lentolog Online lentolog komentáře u knih

Paměti agenta FBI Paměti agenta FBI Scott Frost

Vydarené rozšírenie fenomenálneho TV seriálu. Podobná poetika i humor. Škoda tej príšernej obálky.

13.08.2017 4 z 5

Prísne ráno Prísne ráno František Andraščík

,,Možno aj Vy vezmete túto knihu / a pokúsite sa nájsť ma v nej."

28.07.2017 5 z 5

Zimný Denník Zimný Denník Paul Auster

Jedna z najlepších Austerových kníh.

NW NW Zadie Smith

Slovenský preklad sa nepodaril:-(

27.07.2017 2 z 5

O kráse O kráse Zadie Smith

Krásne.

Bílé zuby Bílé zuby Zadie Smith

Môj tretí chrup;-)

Hluk padajících věcí Hluk padajících věcí Juan Gabriel Vásquez

Výborne štylisticky i kompozične zvládnutý generačný román so silným príbehom. Po Márquezovi, Valderramovi a Higuitovi ďalší môj obľúbený kolumbijský umelec:-)

26.07.2017 4 z 5

Príbehy z Maconda Príbehy z Maconda Gabriel García Márquez

Najmä vynikajúca poviedka Un señor muy viejo con unas alas enormes ma presvedčila o tom, že Slovensko je juhoamerická krajina uprostred Európy (banánová republika bez banánov).

21.07.2017 5 z 5

Svätým mečom Svätým mečom Ladislav Lipcsei

Moje obľúbené verše z tejto zbierky svedčia o tom, že do slovenskej poézie zadul svieži vietor:

,,časopisy a vreckovky na stole vnímajú realitu rovnako ako my / keď ich ponoríš pod vodu navždy sa zmenia a stratia z dohľadu / celkom ako mnísi / ktorých majster udrel palicou"

14.07.2017 4 z 5

Chvála pomalosti Chvála pomalosti Carl Honoré

Žijeme v spoločnosti, kde všetko, čo vychádza zo zdravého rozumu a z rozumnej miery, je extravagantnou alternatívou. Zišlo by sa nám spomaliť, porozmýšľať a začať hľadať stratený zmysel. Táto kniha poslúži ako dobrá zásobáreň argumentov i príkladov.

12.07.2017 5 z 5

Fragment (rytierskeho) lesa Fragment (rytierskeho) lesa Ivan Štrpka

Rytier v lese súčasnej slovenskej poézie.

12.07.2017 5 z 5

Sedm krátkých přednášek z fyziky Sedm krátkých přednášek z fyziky Carlo Rovelli

,,...čas ochabuje svůj běh a v blízkosti povrchu planety se zpomaluje, a bezbřehý mezihvězdný prostor se vlní a kolébá jako hladina moře..."

12.07.2017 4 z 5

Periodické příběhy Periodické příběhy Hugh Aldersey-Williams

A mne sa práve orientácia autora na kultúrny, umelecký a historický kontext páčila. Napísať knihu o chémii bez vzorca či zápisu chemickej reakcie je ,frajerina´.

12.07.2017 4 z 5

Za hranicemi genů. Eseje o našem bytí, o našem světě, o našich snech Za hranicemi genů. Eseje o našem bytí, o našem světě, o našich snech Gottfried Schatz

Fascinujúca kniha.

04.07.2017 5 z 5

Kouzelná zahrada biologie Kouzelná zahrada biologie Gottfried Schatz

Veľká inšpirácia pre učiteľov biológie.

04.07.2017 5 z 5

Vrabec v hrsti Vrabec v hrsti Ilse Aichinger

,,Pomalost je radost." I. A.

Historky před spaním Historky před spaním Friedrich Achleitner

Prenikavé miniatúry osviežia nielen v horúcich dňoch najmä čitateľov, ktorí majú radi ľudí, čo hovoria po každej vete však. Však? Alebo – pre zmenu – všakže. Všakže?

29.06.2017 4 z 5

Stena Stena Marlen Haushofer

Skvelá kombinácia robinzonády a mýtu o arche Noemovej. Stroskotať možno aj tak, že sa nikam neplavíte a ostanete na mieste, kde práve ste.

Celý život Celý život Robert Seethaler

Jemnú a minimalistickú baladu o obyčajnom živote nenápadného človeka Andreasa Eggera vystihuje tento zlomok: „Úplně na závěr svůj nový domov obehnal nízkým plotem a vyrobil branku z latí, a to pouze proto, aby ji jednou mohl otevřít případnému návštěvníkovi.“

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Najzaujímavejší sociológ medzi francúzskymi románopiscami.

23.05.2017 4 z 5