LordSnape LordSnape komentáře u knih

Shambhala: Posvátná cesta bojovníka Shambhala: Posvátná cesta bojovníka Chögyam Trungpa

Zajímavé učení i kniha, ale bohužel neustále vypráví o principech bojovníka, jeho vlastnostech a prioritách, ale ne už o samotné cestě, což je obrovská škoda. Takže ve výsledku se s tím jen seznámíte, ale pokud chcete vědět, co Shambhala nabízí a na jaké metody se v ní kromě meditace klade důraz, je nutné jej fyzicky vyzkoušet. Samotný princip pak není vůbec špatný a dost mi přijde, že právě odtud bral Dan Millman v Cestě pokojného bojovníka. Ale je to takový komplex poněkud neučesaný a kniha vlastně jen načrtává a lítá z květiny na květinu, což mě zklamalo. Takový new age s pár dávkami buddhismu.

15.01.2017 2 z 5

Vetřelci omnibus. Kniha druhá Vetřelci omnibus. Kniha druhá Dan Jolley

První Vetřelci se mi dost líbili, ale tohle šlo tak nějak mimo mě. První povídka nebyla vůbec špatná, škoda jen toho odfláklého konce. Bohužel zde narážíme na poněkud nevýrazné postavy ze kterých vám v paměti žádná neuvízne. Poslední povídka o nepovedené mariňácké pěchotě bohužel trpí tím, že je dělena na části, kde se obměňoval tým kreslířů a scénáristů. Celkově je pak můj dojem rozpačitý, ale další díl si určitě přečtu. Už jen pro lásku k Alienům a ze zvědavosti.

15.01.2017 3 z 5

Lobo: Bullíkův případ a další příběhy Lobo: Bullíkův případ a další příběhy Alan Grant

Lobo je namachrovaná sračka naprosto bez děje, ale s poměrně hezkou kresbou. Neděje se zde vůbec nic kromě samoúčelného násilí a rádoby vtipných hlášek v předaleké budoucnosti. Myslím si, že komu se líbila prázdnota a absence pointy u Sláineho, bude mít rád i Loba. Pro všechny ostatní je tu násilí s přesahem a myšlenkou v podobě Kick Ass.

11.11.2016 1 z 5

Zelení bódhisattvové Zelení bódhisattvové Dušan Lužný

Na podobné téma není jiné knihy a tak jsem byl velmi rád, že jsem i angažovaném buddhismu mohl také něco přečíst. Je zajímavé, jak si lidé mohou toto učení vyložit a pak jej politicky či aktivisticky prosazovat. Vše souvisí se vším, a tak je jasné, že každý bojuje za něco, o čem si myslí, že se jej bytostně dotýká a je zároveň lepší pak i pro všechny. Trošku mi jisté věci v rámci jednání aktérů a jiných osob odporovaly, ale to je v pořádku.

11.11.2016 5 z 5

Top 10 – Kniha druhá Top 10 – Kniha druhá Alan Moore

Kvalitní pokračování, ale něco tomu chybí. To kouzlo první knihy tam tak úplně není. Potěšila mě nová postava robota Joeho a spousta detailů z tužky Gena Ha. Samotný detektivní příběh a jeho závěr mě klasicky nenadchnul.

02.10.2016 3 z 5

Top 10 - Kniha první Top 10 - Kniha první Alan Moore

Haha, jestli mě na tomhle něco vážně bavilo, tak to byl suprový nápad ohledně světa a jeho samotných postav. Ty jsou vážně parádní! Samozřejmě mě asi nejvíce bavil Smax a seržant Cézar. Pak je supr Peregrina nebo obhájce Fischmann se žraločí hlavou. Samotný příběh mě ani tak netankoval, jen jsem si užíval všechny ty nápady a vztahy mezi postavami v Neopolis. Návrhy postav na konci knihy a Geneovy komentáře k nim jsou ultimátně zábavné.

02.10.2016 4 z 5

Logikomiks Logikomiks Apostolos Doxiadis

Tohle mi hodně sedlo, ale je jasné, že to nebude pro každého. Vyprávění hlavního aktéra je strhující a napínavé. Komiksový tvůrci v knize pak formou rozhovorů promlouvají i sami k sobě. Aj o té logice se člověk něco dozví. Připomnělo mi to mé "chápání" tohoto odvětví při přednáškách na vysoké škole.

