MartinaF MartinaF komentáře u knih

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Lene Kaaberbøl

Jednoduché a milé čtení na jeden večer. Nezbývá než souhlasit s komentářem pode mnou, že je to pro menší čtenáře, větší děti už nemusí zaujmout. Všechno bylo popsáno rychle, skoro žádné napětí.

30.05.2020 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Asi budu jedna z mála, které kniha neoslovila. Nevidím důvod ji vychvalovat do nebes. Jistě, četla se dobře, hlavní hrdinové sympatičtí, měli za sebou trápení, které se zvládají velmi těžko a sama bych nic podobného nechtěla zažít. Co mi však vadilo, byla určitá povrchnost (neumím najít to správné slovo) příběhu. Téma nebylo uchopeno tak, aby mi hlavních hrdinů bylo líto. Myslím si, zkušenost ovšem nemám, že autorka úplně nevystihla duševní onemocnění, které měl Theodor. Celou dobu kniha směřovala k jednomu cíli a nebyla jsem překvapená, že se stalo to, co se přihodilo. Navíc, a to mě asi nejvíce na příběhu rozčilovalo a už to bylo zmíněno v jednom komentáři níže, tu chyběla psychologická pomoc a podpora rodiny.

Kniha nebyla špatná, ale nezanechala ve mně žádné hlubší zamyšlení. Možná, kdyby mi bylo o patnáct let méně, asi bych příběh více prožívala.

26.05.2020 3 z 5

Med v hlavě, marmeláda v srdci Med v hlavě, marmeláda v srdci Hilly Martinek

Moc krásný a dojemný příběh, který pohladí po duši. Je také o mezilidských vztazích a o tom, jak se člověk vlivem nemoci změní.

19.05.2020 4 z 5

Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Zbláznění - Mánie, deprese, Michelangelo a já Ellen Forney

Pojem bipolární porucha jsem znala, ale ve skutečnosti jsem vlastně netušila, co takové onemocnění obnáší. Až díky Ellen Forney a tomuto komiksu jsem si o této poruše udělala obrázek o tom, jak může takové onemocnění probíhat. Autorka uměla vtáhnout do pocitů své hrdinky a přiznám se, že jsem spolu s ní prožívala její emoce - od euforie až po úplný propad. Skvěle napsáno i nakresleno, z knihy jsem se dozvěděla spoustu informací a vím, že pokud bych chtěla své znalosti prohloubit, na českém knižním trhu existují další knihy na toto téma.

08.05.2020 5 z 5

Hledám tátu, zn. spěchá Hledám tátu, zn. spěchá Kristýna Křupková

Už od první kapitoly jsem věděla, že tohle bude skvělý příběh. A taky že byl. Vtipný, milý, oddechový, druhá část byla trochu vážnější, ale přesto si podržela svižnost děje. Jediné, co kazilo celý obrázek knihy, bylo několik chyb, které nejspíš při korekturách utekly, ale v tomto případě nad tím zavřu oči. Titul byl totiž vážně, ale opravdu vážně skvělý.

07.05.2020 5 z 5

Amélie a tma Amélie a tma Petra Neomillnerová

Nepříliš složitý příběh pro mladší čtenáře s duchařskou tématikou. Už dávno nejsem cílová skupina, ale čtení mě bavilo a vychutnávala jsem si ho. Trošku předvídatelný děj, ale vůbec mi to nevadilo. Navíc ty ilustrace! Ty jsou úchvatné.

01.05.2020 4 z 5

Útěk za láskou Útěk za láskou Petra Martišková

Milé, vtipné, oddechové, romantické a předvídatelné. Někdy je potřeba si odpočinout od vražd a dramat a tohle je úplně ta nejideálnější knížka. Vrátila jsem se zpátky do dob, kdy jsem byla v pubertě a snila o lásce. Za mě palec nahoru! Jen zpočátku mě Emma neskutečně štvala svou nezodpovědností, takže až na tuto věc (ale samozřejmě je to otázka názoru, že) je to moc příjemné čtení, které nadchne většinou čtenářek.

27.04.2020 4 z 5

Příběh Christophera Příběh Christophera Radek Hraba

Knihy jsem se trochu obávala, nakonec to však nebylo tak hrozné. Ano, souhlasím s komentářem, že by to chtělo více propracovat, dotáhnout některé věci do konce, ale jinak se tato prvotina dala číst. Je to takový pel mel žánrů - od detektivky, přes lgbt literaturu až po magii. Přišlo mi také, že autor první část psal dříve, udělal si na čas pauzu a pak knihu dokončil. Ale možná je to jenom můj dojem.

23.04.2020 3 z 5

Zloděj luridia Zloděj luridia Bobbie Peers

Tohle bylo milé, svižné, napínavé a vtipné. Myslím, že jsem našla dalšího dětského hrdinu, kterého jsem si oblíbila.

22.04.2020 4 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Tohle bylo hodně zvláštní, ale líbilo se mi to. Příjemná jednohubka na dva večery. Napínavý detektivní příběh s příměsí fantasy. Kniha je určená spíše mladším čtenářům, dokážu si představit, že titul čte patnáctiletá slečna. Zjistila jsem, že kniha má dalších pět pokračování, nejspíš na sebe nebudou úplně navazovat. Třeba nás CooBoo překvapí a sérii vydá komplet.

