lentolog lentolog komentáře u knih

Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. Významné artefakty a osobní předměty ze sbírky Lenore Doolanové a Harolda Morrise. Knihy, oblečení, šperky atd. Leanne Shapton

Výborná kniha od inšpiratívnej umelkyne (oplatí sa prečítať si aj Swimming Studies a Waterloo - City, City - Waterloo).

07.08.2020 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Román ako katalóg k fotografickej výstave sa číta jedna radosť, ako keď si listujete v rodinnom fotoalbume. Výborné je, že fotografie si môžete len predstavovať a upravovať vo vlastnej pamäti. Podobne ako Shaptonovej aukčný katalóg, kniha nadchne milovníkov fotografie i experimentálneho románu.

07.08.2020 5 z 5

Úzkost brankáře při penaltě Úzkost brankáře při penaltě Peter Handke

Výborné!

05.08.2020 5 z 5

Mimesis: Zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách Mimesis: Zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách Erich Auerbach

Jeden zo základných kameňov môjho literárneho vzdelania.

04.08.2020 5 z 5

Denník morového roku Denník morového roku Daniel Defoe

Trochu zdĺhavé a nudné, ale v čase epidémie Covid-19 veľmi aktuálne čítanie. Zaujímavé, ako veľmi sa ,riešenie´ morovej epidémie v Londýne roku 1665 podobá nášmu ,riešeniu´ korony 2020. Len namiesto koní sme zháňali kvások:-)

28.07.2020 4 z 5

Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti Alan Watts

O zákone opaku a fiktívnom Ja jasne, stručne, radikálne. Inšpiratívne, transformujúce...

28.07.2020 5 z 5

Lešení Lešení Mario Benedetti

Výborná kniha a ideálny úvod do montevi-dejstva.

18.07.2020 5 z 5

Dianin strom Dianin strom Alejandra Pizarnik

vzdiališ sa menám
ktoré sa prešívajú tichom vecí

(s. 36)

08.07.2020 5 z 5

Dianin strom Dianin strom Alejandra Pizarnik

Úsporná, iskrivá, výborná poézia.

08.07.2020 5 z 5

Nová divočina Nová divočina Jonáš Zbořil

Osviežujúca ekopoézia so štipkou melanchólie a nostalgie za budúcnosťou.

03.06.2020 4 z 5

Člověk mezi rozprostraněností a krajinou Člověk mezi rozprostraněností a krajinou Jaroslav Novotný

Toľko objavov v takom útlom zväzku!

21.05.2020 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Typická Tokarczuk v najlepšej forme: Cestující, Zelené děti, Hora všech svatých a Kalendář lidských svátků. Ale je tam aj pár slabších kúskov (Zavařeniny, Transfugium).

19.05.2020 4 z 5

Skutečné přítomnosti: Je něco v tom, co říkáme? Skutečné přítomnosti: Je něco v tom, co říkáme? George Steiner

Jedna z najlepších úvah o umení, jeho zdrojoch a našom vnímaní.
,Je třeba, abychom neustále četli jako by.´

01.04.2020 5 z 5

Stručný etymologický slovník slovenčiny Stručný etymologický slovník slovenčiny Ľubor Králik

Kniha desaťročia!

28.03.2020 5 z 5

Epické podoby priestoru Epické podoby priestoru Xénia Činčurová

Výborný úvod do problematiky.

25.03.2020 5 z 5

Penthesilea Penthesilea Ivan Wernisch

Šťastnej autorskej ruky výber z básní 2007 - 2019. Zoznamy, zátišia, krajinky, príbehy, schválnosti, magické stretnutia, miniatúry:
Křik
Mrak se roztrhl a zaleskla se dlažba
Děti běží za kropicím vozem
(s. 27)

18.03.2020 5 z 5

Rozhovory s Josifem Brodským Rozhovory s Josifem Brodským Solomon Volkov

Množstvo podnetov, objavov a nasmerovaní v poézii i priľahlých sférach. Skvelé rozhovory dvoch rozhľadených Rusov z New Yorku.

18.03.2020 5 z 5

Každá věc má něco společného se štěstím Každá věc má něco společného se štěstím Petr Borkovec

Plnotučná dospelá detská poézia.

11.03.2020 4 z 5

Silvestr s Balzakem Silvestr s Balzakem Wolfgang Kohlhaase

Výborné poviedky, najmä Hodiny perštiny / Vymyslená reč (Erfindung einer Sprache) je skvelá.

19.02.2020 5 z 5

Atlas ztracených měst Atlas ztracených měst Aude de Tocqueville

Ilustrácie, grafické a knižné spracovanie perfektné, výber lokalít veľmi zaujímavý (hoci mi chýbala napr. Petra či Dunwich a niektoré by som oželel), no texty zaostávajú. Dalo sa napísať zaujímavejšie formálne i obsahovo.

19.02.2020 3 z 5