Massek Massek komentáře u knih

Čtvrtá kniha krve Čtvrtá kniha krve Clive Barker

Kdysi jsem četl první tři knihy a nedávno jsem na čtvrtou v pořadí narazil v antikvariátu, tak jsem se k sérii nyní vrátil. Upřímně už nemohu moc srovnávat s předchozími díly, protože si je nijak zvlášť nevybavuji, zůstal jen dojem postupně klesající kvality. Ale "Čtvrtá" se mi líbila, všechny příběhy mě při čtení chytly, snad jen kraťas Ustup, satane! byl slabší. Asi se budu muset zase někdy vrátit k prvním knihám a připomenout si pár strašidelných historek.

13.04.2020 4 z 5

Válka a naděje Válka a naděje Peter Englund

S dílem Petera Englunda jsem se poprvé setkal u Nepokojných let. Když jsem s odstupem času zjistil, že vyšlo i české vydání jeho knihy o první světové válce, neváhal jsem a sehnal jsem si ji v antikvariátu.
Není to klasická badatelská práce, autor velmi čtivě kombinuje osobní vzpomínky účastníků konfliktu s krátkými popisy celkové situace a lehkým včleněním do historického kontextu. Kapitoly jsou krátké, rychle se střídají a knihu jsem přečetl v rychlém tempu. Přímé citace z korespondence či deníků dodávají ještě větší autentičnost a vcítění do motivů či prožitků skutečných osob.
Většina osudů je z pohledu účastníků na straně Dohody. Z těch několika osob zastupujících země centrálních mocností je za R-U monarchii v podstatě jen maďarský kavalerista. Nevidím to ale pro českého čtenáře jako nějakou nevýhodu, zvláště když při stoletém výročí konce války vyšlo nedávno dost jiné literatury o osudech našich vojáků. Máme alespoň možnost náhledu na konflikt z obou bojujících stran.
Škoda jen, že jsem našel i pár gramatických chyb, asi se přeci jen projevila délka knihy na redakční práci. Ale jinak super kniha a doporučuji (nejen) všem zájemcům o velkou válku.

14.04.2019 5 z 5

Marston Moor 1644 - Začátek konce Marston Moor 1644 - Začátek konce John Tincey

O bitvě u Marston Moor jsem nevěděl VŮBEC NIC. Ani to, že existovala. Tak jsem teď o 96 stránek chytřejší :)

15.03.2024 4 z 5

Temné brány času Temné brány času Wolfgang Jeschke

Hodinář a král je určitě nejlepší povídka z knihy, ostatní za ní bohužel s odstupem pokulhávají. Stejně chci ještě trochu prozkoumat německou sci-fi a přečíst si od autora i Poslední den stvoření.

11.06.2023 3 z 5

První republika 1918-1938 První republika 1918-1938 Karel Pacner

Četl jsem tuto knihu hrooozně dlouho. Ne proto, že by snad byla nudná, ale prostě jsem si ji vychutnával. Prohlížel a četl jsem si všechny přiložené artefakty a to docela zabralo. Moc pěkná populárně-naučná publikace.

13.04.2023 4 z 5

Nejhorší rodiče na světě Nejhorší rodiče na světě David Walliams

"Ukažte, haranti, co si to čtete? Není to náhodou něco o mně?" Tak ne, je to v pořádku, JÁ jsem se rozhodně v ničem nepoznal!

18.01.2023 3 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Johohó, taková sci-fi pocta všem námořníkům. Teda vlastně ajznboňákům. I když vlastně těm námořníkům. Je to zkrátka kolejmoří, tak si vyberte. Mě tenhle kolejnico-pražcově lokomotivní svět bavil, jen pozor ať nešlápnete vedle. Uznávám, že ze začátku mi to taky při čtení trochu drhlo, ale vlaky se prostě rozjíždějí pomalu & pak když to nabralo větší tempo už jsem setrvačností kolosu dojel v pohodě až do poslední stránky.

24.05.2022 4 z 5

Muž v podpalubí Muž v podpalubí Otakar Batlička

Návrat ke knížce z dětství, asi jako u většiny ostatních komentářů. U některých povídek je znát jejich původní forma pro časopis, jsou tak zvláštně narychlo ukončené a pointa se dá často odhadnout už z prvního odstavce. Ale vlastně to nevadí, protože díky rozsahu je hned přečtená a skáču na další povídku. Z tohoto důvodu mi tam taky moc nesedl "vícedílný" příběh Sázka v klubu AGS, ale jinak je to klasická klukovská dobrodružná oddychovka s atmosférou dalekých zemí a moří.

11.11.2021 4 z 5

Moje nejmilejší kočičí historky Moje nejmilejší kočičí historky James Herriot (p)

Dokončil jsem malý trojboj, neboli "Herriot hattrick", zkrátka jsem krátce po sobě přečetl tři výběry povídek od tohoto zvěrolékaře. Zvládl jsem to snadno, protože jsem prostě neodolal tomu, přečíst si další a další příběhy, které jsou tak prosté a přitom tak okouzlující.

