Marian27 Marian27 komentáře u knih

Mŕtva v lodenici Mŕtva v lodenici Agatha Christie

Pri tomto príbehu moje " malé šedé bunky" vytušili a vydedukovali ako by to asi mohlo byť, skôr než Poirot. Aj tak to bolo fajn čítanie, pointa prepracovaná, Poirot už trošku starší a plus dávam aj za pani Oliverovú ktorej prítomnoť dodala detektívke vtip a šmrnc.

29.09.2016 4 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Celkom podarené poviedky, síce prvá mi príliš nesadla ale ako sa hovorí s jedlom rastie chuť a čítanie som si začal užívať hneď ako som prečítal druhú ktorú považujem za jednu z najlepších. M. M. Dexter je sympaťák s dosť dobrou fyzičkou aj napriek tomu že chlastá a fajčí a nežije nijak príliš zdravo, človek mu fandí lebo niekedy to má dosť ťažké kvôli tomu že musí dodržiavať nie príliš spravodlivé pravidlá hry. Tak isto oceňujem súboje a akčné scény, pointy a myšlienku vymyslieť takéto zvláštne, bizardné mesto s celým prostredím a trošku inak podanými filmovými hrdinami než ako sme zvyknutý. A tak sa pýtam pána Mirka či sa niekedy ešte vráti k tomuto super nápadu a predstavý nám Megapolis 2?

18.05.2016 4 z 5

Lakový paraván Lakový paraván Robert van Gulik

Skvele vymyslena originalna detektivka napisana bravurnym stylom Roberta van Gulika. Zasnem nad tym ze autorovi staci 150 stran na vytvorenie napinaveho a prekombinovaneho zahadneho pribehu. Knizka sa cita v podstate sama, stale sa v nej nieco deje takze nudne pasaze ani neobsahuje. Jedinu vyhradu mam k anotacii, pretoze vdaka nej som sa "dozvedel" to najpodstatnejsie z deja a ziadne prekvapenie sa na konci nekonalo. Lakovy paravan je vsak detektivka ktora by mala sluzit ako priklad ako by mala dokonala detektivka vyzerat.

21.02.2015 4 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Takze takto to chodi? Kazdy kazdeho pozna, kazdy s kazdym trt..ehm spi, kto ma postavenie a moc je nad zakonom a urcuje pravidla, veriaci je v konecnom dôsledku horsi ako ateista alebo prostitutka. Nieco z vrazdy Moniky Reisovej som vytusil, nieco bolo pre mna prekvapenie.
Kym si vsak precitam dalsiu Danovku, poriadne sa posilnim nejakymi tymi pivami a nezabudnem ani na vodku.

29.12.2014 4 z 5

Kóma Kóma Robin Cook

Cook proste pisat vie! Aj ked zo zaciatku sa nic moc nedialo, potom sa dej skvele rozbehol a uz sa kniha nedala odlozit. Namet bol vyborny, opisy obcas zdlhave, akcii tak akurat a pointa dostatocne desiva ale dufam ze iba vymyslena a s pravdou nema spolocne vôbec nic! Odporucam vsetkym okrem ludi ktorich caka operacny zakrok pod narkozou:).

12.11.2014 4 z 5

Sudca Ti Sudca Ti Robert van Gulik

Prijemne detektivne pribehy od skutocneho majstra detektivneho zanru. Len skoda ze poviedka je kratky literarny utvar a Gulik v nej naplno nemohol rozvinut svoje majstrovstvo. Niektore pribehy ako napriklad Vrazda na lotosovom jazierku a Cisarove truhly sa mi zdali nedotiahnute. Za to napriklad Dvaja zobraci boli skvely, dokonca aj s poucenim. Najviac sa mi vsak pacila poviedka Prichadzal s dazdom kvoli vynikajucej atmosfere a zahadnosti. Fajn boli aj ostatne ako napriklad celkom zaujimava Nespravny mec alebo originalna Vrazda v predvecer Noveho roka ktora tuto zbierku o sudcovi Ti uzatvara.

16.10.2014 4 z 5

Smrtící nahota Smrtící nahota J. D. Robb (p)

Originalne, velmi čítavé, okorenené romantikou, akčnosťou, erotikou a humorom. Koniec fajn aj keď niečo podobné použilo mnoho autorov detektívok. Mne osobne sa kniha páčila a určite si zoženiem aj ďalšie "smrtiace" diely.

19.03.2014 4 z 5

Dům stínů Dům stínů Dean Koontz

Mne osobne sa kniha velmi pacila a nemam jej co vytknut. Originalny pribeh, zaujimave postavy, skvele gradovanie napatia. Vobec som sa pri nej nenudil a nemal som ju ani chut odlozit ako sa mi to stalo asi v polovici inak dobrej knihy Bezmoc. Ten koniec ma trosku zamrzel ale bol logicky a pribeh bol dotiahnuty do konca. Skvela originalna knizka s napadom a s myslienkami ktore prinutia cloveka zamysliet sa.

