markej markej komentáře u knih

Na konci světa Na konci světa Hana Oboda Kolaříková

Tři mladí lidé s pochroumanými dušemi spolu díky náhodným okolnostem stráví jedno léto v horské vesnici. Provokativní Linda, která ale svým vyzývavým chováním maskuje trauma ze sexuálního zneužívání otcem, Aurora, která si potřebovala odpočinout od života pražské manažerky žijící v luxusu, a Martin, který zavinil autonehodu a přišel o svou ženu i malou dcerku. Na konci vyprávění (a léta) dosáhnou všechny postavy jisté katarze, kterou jsem jim ale bohužel moc nevěřila. Občas se postavy chovaly pro mě nepochopitelně a přepjatě, občas mi jejich promluvy připadaly buď plné klišé, nebo krkolomností. Nejvíc mě oslovilo prostředí horské vsi a přírody, atmosféru jsem si představovala v živých barvách, cítila jsem léto, slunce, vůni lesa, ostružin, hub i letního deště.

27.01.2021 3 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Americká houslistka Julia si kupuje v římském starožitnictví neznámou skladbu valčíku, kdykoli ji však doma přehraje, stanou se děsivé věci. Začíná pátrat po tom, kdo skladbu složil. Tím se odvíjí druhá linie příběhu, která se týká mladého židovského houslisty Lorenza, žijícího v Benátkách na sklonku 30. a začátkem 40. let minulého století. Do jeho života samozřejmě zasáhne válka.
Knížka je poměrně krátká, čili děj rychle ubíhá kupředu, což mi v tomhle případě vlastně i trochu vadilo, klidně bych si početla daleko víc především o životě Židů v Benátkách. Konec byl sice překvapivý, ale pro mě maličko přitažený za vlasy, co mě však hodně bavilo, bylo zasazení příběhu do prostředí vážné hudby. Vzhledem k tomu, že vůbec nemám hudební nadání, mě lidé, kteří umějí hrát na nějaký hudební nástroj, dokážou číst noty a hned v hlavě slyší melodii či dovedou komponovat, naprosto fascinují a připadají mi nesmírně sofistikovaní a kultivovaní...

26.01.2021 4 z 5

Zbohom prízraky Zbohom prízraky Nadia Terranova

Ida se po několika letech vrací do svého rodného domu na Sicílii, aby pomohla matce s likvidací věcí před prodejem. Je to příležitost, jak se konečně vyrovnat s minulostí, s tím, že jednoho dne zmizel beze stopy její otec trpící depresemi, s matkou, se kterou spíš mlčely, než aby si spolu povídaly a byly si oporou, se svou kamarádkou Sarou, se svým dětstvím a dospíváním.
Bohužel, čekala jsem daleko víc, téma smíření se s minulostí je v literatuře samozřejmě poměrně časté a mně připadá, že jsem ho kolikrát četla daleko lépe zpracované.
Knížka je za mě úplný průměr, a proto ji snad ani nedoporučuju, když ji číst nebudete, podle mého názoru vůbec o nic nepřijdete...
***
"Štěstí neexistuje, ale existují šťastné chvíle..."

21.01.2021

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Čtení těchto povídek jsem docela odkládala, protože jsem se bála, co se mnou udělají, hlavním tématem je totiž sebevražda. Nejhlubší deprese na mě padla z druhé povídky Vrátíš se?, zbytek jsem snášela celkem dobře, i když úplně veselé čtení to samozřejmě není. Hanišová se věnuje motivům, které rozvíjela už ve svých třech předchozích knihách (Anežka, Houbařka, Rekonstrukce), tedy například obtížný vztah s matkou, (poporodní) deprese, narušené rodinné vztahy, nefunkční manželství. Doporučuju těm, kteří ta témata snesou, protože ty povídky jsou výborné.
P. S. Grafická úprava nádherná, v naprostém šoku jsem byla z léčebné kůry, i ty, Hoste? :-)

20.01.2021 4 z 5

Pravidla nasazení Pravidla nasazení David Bruns

Svižný špionážní thriller, který přečtěte jedním dechem... :-)

14.01.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Sedm rozhovorů s uprchlíky ze Severní Koreje (čtyři ženy a tři muži v různém věkovém rozmezí), kteří žijí nyní v Jižní Koreji.
Ačkoliv Ninu Špitálníkovou sleduju delší dobu, a vím tedy už leccos o totalitním režimu v KLDR, stejně mě tyto rozhovory překvapily svou syrovostí. Hlad, chudoba, nesvoboda, stálé kontrolování, nedůvěra i vůči nejbližším, udávání, donášení, popravy, lidé, kteří se náhle ztratí, pracovní, respektive koncentrační tábory, dlouholetá vojna, sexuální násilí a zneužívání, závislost na drogách a alkoholu, absurdní udržování kultu osobnosti vůdců, to je každodenní a pro nás nepředstavitelná realita Severokorejců.
Knížka, kterou by si měl přečíst každý, jednak aby věděl, co všechno se také může ve světě dít, jednak aby si vážil svého života, byť se mu zdá jakkoli mizerný, evidentně totiž může být daleko hůř.

