MaxíkD. MaxíkD. komentáře u knih

Olinka a kouzelná truhla Olinka a kouzelná truhla Petr Hugo Šlik

Dostal jsem tuto knihu k Vánocům, je to velmi krátké, vhodné spíše pro začínající čtenáře. Příběh byl celkem dobrý, ale tento námět už použilo spoustu jiných autorů předtím.

Zkáza Jezerní kotliny Zkáza Jezerní kotliny Petr Hugo Šlik

Chtěl jsem tuto knihu po přečtení Chaty v Jezerní kotlině dostat k narozeninám, ale nakonec jsem toto přání zrušil, jelikož jsem si nebyl jistý, jestli bude pokračování od jiného autora zrovna pěkné. Později jsem na tuto knihu ale narazil a přečetl jsem ji. Je to velmi napínavé a strhující, nakonec by to asi byl dobrý dárek.

Tajemství jeskyně pokladů Tajemství jeskyně pokladů Petr Hugo Šlik

Trvalo mi, než jsem se do této knihy pořádně začetl. Zkoušel jsem to jednou, dvakrát, ale stále nic. Až na třetí pokus, kdy jsem si tuto knihu vzal s sebou na skautský tábor, jsem se do ní pořádně pustil... a přečetl jsem ji hned první den.

Cizinec přichází Cizinec přichází Karel May

Jedná se o druhý díl ze série Ztracený syn - v tomto nakladatelství bohužel necelé. Toto vydání je inspirováno německým pětidílným vydání z nakladatelství Karl-May-Verlag. V Olympii vyšly pouze první dva díly, tj: 1- Přízrak, 2 - Cizinec přichází. Pravdou také je, že ve vydání kompletní série Ztracený syn z nakladatelství Návrat se tyto dva příběhy vyskytovaly až později...

03.07.2023

Přízrak Přízrak Karel May

Tato kniha je vlastně prvním dílem série Ztracený syn. Nejedná se o výňatek, spíše vydáním 1. svazku pětidílného Ztraceného syna podle posmrtného vydání Karla Maye v Německu. Nevím, proč Olympia nevydala ještě další díly (tedy když nepočítám Cizinec příchází, tj. 2. díl oné série). Navíc je problém ještě v tom, že v kompletním vydání z nakladatelství Návrat se vyskytuje tento příběh až v pozdějších svazcích.

03.07.2023

Velká kniha pohádek 2 Velká kniha pohádek 2 Walt Disney

Celkem slušné, jeden z lepších pokusů o sepsání příběhů s auty podle filmu. Možná jen ten první díl mi moc neseděl.

26.06.2023 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Ti, kteří nečetli tuto knížku, mají možnost si ji přečíst v tuto chvíli. Zpaměti ji napíšu do tohoto komentáře a nemusíte ji ani někde shánět:
Polámal se mraveneček,
Třikrát denně prášek cukru,
bude chlapík jako rys.
Dali prášky podle rady,
mraveneček stůně dál,
celý den byl jako v ohni,
celou noc jim proplakal.
Hop! A zdravý mraveneček
ráno skáče z postele.

25.06.2023 5 z 5

Na březích Nilu Na březích Nilu Karel May

Kara ben Nemsi prožívá další dobrodružství v tajuplné Africe, zemi Mahdího.
Podivná strašidla, pokus o vraždu hlavního hrdiny, dopadávání zločinců, prolézání podzemními labyrity... To vše v této knize! Neváhejte číst!

31.05.2023 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Dojemná, krásná a trošku smutná kniha. Spoustu vět z této knihy se dá považovat za citát.

13.05.2023 5 z 5

A A Pavel Čech

A!*

*Super kniha!

12.05.2023 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění) Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění) Ondřej Neff

Knihu jsem nedočetl, hned po první výrazné změně oproti originálu jsem prostě vzdal. Od Neffa jsou z převyprávěných verneovek mnohem lepší spíše Nový hrabě Monte - Christo nebo Tajuplný ostrov. Ale na úžasné ilustrace Zdeňka Buriana se prostě nedá nic říct.

