mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas Doreen Virtue

Překvapivě poměrně dobrá motivační knížka. I když... Úplně jsem dosud nedospěla k pochopení záležitostí ezoteriky nebo vesmíru, takže toto si přečtu a podrobím svému kritickému názoru. Taky mi na podobných publikacích vadí jakási americká kýčovitost. Chybí mi pak u nespočtu tvrzení o výzkumech a studiích konkrétní odkaz na konkrétní výzkum. Takto to zkrátka vypadá jako tuctová motivační knížka o dosažení amerického snu. Hlavní přínos knihy ale vidím v povzbuzení čtenáře, který se změnou své životní situace váhá. Díky milionu hlášek typu: "všechno dokážete, vše je jen o vašem přesvědčení, cokoli je možné... " může být čtenář nakopnut a odhodlán na svých snech zapracovat. Když člověk nad otázkou zauvažuje z nadhledu, je pro člověka v bohaté západní společnosti možné opravdu takřka cokoli. Brzdí nás naše obavy a nerozhodnost. Co se nám ale vlastně může tak strašného stát? Takže ano. Kniha nelže. Jen se tváří jako něco objeveného a mimořádného. Bohužel si nedovedu představit, že podobné teze o tom, že všichni jsme děti Boží, že všichni můžeme dokázat cokoli, pokud opravdu chceme, platí třeba pro somálskou matku, která vší svou myslí prosí za kapku vody a trochu jídla pro své děti. Jsem si jistá, že o tom, co chce, má taková žena mnohem jasnější predstavu než my, "zápaďáci", možná nevědomky trousí pozitivní afirmace den co den, a přesto je šance, že se její sen splní značně omezená. Takže jo - návod pro běžného člena bohaté společnosti jak se k něčemu rozhoupat ok, ale rozhodně bych jej nebrala jako všeobecně platný návod pro kohokoli kdekoli na světě, jak o své knize autorka prohlašuje.

28.02.2023 3 z 5

Medvídek Tom a jeho příhody Medvídek Tom a jeho příhody Zuzana Berková

Pohodové příběhy pro malé děti. Není to tedy žádná wau knížka, ale pohádky tříletou dceru baví, děj je jednoduchý, stručný, stránky plné obrázků.

17.02.2023 4 z 5

Bing - Pohádky na dobrou noc Bing - Pohádky na dobrou noc kolektiv autorů

Jednoduchý text, kratší, zjednodušený děj oproti tv verzi, pestré obrázky, různorodá grafika psaného slova. Chápající, respektující Flop, který z každé situace vybruslí levou zadní. Pohůdka před spaním.

15.02.2023 4 z 5

Dobrodružství malého ledního medvídka Dobrodružství malého ledního medvídka Katja Reider

Nás knížka nijak zvlášť neoslovila. Legendu čtecích obrázků by bylo lepší umístit na začátek, také jsme s dcerou občas váhaly nad přesným zněním obrázku a po přečtení přišel AHAmoment v podobě legendy. Příběhy nejsou špatné, adekvátní chápání malého dítěte, obrázky také zaujmou, ale celkově mi knížka připadá jako taková rychlokvaška bez nějakého od kvant jiných odlišujícího nápadu.

11.02.2023 3 z 5

Příběhy české a moravské krajiny 2. Příběhy české a moravské krajiny 2. Marie Homolová

Mám ráda podobné cestovatelsko vzdělávací knížky. Četla jsem už předchozí díl, druhý mě bavil o něco méně. Možná je to výběrem lokalit, možná tím, že se mi stejný formát, styl i slovní výbava textů kapku zajedly. Počtení je to bezesporu zajímavé, jen ve větším rozsahu jedno s druhým díky podobnosti značně splývá.

15.01.2023 4 z 5

Bratr vlk Bratr vlk Michelle Paver

Tohle byla báječná knížka! Nádherné popisy přírody, soužití pravěkého člověka s přirozeností krajiny, rostlinstva i zvířat, respekt k všemu živému i neživému, úcta k vyšším principům, k duchům a duším, které jsou součástí všeho, co nás obklopuje. Příběh je napínavý, dobrodružný, sofistikovaný, přesto ale i pro starší dětské čtenáře uchopitelný (pakliže je tento typ četby baví). Opravdu krásné čtení. Těším se na další díl.

15.01.2023 5 z 5

Bílá paní na hlídání je zpět Bílá paní na hlídání je zpět Pavel Brycz

Bílou paní máme rádi. V komiksu se trošku hůř orientuje, okna navazují leckdy jiným směrem, než je člověk zvyklý, ale protože příběhy máme nakoukané už z filmové podoby, je to jen detail.

