LOLYJA LOLYJA komentáře u knih

Matky Matky Pavol Rankov

Moja druhá kniha od Rankova. Skvelý spisovateľ, silný príbeh, brilantný štýl, bohatý jazyk. Všetko čo má dobrá kniha obsahovať. Vrelo odporúčam.

28.07.2021 5 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Dosť dlho a ťažšie sa mi čítala. Námet silný, ale nejako som sa nevedela vžiť do žiadnej postavy. Či to bola moja chyba, pretože si neviem predstaviť osud utečencov, alebo autorkina, že to nevedela až tak vierohodne opísať, neviem posúdiť. Každopádne téma veľmi závažná a aktuálna. Napriek môjmu hodnoteniu odporúčam a som rada že som si ju prečítala.

02.06.2021 3 z 5

Spojenia Spojenia Delphine de Vigan

Tak takéto knihy ja môžem. Drsný reálny príbeh. Skvelé napísaný, kde žiadna veta, žiadne slovo neboli zbytočné. A odporúčala by som ako povinné čítanie rodičom pred rozvodom.

30.12.2019 5 z 5

Darček Darček Sebastian Fitzek

Moja prvá kniha od tohto autora. Len v krátkosti. Namiesto psychologický thiler, by som to nazvala "scifi" thiler. Psychológia postáv uplne absentovala. A príbeh neuveriteľný. Jediné pozitívum bol štýl, čítalo sa ľahko, a to je na dobrú kriminálku malo.

26.12.2019 2 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Veľmi sa mi páčila a som vďačná za super slovenského autora. Kniha prerozpráva, na osude troch kamarátov rôznych národností z provinčného mestečka, historické udalosti od 1. slovenského štátu po okupáciu ruských vojsk v roku 1968. Príbehy troch kamarátov a ich celoživotnej lásky k jednému dievčaťu z Levíc, z územia, kde každá historická udalosť ovplyvnila zmenu mena alebo národnosti bez toho aby sa pohli z miesta. Zaujímavými, smutnými aj veselými, niekedy až bizarnými príbehmi som sa dozvedela o nedávnej slovenskej histórií, ktorá nám nebola v čase totality dopriata.
Vedela by som si veľmi dobre predstaviť ako film, alebo televízny seriál.
Poznámka: Nátierku Májku neviem či tak skoro okoštujem.

09.07.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Prečítané na podnet relácie Knihy Dada Nagy. Príbeh smutný, ale veľmi dobre a citlivo napísaný. Popri veľmi nešťastnom osude mladej Sáry, boli zaujímavo a poučne opísané aj druhy húb. Celkovo boli opisy veľmi pútavé.

07.05.2019 5 z 5

Súostrovie Gulag Súostrovie Gulag Alexandr Isajevič Solženicyn

Tak toto som nedokázala dočítať. Písané pútavo, čítalo sa ľahko, ale ten obsah - na to ja nemám žalúdok. Každopádne je dobre, že takéto svedectvo existuje, ale nerobilo mi to dobre.

10.09.2018

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Prvýkrát ako audiokniha čítaná vynikajúcim Mariánom Gajšbergom, počúvaná cestou na dovolenku. Klasická overená a nesklamaná Dánovka.

03.09.2018 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Je pravda, že Pravda o případu Harryho Queberta sa dobre číta, je pravda že dej má spád, je pravda že odhalenia sú prekvapivé, ale... od začiatku románu veľa otázok PREČO? Najviac ma iritoval prečo taký názov knihy, spomínanej v knihe? A tie zamilované listy (už nemám sladkých 15, ale to je aj na červenú knižnicu cezpríliž). Na všetky moje PREČO som po 500 stranách dostala odpovede, ale boli pre mne viac ako nereálne. Takže forma super, ale obsah, nedá mi ináč - 4 hviezdičky. Obdivujem autora, na tak mladého spisovateľa, pekný výkon + 1 hviezdička. Určite by som si to neprečítala opäť.

03.09.2018 2 z 5

Klobučníkov hrad Klobučníkov hrad Archibald Joseph Cronin

Ku knižke som sa dostala vďaka tejto stránke.
Napriek všetkej tej depresií, marazmu, veľmi čitateľná kniha. Psychológia postáv dobre vykreslená. Odporúčam.

