LukasB.453 LukasB.453 komentáře u knih

Lidská duše a sex Lidská duše a sex Bohuslav Brouk

no dneska by pana Brouka zřejmě podrobily (přemýšlel jsem jaké i/y napsat, podmětem jsou nejspíš feministky obojího pohlaví), útrpnému právu, pomalu upálili na hranici (kat a jeho pacholci) a nakonec by nad jeho ubohou zohavenou mrtvolou zapěly kuplet (zpěvačky normalizačního popu osmdesátých let - není-li to ovšem surovost přílišná).

k věci - velmi zajímavé. nejoriginálnější z našich surrealistů. nutno k tomu přistupovat jako k autorově prvotině, kterou napsal do šuplíku jako náctiletý a která byla uveřejněna 15 let po jeho smrti (a 60 let po sepsání) v exilu a zapomnění.

přistupujte k tomu jako k Schopenhauerovi nebo Nietschemu - nemusíte souhlasit, stačí číst a přemýšlet, a když si lépe ujasníte, proč nesouhlasíte, tak svůj úkol splnila na jedničku.

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

strhující kniha. kdo po přečtení nevyrazil bosky na dlouhý osamělý přespolní běh, ten nemá srdce.
docela pěkný je popis Zátopka pohledem amerického žurnalisty.

23.08.2023 4 z 5

Sněžný tygr Sněžný tygr Desmond Bagley

jojo, to si docela pamatuju, že když mi bylo asi deset na zimní rodinné rekreaci na Medvědí boudě jsem si tuhle knihu půjčil z místní erohácké knihovničky (zlákán názvem očekávaje něco o zviřátkách) a pak jsem z toho měl zlé sny a bál jsem se traverzového přejezdu přes Medvědí potok ke šlepru na Davidovkách.

Plavčík Frantík Plavčík Frantík František Flos

toť skutečně perla! kterak upřímný a čistotný hoch ke štěstí přišel, protivenství překonal a zlé na dobrou cestu obrátil.

Stručné dějiny světa Stručné dějiny světa Herbert George Wells

komplexní dějepis světa do roku 1922. samozřejmě z pohledu vzdělaného člověka západní civilizace. z dnešního pohledu notně euroatlantocentrické a jiné civilizace jsou zmiňované jen jako nebezpečí zvenku - ale to neznamená, že bychom to neměli číst.
samozřejmě má HGW spoustu následovníků, více či méně kvalitních a úspěšných.

kdyby se této knížce dokázala aspoň přiblížit výuka dějepisu (obvykle národovecká a podivně výběrová) bylo by to skvělé.

11.08.2023

Co jsme to tátovi provedli Co jsme to tátovi provedli Roy Lewis

miloš kopecký jako hlavní role v audioknize je můj oblíbený strýc (tedy samozřejmě není můj strýc, ale takového strejdu bych chtěl) . vtipné, zábavné! a což teprve větrovec v sebeironické roli a mladičký eben. znovu a znovu můžu.

18.07.2023

Fízl Fízl Petr Placák

výborný popis celkové normalizační nálady a situace, kdy lůza dostane moc a výsměch fízlovsklému žargonu a nevzdělanosti.
posunuto dále - uvědomuji si, že zprávy psané úzkou profesní skupinou jsou zpravidla vlastně pitoreskní, směšné a hloupé. tedy píšou-li o lidech (lékaři, psychologové, výchovní poradci, sociální pracovníci), texty o polovodičích nebo o horizontálním frézování této omezenosti nedosahují.

a doplnění o rodinnou historku: moje paní trpí takovou roztomilou úchylkou, ráda sleduje detektivky a zejména ty založené na "skutečných případech" (to v zásadě není nic zlého, každej jsme ňákej, já mám zase rád "ty mutanti" ve filmech). tuhle jsme spolu při domácích pracích (nějaké to podvečerní krájení mrkve, štupování ponožek a tak) cosi poslouchali z jakéhosi audioarchivu, kauzu si moc nepamatuji, ale meritem bylo, že zlý bezcitný a bestiální podezřelý padouch (a následně usvědčený) inteligencí i kulturním povědomím o řád převyšoval zúčastněné policisty (v ptydepe: vyšetřovatele i operativce) a jedné postpubertální policejní dámě poslal ironicky milostný dopis s veršíky inspirovavšími se se Magorovými labutími písněmi (jednoduše častuškové s občasně kulhajícími rýmy, ale s velmi bohatou slovní zásobou). to, že to nepochopila ona dáma je jistě odpuštěníhodné (považovala to zřejmě za nebezpečné vyhrožování), že to nepochopili ostatní orgáni též není nic překvapivého, ale že to nepochopil celý veřejnoprávní tým od režiséra přes zvukaře po moderatizátora a dojemně se podivovali, co je to za sprostého vraha, když píše verše policistce, to je tedy skutečně na pováženou a připomíná to nepochopení páně Placákových fízlů ohledně Hovězí porážky. čili básník tím chce říci, že celková kulturně jazyková profesní kompetence se pouhou změnou režimu nemění (a aby nebyl nefér - samozřejmě čest výjimkám, existují-li jaké)

12.07.2023

Tma Tma Ondřej Neff

četl jsem jak Tmu (s hepíkem) tak Tmu 2.0 (bez hepíku, výzazně syrovější a bohužel věrohodnější). je tam jistá inspirace Wyndhamem (ostatně, kdo by mohl psát postapo a nebýt jím ovlivněn).