01.01.2023 5 z 5

Liška Šiška ve školce Liška Šiška ve školce Iva Gecková

Liška Šiška je prostě báječná. Jedna z knih, které tříletá dcera zvládne poslouchat na jeden zátah a ještě se u toho královsky baví. Ilustrace v knížkách o Šišce milujeme.

31.12.2022 5 z 5

Nové obrázky zvířat Nové obrázky zvířat Janine Boudineau

Krásné obrázky zvířat, maličko základních informací k nim, ke každému obrázku jedna, dvě věty. Pro malé dítě prima publikace.

30.12.2022 5 z 5

Kryštofe, neblbni a slez dolů! Kryštofe, neblbni a slez dolů! Iva Procházková

Kniha psaná z dětského pohledu, s pro děti typickým odbíháním od tématu, dějovými skoky a odbočkami. Hlavní hrdina Kryštof je tak trochu pacholek, drzoun, provokatér. Takový ten kluk, kterého chcete mít ve třídě (pokud učíte) maximálně ve dvou, třech exemplářích. Kryštof ale není zlý. Vyrovnává se s těžkou životní zkušeností tak, jak dovede. Kryštofa a jeho matku opustil otec. Chlapec ztratil půdu pod nohama, rozpadly se mu jeho jistoty. Svět pro něj najednou není bezpečným místem. A když pak někdo bezostyšně vytáhne krutou poznámku o Kryštofovu otci a tím tne do živého, začnou se dít věci... Jasně... Psi se v troubě nepečou... Ale osmiletý čtenář není trubka, aby nepoznal nadsázku, humorné místo, které má uvést do konstrastu stabilitu přátelství dvou kluků a jejich současný konflikt. Celkově hodnotím jako zajímavý kousek, který na několika málo stránkách řekne mnohé a mnohé další nechá nevyřčeno, ale k dalším úvahám nasměruje. V jednom odpoledni stráveném o samotě v zimě na skále přinese zásadní témata jako přátelství (a jeho soudržnost), rodina (a její soudržnost), frustrace, nepochopení, širší motivace pro nevhodné chování dítěte a další. Nacpat tohle do padesáti stránek tak, aby to na čtenáře prvoplánově nekřičelo, ideálně tak, že si toho čtenář ani nevšimne, je docela úctyhodný počin, ne?

18.12.2022 4 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

Sáhla jsem po knize, protože jsem dosud nic, co by se dalo nazvat rodinnou ságou, nečetla. Je to takový mix červené knihovny a historického románu. Do nějaké sto padesaté stránky mě kniha nijak zvlášť nebavila, vadily mi navíc takové cukrkandlové repliky. Pozvolna se čtenář jako já do děje začte a i přes červenoknižní mizérii bude zvědavý na další osud Franze a Ireny (a taky Pauline). Posledních sto stránek mě opravdu bavilo. Jsem zvědavá, jak se děj bude vyvíjet dál, takže po dalších dílech sáhnu, ale jinak hodnotím jako průměr,alespoň co se mého gusta týče.

17.11.2022 3 z 5

Velice tiché Ave Velice tiché Ave Milan Uhde

Krátké počtení, které představuje zběžnou sondu jedné rodiny do dob minulých. Zajímavá, neotřelá je forma dialogu, který probíhá mezi zemřelou matkou a pozůstavším synem. Text poukazuje na zvůli diktatur nacistického i komunistického režimu, schopnost jedince proplouvat tím, co je od něj očekáváno a tím, co je v souladu s jeho vlastním přesvědčením, text se věnuje také otázce kolektivní viny, osobní zbabělosti, tomu, nakolik se nečinnost rovná spolupráci a také nevyhnutelné otázce priorit, kdy jsou na ramena pomyslných vah umístěny osobní názor, uvědomělost, morálka a na straně druhé bezpečí rodiny. Syn Ivan nemůže otci odpustit liknavost, zbabělost, se kterou se v temných obdobích dvacátého století probíjel životem, v samém závěru hry je ale po pochopení širších souvislostí smířlivější.

06.11.2022 5 z 5

Výchova štěněte Výchova štěněte Esther Verhoef Verhallen

Poměrně dobrá publikace o výchově psa. Stručné, ale přehledné a srozumitelné informace.

28.09.2022 5 z 5

Hodný dinosaurus Hodný dinosaurus Walt Disney

Jak už to u disneyovek bývá - děj knížky je hop hop, film je scucnutý do pár řádků a podle toho text vypadá. Dinosaury ale máme rády, mrně knížku ocení. Já dávám přednost jiným knihám pro děti, ale proč sem tam nějakou od Disneyho nezařadit.

