Lev Lev komentáře u knih

Tenká červená linie Tenká červená linie James Jones

Po knize jsem sáhl až po zhlédnutí stejnojmenného filmu a můžu doporučit obě zpracování, i když se od sebe mnohdy liší. Autor v románu popisuje několik bojových operací na ostrově Guadalcanal, při kterých zde působí rota Charlie a čtenář se tak seznámí s dlouhou řadou jejich členů, mezi kterými se najdou jak zapálení pacifisté, tak i chladnokrevní sadisté. Díky podobným protikladům je tak příběh naplněn několika konflikty mezi mužstvem a člověk postupně získává přehled o tom, do jaké skupinky daný voják patří. Všichni bez rozdílu jsou ale brzy vrženi do první bitvy o kopec a díky detailnímu popisu si lze snadno představovat průběh boje, při kterém japonské kulomety nemilosrdně pročesávají okolní terén. A právě během popsaných bitev autor detailněji vykresluje charakterové rysy vojáků, protože ty nejlépe vyniknou během nepřátelské palby, kterou jsou všichni přibiti k zemi. Román tak na mě zapůsobil celkem kladně, ale jeho vadou je určitě délka, díky které se může čtenář někdy nudit.

05.01.2015 4 z 5

Nadoraz - Vzpomínky pilota vrtulníku Huey z vietnamské války Nadoraz - Vzpomínky pilota vrtulníku Huey z vietnamské války Tom A. Johnson

Vzpomínky amerického pilota z vietnamské války. Kniha je s ohledem na téma určitou vzácností, protože mnoho autobiografií z tohoto období u nás zatím nevyšlo. Samotná kniha nabízí autorovy zážitky z ročního turnusu ve Vietnamu, kde působil při různých zásobovacích letech, evakuacích z bitevních polí, ale také haváriích nebo průzkumných činnostech a čtenář tak má možnost dozvědět se řadu zajímavostí ze života bojových pilotů. Samozřejmostí je také popis řízení samotné helikoptéry, který ve mě budí dojem nadlidského úkolu. Tyto části mě ale moc nebavily, protože autor pilotování někdy až příliš rozvádí.

02.12.2014 3 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Román, který se odehrává během stoleté války a jehož hlavní postavou je anglický lučištník, který se účastní výpravy do Francie pod vedením Jindřicha V. Knihu jsem si vybral na základě zdejších kladných hodnocení a po dočtení musím uznat, že jsem v knihovně nesáhl vedle a můžu ji také doporučit. Autor tu velmi živě popisuje všechny bojové události, ať už se jedná o obléhání nebo samotnou bitvu u Azincourtu. Při té je čtenář vržen do válečné vřavy, při které se jízda a těžkooděnci boří do bahna pod salvou šípů a díky barvitému popisu je tu představen také konečný brutální boj muže proti muži.

26.10.2014 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Podezření mohlo padnout na kohokoliv. Tak by se dala charakterizovat éra inkvizičních procesů, které na Šumpersku vedl Boblig z Edelstadtu a které se staly temnou kapitolou našich dějin. Myslím že autor zde absurdnost obvinění a následných soudů vystihl celkem přesně a zároveň barvitě vykreslil beznadějnou situaci všech odsouzených. Kniha je tím pádem plná mučení a vynucených přiznání, díky kterým plno nevinných později končilo na hranicích. V příběhu se však vedle těchto obludností objevuje i postava šumperského děkana Aloise Lautnera a čtenář má možnost poznat i někoho, kdo je opakem inkvizitora a kdo je zosobněním zdravého rozumu, kterého v tomto období bylo zřejmě nedostatek. Nakonec dodám, že dílo bylo i zfilmováno, ale za sebe můžu doporučit spíše knižní zpracování.

21.10.2014 4 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Historický román (tedy žádné skutečné paměti), který nás seznámí s osudy staroměstského kata Jana Mydláře a jeho syna. V knize jsou prezentováni jako inteligentní lidé a kromě událostí, které vedly až na popraviště, je zde rozepsáno jak žili a vyrovnávali se s řadou omezení ve společnosti, které jim přinášelo právě jejich krvavé řemeslo, v němž se i přes to snažili vynikat a neztratit čest. Co se týče exekucí, najdeme tu několik druhů poprav a dostaneme se i do tehdejších mučíren. V knize je navíc několik historických vsuvek týkajících se bojů v rámci 30. leté války, které zasáhly i do životů popravčích. Celá kniha je velmi čtivá a archaický jazyk spolu s ilustracemi (četl jsem vydání z roku 1991) vykreslují tu správnou atmosféru.

27.09.2014 5 z 5

Paměti pražského kata Paměti pražského kata Vladimír Šindelář

Kniha je založena na vzpomínkách Jana Pipergera, který na území Rakouského císařství a později R-U působil jako popravčí. Kromě jeho životních zkušeností z několika míst Evropy, zde najdeme především výčet zločinů a následných poprav. Popisy zločinů jsou na této knize ale nejzajímavější a čtenář rázem pochopí, že se toho v lidské společnosti od 19. století moc nezměnilo a brutalita vražd spolu s motivem, má stále stejný charakter ať už je hrozba trestu smrti aktuální nebo ne.

