Brooklynské panoptikum

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román u nás už dobře známého amerického spisovatele Paula Austera je ukázkou autorova vypravěčského umění. Stejně jako v předchozích knihách Auster dovedně spřádá příběhy jednotlivých postav a rychle plynoucí, přesvědčivý děj zároveň obohacuje o další dimenze a souvislosti: do sebe vložené příběhy, exkurzy do literární teorie a historie a esejistické vložky. Tyto momenty ovšem autor zakomponovává do příběhu způsobem nenápadným a nepoučujícím, takže působí hladce a nerušivě i na čtenáře, který se soustředí jen na primární děj. Osudy několika sympaticky pošetilých postav, zavátých do Brooklynu z různých částí Spojených států i světa, se vzájemně střetávají a prolínají v posledních letech 20. století. Za životními zvraty, připomínajícími karnevalové výměny masek, se nenápadně skrývá Smrt. Obchází permanentně kolem všech postav ať již v podobě choroby, deprese či závažné změny životních podmínek avšak zároveň ruku v ruce s možností nového života. Jednotlivé bizarní příběhy, vypovídající o individuální historii, jsou v závěru románu překvapivě konfrontovány s něčím vskutku nadosobním: do newyorského mikrosvěta příběhů jeho postav náhle, na počátku nového tisíciletí, vpadne jakýsi větší příběh, který ty malé zásadně přesahuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4222/big_brooklynske-panoptikum-JRI-4222.jpg 4.144
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Prostor
Originální název:

The Brooklyn Follies, 2005


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Brooklynské panoptikum

JP
10. srpna

S Austerem se to má tak, že buď je na 100% a je to úžasný literární ponor (první část Newyorské trilogie, Kniha iluzí, nebo třeba Portrét neviditelného muže z Vynálezu samoty), zkrátka něco, co vás neskutečně baví číst... a nebo je to opravdu nudný průměr, který působí jako sešlá klasická literatura, co vás nezajímá, která je vám vnucována. 'Brooklynské panoptikum' bylo většinu času spíše to druhé, i když se sem tam malé uchvacující momenty našly a vzbudily ono nadšení. Relativně dlouhé a pomalé čtení na to, že nejde o nijak velkou knihu... ale čím hlouběji jsem byl, tím víc mě to nebavilo a pomaleji se to četlo. Paul Auster je prostě jak kdy. Někdy mi připadá geniální a jindy zase, že už nemůže být nudnější.

Rankl
31.10.2019

Moje první a rozhodně ne poslední setkání s tímto autorem. Při čtení knihy jsem si přišel jako při sledování nějakého nezávislého filmu, takže mě ani nepřekvapuje zjištění že Auster napsal scénář k filmu Smoke. Autor se drží hlavního příběhu, a zároveň odbočuje k mnoha vedlejším postavám a jejich mini příběhům, ale manévruje v tom natolik šikovně, že tyto odbočky nepůsobí vůbec rušivě, ba naopak. Za povšimnutí stojí vykreslení toho jak v kontrastu s jakoukoliv životní tragédii či nepříjemností jde ruku v ruce naděje.


freejazz
06.10.2018

čítalo sa to samé...
určite to nie je prvoplánový popis a ak človek chce pri knihe premýšľať, má tu dosť inšpirácií. našťastie Auster neskĺzol do radoby filozofických úvah, ani nás neobšťastňuje sériou bonmotov a aforizmov. je to jednoducho príjemné čítanie vzdelaného autora, ktorý hovorí o tom, aký je život zvláštny a v konečnom dôsledku dobrý a fajn, hoci si občas myslíme, že je to presne naopak.

000nugatovej
14.01.2018

Život jako houpačka: jednou nahoře, jednou dole. Panoptikum lidí a událostí. Přes všechny zákruty žijí hrdinové románu svůj obyčejný život (bohatější než u Čapka). Ale pak ... na konci Austera podezírám, že to vše zosnoval jako jakousi dlouhou předehru k něčemu většímu, ke změně, která přichází a která může dát všemu dřívějšímu, ač to bylo sebebizarnější, příchuť sladké normálnosti.

hanap
01.04.2015

Zajímavé .

puml
08.12.2014

Velmi dobrý román se spoustou bodrých postaviček z Brooklynu a okolí. Líbila se mi ta atmosféra, rozhovory a úvahy, obšas mi román přišel jako volné pokračování filmů Kouř a Vztek.

Hanka_Bohmova
18.05.2014

Lehce uplývající čtení, na můj vkus trochu přehnané zvraty a situace - a v kontrastu s tím všudypřítomný motiv ztráty. Pesimista i optimista si vybere :o)

Renava
06.07.2012

Zo začiatku zdanlivo jednoduchý príbeh človeka, ktorý sa po viacerých životných prehrách a ťažkostiach rozhodol pokojne dožiť svoj život na mieste, kde sa narodil... Jeho plán sa však vplyvom nepredvídateľných okolností postupne začína meniť a všetko sa vyvíja trošku inak, ako pôvodne predpokladal. Jeho život v Brooklyne sa zdá byť všetkým, len nie pokojným :-) Toľko v skratke k deju, aby som nepovedala viac ako je potrebné...

Pre mňa ďalšia Austerova lahôdka, ktorá ma presvedčila o tom, že s každou ďalšou novoprečítanou knihou mu začínam byť viac a viac oddaná. Jeho vety vo mne často vyvolávajú pocit, akoby boli napísané priamo pre mňa (obávam sa, že zrejme nás takých bude viac:-))
Oceňujem do medziriadkov ukryté odkazy na iné knihy, či autorov, čím nepriamo nasmerováva na stopu ďalších zaujímavých vecí, rovnako, ako to robí môj obľúbený Murakami... A pre úplnosť dodávam, že vďaka Brooklynským fraškám som si do značnej miery poopravila moje osobné dojmy z F.Kafku, jeho diel a svojského štýlu.. Auster ho okrem iného opisuje v situácii, ktorá ho viedla k napísaniu poviedky "Bábika" a musím sa priznať, že moje oko pri týchto riadkoch nezostalo suché :-). Inými slovami - stojí za prečítanie!

1