04.05.2023

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Zatím jsem nenarazil na lepší knížku než je tato. Nejde jí dát méně hvězdiček než kompletních 5! (Ale klidně bych jich dal milion...)

01.05.2023

Petrolejový princ Petrolejový princ Karel May

Tak jako u každé mayovky - super kniha, žádné výtky (možná tak za protivné postavy jako je paní Rozálie a kontor-emeritus). Velmi zajímavý konec - Old Shatterhand vše vyřešil bez krveprolití a Petrolejový princ se svým bratrem Buttlerem byli dopadení celkem jednoduše hned u tábora obou indiánských kmenů. Vystěhovalci se nakonec usídlili u indiánů.
Navíc jako velký fanoušek Karla Maye a zvlášť dvojice Vinnetoua a Old Shatterhanda jsem rozhodně nebyl zklamán.

27.04.2023 5 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Kdo nemá rád Karla Maye, zřejmě ještě žádnou mayovku nečetl. Protože jakmile si něco od něj přečte, okamžitě změní svůj názor!

25.04.2023

Poklad dobrodružných příběhů Poklad dobrodružných příběhů Ondřej Neff

No, tahle kniha na tom není zrovna nejlíp. Autoři této knihy pouze hledali různé komiksové zpracování známějších dobrodružných románů, potom ke každému komiksu napsal Ondřej Neff předmluvu o vzniku určitého románu a něco o autorovi. Nějaké příběhy v této knize byly sice úplný brak (Bílá velryba, Volání divočiny), naopak ale nějaké komiksy byly opravdu pěkné (Pouští a pralesem, Dobrodružství Toma Sawyera, Cesta kolem světa za 80 dní).
Podle kreseb a zkrácených verzí románů by to bylo na mnohem horší hodnocení, ale za snahu a zpracování dávám velmi silné 4 hvězdičky.

24.04.2023 4 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Skvělá mayovka, nemám co dodat. 100/100%

17.04.2023 5 z 5

Dobrodružství švýcarského Robinsona (převyprávění) Dobrodružství švýcarského Robinsona (převyprávění) Jan Hora

