátkem poutavým předjímajícím, že se bude jednat o vskutku epickou sérii. Čím větší série, tím větší také potřebuje seznámení se světem, a že tento svět je rozsáhlý, má mnoho vrstev a podob, které jedna knížka nedokáže a ani nemůže odhalit a předvést všechny. Každá je ale dalším dílem skládačky. Tím, že se jedná o úvodní díl, zatím nečekejte velkou nálož akce, ostatně, řadím se k zastáncům názoru, že ne každá fantasy musí být nadupaná akcí - jako mladší jsem tedy právě po akcích ve fantasy prahla, ale čím jsem starší, tím víc mě zajímá i způsob a komplexnost vystavení světa, postavy, jejich rozmanitost, backstory, charaktery a to, co je jak formovalo - a v posledních letech právě i politika ve fantastice (a že jinak mě politika zrovna nebere ). Navíc fantasy vůbec nemusí být o akci, obzvláště ta epická - ale právě o těch světech, o tom, jak v nich funguje magie. Jasné, akční příběh přiláká pozornost - ale akční příběh se může odehrávat i bez krve, i bez neustálého řinčení meče, právě na poli politiky... To je možná ještě větší boj než ten na pláních se zbraněmi v rukách. A tady, ve Zloději, má svět tolik aspektů, hodně mě baví objevovat všechna tato zákoutí. Když se do knížky začtete, bude vás to bavit úplně stejně.
Příběh, který pohltí a budete toužit dozvědět se o něm více. Postavy, mezi nimiž je nejen díky rejstříku snadné se orientovat, neb je každá jiná a každá svá. Postupné gradování zvyšující napětí a touhu po pokračování. Držím palce jeho vydání! Takhle dobrou fantastickou sérii jen tak nenajdete.

13.01.2022 5 z 5

Rogenovo oko Rogenovo oko Jarmila Mlčoušková

Různé školy, akademie, univerzity, to je něco, co mám ve fantasy hodně ráda. V prvním díle své série autorka vykreslila epický svět, který ještě podpoří mapa v knize, s nenucenou lehkostí umí jednoduchým popisem obsáhnout prostředí svého příběhu: ulice, městské čtvrti, putyky, i samotná Univerzita, při čtení se přede mnou prostředí příběhu odvíjelo nádherně jako film. Hlavní hrdinky Karmína a Elenis se navzájem nijak neupozaďují, ač jedna má dějovou linii poněkud akčnější, jsou si vypravěčkami vyrovnanými a dostáváme od obou osobitý pohled na svět a příběh, který jej v mnohém dotváří ještě mnohem více. Autorka píše příjemným svižným jazykem, postavy si drží své charaktery, některé se drží při zdi, jiné jsou drzé až běda, ale v příběhu to krásně funguje a charaktery se vyvíjí. Že vám to nepřijde jako steampunk (slibovaný v anotaci) okopírovaný z Londýna 19. století? Je to epická fantasy, ne historický román - a za mě autorka steampunkovými prvky okořenila na výbornou. Stejným kořením je i drzé Rianetino chování nebo jedna z podstat fakulty lovců - protože když lovit, tak se vším všudy. Magická stvoření, fungování světa a společnosti, Padouši? Ti si zaslouží svou vlastní herní sadu! A ten konec? Klade mnoho otázek, rozvíjí nové příběhy, a já jsem zatraceně zvědavá, kam hrdin(k)y další díly této trilogie zavedou.

01.11.2021 5 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Od autorky jsem měla tu čest přečíst si několik příběhů ještě v době, kdy probíhala předprodejová kampaň za Knihomolku, takže když kampaň byla úspěšná a Knihomolka vyšla, byla jsem nejen nadšená, ale po zkušenostech s jejími jinými texty jsem měla i vysoká očekávání.
Knihomolka je feel good contemporary, kterou je snadné si zamilovat a oblíbit. Každý z nás, kdo má rád knížky, se dokážeme do Nikol snadno vcítit, a já si s ní jakožto s knižní postavou rozuměla vskutku výborně. Luke je přesně tím tajemstvím, tou pohnutkou, která dokáže otřást i světem vystaveným z písmen a papírů. Další postavy příběh krásně doplňují, ty, které si máte oblíbit, ty si oblíbíte, ty "špatné" byste rádi seznámili s pánvičkou.
Příběh je v podstatě vcelku jednoduchý, ale má všechno, co dobrý příběh potřebuje. Ale i když je Knihomolka feel good, dotýká se hodně i vážných témat, která jsou pro mnohé denní součástí života. Nejeden rozhovor postav je postavený na (knihomolském) klišé, která známe z internetu - mně osobně až překvapilo, jak moc mi do příběhu pasovala. Byla takovým příjemným oživením.
Knížka je psaná příjemně, lehce, odlehčeně a zábavně, ani se nenadějete, budete se nahlas smát a budete mít dočteno. A budete hrdinům přát, aby jejich cesty byly jen ty nejlepší.
Možná bych malinko vytkla, že jsem doufala, že by v knížce mohl být větší náhled do Lukova tajemství. Detailnějším popis jeho velké "záliby".
Shrnutě je Knihomolka parádní odpočinková feel good, kterou si zamilujete, budete na ni s láskou vzpomínat a těšit se, až se do jejího příběhu ponoříte znova.

