MartyManCZ MartyManCZ komentáře u knih

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Fumio Sasaki

Minimalistické, inspirativní a poučné, vskutku. Pro mě osobně ale vyhnané do extrému, který určitě nechci aplikovat a to nejde jen o věci jako takové. Sám toho tolik nemám, ale určitě to ještě zredukuji :) Některé myšlenky se dost opakují.

13.03.2024 4 z 5

Šašci a blázni Šašci a blázni Greg Rucka

Pokračování skvělé série a příběhově, za mě, ještě lepší než jednička. Policajt v Gothamu, ten tvrdej chleba má.

01.12.2023 5 z 5

Říjen v železniční zemi Říjen v železniční zemi Jack Kerouac

Jaké zklamání z toho, že jde pouze o části děl a nikoliv ucelený příběh. To jsem zjistil až v průběhu. Nicméně atmosféru jsem chytil řádně a na další díla jsem připraven. Nicméně příběh Říjen v železniční zemi...doteď nevím jestli byl na drogách autor, překladatel, nebo oba a zda-li ta forma je předkládaná podle toho jak byla zamýšlena. (jako pořadí slov nedávající smysl, žádné tečky, čárky apod.)

01.12.2023 3 z 5

Při výkonu služby Při výkonu služby Greg Rucka

Já vůbec nevím, zda-li jsem hoden něco takového hodnotit, nebo kritizovat. Výborně pojaté detektivní vyšetřování Gothamského policejního sboru, kde je jeho lopota každodenního života světýlkem ve tmě města, bez vidiny zlepšení. Všichni mají své problémy, polovina je šílená, Batman v nemilosti a to vše zabaleno Brubakerovou ošoupanou tajemností. Líbí se mi konflikt mezi policejní prací a Batmanem. Mistrovské dílo, jen oproti druhé knize mi přijdou příběhy malinko slabší, ale než podstata děje tu daleko více hraje skvělá atmosféra. To je ale jen malý drobeček nedokonalosti pro mě, který rád rychle přejdu.

28.11.2023 5 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Tak jak je to s těma Emilama?

Udělal jsem výjimku a přečetl jsem si dílo od současné české autorky. Donutilo mě k tomu to, že ji zprostředkovaně znám a chtěl jsem její počínání podpořit. Navíc jsem se pustil do žánru, který už dávno nečtu. Ani jsem nestačil začít nadávat na to, jak je to dlouhé, protože do děje vpadnete vcelku snadno. Četl se dokonce tak hladce a rychle, že jsem někde něco přeletěl až příliš rychle a unikly mi důležité detaily. Dokonce ani tři dějové linky nijak nevadily a v postavách, ději a prostředí se orientuje dobře. Popisu je občas až přespříliš, ale nedosahovalo to žádné nesnesitelné míry. Osobně bych děj trochu „uspíšil,“ protože si myslím, že by mu to dodalo na ještě větší dramatičnosti. Temnota se plížil zkrátka až moc často. Co mě zvláště v začátku knihy trochu kazilo dojem, byla taková „lidovost“ ve vyjadřování a obratech, připomínající spíše rozhovor dvou obyčejných lidí než knižní podání. To pro mě trochu ubíralo na „profesionalitě“ stylu psaní, ale pozitivní je, že tento atribut se brzy vytratí.

A co to strašení? Horor poslední roky vnímám jako vcelku vyprázdněnou věc, která nemá čím překvapit v jakémkoliv formátu, snad kromě počítačových her. Zprvu jsem tak byl skeptický k tomu, co tam bude za „lekačky“ a nezastírám, že u spousty věcí si řeknete: Jasně, tohle už jsem někde viděl. Vím, co bude následovat,“ ale jedním dechem musím dodat, že autorka má bujnou fantazii a je tu v podstatě dost věcí, kterými dokázala hnusně překvapit, v tom dobrém slova smyslu. Budovat napětí se autorce daří dost dobře a občas ani nečekáte, že se děj vyloupne do takové hrůzy, ale přece se tak stane. Pocity strachu mi jako otrlejšímu čtenáři knížka nenaháněla, ale občas jsem si řekl:“oooh, tak to je brutální“ s blaženým výrazem ve tváři. I když tomu nahrál asi skutečný příběh, tak oceňuji také pohled na poválečné dění z německého pohledu. Velmi originální.

Nejde ale jen o prvoplánové strašení. Děj založený na střípkách skutečných událostí je dle mého názoru dobře vymyšlený a propracovaný, aby věci pasovaly a dávaly smysl. Když už je autorka vzala do svých rukou, tak se domnívám, že tento jejich potenciál vytěžila a nepromarnila. Je super, že tu taky takové příběhy máme a někdo je dokázal kvalitně vykreslit a zachytit.

