Sklené mesto

Sklené mesto https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23069/bmid_sklene-mesto-geV-23069.jpg 4 36 2

Protagonista románu Quinn bol kedysi mladý ambiciózny spisovateľ, ale po smrti manželky a malého syna sa rozhodol písať tajne, pod pseudonymom William Wilson, nenáročné detektívky len pre peniaze na živobytie. Smútok a postupné strácanie seba samého ústia u Quinna do myšlienky, že už ani nie je reálnym človekom. Náhodný nočný telefonát ho vtiahne do bizarného vyšetrovania: ako súkromné očko pozoruje šialeného vedca, ktorý na svoje pokusy použil svojho syna a ktorý sa po prepustení z liečenia objaví v meste. Hoci v románe nájdeme prvky tradičnej detektívky, Auster ich využíva nanajvýš inovatívnym spôsobom a s netradičným záverom.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Petit Press

City of Glass , 1985

000nugatovej
24.09.2017 5 z 5

Prostřednictvím této skorodetektivky nás Auster zve k přemýšlení nad mnoha tajemstvími. Nad tajemstvím identity člověka: Kým je vlastně hlavní protagonista? Básníkem Quinnem? Příležitostným detektivkářem Wilsonem? Jeho postavou detektivem Workem? Nebo samým Austerem? Či tím, kdo Austerovi údajně tento příběh vypráví? A kdo je skutečný Petrův otec - ten, kterého Quinn sleduje, nebo ten druhý? Nad tajemstvími skutečného jazyka a náhodných znaků, třeba těch, které vyčetl Quinn ze Stillmanovy chůze. Velká tajemství. Hluboká. Ovšem zároveň je to jedna velká hra, velká zábava. Když na ni přistoupíte, bude vás Auster bavit podobně jako mne.

zuzulique
13.10.2011 5 z 5

Kniha so zvláštnou a záhadnou atmosférou. Mňa úplne dostala a navnadila na ďalšie Austerove knihy.

americká literatura

Paul Auster