13.08.2018 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

O tejto knižke som sa dozvedela z Martinusovej hry "Knižná šifra". Keďže som sa u mojej blízkej rodiny stretla s depresiou, výber bol jasný.
Čítala sa mi ako detektívka, veľmi pútavo napísané. Ester mi, napriek jej problémom, bola sympatická. Ester, presne tak sa volá aj moja príbuzná, ktorá sa liečila z depresie. Táto knižka mi priblížila jej neskutočné pocity prázdnoty. Odporúčam každému kto s touto diagnózou prišiel do kontaktu, snáď pomôže k vzájomnej empatii.

24.07.2018 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Nikdy som nemala v obľube historické romány. A toto je presne ten typ knihy, čo ma cez pútavý kriminálny príbeh prevedie časťou histórie. Záplatka super, do poslednej strany nepredvídateľné. Opisy, či už geografické, historické, politické, sociálne aj kulinárske presvedčivé, miestami až obracujúce žalúdok. Krv prvorodených má v prvom rade presvedčivosť, spád, napätie a skvelé rozuzlenie. Viem si predstaviť ako námet na skvelý kriminálno historicko výpravný film alebo seriál.

04.06.2018 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Po pár životopisných románoch, moja prvá literatúra faktu. Prečítala som na odporúčanie známeho. Normálne by som sa k nej asi nedostala. Námet a obsah diela by som považovala za bulvárne čítanie. A dozvedieť sa viac o nejakom šialencovi ma tiež nelákalo. ALE!!! Táto kniha je úplne z iného súdka. Štýl čistý faktografický, bez úvah, hodnotení a odsúdení. Veľmi dobre opisne vyznel kontrast životných hodnôt masového vraha so životnými hodnotami a ideálmi mladých nevinnými obetí. Dozvedela som sa veľmi veľa o Nórsku hlavne o jeho sociálnom a politickom systéme. Okrem hlavnej tragédie, ma šokoval fakt že sa masakru dalo predísť. A pekná myšlienka jedného dievčatka z Utoyi na záver: Keď toľko zla dokáže urobiť jeden jedinec, koľko dobra sú schopní urobiť ostatní ľudia.

05.01.2018 5 z 5

Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Veronika Kašáková

Mám rada skutočné príbehy, Ku Zpovedi ... som sa dostala náhodou po zhliadnutí reportáže s Veronikou. Zaujal ma jej kultivovaný prejav, skromnosť a pokora. Kniha sa čítala ľahko a rýchlo. Hoci štýl, nech sa autorka neurazí, skôr forma slohovej práce. - 2 hviezdičky. Súhlasím so starším názorom, že by to chcelo spoluprácu s niekým skúsenejším. Napriek tomu odporúčam prečítať.

14.08.2017 3 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Po dlhšej dobe, kedy som už mala "predánované" som sa opäť vrátila k prečítaniu tejto knihy a neľutujem.

14.08.2017 4 z 5

Piata loď Piata loď Monika Kompaníková

Na túto útlu knižôčku len tak ľahko nezabudnem. Písaná z pohľadu dieťaťa z rozvrátenej rodiny, kde všetky asociálne činy jej najbližších sú pre hlavnú predstaviteľku prirodzené. Jarka sa nesťažuje, nefňuká, Jarka koná, len bohužiaľ za hranicou zákona, hoci z jej "naivného" pohľadu maximálne ochraňujúco a prirodzene. Knižka prečítaná asi pred tromi rokmi. Na film som sa veľmi tešila - sfilmované krásne.

16.06.2017 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Knihu som si prečítala až po náhodnom zhliadnutí sfilmovanej minisérie. Už od filmu som sa nevedela odtrhnúť a zaujímali ma pohnútky konania hlavných predstaviteľov. Kniha nesklamala a vtiahla ma do deja. Úžasne napísané. Mňa najviac zaujalo postavenie žien a hlavne detí v tej dobe. Kto je slobodnejší? Vydatá "bohatá" zabezpečená žena, alebo prostitútka? A deti, žijúce bez akéhokoľvek prejavu rodičovskej lásky. No nechcela by som žiť v tej dobe.
Vrele odporúčam.

14.06.2017 5 z 5