18.04.2020 4 z 5

Vysoká škola humoru Vysoká škola humoru Jakub Ničema

Tohle byla hodně zvláštní kniha. Sice o humoru, ale já se nesmála. Trochu absurdní, trochu cimrmanovská, ALE! Co jsem ocenila, byl autorův jazyk a jak si uměl hrát se slovy a skládat je k sobě.

16.04.2020 3 z 5

Krása noci Krása noci Nina George

Nebylo to snadné čtení. Zpočátku jsem se knihou těžko prokousávala, nevěděla jsem, jak bude autorka příběh vést, kam směřuje hlavní hrdinka Claire. Po přečtení musím konstatovat, že to byl krásný příběh o hledání sebe sama, pochopení své podstaty bytí i nalezení životní rovnováhy. Ale jsem psychicky vyšťavená a potřebuji něco oddechového, klišoidně romantického a veselého. Tady se totiž ani jednoho nedočkáte. Pokud máte rádi náročnější literaturu, jděte do toho. Já si musím dát pauzu, než se pustím opět do něčeho podobného.

12.04.2020 4 z 5

První - statečné - jedinečné První - statečné - jedinečné Jana Renner

Encyklopedické a naučné literatuře dávám málokdy plný počet hvězdiček, ale tato si zaslouží plným právem. Je napsána velice čtivě, nápaditě, zahrnuje jak základní fakta, tak i osobní informace. V knize je třicet žen, které se více či méně zapsaly do našich dějin, ale moc doufám, že autorky pracují i na další třicítce. Vřele doporučuji k pořízení do vašich knihovniček.

07.04.2020 5 z 5

Divoká pustina Divoká pustina Gary Paulsen

Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem knihu přečetla za jeden den. Byla úžasně napsaná, dobrodružná a vede k pochopení životu těch, kteří zasvětili život v těch nejsevernějších zemích. Škoda jen, že byla kniha tak strašně krátká.

06.04.2020 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Až příště uslyším, že za komunistů to bylo fajn a lepší než dnes, mileráda ho odkážu na tento titul. Ač drobná svým zjevem, kniha obsahuje silný příběh, po kterém vám budou stát všechny vlasy na hlavě.

02.04.2020 4 z 5

Advokát Advokát Václav Láska

Po prvních dvou kapitolách jsem chtěla knihu zavřít, ale jsem ráda, že jsem to neudělala. Kniha ve třetině dostala spád, který jí vydržel až do samého závěru. Skloubením dvou profesí advokátů a policistů vznikla zajímavá spolupráce. Určitě si nenechám ujít i novou knihu od autora.

27.03.2020 4 z 5

Rok ztraceného hřebce Rok ztraceného hřebce Věra Mertlíková

Rok ztraceného hřebce jsem četla strašně dlouho, ale stálo to za to. Příjemné historické čtení o vztazích, dobrodružstvích i o magii. V knize je šest kapitol, které na sebe nenavazují, přesto je spojují stejné postavy (na podobném principu byla založena i předešlá kniha autorky). Bylo to milé, odpočinkové, lehce romantické a ke konci napínavé s nečekaným rozuzlením. Navíc se příběh odehrával v mém kraji, občas se objevila i známá místa, někdy jsem tápala. Autorčin styl se mi líbí. Pokud se knihu rozhodnete přečíst, připravte se na téměř 450 stran, ale kniha se jinak čte velice dobře.

24.03.2020 4 z 5

Tma Tma Sigri Sandberg

Já bych to tak černě neviděla, jak komentující pode mnou. Autorka se na tmu dívá z různých úhlů pohledu a vysvětluje, k čemu je tam dobrá, proč se jí bojíme a podobně. Současně přidává i zápisky Christiane Ritterové, která se vydala za svým manželem na Špicberky, aby tam strávila nějakou dobu.

Nebylo to špatné, ale musím souhlasit, že jazyk byl trochu krkolomný. Těžko říct, zda je to způsobené překladem nebo tak autorka píše.

Pro mě to však bylo zajímavé čtení a je to také žánr, který běžně nečtu, takže taková menší čtenářská výzva.

16.03.2020 4 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Dávám čtyři hvězdičky za celý příběh i styl psaní. Líbila se mi právě scénáristický styl knihy, dokázala bych si představit, jak bude titul zfilmovaný. Konec, pravda, by mohl být více emotivnější. Do poslední chvíle jsem netušila, jak vše skončí, nálady hrdinů se měnily z hodiny na hodinu v závislosti na tom, v jakém byli citovém rozpoložení. Kniha byla psána objektivně a jakoby s odstupem, přesto však mohl čtenář cítit veškeré emoce. Titul mě oslovil, takže ho můžu s klidným srdce doporučit dál.

12.03.2020 4 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Ptačí žena je druhu knihou od přerovské autorky, kterou jsem četla. A byla snad lepší než Pomněnkové matky. Ač je to román pro ženy, všechny postavy byly dokonale popsány, jejich charaktery, povahy. Jejich životy jsem prožívala spolu s nimi a fandila jsem ji. Je to sice odpočinková četba, ale je také napínavá a dramatická. Určitě to nebyla poslední kniha, kterou jsem od Lenky Chalupové četla.

04.03.2020 5 z 5