27.10.2021 5 z 5

Hacker Hacker M. K. Hardy

Příjemné oddechové romantické čtení nejen na léto je něco, co mi mezi českými autory dosud chybělo, a jsem moc ráda, že se toho tato nadaná autorka ujala. Její styl psaní je snadné si zamilovat, zachovává si odlehčené vyprávění, které se čte samo, a zároveň píše dosti specificky, takže už po jedné knížce ji poznáte jen podle toho, jak píše. Její příběhy se vyznačují originálním prostředím, vysoká sportovní škola a lázně, na to jsem v žádné knížce ještě nenarazila. A prostředí má autorka zpracované výborně, jednoduše a přesto snadno představitelně, rozvíjí se popisem před očima jako skutečný obraz. Nečekejte ani žádné Mary Sue, každá postava má své špatné vlastnosti, a to je rozhodně super. Každá má svůj originální neopakující se charakter. Ne každý si všechny postavy zamiluje, ale rozhodně si je budete pamatovat! A i přes to, že se jedná o feel good čtení, se můžete těšit na vážné problémy, na tajemství táhnoucí se celou knížkou a jeho odhalení stojí za to! Hacker je velmi povedená knížka a věřím, že o této autorce ještě uslyšíme.

13.08.2021 5 z 5

Pán čarodějů Pán čarodějů Petra Slováková

Z prvního dílu této série o cestování časem s názvem Střípky času jsem byla více než nadšená, a tento druhý to jen umocňuje. Autorka má velký talent na vyprávění příběhů, které se zachytí v duši a srdci. Zasazení na skutečné místo jen umocňuje realističnost této knížky, tím spíš, že vymyslela dechberoucí systém magie proudící naším světem. Možnost nahlédnout na celý svět knížky díky střídání vypravěčů očima nejen Jany, ale i Petra, bylo nejen velkým oživením textu, ale celému příběhu dodalo nové roviny, z nichž až běhá mráz po zádech. Příběhu, který ukazuje, že ani smrtí nic končit nemusí. Že láska může být tou největší obětí. Že ani magie není všemocná. Postavy nejsou černobílé, ale každá jedna je šedá, ať už míň či víc. Nejsou jen dobří a jen špatní, ale mají v sobě něco i ze druhé strany. Nad Janiným chováním by se možná dalo protočit očima, ale o to působí skutečněji. Petr mé srdce dobyl už prvním dílem, a zde své místo jedině potvrdil: nejenže je to přesně ten charakter, po němž čtenářky touží, ale i on navzdory proměnným je až neuvěřitelně lidský a jednoduše řečeno, prostě úžasný. Celý příběh krásně doplňují i ostatní postavy, některé nové a jiné již známé, některé sympatické a jiné by jsou na vzetí pánvičkou po hlavě, ale i to je další kvalitou díla. Knížkou se táhnou emoce podporující celkovou atmosféru, během pár vět dokáže autorka čtenáře rozesmát, vyděsit, překvapit či napnout. Což jen umocňuje i autorčin poutavý styl psaní, který vrhne čtenáře do děje a vůbec není snadné se od něj odpoutat.

