MartyMcFly MartyMcFly komentáře u knih

Kavalíři odvahy Kavalíři odvahy Otakar Batlička

Přesně jak říká anotace, četl jsem to někdy na prvním stupni (1998?). Byl jsem unešen. Dnes si možná můžu s dobrodružných příběhů "pro klukly" dělat srandu, ale tohle je nostalgie. Navíc Batlička uměl napsat zajímavé příběhy.

02.02.2011 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Není pravda, že vše co napíše Irving, je 1)pro dívky 2)dobré. 1)líbí se mi to 2)četl jsem třetí knihu (první Garp, druhá tato a třetí Pokus, který jsem však nedočetl).

Pravidla jsou zvláštní. Odehrávají se v divné době, kdy je skoro vše temné a kruté. Nebo to tak autor chtěl ? Jeho styl se tím vskutku vyznačuje, kontrast mezi požitkem a smutkem ve zvláštní formě minimalismu. Žádný New York, Žádné LA, ale totální, nej-venkovštější venkov je to, co dostaneme. A ono to funguje, příběhu to dokonce pomáhá, což je zvláštní, ale tak asi je to takhle dobře.

31.01.2011 5 z 5

Hedvábná stezka Hedvábná stezka Colin Falconer (p)

Putování dvou "zápaďanů na výhod do říší orientu, tehdy neznámého světu křižáků. Cestou samozřejmě poznávají více a více, překonávají své démony a vidí ohromující přesilu a převahu už jen svým stylem života a boje. A ne, jejich velitel nekonvertuje ke Křesťanství, on má své kouzla a triky, které jsou přeci lepší.

Kniha o tak nějak utajeném období, kdy na tom východ byl vlastně lépe, ale padl pod vahou svého těla. Nohy příliš dlouhé a slabé.

31.01.2011 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Velmi dobrá Zeměplocha (protože i když ta sama o sobě znamená - dobrá, některé jsou horší, i když většina lepší). Mě osobně hlídka vyhovuje, mám její příběhy daleko raději než venkovské, které spíše trpím, než si užívám. I když i tam jsou některé dobré.

První střetnutí s Elániem začíná hodně slibně. Z "policajta" na dně se zvedne ve velitele záchrany města (a své důstojnosti). Do konce drží v napětí, Pratchett plýtvá vtipy na všechny strany a divák může jen jásat nad jeho genialitou.

P.S - obligátní poznámka - jeho boty bych fakt chtěl mít.

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Dokonalé, Lukjaněnko umí psát a dokazuje, že i "Ruská" nová vlna má co říct. Sakryš, vždyť je vlastně jejím představitelem. Městská fantasy jako styl mě vždy zajímal (už od dob, co jsem četl Shadowrun) a když se k tomu přidá takovéto exotiské prostředí plné utajených věcí (čarodějové schovaní v anonymitě velkoměsta, jak prosté), je to ještě lepší.

5(-) Plný počet.

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Paradoxně se mi konec líbil ze všech nejméně. Elfí země mě nenadchla natolik, abych byl spokojen jako s nádherným prostředím "jakoby" středověku zemí začátku, nebo krutými osudy na poušti. Ne, pro mě toto nefunguje.

31.01.2011 3 z 5

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Některé povídky doslova strhující a dechberoucí, ale stáří originálu, použití některých (ehm) "slov" v překladu a celková naivita jiných mi velí dát jen 4 hvězdy. Přesto jsem spokojen.

31.01.2011 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Je to Zeměplocha, takže vysoká kvalita od začátku, ale konkrétně tato se mi líbila snad nejméně, nebo alespoň jako jedna z nejhorších. Sice nám tu autor ukázal zajímavou stránku Smrtě (a tak další z jeho raných postav se začla vyvíjet a "prohlubovat"), ale dějově to zas tak zajímavé nebylo.

31.01.2011 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Temná vize minulostní "budoucnosti". Je to depresivní, je to kruté a vůbec to nemá happy end. Ale tak přeci to není hollywoodský příběh, ale dechberoucí mrazivé napětí. Najdou se lidé, co to nebudou mít rádi, ale to se dá čekat. Je to ale síla. Vskutku síla, protože to překonává hranice únosnosti, přičemž si kniha zachovává kvalitu.

Transcendentální.

21.01.2011 5 z 5