11.06.2013 5 z 5

Záhada nebezpečného lesa Záhada nebezpečného lesa André Marx

Pocta prvého komentára. Konečne, po dlhej dobe vyšla záhada od André Marxa, a ja som nad mieru spokojná. Dobrodrużstvo, humor, pátranie a rôzne záhady obsahuje tento prípad, ale naši pátrači všetko úspešne zvládli. Dokonca už viem ako sa zachovať a brániť pri stretnutí s medveďom vo volnej prírode.

11.05.2024 5 z 5

Vraždy na Žluté řece Vraždy na Žluté řece Frédéric Lenormand

Tento príbeh bola taká neuveriteľná ptákovina, že až bol super! S klasickým sudcom Ti má spoločné iba meno hlavného hrdinu. A nie je to ani klasická detektívka, skôr vyvražďovačka. Veľmi sa podobá na knihy Leslie L Lawrenca. Aj v jeho príbehoch je toľko mŕtvol, že na konci už čitateľ ani presne nevie kto koho zabil a prečo. Ale Lenormand je s každou ďalšou knihou lepší, opisy starej Číny sú vierohodné a dej má spád a je akčný. Na konci na čitateľa čaká vierohodné rozlúštenie. Radím neporovnávať s Gulikovými knihami a Vraždy na Žluté řece si jednoducho užiť.

17.07.2019 5 z 5

Záhada zlata Vikingov / Záhada rozbitého skla / Záhada rýchlych kolies Záhada zlata Vikingov / Záhada rozbitého skla / Záhada rýchlych kolies William Arden

Záhada zlata Vikingov
Klasická dobrodružná záhada ktorej pointa je trošku predvídateľná. Za mňa tri hviezdy.

Záhada rozbitého skla
Najlepší príbeh zo všetkých troch. A ani tak spočiatku nevyzeral. Pekné, logické rozuzlenie. Jasných päť hviezd.

Záhada rýchlych kolies
Príjemné čítanie. Traja pátrači tu pôsobia ako drsné súkromné očká, ovládajú bojové umenia a celé je to skôr akčné ako detské dobrodružstvo. Trochu mi to pripomenulo knihy Roberta Craisa. Možno aj kvôli mexicko-španielskemu nádychu. A dostal som chuť aj na tacos. Štyri hviezdy.

Celkovo sa jedná o fajn knihu na leto, k vode alebo na cestovanie. Druhá a tretia záhada sú dosť netredičné, ale vôbec nie zlé.

09.07.2019 4 z 5

Deset čínských démonů Deset čínských démonů Frédéric Lenormand

Veľmi dobre vymyslená a prepracovaná detektìvka. Autor do nej dal všetko čo ma na detektívkach baví. Záhadné vraždy, logické dedukcie, poučenie, humor a vtip, určitým spôsobom si z toho celého robí srandu. Všetko, aj tá najzáhadnejšia smrť má logické riešenie. Lenormandov sudca Ti je iný ako bol Gulikov ale jeho knihy sú prispôsobené tejto dobe a čitateľom ktorím ide predovšetkým o zábavu nad napínavým príbehom. Keď som si niečo z tejto knihy pozrel na internete, zistil som že väčšina démonov spomenutých v knihe má reálne základy v čínskej mytológii. Veď aj na obálke je zobrazený Zhong Kui ( Čung-Kuej) vo svojom typickom postoji, s pokoreným démonom v ruke.

01.05.2018 5 z 5

Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení Charles Bukowski

Túto knižku od Bukowského hodnotím ako priemernú. Niektoré myšlienky a úvahy sa mi páčili a boli mi blízke ale väčšinou sa Charles len opakoval. Šiel na dostihy (alebo nešiel), písal o ľuďoch ktorý tam boli spolu s ním, rozmýšlal nad smrťou, prišiel domov, popíjal a písal. A to stále dookola. Trošku ma to sklamalo. Nieje to však úplne zlé, aj som sa spočiatku zasmial ale autor má aj lepšie knihy. Ako pozitívum hodnotím aj zaujímavé ilustrácie. No a teraz idem na dostihy...

10.04.2018 3 z 5

Adaptácia Adaptácia Miroslava Varáčková

Po pravde musím napísať že až takú dobrú knižku som vôbec nečakal. Občas si vezmem do vlaku aj také "babské" čítanie na osvieženie a zmenu a viem že pani autorka ju napísala pre inú cieľovú skupinu ale aj taký chlap ako ja som si v nej veľa našiel. Predovšetkým je to hlavná hrdinka, tuláčka alias Zoya (chválim aj výber mena) s ktorou som prežíval všetky dobrodružstvá ( aj tie akčné a aj tie citové:) . Páčila si mi jej zranitelnosť, ľudskosť a aj jej hraná "drsnosť". Ak by som mal spraviť rebríček svojich oblúbených literárnych postáv, určite by som na prvé miesta zaradil Zoyu. Simon mi spočiatku liezol na nervy kvôli svojmu chovaniu ale potom sa umúdril a fandil som mu ako pravému hrdinovi. Za druhé musím pochváliť prostredie v ktorom sa príbeh odohráva pretože nám nieje až také cudzie a už vôbec nie úplne nereálne. Je celkom dobre možné že takto dopadneme po nejakej veľkej globálnej katastrofe. A napokon treba vyzdvihnúť jazyk a určitú surovosť akým je kniha napísaná. Je to drsný svet a nedá sa v ňom vyjadrovať nejak uhladene a sladko.
Adaptácia je podla môjho názoru veľmi dobrá kniha a ak by sa našli potrebné financie, určite by som ju odporučil aj sfilmovať. Som spokojný a určite by som uvítal aj pokračovanie. Zoya, jej svet a to čo sa stalo skoro na konci by na to myslím stačilo... Za mňa super!