24.11.2023 4 z 5

Odkaz rodu Blacků Odkaz rodu Blacků Cullen Bunn

Parádní úvod do série, sem zvědav jak se to vyvine dál. Je to lehce chytlavé :)

16.03.2023 5 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Tentokráte byla pro mě první půlka taková slabší, ale druhá už dobrá. Jinak si to stále drží vysoký standard a styl Wohlebenových knih, který mi strašně vyhovuje a nedá se jinak, než doporučit. Budu konzumovat další a další jeho knihy s velkou radostí.

30.01.2023 4 z 5

Vraždící automaton Vraždící automaton Joe Benitez (p)

Asi se k tomu nedá říci nic špatného. Kvalita a přednosti předchozích dílů to kopíruje respektive to na ně navazuje. Otázkou je, zda-li je ta dokonalost ještě hezká, nebo už je to vlastně otravné :)) Jedinou výtku kterou mám, je jen malé posunutí se v podstatě děje hledání původy Lady Mechaniky. Výhoda je v tom, že se dá číst i bez předchozích znalostí toho, co se stalo.

30.01.2023 5 z 5

Klece Klece Dave McKean

Jedna z nejkontroverznějších, nejpodivnějších a zároveň nejlepších věcí, které sem letos četl. Mnohovrstevnatý existencionální román o těžkosti každodenního bytí a osudů nejrůznějších lidí. A jak může být lepší prostředí pro toto panoptikum, než činžovní dům. Z obyčejných a nekonečných rozhovorů, či monologů se rodí hluboké myšlenky o životě, bohu, umění, lásce a o klecích které si stavíme sami v sobě...a nebo taky ne. Kresba je škaredá, popuzující a zvláštní že Vám nedá spát až se Vám zalíbí. Pokud chcete něco netradičního, co nejde jen po povrchu, tak tohle by mohla být správná volba.

17.12.2022 4 z 5

Zelený rytíř Zelený rytíř Kieron Gillen

První dva díly jsem četl po sobě a byla to parádní jízda. Nevím tedy zda-li to bylo nýnější odmlkou, ale od ostatních mi přišel trochu slabší a možná takový přechodný k tomu dalšímu, kde děj bude gradovat. Ovšem série jako komplex je lahůdka na vtipné a akční odreagování u komiksu :)

24.10.2022 3 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Jako bych tohle už někde..jooo série Sunstone. Sejič zde začal dost podobně jako v knížkách o dvou kamarádkách vyžívajících se v drsnějším zacházení. Trochu jsem z toho byl otrávený, ale tento pocit brzy pominul, když se rozjel opravdu podmanivý a propracovaný příběh. Sejičův styl se nedá zaměnit, jak již v panelování, velké citlivosti v porozumění ženských příběhů, až do kresby, kde sice všechny ženy maluje stejným stylem a dokonce i Joker je značně zženštilý, ale když ono je to tak hezký a roztomilý, že to rádi spolknete. V Black label příběhu Harleen se trochu hlouběji podíváme na její přerod v Harley a na její toxický vztah s Jokerem končící krásným otevřeným koncem, který Vám nabídne si příběh domyslet podle vašich sympatií.

Harley slaví 30 let a v posledních letech se stává v příbězích samostatnou jednotkou a nikoliv pouhým ocáskem Jokera. Takhle poloha ji velmi sluší a tento příběh budiž razítkem pro tento vývoj. Není to líbivý, barevný, crazy příběh, pro který byla Harley mnohokrát zneužita. Tohle je dospělý vývoj dobře vymyšleného charakteru, tak jak jej umí mistrovsky rozebrat a ztvárnit právě Sejič.

24.10.2022 5 z 5

Případ mechanického muže Případ mechanického muže Mark Hodder

Druhý díl série Burton a Swinburne zdárně pokračuje tam, kde Skákající Jack skončil a hangoverem skáče k dalšímu pokračování. Mysteriózní a podmanivá steampunk fantasy, kde reálné postavy britských dějin dostávají nové osudy v paralelním světě alternativní historie. Opět se setkáváme s našimi oblíbenci, kteří řeší záhadu ukradených zpívajících diamantů, údajného dědice Tichbourneova panství i rozbroje, které mají ohrozit celé impérium. Hodder excelentně vypráví příběh s obdivuhodnou historickou znalostí a extrémní dávkou fantazie, který Vás ani na chvilku nepřestane udivovat, nedej bože nudit. Hltáte stránku za stránkou a chcete víc. Pokud máte rádi období páry, viktoriánskou anglii, Jacka rozparovače, Sherlocka Holmese stejně jako já, tak má tahle série pro Vás moje obrovské doporučení a řadím ji ve svém pomyslném žebříčku hodně, hodně vysoko.