22.09.2014 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Přestože se děj odehrává v budoucnosti, některé z popsaných společenských problémů jsou bohužel aktuální. V knize se tak setkáváme s vysokou nezaměstnaností, užíváním drog, problémy s životním prostředím, všudypřítomným vlivem masmédií a nakonec i s výraznými rozdíly a nevraživostí mezi společenskými vrstvami. Autor navíc nabízí děsivou vizi budoucnosti, kde se policejní stát snaží veřejnost udržet na uzdě a baví ji krvavou soutěží, při které je jedinec naháněn v ulicích měst a získává peníze za každou hodinu, kterou přežije. Kniha si tedy zaslouží vysoké hodnocení nejen kvůli tématu, ale i díky sympatické hlavní postavě a napínavému příběhu, který je plný akce. Jediným záporem je závěr, kde jsem očekával vyvolání určité reakce mezi lidmi.

28.07.2014 4 z 5

Velká válka Velká válka Anton Myrer

Tento válečný román mě zaujal hlavně zvolenou lokalitou. Tichomořská fronta, zahrnující boje v drsných podmínkách džungle proti fanatickým Japoncům, je totiž oproti evropským bojištím razantní změna. Kniha potěší rozepsaným životem vojáků před narukováním a čtenář má možnost poznat nejen jejich charaktery, ale také rodiny či přítelkyně. Co se týče vojenských akcí, čtenář je rychle vržen do válečné vřavy hned po vylodění a podobných drsných bitev je v průběhu děje několik. Myslím že autor také věrně zachytil krutost samotné války, protože smrt je zde všudypřítomná a přichází opravdu nečekaně.

11.07.2014 4 z 5

Historie vietnamské války Historie vietnamské války Chris McNab

Autoři se tu uceleně věnují válce ve Vietnamu a také bojům v Kambodži a Laosu. Konflikt je zde popsán od střetů s Francouzi po 2. světové válce, přes celou americkou intervenci až po pád Saigonu a dobytí Jižního Vietnamu komunisty, přičemž je zde stručně popsána i poválečná situace a následující střety v jihovýchodní Asii. Celá práce je vhodně doplněna dobovými fotografiemi, mapami a řadou dalších zajímavostí (např. o bojové technice). Myslím že kniha je vhodná nejen pro doplnění informací pro sečtělé zájemce o tento konflikt, ale díky přehlednosti a poměrně čtivému obsahu, může být klidně i první knihou pro získání základního přehledu o této válce.

10.07.2014 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Občanská válka je zajímavým tématem a člověk tak má možnost sledovat, s jakou přehnanou brutalitou se jednotlivé strany konfliktu chovají a ztrácí tak případné iluze. Samotný příběh je docela napínavý (hlavně v závěru knihy) a kromě toho musím ocenit i čtivost a také pečlivé vykreslení charakterů jednotlivých postav. Jediným nedostatkem jsou některé zdlouhavější pasáže, což ale ve srovnání s celkovým dojemem z knihy nepůsobí příliš rušivě. Na závěr bych chtěl upozornit i na filmové zpracování z roku 1943.

10.07.2014 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Tato kniha byla mým prvním střetem se S. Kingem a myslím že jsem neudělal chybu, když jsem si vybral právě tuto sbírku. Více než polovina povídek, kterých tu je 20, byla nadprůměrná, ale byly zde také nudné nebo až směšné příběhy. Kniha ale jako celek působí velmi dobrým dojmem a většina povídek se vryje do paměti. Je třeba také zmínit fakt, že ne ve všech příbězích se vyskytuje nějaká nadpřirozená síla, a přesto čtenáře vyděsí nebo zaujmou. Nakonec bych vyzdvihl a doporučil několik povídek, které určitě stojí za přečtení - Prokletí jeruzalémské, Římsa, Nekuřáci a.s., Děti kukuřice a Na dobrou noc.

27.06.2014 4 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Jeden z nejlepších válečných románů, jaký jsme zatím četl. Odehrává se na smyšleném ostrově kdesi v Tichomoří a autor se zde soustředí na náhled do lidských duší jednotlivých vojáků. Čím dál delší pobyt u fronty tak zvýrazňuje jejich charakterové rysy, což mezi nimi postupně vyvolává vyhrocenější konflikty. Co se týče bitev, jejich omezené množství vynahrazuje celkem živý popis a čtenář tak do rukou dostává velmi kvalitní knihu, která svědčí o absurdnosti války.

25.06.2014 5 z 5

Pěšákem ve Vietnamu Pěšákem ve Vietnamu Manuel F. Van Eyck

Kniha mě ihned zaujala, protože autor v ní své zážitky popisuje celkem podrobně a přesto stále čtivě. Dozvídáme se co prožívali emigranti v zahraničí, jak vypadal výcvik v americké armádě a nakonec se dočteme i o samotné vietnamské válce. Ta je z celé knihy stěžejním bodem a setkáváme se tak postupně se specifickým životem pěšáků na patrolách nebo základnách, přičemž jsou čtenáři popisovány typy zbraní, výstroj, stravování, klima a v neposlední řadě např. problémy s drogami. Kniha je u nás díky tématu jedinečná (Čech ve Vietnamu v rámci americké intervence) a určitě ji doporučuji nejen zájemcům o vojenství, ale i běžným čtenářům, kteří se zajímají o osudy našich krajanů.

25.06.2014 5 z 5