(SPOILER) Kniha vypráví o švýcarské rodině Braunů, která plula na lodi. Začala však veliká bouře a loď ztroskotala na útesech poblíž nějakého pobřeží. Námořníci včetně kapitána odpluli na záchranných člunech a rodinu Braunů na lodi nechali. Braunovi postavili ze že zbytků lodi pramici a postupně se pokusili převézt všechny zásoby na ostrov, který, jak později zjistili, je neobydlený. Nedaleko břehu si postavili obydlí a začali se starat o dobytek,který si přivezli z lodě. Při jedné z výprav hlouběji do ostrova objevili strom banán, na kterém lze postavit dřevěný domek, což dělají domorodci. Zkusili to tedy udělat. Dole pod stromem pak ještě udělali malý přístřešek na kuchyň. Desetiletý Arnošt naučil oslíka, kterému dal jméno Ferda, táhnout vozík, na kterém převážel věci ze statku u pobřeží k obydlí na stromě. Jednou však Ferda Arnoštovi utekl a když ho později začali hledat, uviděli, jak ho požírá obrovská krajta. Několik dní poté se vypravili na lov na jole. Podařilo se jim chytit velikou želvu, která dotáhla jolu až k pobřeží, kde ji potom zabili. Udělali si z ní výbornou večeři. Když se další den Bedřich procházel, uviděl letícího orla. Bez váhání popadl pušku a jedinou ranou orla zasáhl. Nakonec toho litoval a slíbil, že se postará o osiřelá mláďata toho orla. Prvního si vzal Jakub a druhého Bedřich. Později z nich vyrostli velcí orli. Bedřichův orel ale chcípl, tak mu dal Jakub toho svého. Jednou se chlapci s otcem vydali na průzkumnou výpravu do ostrova. Vzali s sebou i orla, kterého pojmenovali Blesk a také dvě dogy, které našli na palubě ztroskotané lodi. Cestou uviděli zvláštní buvoly bantengy, kteří se dají snadno ochočit. Braunovi by takéhle buvoly zrovna potřebovali. Když se vraceli, náhle se za nimi ozval hlasitý štěkot. Otočili se a uviděli dogy, jak hnali vedle sebe tele bantenga. Hnali ho až do statku, kde ho Braunovi zavřeli do ohrady. Pak ale začalo velmi pršet a utíkali rychle domů. Neustále pršelo celý den. Jejich dům se v dešti zničil. Šli se tedy schovat do kuchyňky. Když déšť konečně ustal, šli zkontrolovat jejich statek. Lávka přes řeku, která dělila statek a dům na stromě, byla však zatopená. Nakonec se jim povedlo lávku opatrně přejít a došli do statku. Ten byl naštěstí v pořádku. Rodina Braunů tam bezpečně přespala. Když se jednou Arnošt vydal na výpravu, nalezl vytesanou místnost. Hned to oznámil celé rodině a vypravili se tam společně. Na jedné stěně byl nápis:,, Léta Páně 1741. Smiluj se, Bože." Někdo tam tedy byl už dávno před nimi. Teď se tam ale zabydleli oni. Jednoho dne ráno se Bedřich probudil a vzrušeně volal, že na útesech, kde předtím ztroskotala jejich loď je velryba. S oběma dogami přepluli na jole k velrybě. Získali z ní veliké množství tuku. Jedná z dog, Bill, uklouzla však na velrybě a sklouzla do vody, kde ji sežrali žraloci. Na útesu tedy udělali malý kříž z velrybích kostí. Později Jakub s Bedřichem uskutečnili plavbu kolem ostrova. Nalezli při tom Krokodýlí řeku. Bedřicha tam totiž napadl krokodýl a dokonce viděli i dva další krokodýly, kteří spolu navzájem soupeřili. Cestou také spatřili další ostrov, ale tam se chtěli podívat až někdy jindy. Pak se ztratili v mlze, ale dokázali se vrátit zpět domů. Jednou Když ve svém Skalním hradu chtěli udělat výklenek, našli staré listiny, kde jeden trosečník vypráví, jak nalezl zlato. Na jole se Braunovi vydali na zlatokopeckou výpravu. Zlato tam skutečně našli. Dokonce objevili i jeskyni toho trosečníka a jeho kosti. Po návratu do Skalního hradu si řekli, že kdyby se nakonec z ostrova přece jen vrátili, peněz by měli hodně. Jednoho dne se Bedřich procházel, když tu náhle spatřil kormorána, který měl na noze papírek. Na papírku Bedřich užasle četl, jak nějaká trosečníci popisuje, na jakém ostrově se nachází. Ten ostrov Bedřich znal - viděl ho s Jakubem při plavbě kolem ostrova. Bedřich se tedy vypravil trosečnici najít. Vzal si s sebou i orla Bleska. Když na ostrov doplul, hned blízko pobřeží uviděl stádečko divokých prasat. Chtěl jedno z nich ulovit, ale najednou se objevili dva příšerní draci a prasata zabili. Bedřich rychle utekl (Podivní draci byli ve skutečnosti varani, ale tehdy nikdo varhany neznal). Po chvíli cesty uviděl nějaký kouř. Došel k němu a uviděl obydlí pravděpodobně té trosečnice. Trosečnice tam byla. Jmenovala se Jana. Bedřich ji odvezl k nim na ostrov. Ostatní ji radostně přivítali a přijali. Jednou přijela k ostrovu loď. Vzala trosečníky na palubu a odvezla je do Austrálie, kde se později zabydleli. Jana se setkala se svým otcem a vzala si Bedřicha. Jakub se stal přírodovědcem, Arnošt byl kněz a misionář u indiánů a nejmladší František velrybářem v Sydney. Všechno nakonec dobře dopadlo.

16.04.2023 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Víte, kdo to je greenhorn? Greenhorn je ten, kdo neví, že Vinnetou je nejlepší knížka na světě!
Doporučuji!

27.03.2023 5 z 5

Tajemná krabička Tajemná krabička Pavel Čech

V knize se vykytuje Ruddy, což je postava z této knihy (též od Pavla Čecha):

16.02.2023 5 z 5

Kapitán Kajman Kapitán Kajman Karel May

Kapitán Kajman je zkrácená verze knihy Zajati na moři.

16.02.2023