Martinmmm Martinmmm komentáře u knih

Violončelistka Violončelistka Daniel Silva

Najnovší román Daniela Silvu, v ktorom rezonujú hlavné svetové udalosti roku 2020 - epidémia koronavíru a americké prezidentské voľby.

17.12.2021 4 z 5

Čingischán a utváření moderního světa Čingischán a utváření moderního světa Jack Weatherford

Zaujímavý, i keď možno trochu príliš idealistický pohľad na Džingischána a jeho nasledovníkov nielen ako na dobyvateľov a tvorcov obrovskej ríše, ale aj štátotvorcov a šíriteľov myšlienok slobodného obchodu, náboženskej tolerancie a výmeny vedeckých poznatkov.

15.12.2021 5 z 5

Vo vlnách Vo vlnách AJ Dungo

Nádherný, ale aj smutný príbeh jednej predčasne ukončenej lásky a surfovania.

10.12.2021 5 z 5

Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta Sila geografie v 21. storočí: Desať máp budúcnosti nášho sveta Tim Marshall

Veľmi zaujímavé zhodnotenie histórie, súčasnosti a možnej budúcnosti 9 aktérov/regiónov súčasného sveta strednej veľkosti a navyše zamyslenie na súčasným stavom a budúcnosťou "dobývania" vesmíru..

08.12.2021 5 z 5

Posledný pustovník Posledný pustovník Michael Finkel

Príbeh človeka, ktorý prežil 27 rokov sám v divočine a zároveň zamyslenie sa o samote..

26.11.2021 5 z 5

Nebe patří nám Nebe patří nám Brendan Ian Koerner

Výborne napísaná absyntovka z obdobia, kedy únosy lietadiel prichádzali ako na páse..

19.11.2021 5 z 5

Svaté války: Dějiny křížových výprav Svaté války: Dějiny křížových výprav Christopher Tyerman

Monumentálne dielo so širokým presahom..

13.11.2021 5 z 5

Tajná kronika Mongolů Tajná kronika Mongolů neznámý - neuveden

Úžasná literárna pamiatka..

13.11.2021

Na východ od západu Na východ od západu Wojciech Jagielski

Putovanie do Indie za hľadaním samého seba..

08.11.2021 4 z 5

Stromy – Jejich kouzlo a tajemství Stromy – Jejich kouzlo a tajemství Jen Green

Krásna kniha nielen pre deti..

05.11.2021

Dejiny európskeho stredoveku II.: Vrcholný stredovek Dejiny európskeho stredoveku II.: Vrcholný stredovek Vincent Múcska

Pomerne podrobný prehľad dejín Európy od 11. do konca 13. storočia

28.10.2021 5 z 5

Země krví zbrocená Země krví zbrocená Jiří Hutečka

Vynikajúca štúdia o americkej občianskej vojne (nielen z vojenského, ale aj zo sociologického a ekonomického pohľadu), jej príčinách a dopadoch..

07.09.2021

Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tieňohra: Príbeh o poslednej vojne v Európe Tim Marshall

Obdobie pred, počas a po vojne v Kosove očami britského novinára..

28.08.2021 4 z 5

Agent na cizím hřišti Agent na cizím hřišti John le Carré (p)

Le Carré v plnej paráde..inteligentná kniha, ktorá si udržiava tempo po celú dobu..

21.08.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Krásne a monumentálne dielo (len poznámky majú 98 strán) zachytávajúce život a dobu Jana Žižku..pre mňa kniha roka..

20.08.2021 5 z 5

Dve dejové línie, ktoré sa na konci spolu previažu a klasický Murakami..

11.08.2021 4 z 5

Vrahovia mesiaca kvetov Vrahovia mesiaca kvetov David Grann

Veľmi smutný príbeh o ľudskej chamtivosti, závisti a nespravodlivosti a následkoch voči Osagom..Indiánom, ktorí sa "previnili" tým, že náhle zbohatli..

31.07.2021 5 z 5

Muži a ženy středověku Muži a ženy středověku Jacques Le Goff

Nádherne ilustrovaná kniha s krátkymi portrétmi mužov, žien a imaginárnych postáv stredoveku..

29.07.2021 5 z 5

Malá bubenice Malá bubenice John le Carré (p)

Brilantné...od začiatku po koniec..

19.07.2021

Súmrak demokracie: Zvodné lákadlo autoritárstva Súmrak demokracie: Zvodné lákadlo autoritárstva Anne Applebaum

Brilantne napísaná analýza príčin súčasného stavu demokracie v mnohých krajinách Európy a v USA s optimistickým záverom..

15.07.2021 5 z 5