20.08.2022 3 z 5

Proč má zebra pruhy? Proč má zebra pruhy? Lila Prap

Netradiční, vtipné zpracování knížky o zvířatech. Myslím ale, že se kniha díky zajímavé formě líbila víc mně než dceři.

15.08.2022 4 z 5

Lucie a modrý kůň Lucie a modrý kůň Ladislav Langpaul

Příběh o střetu dospělého a dětského světa, o vzájemném nepochopení se. Toto téma je v knížce zpracováno slušně, určitě čtyřhvězdičkově. Jednu dolů ubírám za drsnou, neempatickou učitelku z doby socialismu... Četla jsem s mými dětmi,které text ani nijak zvlášť neoslovil, ani neurazil, myslím, že tento příběh z paměti do měsíce vypustí. Těžko říct, koho v současnosti označit jako cílovou skupinu knihy... Pro děti trochu nuda, ale nevyhýbám se knihám, které nejsou prvoplánově atraktivní. Témata k diskuzi s dětmi kniha nabízí. Jako nejpravděpodobnější čtenář se mi tak jeví dospělák staromilec, který rád zabrousí do starší české literatury pro děti.

10.06.2022 3 z 5

Valašské muzeum : oživené chalupy a lidé Valašské muzeum : oživené chalupy a lidé Jiří Langer

Pro mě kniha - klenot. Tedy zvláště po obrazové stránce. Co se textu týče - kniha je (zejména ve svém úvodu) značně poplatná době vzniku a neváhá nám sdělit nějaké to socialisticky budovatelské a lidové zapálení. Text přinese ale i obecné informace o vzniku Valašského muzea, okrajově uvede jednotlivé aspekty valašské vesnice a prostého života na odlehlých pasekách a samotách. Ale ty fotografie - mé srdce milovníka tradic, starých chalup bez novodobých vylepšení, úcta k těžkému životu našich předků... To vše těch nemnoho starých fotografií dostatečně předá, čtenáře na chvilku přemístí do dob dávno minulých. Obrázky umožní díky odstupu od reality pro současného člověka dopřát si pohled značně romantický a idealizovaný. Zkrátka krásné zatoulání se do nádherné krajiny mezi překrásné starobylé chaloupky, ve kteréch život ale nebyl žádný med.

09.05.2022 5 z 5

Liška Šiška u doktora Liška Šiška u doktora Iva Gecková

Tak tohle je první knížka s větší porcí textu, u které dvouletá dcera vydržela, poslouchala a dožadovala se dalšího čtení. Přečetly jsme ji v podstatě na jeden zátah. Dosud dcera vydržela u kratších textů o rozsahu tří, čtyř vět na stránku. Takže za nás úspěch veliký! Moc se mi líbí ilustrace a celkový vizuální dojem z knížky, drobnosti jako třeba občasné rádoby komiksové bubliny s dialogem a další téměř nepostřehnutelné maličkosti, které zvyšují souhru slova a obrazového pozadí. Jen ten bonbonkový sirup mi krapet nesedí, kéž by se marodilo tak snadno. Zrovna ta moje dvouleťačka, která na JIPce strávila nejeden pátek, by mohla vyprávět. Ale jde o pohádku, kdy hračka léčí hračky, takže vlastně proč ne.

19.04.2022 5 z 5

Stříbrný chlapec Stříbrný chlapec Kristina Ohlsson

Druhý díl pořádné napínavky pro větší děti od Kristiny Ohlsson. Knížka přináší mimo jiné i momentálně rezonující téma přistěhovalectví a uprchlíků. Mně osobně se líbila o krapet méně než jednička. Napětí a strašidelného mrazení si malý čtenář ale užije i tak.

26.03.2022 4 z 5

Svítání na poušti Svítání na poušti Waris Dirie

Pro mě skutečně přínosná knížka, která mi umožnila nahlédnout do somalské mentality, kultury, tradic, pověr, do života v Somálsku celkově. Pokud sáhnete po této knize bez znalosti prvního dílu, Waris vám obsah stručně zopakuje, první díl tedy není nezbytností, nicméně čtenář lépe pochopí Waris a její kořeny, ke kterým se v druhé knize vrací. Mně osobně knihy odhalují úvahy, které mě napadají už delší čas, a to bohatství společnosti na civilizovaném západě v kontrastu s čím dál větší vnitřní nespokojeností jedince, vzrůstající mírou psychických poruch, nestability, deprese. A naopak - jakým štěstím dokáží žít lidé v jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí světa. Tohle mě znepokojuje už delší čas a každý náhled člověka s jinou životní zkušeností mi mé obavy o směřování nás, lidí, potvrzuje. Knížka je jinak čtivá, bavila mě, byla pro mě po informační stránce přínosná.

21.03.2022 4 z 5