13.01.2021 5 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Knížka, která ani neurazí, ale ani nenadchne, pomalu vyprávěná, rozuzlení jsem odhalila už někdy v polovině románu... Čekala jsem daleko víc...

10.01.2021 3 z 5

Pichlavá láska Pichlavá láska Jane O'Connor

Mrzí mě, že první polovina není stejně dobrá jako druhá, knížka má pomalejší rozjezd, a možná proto by někoho mohla odradit. Sylvie se zdá jako extra protivná ženská, ale postupně jí začnete rozumět...

05.11.2020 3 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

O téhle knížce bych řekla, že by si ji měl přečíst každý, mně osobně se tak vryla pod kůži, že na ni jen tak nezapomenu, patří asi k tomu nejlepšímu, co jsem za celý rok přečetla.
Matějovi je 16 let, má poruchu autistického spektra a je známý tím, že kreslí mapy, většinou plány MHD měst existujících, ale i smyšlených, do mapy však přetvořil například i historii českých zemí.
Cesta k tomu, aby Matěj našel, co ho naplňuje a uspokojuje, a aby se tím nejlepším způsobem, jak to jen dokáže, včlenil do společnosti, byla neskutečně trnitá. Zásluhu na tom má především maminka Michaela, která se nevzdala a neustále hledala způsoby, jak Matějovi i své rodině život usnadnit. Stálo to spoustu sil a energie, ale povedlo se, Matěj absolvoval s pomocí asistenta první i druhý stupeň základní školy a nyní je přijat na střední školu.
Příběh rodiny Hoškovy ve mně rezonuje v několika ohledech. Předně neskutečně obdivuju maminku Michaelu, co všechno dokázala, jak pevnou měla vůli a sílu to nevzdat, i za cenu naprostého vyčerpání a občasných drsných pádů na dno. Stala se pro mě vzorem v tom, že výchovu nemám vzdávat, že se musím pořád snažit. Dále mě překvapilo, jak i v dnešní době dokážou být někteří lid zlí, zákeřní, jak se druhým, kteří mají nějaký handicap, posmívají, ponižují je, hází jim klacky pod nohy. Na druhou stranu ale existují i ti, kteří skutečně pomáhají, často i naprosto nezištně.
Příběh Matěje se bude odvíjet dál, nastanou jistě nové překážky, proto držím rodině všechny palce, aby se vše dařilo co nejlépe!
Knížka je dokonalá i graficky, protože obsahuje obrázky Matějových map, které jsou prostě fascinující!
Více na www.maappi.cz
***
"Není žádnou nadsázkou, že mapy se staly pro naši rodinu bohem, ke kterému se denně modlíme, protože nám umožnily pochopit naše do sebe uzavřené dítě a navést ho na tu správnou cestu, která mu nabízí komfort a bezpečí. Mapy udělaly z kluka, který nikdy neměl mluvit, číst, psát a počítat, dnes čerstvého středoškoláka."
***
"Vlna emocí, která nás [po Matějově přijetí na střední školu] zavalila, se nedá slovy popsat a vlastně stále nemůžeme věřit, že náš kluk, který úvodní část svého života jen proplakal, poté prokřičel, pak protloukl pěstmi, který nikdy neměl mluvit, číst, psát, který se utápěl v úzkostech a kompulzivních stavech, dnes stojí na prahu nové etapy, která ho integruje a dokazuje, že se to nikdy a s nikým nemá předem vzdát."

28.10.2020 5 z 5

Rodina a jiné regály Rodina a jiné regály Jan Sojka

Sbírka povídek napsaná od března do června 2020, v nichž hraje nějakou roli koronavirus a život v karanténě. Někde je v popředí, zpravidla však tvoří kulisu příběhů mužů, kteří řeší nějakou rozhodující chvíli ve svém životě a ve svých většinou ne příliš fungujících rodinách, když ne přímo rozpadlých. Zajímavý je mužský pohled na svět, hrdinové často naprosto nechápou, proč se jim rozpadá manželství a ostatní vztahy a co po nich vlastně jejich ženy, děti a ostatní příbuzní požadují a chtějí.
***
"Na ženu se [strejda] neptá. Není na co, není proč. Když byl rozchod čerstvý, shrnul vše jednou větou. Pro co nás milovaly, pro to nás opouštějí."

25.10.2020 4 z 5

Sešit s tátovými recepty Sešit s tátovými recepty Jacky Durand

Nádherná knížka plná voňavého jídla a zjištění, že i když si otec a syn v určité fázi života moc nerozumějí a každý má jiný názor na budoucnost, nakonec se přece jen dokážou pochopit, akceptovat a respektovat.
Román o jídle, ale taky o rodičovském poutu, které je nejsilnější ze všech pout...

24.10.2020 5 z 5