02.10.2016 5 z 5

Spellsword Saga VII Spellsword Saga VII Michal Menšík

Kratičká, ale milá věc. Odkazy na všechny možné geekovské věci, které mám stejně jako Nikkarin moc rád. :-)

11.09.2016 5 z 5

Predátor omnibus. Kniha čtvrtá Predátor omnibus. Kniha čtvrtá Kevin J. Anderson

V podstatě poslední ukázka toho, co se dá ještě vytěžit z predátorských motivů. Nebylo to úplně špatné, ale na zadek si z toho člověk také nesedne. Ač mám rád grafiku a styl Tima Burtona, musím říci, že ona hranatost a rádoby tajemnost v kresbě povídky Domovský svět je vážně škaredá.

11.09.2016 3 z 5

Predátor omnibus. Kniha třetí Predátor omnibus. Kniha třetí Brian McDonald

Další klasický Predátor prostě. Pořád dokolečka. Objeví se a zabíjí. Pak se ho snaží vypátrat a zabít. Hned v první povídce Odpadlík oproti prvním dvěma knihám je tu změna v tom, že nyní proti sobě bojují i samotní predátoři a člověk si prohlédne aspoň vnitřek lodě. Jo a pak taky tu neustále vystupují bez své masky. Nicméně díky kresbě Dereka Thompsona první povídky jsou bitky děsně nepřehledné a po pár oknech už ani nevím, kdo je kdo. Z těch ostatních mě zaujala podmořská věc Peklo a horká voda. Ale spíš prostředím a zajímavou kresbou, než příběhem. A pak je tady ulítlá věc Zvláštní recept se super pointou. Úplně na konec pak přijde velmi dobrá parodie na Bojíte se tmy s názvem Stanování. Původně jsem to očekával mnohem horší, takže za mě docela dobrá kniha.

Predátor omnibus. Kniha druhá Predátor omnibus. Kniha druhá John Arcudi

Po první, skvělé knize muselo samozřejmě přijít vystřízlivění a zklamání. První povídka Velká hra s indiánským vojákem nebyla špatná a její koncept se pak používá dál třeba v povídce Masakr v Two-Witch Mesa, ale nebyla to žádná veliká hitparáda. Prakticky všechny povídky jsou na jedno brdo a spoléhá se na to, že jsou tam prostě predátoři. Tečka. Osobně mi také nesedla graficky Rasová válka. Postavy jsou takové disneyovsky hranaté či co. Příběh také nic moc. Ale co mě dostalo, byla nádherně zábavná povídka Vetřelci ze čtvrté dimenze, kde Jerry Prosser ukázal, jak moc veliký má smysl pro humor. Ten závěrečný mayhem přímo na premiéře filmu a reakce majitele studia je k nezaplacení. :-)

Arzach Arzach Mœbius (p)

Sakra, některé ty obrazy rozkládající se na dvojstranu jsou vážně monumentální. Úplně jsem si představoval, jak by se mi vyjímaly v pracovně u knihovny. Moebius si mě získal prací na Incalovi, kde se mi kresba moc líbila, ale bohužel jsem buď Arzacha nepochopil anebo zůstal jaksi na půl cesty. Vážně tomu chyběla nějaká nosná myšlenka a vhled do světa, co stvořil.

Samota Samota Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Četl jsem, že Klimko-Dobrzaniecki často své romány obohacuje autobiografickými prvky. Jestli je pak Bruno jeho předobraz, tak musí být opravdu "zajímavá" osobnost. Spíš než osamělý, mi hlavní hrdina přišel jakoby odtržený od reality tou svojí misantropií. Neměl rád přistěhovalce, židy, protože jeho bratr konvertoval k judaismu, děti, protože on jako dítě strádal... Neměl rád nikoho, kromě sebe a to ho dělalo osamělým. Svým způsobem mi ho bylo líto a na druhou stranu jsem jím zase pohrdal. Bylo jednoduché žít takový život, když nemusí chodit do práce a vydělávat si na živobytí a tím se setkávat nuceně s ostatními členy společnosti. Prvních pár desítek stran je to spíš jako výčet věcí, co nesnáší a kterými pohrdá, ale jakmile se mu přihodí ta nenadálá událost, bavilo mě, jak to neumí zpracovat. Bohužel knihu kazí totální absence odstavců a kromě tří stránek kdesi uprostřed i uvozovek v přímé řeči, což z textu dělá docela solidní guláš. Nevím, jestli to byl záměr autora anebo chybka či lenost editora u Větrných mlýnů, ale nemile mě to překvapilo.

