MacBara MacBara komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Zas jedna knha z těch, které se zdráhám číst, když "to čtou všichni". Ale když už si našla ke mně cestu přes Ježíška, tak jsem se k ní dostala. Bylo to strhující, smutné a děsivé, zase jsem šťastná, že nežiju v té době. A myslela jsem hodně na Viktora Frankla a přemýšlela, co všechno může být tou silou, která člověka udrží naživu. Třeba i vědomí, že má aspoň malou naději ovládnout způsob, jak zemře. Silné, na Hanu budu dlouho myslet.

21.02.2018 5 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Tak čtyři a půl, no :-) Za spád příběhu 5, ale stádo průhledných jednorožců už bylo trochu mimo můj záběr. Tak dlouho člověk čeká na objasnění jejich přítomnosti a existence v příběhu a pak, když jim hlavní postavy padnou do .. kopyt :-), tak se vlastně o nich nic moc nedozví. Ale dobré počtení, to ano.

09.01.2018 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Překvapila. Zjistila jsem, že jsem celá léta vlastně nevěděla, o čem tahle Londonova knížka je. Ačkoli mám od něj přečteno vícero, k Tulákovi jsem se chystala roky s narposto jinou představou, než co nastalo. Spirituální přesah možná napoprvé člověk ani nedocení. A výtky k pohledu na muže, ženy jejich role - vypráví muž a popisuje svůj pohled. To, co jsem četla bylo o obdivu k ženě, o přiznání toho, že i kdyby v té době už existoval pojem "genderově korektní" stejně ani tehdy ani dnes nemůžeme nikdo z nás tvrdit, že detailně chápeme, jak ostatní prožívají, myslí, cítí...

02.01.2018 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Tak nějak splnila očekávání. Takový terapeutický deník s úvahami, kde se cení otevřenost s upřímnost k sobě samému. Autorovi prostě jeden drží palce, aby vydržel.

02.01.2018 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Dobře se četlo, více otázek zůstalo nezodpovězených než těch vyjasněných, ale není ono to v životě právě tak?

21.11.2017 5 z 5

Použité duše Použité duše Christopher Moore

Špinavá práce a Použité duše - dobrá zábava a dobře se to čte. A vůbec Christopher Moore - už od Nejhloupějšího anděla se pořád dobře bavím :-)

11.10.2017 5 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Báječný černý humor a přitom s pokorou.

10.09.2017

Rosiina metoda Rosiina metoda Dawn French

Dawn French zase jinak. Každá její kniha ma úplně jinou energii. Ale všechny jsou o tom, jak si bytostně potřebujeme být s někým blízcí.

09.07.2017

John na konci umře John na konci umře David Wong

Ale jo

21.02.2017 4 z 5

Alžběta II. - Pracující žena Alžběta II. - Pracující žena Anastázie Harris

Knížku jsem koupila na základě ukázky v časopise - ta se četla moc hezky a slibovala poutavé čtení.

Možná jsem malý znalec reálií Británie a královské rodiny, ale při čtení celé knihy mne občas zarážela nesourodost jednotlivých odstavců, které na sebe ani zdánlivě nenavazovaly, zmínka o jménech, která nebyla předtím uvedena, některé věty, které nebyly ani česky ani anglicky (slova byla česká, ale slovosled pokulhává, případně je použitý výraz, který není v češtině zažitý - např. poetické představy - neříkáme v češtině spíš romantické? Ta vs. ten image, apod.

Fakt je, že se to i přes tyto nedostatky čte celkem dobře. Tak nevím, Snad by měla autorka konzultovat se zkušenějšími, jak psát souvislý knižní text. Na konci mne napadlo, že to, co by udělalo text soudržnějším, jsou titulky- tak jak to známe z časopisů, každý odstavec uvedený titulkem. Takhle to působí jako kompilační seminárka s využitím různých zdrojů. Bavily mne osobní poznámky autorky, bohužel jich tam mnoho nebylo.

Takže jako série na pokračování do lepšího společenského časopisu výborné, k příští knize to chce zlepšit formu.

12.09.2016 3 z 5