28.06.2023

Tajga šumí Tajga šumí Nikolaj Apollonovič Bajkov

jakže se říká westernu co se odehrává na východě? ostern? tak tedy dejmetomu osternové povídky z tajgy z doby, kdy tam byl svět ještě v pořádku.

13.06.2023 5 z 5

Strašidlo z Mont Blanku - povídky pro milovníky hor a přírody Strašidlo z Mont Blanku - povídky pro milovníky hor a přírody Anne Sauvy

sportovní povídky někdy bývají neobyčejně pitomé a pro člověka, který svůj život nespojil s tím kterým sportem jako s vášní života, bývají divné, nudné a směšné. a Anne Sauvy se překročit tento stín podařilo. samozřejmě, není to žádný selindžr, ale (nejen) milovníkům hor kniha udělá radost.

08.06.2023 4 z 5

Vyhnaní z ráje Vyhnaní z ráje Vladimír Neff

mám tuhle knihu moc rád. trošku detektivka s pražskými figurkami, trošku lásky, trošku grotesky a hlavně ošuntělý unavený ďábel bydlící v podnájmu a nabízející plnění snů.

06.06.2023 5 z 5

Receptury teplých pokrmů Receptury teplých pokrmů Jaroslav Runštuk

kdysi jsem zaslechl komentář odborníka ze stravovací branže k nepříliš vydařenému obědu "hnusný jak runštuk", a jal jsem se hledat, co že to ten tajemný runštuk je, jestli nějaké nečisté zvíře, exotické ovoce podobné durianu nebo nějaké řemeslnické slangové označení podobné lidovému označení plastického tmelu (lidově zvanému dle odpadu medvědího metabolismu).

a nalezl jsem tuto knihu. svazek objemný jak Moby Dick nebo Kralická bible, plný návodů, jak z ze směsi některých i slušných surovin udělat zločin proti lidskosti. ve slušné kuchyni (domácí i hotelové) mě napadají dvě možná využití, a to 1. roznášecí podložka pod prkýnko při klepání řízků a 2. závaží na presbuřt (tlačenku).

26.05.2023

Popmusic z Vittuly Popmusic z Vittuly Mikael Niemi

naprostá srdcovka. volně řazené historky o dětství, hudbě, holkách, chlastu, chytání myší, převtělování a cestě do číny, a hned na úvod krásný otvírák - půvabná historka o přechodu himalájského sedla.

19.04.2023 5 z 5

To nejlepší z blogu 2015-2020 To nejlepší z blogu 2015-2020 Marian Kechlibar

velmi rozumná záloha komentářů. v kontextu přepisování (třeba) dětské literatury do korektna (a to i e-knih již zakoupených ve čtečkách - ?) dostává myšlenka papírové zálohy nový rozměr.
Marian Kechlibar je jeden z nejlepších konzervativních komentátorů našeho prostoru.

18.04.2023 5 z 5

Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta Vojtěch Steklač

nejlepší ze steklačovek.

Strašidelné Čechy Strašidelné Čechy Marek Vajchr

bibliofílie jak od Paseky. a já hlupák jsem si asi do čtvrtiny myslil, že se jedná o jakousi moderní velkolepou mystifikaci Váchalovského typu, a ono je to úplně naopak - Otto v.g.z.s. byl zakladatelem a inspirací duchařiny a hororu následujícího půldruha století. muss haben!

Ze života zapadlého vlastence Ze života zapadlého vlastence Věnceslav Metelka

originální a skvostné, syrové, poetické, plné nadhledu.

Studna pro Mandon Studna pro Mandon Jaromír Štětina

mirka štětiny nejlepší kniha. nikdy potom se tomu už nepřiblížil - to ovšem neznamená, že by ostatní knihy byly špatné, naopak, to znamená, že tahle ještě vyniká.

14.04.2023 5 z 5

Dívka na vdávání Dívka na vdávání Miloslav Švandrlík

knížka má jednu zásadní vadu - je příliš tenká. ach, jak bych si přál aby mistrovi byl v chaloupce v Mukařově dopřán delší život plný pevného zdraví, a aby kniha dosáhla tloušťky Zrzavého Orma (se kterou má mnoho společného)

13.04.2023 5 z 5

Kniha Robinsonů Kniha Robinsonů František Běhounek

kniha mého dětského snění. následně mě trochu zklamalo, že (téměř) všechny příběhy oplývají spoustou nepřesností, snad proto, aby to bylo lákavější pro dětského čtenáře (?).

a Joshua Slocum byl fakt bourák.

13.04.2023 4 z 5