markyticka markyticka komentáře u knih

Únosně výstřední: 77 příběhů ze života cestovatele Únosně výstřední: 77 příběhů ze života cestovatele Vladimír Váchal

Poměrně matoucím dojmem působila řada kapitol, které byly výstředně poskládané za sebou. Podezřívám Vladimíra, že je poskládal logicky za sebou a pak mu vytištěné stránky ke korektuře vypadly ze šanonu na zem a on je poskládal tak, jak mu přišly pod ruku. Poměrně matoucím dojmem působilo množství komentářů pod čarou - snadno by je šlo zapracovat do textu a neodvádět tak výstředně pozornost čtenáře. Čtení popisků toho, odkud kam dojel, pro mne nebylo záživné, přednášky Vladimíra naživo mám naopak moc ráda. A neúnosně mi chyběly v knize fotografie, ne že by tam nebyly, ale někdy upřednostnil ty, které mu jsou blízké před těmi, kde by bylo vidět popisované. Přesto nelituji, že jsem se hecla a knihu dočetla. Moc mne bavil třeba příběh o stopnutí generála arménské armády a klidně by mohl být v jedné kapitole. Těším se na pokračování.

09.12.2022 3 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Pro mne neuvěřitelně těžké čtení, ačkoli je kniha tenká, neuměla jsem se jí prokousat rychleji než za 8 týdnů. Neuvěřitelné, že kniha byla napsána v roce 1921 a je další o světové válce. Kniha je plná velkých myšlenek, fikce, nejen filosofických symbolů, občas i nějaký ten vtípek se v ní najde. Předmluvu si po 5 letech dopsal sám Čapek. Přečíst ji doporučuji každému, jako ostatně celé Čapkovo dílo.

20.11.2022 4 z 5

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Kniha jednotlivých povídek z dob minulých, které se doufám již nevrátí. Většina povídek se mi četla dobře, přes složitost doby a situace, byly vtipné, svižné a často s nějakou až filozofickou pasáží. Jen poslední povídkou jsem se tak nějak nemohla prokousat, ale nakonec se povedlo.

28.09.2022 4 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Hlavní postava, která se stále nalévá whisky. Je smutná, opouštěná, nešťastná a neví, co chce a co se sebou... Chvíli mne to rozčilovalo, ale pak jsem se přes to přenesla a alkoholové eskapády lehce vytěsnila, příběh byl napínavý, konec nešel dopředu odhadnout.

30.08.2022 4 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Až do jisté chvíle mne to bavilo a líbilo se mi to. Není to Kotleta, ale není to nudné a bez náboje. Konec mne rozladil, ale asi nikdo z čtenářů z konce není šťastný.

28.08.2022 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Příběhy několika postav a všechny tragické, jedna velká deprese prolínající se celou knihou. Střídání časů i vypravěčů, smrtí se začíná i končí. Přesto se dá kniha přečíst.

27.08.2022 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Příběh mne bavil, složitost celého světa a množství postav mi nevadilo. Vynechala bych delší popisy milostných scén a více propracovala závěrečnou bitvu. Třeba v tomto světě nejsme nakonec, mnohé osudy jsou otevřené :)

21.08.2022 4 z 5

Divoška Kim Divoška Kim Fan Vavřincová (p)

Jednoduché, ale zábavné i romantické holčičí čtení na jedno sobotní odpoledne. Něžné a milé jako pohlazení a láska.

17.07.2022 4 z 5

Příhody z černého kufříku Příhody z černého kufříku Archibald Joseph Cronin

Povídky jsou vtipné i tragické, tak jak jejich příběhy přinesl život. Líbily se mi všechny, trochu mi stylem psaní připomněly povídky z praxe zvěrolékaře od Jamese Herriota.

05.07.2022 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Velmi povedený díl, od čtení se nešlo odtrhnout, příběh se nám pěkně posunul, stejně jako hranice možného ve vesmíru.

04.07.2022 5 z 5

Cena mého života Cena mého života Tina Okpara

Skutečný příběh skutečné ženy, resp. tehdy ještě dítěte/mladistvé. Neskutečné, že jí dříve nikdo nepomohl, neuvěřitelné že si nikdo nevšiml, přitom chodila ven - s dětmi do školy, na nákupy, ... Nechává si příjmení svých trýznitelů, nevrátila se ke svému rodnému příjmení. Strašné, že je už zase může potkat na ulici...

04.07.2022 5 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Několik příběhů volně se prolínajících s pohádkou i snem. O cestách po horách i na ně, o partě kamarádů, o přátelství, přírodě a pomoci. Krásné čtení :)

26.06.2022 5 z 5

Věčná noc Věčná noc Ross MacKenzie

Larabela Liška - je jí asi třináct, je sirotek, své rodiče si nepamatuje, živí se tak, že prochází kanály pod městem a hledá ztracené věci, které prodává a je v tom sakra dobrá. Až jednou se nad kanálem stane vražda a Laře se změní celý život.
Nejdřív popsané vše dopodrobna a pak najednou konec na pár stránkách. Ale hezky napsaný příběh, rozjetý svět, třeba bude i pokračování, jednou...

21.05.2022 4 z 5

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

I druhý díl mne bavil, děj dával smysl, prostředí Výhně funguje skvěle. Díl přečten rychle, už aby vyšel třetí, čtvrtý a pátý. Čtenář se načeká, než se dozví, jak to nakonec dopadne...

03.05.2022 4 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Knihu jsem si zakoupila, aniž bych třeba četla anotaci. Je to dobře, asi bych si ji nekoupila. Kniha má spád a dobře se čte. Některé části jsou méně uvěřitelné, asi jako v sérii Labyrint od Dashnera. A nejsou tam žádné dívky, jako by v gangech nebyly... Čekám, co přinese další díl.

30.04.2022 5 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Alenka z planety země odstartovala moje čtení scifi a fantasy, takové pohádkové čtení o dobrodružství pětileté holčičky v budoucnosti i ve vesmíru. Jako dítě jsem tu knihu četla několikrát, moc mne bavila. A dnes jsem ji přečetla po letech znovu, kvůli výzvě a pořád je to krásný příběh :)

23.04.2022 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Po výrazně slabším 3. dílu série mne 4. díl nadchnul a pobavil. Ze zásuvky tahám šátky aa jdu hledat klub, kde se tančí pentagun a v bandaskách prodává siraska.

17.04.2022 5 z 5

Zlatá věž Zlatá věž Holly Black

Závěrečný díl dovršil příběh, nakonec závěr docela šel, bála jsem se rychlého nelogického ukončení, při tak rozjetém příběhu ze 4.dílu a tenkosti dílu pátého. I pátá kniha se četla lehce a svižně, za mne lepší než 3. díl. Kdyby se autorky rozhodly v sérii pokračovat, nechaly si prostor, kde se jednoduše naváže.

09.04.2022 4 z 5

Stříbrná maska Stříbrná maska Holly Black

Příběh se zas trochu rozjel, a nebyl tak úplně předvídatelný, jako v přesdchozích 2 dilech série. S rozjetím na konci knihy jsem teď hodně zvědavá, jak to pátý díl příběh ukončí.

03.04.2022 4 z 5

Bronzový klíč Bronzový klíč Holly Black

Slabší díl než 2 předchozí, odhalení nejsou pro čtenáře odhalením. Jsem ale zvědavá, kam se děj posune ve 4 díle.

02.04.2022 3 z 5