04.02.2021 5 z 5

Moje nejmilejší psí historky Moje nejmilejší psí historky James Herriot (p)

Další výběr povídek zvěrolékaře, tentokrát je spojuje psí téma. Zpočátku jsem byl trochu na vážkách, nejsem pejskař ani domácí chovatel, předtím přečtené Yorkshirské povídky byly převážně o hospodářských zvířatech a měl jsem pocit, že mi asi budou bližší. Ale zbytečná obava, příběhy jsou opět skvělé. A teď se vrhnu ještě na ty kočičí :)

31.01.2021 5 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Ve stylu poznámek z telefonních rozhovorů dvou kolegů jsem se ze začátku trochu ztrácel. Kde je přímá řeč, kdo zrovna mluví, kdy jsou to vlastní úvahy? Ale záhy jsem se zorientoval a především zjistil, že na tom vlastně tak úplně nezáleží. Těžištěm této knihy je obsah těch rozhovorů, ne jejich forma. Takže důležitější je, jak naložíme s tím, co máme :) No, já už leccos prošvihl...

21.01.2021 4 z 5

Jaro, léto, podzim, zima v Železných horách na Vysočině Jaro, léto, podzim, zima v Železných horách na Vysočině Ludvík Plašil

Železné hory, má srdeční záležitost. Na spoustě těch míst jsem byl, dost z nich naopak ještě neznám. Nebo jsem tam byl v jinou roční dobu, protože třeba zimní fotky mají úplně rozdílnou atmosféru. Vím, že autor je především fotograf, ale nevadilo by mi, kdyby bylo v knížce k fotkám i více textu. Milá knížka, kterou určitě využiji i jako inspiraci k dalším výletům.

15.01.2021 5 z 5

Roboramus Roboramus Stanislav Švachouček

Pecka. Krátké a úderné povídky, s pointou, žádný balast. Kolik autorů dokáže psát takhle úsporně? Skvělá sbírka.

14.07.2020 5 z 5

Robinson Robinson Petr Sís

Dnes jsme byli v knihovně na veřejné akci pro děti a já měl možnost tam sáhnout po této krásné knize. Hned na místě jsem ji zhltnul, je to krátký dětský příběh, ale krásný a působivý. Nejvíce se mi líbila velká ilustrace, kde se přesouvá ve snu z postele na loď a ostrov a pak samotný doslov Petra Síse, jehož příběh je do knihy převeden v podstatě přesně dle jeho zážitků.

30.11.2019 5 z 5

Čas je ta nejjednodušší věc Čas je ta nejjednodušší věc Clifford D. Simak

Tuto knížku jsem koupil v antikvariátu už někdy v 90. letech za 5 korun a od té doby mi ležela v knihovně. Moje ostuda. Před letošní dovolenou jsem se koukal po vhodném paperbackovém útlém formátu a konečně na ni padla volba a nebyla to vůbec volba špatná. Vize rozdělené společnosti po nástupu parakinetických schopností lidí a zásah jednoho nečekaně obdařeného jedince do chodu událostí.

05.07.2019 4 z 5

Rodokmen krok za krokem Rodokmen krok za krokem Lenka Peremská

Při hledání svých rodinných kořenů oceníte každou pomoc či nápovědu pro svoje pátrání. Kniha popisuje i první kroky v úplných začátcích, není na škodu si je zopakovat a navíc je tu pořád dost užitečných tipů i pro pokročilejší badatele. I když já bych se vlastně mohl považovat za takového věčného začátečníka, přestože už jsem v pátrání docela pokročil.

24.01.2022 5 z 5

V hlubinách mozku V hlubinách mozku William R. Dantz

Na obálce je napsáno - thriller z lékařského prostředí. No ano, hlavní hrdinka je psychiatrička a i na malý chirurgický zákrok dojde, ale spíš tam měla být anotace: thriller z newyorských kanálů. Lékaři asi lépe prodávají. Každopádně mně to bylo fuk, chtěl jsem si hlavně přečíst napínavou knihu, což se povedlo. Pro vybudování postavy hlavního záporáka je mu přisuzováno dost schopností, to je OK, protivník musí být něčím výjimečný. Ale ta jeho "telepatie", kdy odpovídá doktorce na její nevyřčené myšlenky, už mi zaváněla nereálným přeháněním. Mrknul jsem se ze zvědavosti na autora a zdá se, že v češtině už od něj nic dalšího nevyšlo, což je možná trochu škoda, asi nakonec tehdejším prodejním číslům nepomohl ani ten lékařský pláštík.

05.12.2021 4 z 5

Pardubické věžičky Pardubické věžičky Marie Chudá

Jednoduché kresby architektonických prvků v této útlé knížečce se mi strašně líbí. Upozorňují často na detaily, kolem kterých denně chodíme a přesto si jich vůbec nevšimneme. Mám dokonce výtisk s poděkováním žáků ZŠ paní autorce za besedu :) netuším kde jsem ho sehnal, asi na 99% v některém antikvariátu.

02.05.2021 5 z 5

Výpravy za dobrodružstvím Výpravy za dobrodružstvím Miloš Zapletal

Jistota, ke které se mohu vždy vrátit. Dostal jsem ji už v dětství a slouží mi dodnes, i když už podle toho chudák taky trochu vypadá. Ale co, přímo dle poselství tohoto titulu to beru tak, že knihy se mají číst a dobrodružství se má prožít.

02.07.2020 5 z 5

Drsný střed Evropy: 27 velkých příběhů našeho středověku Drsný střed Evropy: 27 velkých příběhů našeho středověku Zdeněk Čech

Ze začátku jsem očekával, že kniha je zpracovaná pro mladší čtenáře, dokonce jsem si myslel, že půjde spíše o beletristické příběhy. Asi mi ten dojem navozoval název a obálka. Ale jde o stručnou historickou publikaci, nakonec jsem ji shledal čtivou a přehlednou. Krátké kapitoly mi akorát vyhovovaly na večerní "předusínací" dávkování :)

16.10.2019 4 z 5