Muž ve tmě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V nejnovějším románu se Paul Auster představuje v takové podobě, na jakou jsme u něj zvyklí – jako výborný vypravěč příběhů, který využívá postupy a prvky pokleslých žánrů. Autor pracuje s motivy detektivního, špionážního,sci-fi , válečného a milostného románu, přičemž příběhy často vkládá do sebe a zároveň nenásilně rozvíjí úvahyo povaze reality a lidských dějin.Základní linii vyprávění tvoří stárnoucí nedávno ovdovělý spisovatel. Následkem dopravní nehody je upoutaný nainvalidní vozík, proto žije v domě s rozvedenou dcerou Miriam a vnučkou Katyou. Přemítání o uplynulém životěse v jeho hlavě prolíná s vymýšlením příběhu. Owen Brick, hlavní hrdina spisovatelova příběhu, je kouzelník vystupující ve školách a v domovech důchodců. Jednoho dne se ocitne v podivné jámě, a poté co je z ní vytažen,zjistí, že byl odveden do armády. S údivem se dozvídá, ževe Spojených státech zuří občanská válka, jakási obdoba války Severu proti Jihu, a on je pověřen úkolem zabít jednoho člověka…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14464/muz-ve-tme-14464.jpg 4.532
Orig. název:

Man in the Dark (2008)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Muž ve tmě

Přidat komentář
JP
07. dubna

Standartní Auster... metafikce a přecházení mezi náladami obou dějových linií. Jestliže jste od autora ještě nic nečetli, speciálně 'Newyorskou trilogii' ('Skleněné město' je těžce nedostižné), hádám, že se vám to bude líbit mnohem víc, s tím jakou náladu a přístup to přináší, bude to zkrátka nové. A 'Muž ve tmě' je čtivá záležitost, když se na text napojíte, ale nevybočuje a nepřináší nic zvláštního. Plus za rozsah, jestliže jste, jako já, fanoušci kratších textů a novel, tohle je jedna z těch věcí, rozsahově ideální k seznámení s Austerem.

freejazz
07. února

až do konca som tŕpol, že sa objaví posol z paralelného sveta, aby dovŕšil pomstu. výborné. svet je naozaj jeden z mnohých.

000nugatovej
14.11.2018

"Tohle se mu bude líbit. Jako by to bylo napsané přímo pro něj." (str. 165)
A fakt jo, tohle se mi líbí. Líbí se mi ten kafkovsky temný svět, když se ukáže, že v něm vlastně jde o originální pokus o spisovatelskou sebevraždu. Ale je to hra, že. A taky se mi líbí ten obyčejný/neobyčejný život, v němž se ten "podivný svět se točí dál." A taky se mi jako čtenáři Ženy, jež prchá před zprávou líbí věnování Davidu Grossmanovi a jeho rodině. Austera čtu rád a s potěšením!

EmiClare
11.11.2018

Mezi čtivem, u kterého člověk po dočtení dalekosáhle přemýšlí nad pozitivy a negativy, se najednou objevila knížka, která mě tak neuvěřitelně vtáhla, že o ní ani objektivně nemůžu přemýšlet. Prostě má něco navíc.

VeronikaJak
03.12.2015

Jedna z nejčtivějších knih, které se mi za poslední dobu dostaly do ruky. Slova před očima plynou sama. Do hlavní linie jsou zapleteny další příběhy, které se do sebe přirozeně přelévají. To je právě to, co se mi na tom nejvíce líbí. Jak hladce dokáže autor přejít z jednoho příběhu do současnosti a chvíli na to do dalšího příběhu. V textu není nic, co by vás vyrušovalo. Krásný poutavý román.

Knišíl
23.04.2015

V určité části knihy jsem byl překvapen, že autor dost razantně změnil ráz celé knihy, ale nakonec musím říci, že kniha je velice čtivá a obsahuje opravdu silnou myšlenku. Část knihy je podobná tvorbě Davida Lynche, každopádně nemůžu zde více napsat, abych nespoileroval. Shrnuto podtrženo - čekal jsem trochu něco jiného než jsem dostal, ale celkový dojem z knihy je obohacující.

Lost Soul
16.04.2015

Ten vložený příběh byl trochu rušivý a zklamalo mě, jak skončil, nicméně zbytek se mi líbil velice. Paul Auster je skvělý vypravěč.

playada
27.05.2013

Já nevím. Asi je to kniha pro muže...Já jsem z toho v rozpacích... Styl psaní dobrý. Děj do poloviny dobrý. A pak se to nějak zvrtlo. Konec tragický. Představovala bych si, že se potáhnou dějové osudy Brilla a Bricka do konce knihy. Napínavé, trochu fantasy, neva. Ale Bricka ztrácíme již záhy, nečekaně a poněkud kýčovitě... Korunou nevkusu je part, kdy děda líčí vnučce, jak to dělali s babičkou...

Štítky

americká literatura

Autor a jeho další knihy

Paul Auster

Paul Auster
americká, 1947

všechny knihy autora

Kniha Muž ve tmě je:

v Přečtených41x
v Doporučených5x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst15x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech1x