21.09.2022 5 z 5

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

Takové velmi slušné tři hvězdy. Vlastně mě to celou dobu bavilo číst, bylo to nápadité a všechny věci hezky popsané, ale nějak mi ke konci přišlo, že tomu spadl řetěz, což je velká škoda a taková ta "bomba věc" tomu chyběla. Neměl jsem prakticky žádná očekávání, říkal jsem si že se to veze na vlně popularity díky vydané hře, ale z trháku to bylo za chvíli ve výprodeji, tak sem byl připraven to přinejhorším zahodit. Ovšem byl sem příjemně překvapen a tak se nemusíte bát po ní sáhnout. Pokud to uděláte určitě Vás zabaví. Motiv "pronájmu" těla dvěma osobami je stejný jak ve hře, tak by mě zajímalo kdo měl ten nápad dříve...nebo má Andrzej jako polák kontakty v Project Red :))

21.07.2022 4 z 5

Superman/Batman: Supergirl Superman/Batman: Supergirl Jeph Loeb

Za mne ano. Loeb dobře zařazuje Supergirl do děje a začíná se kolem ní roztáčet zajímavý a zábavný příběh. Vztah Supermana a Batmana, projde další zkouškou a je zde opět velmi dobře vyřešen prostřednictvím myšlenek obou zúčastněných, které se prolínají. Girl power podporuje Stiegerwald, kterého můžeme znát z Lady Mechaniky, svou dokonalou mainstreamovou kresbou žen. Takže si můžeme užít spoustu epických obrázků včetně několika celostránkových panelů velmi vnadně zobrazených superhrdinek.

10.06.2022 4 z 5

Druhý spánek Druhý spánek Robert Harris

Harris opět dokáže strhnout na svou stranu, čili pokaždé když jsem knihu otevřel tak jsem se ocitl ve středověku (ačkoliv o středověk nejde), a dýchla na mě ta správná atmosféra, kterou sem si moc užíval. Rozplétání záhady bylo velmi zajímavé a napínavé, a tak poté když sto stránek dělají výkop, tak ten konec nebyl až tak uspokojivý. Vcelku tedy průměr, ale na ten styl psaní, vždycky rád naletím, to dle mého názoru neumí každý. Takže, ačkoliv to nebude asi nejlepší autorova kniha, tak mě moc bavila a její čtení sem si užil a určitě zase sáhnu po nějaké jeho další...

10.06.2022 3 z 5

Rumový deník Rumový deník Hunter Stockton Thompson

Krásně plynoucí příběh, stejně jako životní tempo Paula Kempa. Pomineme-li dobu a místo, tak takovýmto obdobím jsem si také v životě prošel a tak bylo zajímavé se na něj podívat trochu zvenčí. Asi jsem čekal jsem nějaký větší plot twist, který by dějem více zamával. Pár dramatických situací příjde, ale nic tak brutálního...a tak vcelku v poklidu dokloužeme až do konce.

10.06.2022 3 z 5

Královny čarodějek Královny čarodějek Mike Mignola

Paráda, nic z předchozího spiritu událostí a atmosféry nezmizelo a prakticky ve stejném stylu dobře navazuje na skvělého Baltimora. Čarodějky, stará magie, spousta krve, Český Krumlov a naše pověsti zakomponovány, co chceš víc?

03.05.2022 5 z 5

Než stromům dojde dech Než stromům dojde dech Peter Wohlleben

Peter Wohlleben již poněkolikáté bije na poplach prostřednicím své knihy a tentokráte s příznačným názvem Dřive než stromům dojde dech. V ní upozorňuje na stále se stupňující krizi lesnictví, ze které jde doslova mráz po zádech. Deprese a pocit beznaděje se dostavuje po většinu času čtení alespoň tomu, komu není osud lesů lhostejný. Bohužel těch lidí kterým lhostejný je, je dostatek. O to hůře se to snáší když mezi nimi je lesnická správa a organizace které by měly činit pravý opak, nebo se tak alespoň tváří. Mnohdy financované přímo státem. Pokud by jste chtěli podpořit nějaké sázení stromků apod. zjistěte si co je to za organizaci a s kým spolupracuje, protože velká většina těchto bohulibých organizací pod rouškou revitalizace lesa stromek vysadí, ale až bude co k čemu, tak půjde okamžitě na pilu. Na žádné udržitelnosti skoro nikomu nezáleží. Člověk ztrácí iluze že by se mělo něco dát dopořádku, jelikož dokud tu budou peníze, budou tu lidé kteří budou lesy těžit až do doby, kdy se “nenadechnou”. Recept na zlepšení situace je přitom prostý:Nechte tu přírodu na pokoji a ona se o sebe hravě postará. To poslední o co stojí, je “pomoc” člověka.
Obrovské doporučení na tuto knihu. Opět by si ji měl přečíst každý, protože dokáže otevřít lidem oči před věcmi, které zkrátka už nemůžeme přehlížet.

24.04.2022 5 z 5

Artuš Artuš Kieron Gillen

Skvělá, vtipná i temná, dobrodružná a nápaditá jízda. To je vyloženě na spravení nálady, a její četba mi přišla vhod při covidu. Královsky jsem se bavil a sem rád, že jsem se do této série namočil :)

06.02.2022 5 z 5

Béowulf Béowulf Kieron Gillen

Druhý díl pokračuje v úžasně zábavné jízdě duchu toho prvního. Tak už vydávejte další :)

06.02.2022 5 z 5