14.07.2017 5 z 5

Šok Šok Robin Cook

Dobré, napínavé čítanie najmä pri konci knihy. Stále tá istá koncepcia ako som u pána Cooka zvyknutý ale tentokrát nemáme osamelého hrdinu ktorý pátra sám ale dve sympatické aj keď trošku potrhlé hrdinky. Páčia sa mi takéto príbehy z lekárskeho prostredia a aj keď sú písané ako cez kopirák, viem si ich užiť a pri ich čítaní zabudnúť na starosti bežného života. A samozrejme človek len žasne ako krásne sa dajú zneužívať rôzne odvetvia zdravotníctva a aj taká ušlachtilá myšlienka, pomáhať neplodným párom sa môže premeniť na nočnú moru a doslova vo vás vyvolať ŠOK!

20.12.2016 4 z 5

Vraždy podľa abecedy Vraždy podľa abecedy Agatha Christie

Skvelá detektívka ktorá sa mi velmi dobre čítala a bavila ma až do konca. A vôbec mi neprekážalo že som videl prvý film a vedel som ako to celé dopadne. Občas sa mi zdalo že v knihe je až velmi veľký počet postáv a ten koniec prišiel tak nejak skoro, lebo som knihu ešte nechcel odložiť. Ani pár nepresností v slovenskom vydaní môj zážitok z knižky nepokazilo. U mňa veľká spokojnosť!
Treba len dodať že pointu z tejto detektívky si "vypožičalo" mnoho ďalších autorov a filmových tvorcov.

15.01.2016

Čierne peniaze Čierne peniaze Ross Macdonald

Dobrá, kvalitná detektívka so zaujímavými myšlienkami, výbornými občas humornými dialógmi a so skvelým a sympatickým hlavným hrdinom. Jedinými mínusmi sú natiahnutosť deja a pri konci aj zbytočná komplikovanosť príbehu. Čierne peniaze sú však dobrou detektívkou a určite ponúkajú viac ako dnešný bežný štandard.

04.01.2016 4 z 5

Diablova hviezda Diablova hviezda Jo Nesbø

Kniha nieje vyslovene zla, len je zbytocne zdlhava, natiahnuta a obcas zbytocne zlozito napisana. Tesil som sa na "Letneho snehuliaka" a dostal som Vrazdy podla abecedy v modernej verzii. Detektivke chyba lahkost ktoru by detektivky mali mat.
Jedna hviezdicka za Harryho a originalne postavy (Vibeke, Ruth a futbalistka), druha za poslednych 100 stran (ktore stali za to a boli fakt skvele) a tretia za ukoncenie dejovej linie s Wallerom. Tahalo sa to tri knihy a uz mi to poriadne liezlo na nervy. Ale konecne ten parchant dostal co si zasluzil. Diablova hviezda bohuzial u mna moc nezahviezdila. Ale uz mam doma Spasitela ktory nasleduje. Ale s jeho citanim asi chvilu pockam:).

24.09.2014 3 z 5

Deformácia Deformácia Robin Cook

Naozaj skvela, napinava od zaciatku do konca, obcas akcna, obcas na zamyslenie. Par chybiciek sa vyskytlo ale kniha je taka skvela ze ich tu nechcem rozoberat a zbytocne tento vydareny pribeh zhadzovat. Adam je typ hrdinu s ktorym sa kazdy stotozni a aj ked nieje bez chyb, drzite mu palce az do konca. Skvely zaver a zaverecne slovo autora ma prinutilo trosku pouvazovat nad temou farmaceutickeho priemyslu najma preto ze v jednom z jeho odvetvi pracujem :).

13.08.2014 5 z 5

Bohyňa pomsty Bohyňa pomsty Jo Nesbø

Musim sa uprimne priznat ze kniha mala uplne skvely zaciatok ale asi v polke ma prestala nejak bavit. Bolo to take nemastne, neslane a Harry pôsobil tiez tak nejako podobne. Zmieril som sa stym ze kniha sa autorovy proste nepodarila a odlozim ju stym ze sa k nej este niekedy vratim:). Lenze stale mi nedalo pokoj ako to vlastne cele dopadne a tak som cital a cital a ake bolo moje prekvapenie ked sa dej ktory sa tak vliekol v druhej casti knihy krasne rozbehol a uz to nebolo citanie ale hltanie jednej strany za druhou. Bol som rad ze som vydrzal lebo Bohyna pomsty ma Bohovsky zaver!!! Ten bol fakt originalny a knihu vyzdvihuje nielen ako detektivku ale aj ako hodnotny a skvely citatelsky zazitok!

26.02.2014 4 z 5