Metsästäjä Metsästäjä komentáře u knih

Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Umberto Eco

Kniha o nenávisti a lidech.

26.09.2023 5 z 5

Přiznání iluminátů Přiznání iluminátů Jan Pohunek

Úžasná a zábavná oddechovka. :)

26.09.2023 5 z 5

Tráva Tráva Anya Martin

Zajímavý příběh, kde nejdůležitější bylo to, co se odehrávalo v hlavě hlavní hrdinky.
Za mě povedená novela.

05.01.2023 4 z 5

Astronomie pro každého Astronomie pro každého Libor Lenža

Velmi čtivě napsaná a poutavá kniha. Mnoho zajímavých informací o tom jak vzniká sluneční soustava, slunce a planety.
Spousta poznatků, které přineslo pozorování vesmíru a toho co je v něm.
Je to takový velmi povedený všeobecný přehled. Knihu mužu určitě doporučit každému zvědavci o fungování věcí ve vesmíru.

PS:
Dost často se objevuje věta typu: "další potnatky přinese sonda, které doletí tehdy a tehdy". A těch od roku 2002 určitě vyletěla spousta a spoustu nových věcí jsme se dozvěděli.
Kéž by tedy vyšlo něco jako "Astronomie pro každé 2", kde by byly ty nejnovější poznatky. :)

29.12.2022 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Tohle je nejlepší příběh z červené knihovny, co jsem kdy četl. :)

14.10.2022 5 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Spousta vtipu, super oddechové čtení.
Nejlepší povídka je "Přepadení penzionu", není nad to když pár důchodců rozseká vesmírné piráty.

28.09.2022 5 z 5

Dovolená s Janem Dovolená s Janem Miroslav Batík

Kniha je malinkatý vhled do srdce pana Wericha. Z knihy dýchá láska k přírodě, hlavně tedy k řece a rybám a pocitu z lovu (rybaření), poskytne i pohled do minulého režimu, který u nás panoval. Jak nebylo možné publikovat jen tak, protože cenzorovi se nelíbí to či ono a jak moc Werich miloval hraní v divadle.

Oddechová četba, u které člověk nemusí moc přemýšlet a může odpočívat, smát se legračním historkám a kochat přírodou.

19.07.2022 4 z 5

Malá kniha velkých náhod Malá kniha velkých náhod John Martineau

Tuhle knížku jsem náhodně vybral v knihovně v sekci "Fyzika a astronomie", měla zajímavý název a obrázky. Doma po otevření jsem zjistil, že jsem musel sáhnout vedle do kategorie "Paralelní astronomie". Autor v knize hledá souvislosti/záhady s logikou asi jako v tom vtipu o pivu.

"Když ve slově LÁSKA změníme 4 písmena a jedno ubereme, dostaneme slovo PIVO! Že by náhoda? Nemyslím si."

Knihu bych doporučil lidem, kteří rádi hledají souvislosti a záhady tam kde žádné nejsou a mají rádi obrázky tvořené geometrickými tvary a ještě se u toho něco dozvíte o naši sluneční soustavě. :)

09.02.2022 2 z 5

Jak přežít manželství Jak přežít manželství Leoš Kyša

Kniha byla zábavná, občas strašidelná. Řekl bych spousta situací, do kterých se občas dostáváme všichni a člověk si z nich může něco odnést.

Na to, že je to psané s nadsázkou (aspoň se to domnívám), tak některé věci se mi možná až hrozivě zdáli podobné některým mým zkušenostem ze života.

22.10.2021 5 z 5

Ořezávané stromy - Zapomenuté dědictví Ořezávané stromy - Zapomenuté dědictví Lukáš Čížek

Velmi zajímavá publikace o ochraně přírody z pohledu hmyzu a také malý vhled do historie ořezávaných stromů a jejich významu proč člověka i hmyz. :)

Brožura je dostupná v PDF na stránkách projektu Živé břehy.

11.05.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tato kniha je výborně napsaná. Při čtení mi celou dobu mrazilo v zádech.

Orwell nádherně popsal, jak se z prvotní dobré myšlenky či ideálu z "dobra pro všechny" malými a nenápadnými krůčky stane dobro pro jednotlivce či vybranou skupinu a na všech ostatních přestane záležet. Jak se prvotní dobrá myšlenka a nastavené ideály naprosto změní pod záminkou vyššího dobra.

Sice kniha je obrazem dění v Rusku, nástup komunismu a Stalina k moci, ale řekl bych ta myšlenka toho, jak se původní dobrý ideál postupným překrucováním stane něčím jiným, dokonce až svým protikladem je aplikovatelná i na mnoho jiných věcí.
Určitě bychom našli podobné dění i v běžném životě.

Třeba to zkusme aplikovat na víru. Kde za větu: "děláme to pro boha" jde schovat spoustu zel. Protože přece "to děláme pro vyšší dobro", "děláme to pro boha" a je úplně jedno co anebo jak. Přece nám to posvětil bůh.

19.10.2020 5 z 5

Život pochází ze života Život pochází ze života Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

První polovina knihy je o hádání se s vědci o tom kdo má pravdu, jestli on nebo oni za pomocí argumentačních faulů. Objevuje se tam můj oblíbený "protože vědci neví všechno, to znamená, že já musím mít pravdu".