27.10.2020 5 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Ač anotace na mě byla vcelku nekonkrétní, měla jsem od knížky veliká očekávání. A zklamání se rozhodně nekonalo, ba přímo naopak.
Knížka sleduje dystopický svět cca sto let do budoucnosti. Krutý a nemilosrdný, a od začátku do konce s kulhánkovskou atmosférou . A že svět je to vpravdě dechberoucně zpracovaný. Jako by vypadnul z filmů natočených podle příběhů Philipa K. Dicka, ale ještě o nějakou tu úroveň výš. Obě strany světa možná na první pohled působí, že vedle sebe snad ani nemohou existovat, ale opak je pravdou, jak jsou až příliš pevně, pro čtenáře však téměř nepostřehnutelně propojené. To vše v pohlcujícím vyprávění a barvitých popisech, že zatímco koukáte do knížky, máte pocit, jako by se zde vyprávěný příběh odehrával přímo kolem vás. Hra se slovy je něco, co autor už od první stránky ukazuje, že vskutku umí. Žádné odlehčené vyprávění, žádná smršť cizích slov - příběh je vyprávěný dokonale vyváženým stylem, kde se za slovy skrývá mnohem víc, kde se stanete součástí příběhu, který vás spoutá pod svou hladinou, a všechno (včetně technologií) funguje tak bezvadně, že z toho zkrátka a jednoduše běhá mráz po zádech. A vypravěči? Jsou dva, ale tím se nenechte odradit. Každý představuje jinou tvář světa, každý je úžasně lidský. Každá postava je jiná, je sama sebou, má své vize štěstí i noční můry, své cíle, kterým se snaží dojít. A zasazené do tohoto světa pod nachovou Oponou je to něco neuvěřitelného.

16.10.2020 5 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Anotace knížky příjemně navnadila a měla jsem od ní vysoká očekávání. Která nebyla zklamaná - naopak se autorovi podařilo je ještě předčít. S prvními řádky sice byla trochu skeptická, protože vskutku nepatřím mezi fanoušky X-Menů, k nimž je Řád z Pragocalypsy přirovnaný, to se nicméně vůbec neukázalo být na překážku.
Knížka má úplně boží atmosféru. Už od začátku je napěchovaná akcí a přináší vyvážený mix městské současnosti s fantasy, který je prostě super. Navíc si do toho přimotejte gotiky, metalisty a (za mě) známé metalové kapely, prostě bomba. Navzdory názvu jednoznačně směřujícímu děj do hlavního města naší malé republiky se děj odehrává i na jiných místech státu - což jakožto člověk, který Prahu zas tak dobře nezná, můžu říct, že bylo naprosto boží, když se hrdinové dostali do míst, která, no, znám.
Hrdinové jsou další velké dobré. Každý má svou specifickou schopnost, takže nikdo nezanikne v davu. Každý má svou špatnou stránku, za které byste je nejradši přetáhli pánvičkou po hlavě. Hlavní tahouny příběhu si však nejde neoblíbit a prostě jim musíte fandit, aby to dotáhli do konce.
Nechybí sakrasmus snad na každé stránce a spousta spousta odkazů, u kterých se jenom zubíte, protože s nimi celý příběh působí o to realističtěji.
Zpočátku mi jen trochu naháněl strach styl psaní, jak na mě působil až trochu moc bez filtru, na plnou pusu, když to tak řeknu. Ale po pár stránkách se na něj snadno zvykne a i jeho svižností stránky v knížce ubíhají neuvěřitelně svižně.
Jestli máte rádi knížky Jiřího Kulhánka, Františka Kotlety, Oskara Fuchse atp., Pragocalypsa rozhodně nebude krokem vedle.

24.09.2020 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Bouře v téhle knížce nemilosrdně semele. Jednoznačně a nezvratitelně. S prvními řádky nemilosrdně pohltí a nedovolí se odtrhnout. Všechny dějově linie se krásně a plynule prolínají, každá jedna postava je nádherně propracovaná a má svůj vlastní osobitý charakter. Knížka je plná emocí, překvapivých odhalení a důmyslných nepatrných narážek, které čtenáře přinutí si některé věci domýšlet, aniž by si toho byl vědomý - a celé to pozvedá knížku ještě výš. I ty sebenepatrnější střípky tvoří velkou skládačku. Před bouří je dechberoucím uvedením do světa Krys apokalypsy, který čtenáře nechá dobrovolně přísahat svou věrnost. A stejně tak důkazem, že čeští autoři jsou nejen rovní těm světovým, ale dokáží je i předčít.

22.09.2020 5 z 5

Píseň čepele Píseň čepele Nikola Tabačková

Kniha mě lákala, protože jsem ji zaregistrovala na portálu, kde se dají zveřejňovat knihy začínajících, ale i známých autorů. Kniha v době vzniku vyhrála i nějakou soutěž. Na věk autorky v době vzniku, slovní zásoba, fantazie, klobouk dolů. Těším se na další tituly.

01.12.2019 5 z 5