28.08.2016 3 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Na Časohrátkách je příkladně vidět, že Joe Hill má vše moc hezky promyšlené. Rýpání se v minulosti, vysvětlení zásadních faktů ohledně klíčů a motivace hlavního záporáka mě moc bavila a dalo by se říct, že to v rámci celé série vůbec poprvé, co se mi tak líbily hned dva díly po sobě. Těším se na finále, ale kupovat si to nebudu, protože série jako celek až taková boma dle mě není i když je zatraceně hezky originální.

03.07.2016 4 z 5

Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda David Michie

Předně bych rád řekl, že ač je kniha rozhodně zajímavá a potřebná, tak čtenáři, který již má doma anebo četl od Michieho Buddhismus pro zaneprázdněné lidi společně s Pospěš si a medituj, je mu tahle kniha celkem zbytečná, protože se v ní dost věcí opakuje. O bdělé pozornosti se dočteme jak v knihách o meditaci, tak o buddhismu z celkového pohledu, ale napsat o ní celou knihu chce vážně kopec trochu té kuráže. Přiznám se, že opětovné výpisy o účincích meditace jsem přeskakoval a kapitola o cvičení žití v přítomnosti v rámci korporací a firem mě vůbec nebavila. Ve výsledku se vlk nažral a koza zůstala celá. Je mi jasné, že v tom autor umí chodit, protože na toto téma přednáší a pořádá semináře, ale Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda mi přišla v celé té mnou tak nadšené plejádě Michieho knih trochu navíc. A to i přesto, že systém cvičení s meditací na vlastní mysl, který předkládá mi přišel zajímavý. Přečtěte a uvidíte.

03.07.2016 3 z 5

Ostrov v ledových mořích Ostrov v ledových mořích Jean van Hamme

Rozhodně o něco lepší, než první vlažný díl. Opět mi to dost připomínalo Conana, jen s tím rozdílem, že se tady objevují sci-fi prvky, které příběh okolo hlavního hrdiny dobře koření. Škoda jen, že u nás jednotlivé díly vycházejí na přeskáčku a série není zdaleka komplet i když jsou jednotlivé sešity slaboučké.

03.07.2016 4 z 5

Zpověď mladého romanopisce Zpověď mladého romanopisce Umberto Eco

Bavilo mě hodně povídání o přípravách k samotnému psaní a reakce jednotlivých, pozorných čtenářů, což je to, co jsem od knihy očekával. Pak se nicméně Eco strhne k prostému vypisování jednotlivých výtahů z jeho románových knih a obhajobě, proč ta či tamta postava se chová zrovna takhle. Pak k tomu ještě přihodí sémiotické výčty, nekonečně nudné výpisy různých seznamů a bylo po legraci.

09.06.2016 3 z 5

Crux Crux Mike Carey

Vzpruha se nekoná. Carey v podstatě rozvíjí dějové linky ohledně Lilith z minulého dílu a Lucifer je tu převážně jen okrajově. Bavil mě ale sešit s Elaine o jejím vytváření dokonalého světa.

09.06.2016 3 z 5

Jak blufovat o sci-fi Jak blufovat o sci-fi Ondřej Neff

Příručka pro nepolíbené. Osobně se mi nejvíce líbilo zpracování námětu o dívce v tramvaji do různých žánrů, kde je ten rozdíl velmi vidět. Nicméně mě trochu zarazilo, že Neff míchá jablka s hruškama, protože Pratchett nebo Tolkien nepsali sci-fi a také mi vadily ty jeho osobní názory a různé narážky.

08.06.2016 3 z 5

Drak nikdy nespí Drak nikdy nespí Džian Baban

Úžasně graficky zpracovaná legenda. Scénář je trochu prostší, což se dalo čekat vzhledem k tématu, ale grafická stránka knihy je nádherná. Pokud máte rádi komiks a staré příběhy, určitě doporučuji.

08.06.2016 5 z 5