Zimný Denník

Zimný Denník https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142593/bmid_zimny-dennik-BCU-142593.jpg 4 17 5

Americký spisovateľ Paul Auster vo svojej najnovšej knižke rekapituluje svoj život. Výsledkom však nie sú nudné memoáre, ale svieže dielko, v ktorom cítiť rozkoš z rozprávania. Auster v tejto spomienkovej mozaike spája veci každodenné i zlomové, bizarné i banálne, smiešne i vážne. Úplne otvorene píše o svojich prvých erotických zážitkoch, o neuveriteľných historkách z pobytu v Paríži, o tvorivej kríze, o zdravotných a existenčných problémoch či o zložitých vzťahoch k svojim blízkym. Zimný denník nie je len kniha o jednom konkrétnom živote, o detstve, dospievaní, zrelosti a starnutí. Je to najmä kniha o veciach, ktoré v sebe všetci nosíme a ktoré nás sprevádzajú až do smrti.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Artforum (SK)

Winter Journal , 2013

debreno
04.02.2024 5 z 5

Toto sa mi fakt veľmi páčilo, a to nie som fanúšik memoárov. V podstate okrem jediného miesta, kde Auster vymenúva jedlo, ktoré mu chutilo, som nezachytil navyše ani jeden paragraf. Facsinuje ma, ako neegocentricky dokáže hovoriť o samom sebe. Príjemné čítanie, miestami smutné, miestami veselé, pekne napísané. Jediné nepríjemné na tomto druhe literatúry je uvedomenie si, že väčšinu vecí v živote uzavrie len naša smrť.

Vlado84
17.10.2022 4 z 5

ako život.. vzostupy, pády, vlnky, raz hore, raz dole a zase rovnako niekedy niečo viac a niekedy menej, pravdivé - silné.
ako život..

TiniQ
13.09.2017 2 z 5

Ked som mala 18 citala som Austerovu Newyorsku trilogiu. Nejako ma neoslovila tak som si povedala ze je cas dat Austerovi sancu teraz ked uz mam 30. Nic sa nezmenilo, ani tato kniha ma neoslovila, skor ma unudila k smrti a chytala ma depka z tej pochmurnej melancholie ktora vychadza z pribehov. Rozhodne by som toto dielo nenazvala sviezim ako to mozete citat v anotacii. Zkusim zase ked budem mat 60. Mozno ho vtedy pochopim.

lentolog
27.07.2017 5 z 5

Jedna z najlepších Austerových kníh.

zuzulique
01.03.2013 3 z 5

Trochu sklamanie.
Od Austera je to asi najslabšia kniha, ktorú som čítala. Nespochybňujem Austerove rozprávačské umenie, no v tomto prípade ma nejako minul jeho efekt. Celé mi to príde napísané nasilu, ťažkopádne, chýba tomu jeho zvyčajná ľahkosť s akou píše a možno za tým bude aj to, že si zvolil vyjadrovanie v 2.osobe, naozaj to pôsobí rušivo.

Autor sa pokúsil o akúsi autobiografiu a snažil sa do svojho románu vtesnať stovky udalostí svojho života. Zaspomínal si na dobré i zlé, čo prežil, popri živote nezabúda i na smrť. Miestami sa mi Zimný denník čítal príjemne, inokedy som sa zasekla a myšlienky mi utekali inam, čo považujem hneď za signál, že toto nebude ono. Keď vám niekto mechanicky vymenováva 21 miest, na ktorých býval, niekde v polovici sa začnete nudiť, pokiaľ s každým miestom nie je spojený nejaký zaujímavý a pútavý príbeh.

Veľmi mi tam chýbalo niečo viac zo spisovateľského sveta pána Austera, nielen z toho ľudského sveta. Ocenila by som, keby som sa dozvedela niektoré fakty a detaily, ktoré ho viedli a inšpirovali k napísaniu kníh, občas sa tam niečo blysne, ale pramálo :-( Celá kniha sa niesla v melancholickom duchu, čo za normálnych okolností môžem, ale tentoraz z nej na mňa vial príliš veľký smútok...

Mimochodom, aby som bola aj pozitívna - krásna obálka, Artforum! :-)

americká literatura

Paul Auster