No, nemusíš...

Druhá půl je autorův osobní pohled na víru. Kniha mě nikam neposunula. První půlku doporučuji přeskočit.

30.09.2020 1 z 5

Jak myška snědla měsíc Jak myška snědla měsíc Petr Horáček

Nádherná kniha, opravdu krásné ilustrace. Ale hrozně krátká co se týče textu.

18.04.2020 4 z 5

Houbové království Houbové království Radomír Socha

Moc pěkná kniha pro děti. Dcera miluje houby tak jsme ji museli pořídit.
Čteme si ji s dcerou na dobrou noc. Fajn ilustrace. :)

18.04.2020 5 z 5

Kouzelné bobulky Kouzelné bobulky Marianne Poncelet

Moc pěkná kniha pro děti. Dcera ji má moc ráda, čteme ji na dobrou noc.

18.04.2020 5 z 5

Malý herbář léčivých rostlin Malý herbář léčivých rostlin Ludmila Černá

Krásné kresby rostlin, ocenil bych jejich širší popis. :)

23.03.2020 4 z 5

Klíč ke květeně České republiky Klíč ke květeně České republiky kolektiv autorů

Klíč je skvělý, celá květena na dosah ruky. I když samotné určování mi nepřijde nejjednodušší a chce to trochu cviku a také aspoň trochu ovládat morfologii rostlin. Naštěstí je vše v klíči krásně ukázáno.

14.03.2020 5 z 5

Užitečné rady - Olivový olej Užitečné rady - Olivový olej Lumír Kaděra

Kniha je velmi kraťoučká, ale celkem zajímavá.
Na druhou stranu neobsahuje žádnou zásadní informaci, bez které by nešlo žít.

04.02.2020 4 z 5

Svět přírodních antibiotik - Tajné zbraně rostlin Svět přírodních antibiotik - Tajné zbraně rostlin Josef Jonáš

Po přečtení teoretické části knihy jsem nabyl dojmu že, pan MUDr. Jonáš během své praxe psychologa se stal odborníkem na očkování a problematiku s tím spojenou a také odborníkem na léčení nemocí způsobené bakteriemi a antibiotika. Autor v knize opakuje několikrát vyvrácený mýtus, že očkování způsobuje autismu, oslabuje imunitu a podobné nesmysly. Já si celou dobu myslel, že očkování pomáhá vytrénovat imunitní systém, proti daným nemocem. Tak kde je to oslabení?

A teď ty byliny. Dle pana doktora byliny předává jí svou bio-informaci pomocí elektromagnetického pole, které rezonuje s elektromagnetickým polem člověka a ta přenesená informace řekne lidskému tělu jak se s nemocí vypořádat. Takže to už není souhrn látek co je obsažen v rostlinách co pomůže člověku se vyléčit, ale nějaká magická informace přenesena za pomocí biorezonance. Asi budu muset zopakovat fyziku, protože to nedává žádný smysl. Zajímalo by mě, proč si prostě nestačí s těmi kytkami popovídat, by nám to mohli říct sami nebo jen přivonět ke květině.

Koloidní stříbro jediné nebylinné léčivo uvedené v knize. Autor ho doporučuje jako antiseptikum navzdory tomu, že jak v knize uvádí byl Americkým úřadem pro kontrolu léčiv a potravin zakázán prodej produktů obsahující stříbro, že léčivé účinky nebyly prokázány jak pro vnější i vnitřní použití. U nás je povoleno jen pro vnější použití. Bakterie si umí vyvinout rezistenci i na stříbro, dezinfekční účinek je slabí a mimoto stříbro je pro člověka toxické. Samozřejmě vše je závislé na množství.

A tím to bych to asi ukončil. Ještě bych dodal kniha obsahuje celkem fajn, ale krátký vhled do historie vzniku antibiotik a velmi pěkně popisuje zbraně bakterií, a jak se mohou bakterie chovat až záhadně "chytře", ale to by bylo z pozitiv tak vše. Samozřejmě musím souhlasit s autorem a jeho varováním, že s antibiotiky se to nesmí přehánět a byla nadužívána (a občas i stále jsou), a je potřeba hledat něco co je nahradí nebo jim znovu vrátí jejich sílu, protože proti některým nemocem jsou naše poslední zbraň.

Ale věřit nesmyslům o biorezonanci a opakovat vyvrácená tvrzení o očkování posunují tuto knihu směrem literárnímu odpadu. Vzhlede k tomu s velkou pravděpodobností uvedená přírodní léčiva nebudou mít příliš velkou hodnotu pro použití, protože nejspíš budou jen opředena více mýty a dojmy než fakty. Bohužel, už jsem neměl dost sil ověřovat každou rostlinu zvlášť.

08.09.2019 odpad!

Století trampingu Století trampingu Jan Pohunek

Kniha je pěkný, ale krátký vhled do historie trampingu.
Ale i přes menší obsah stojí za to si ji pořídit.
Při čtení budete mít nutkavý pocit vyjet s kamarády někam do hor do přírody.

01.09.2019 5 z 5