Lenka_J Lenka_J komentáře u knih

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Netradiční detektivka, kde dle mého nejde až tak o rozřešení případu, i když stejně jako Jacob, i autorka postupně odhaluje malé nápovědy, které si člověk poskládá dohromady počas čtení. Ale hlavní doménou knížky pro mě jednoznačně byla jednotlivá vyprávění z pohledu velice reálně vykreslených postav. I když zrovna u vyprávění Jacoba jsem občas měla pocit, že byly používány věty, které by člověk s Aspergerem neřekl, v několika případech se tam objevily dokonce i metafory, těžko říct, jestli se však objevily i v originále nebo to bylo překladem. Rozhodně šlo o velice zajímavou sondu nejen do života člověka s Aspergerem a umožnění náhledu na svět jeho očima, což mě osobně vždy fascinovalo. Co pro mě bylo však ještě zajímavější, a s čím jsem se v knihách do této doby zase tolik nesetkala, byl pohled z druhé strany, tedy od lidí, kteří s Jacobem žili a nebo se s ním setkali v průběhu příběhu. Ať už to byla Jacobova rodina v čele s mámou, která by pro svého syna udělala cokoli, ale často zapomínala na potřeby svého druhého syna, který to moc dobře pociťoval, nebo právník, který se nikdy s člověkem s Aspergerem nesetkal a postupně si zvykal na vzájemnou komunikaci. Jednoduše všichni působili reálně, kdyby mi někdo řekl, že je to napsané podle skutečného příběhu, tak bych tomu asi neměla problém uvěřit. Takže klobouk dolů spisovatelce, nejen, že je kniha napsaná neskutečně čtivě, ale jde vidět, že si dala velkou práci se zkoumáním rodin s Aspergerem a rozhodně to přineslo své ovoce (jsem ještě tak ponořená do příběhu, že mi ihned na mysl vyvstala pomyslná reakce Jacoba, že je nemožné, aby zkoumání rodin přineslo ovoce, přeci lidem na hlavách nerostou pomeranče ani citróny...).

26.09.2014 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem se do Sila začetla, ale i přes to, že jsem knihu odkládala v mnohem častějších intervalech než je u mě zvykem, jsem to vzdát nechtěla. A teď jsem za to neskutečně ráda, protože ze stránky na stránku, když jsem do tajů Sila pronikala více a více, jsem zjistila, že se čtením nemůžu přestat a nutně potřebuji vědět, jak to bude pokračovat. I přes pomalejší rozjezd se autorovi podařilo stupňovat strhující atmosféru. Veškeré náznaky, drobnosti, které se objevují už od začátku knihy, mají svůj smysl a dohromady dávají spletitou mozaiku Sila, která se postupně čtenáři odkrývá a alespoň já jsem se po čas čtení neubránila vytvářením všemožných teorií ve své hlavě, což jen dokazuje, jak se mi celý příběh dostal pod kůži.

05.09.2014 4 z 5

Jako asi každého, kdo tuto knihu četl, i mě zajímalo, jak pokračuje život Christiane F., ženy, o jejímž osudu jsem četla před mnoha lety. V tomhle ohledu to mé očekávání splnilo a rozhodně nelituji času stráveným nad čtením dalších eskapád Christiane, i díky tomu, že je to psané čtivě a zvědavost, co bude pokračovat, mě nutila číst pořád dál a dál. Nicméně bylo pár věcí, které mi na knížce vadily a díky nimž jsem i přes čtivost musela hodnocení snížit. Jednou z nich je to, že časový úsek, který je popisován, je poměrně dlouhý a chvílemi jsem se naprosto ztrácela a nebyla jsem schopná si zařadit jednotlivé kapitoly nebo jejich úseky do časového období. K tomu přispívá i fakt, jak už tady bylo v komentářích zmíněno, že styl psaní je zvláštní, často jsem měla pocit, že čtu příběh patnáctileté holky a ne dospělé ženy, nevím, zda to bylo úmyslné nebo jen Christiane taková je. Osobně jsem měla mnohem větší problém její život po vydání knihy pochopit. Na jednu stranu samozřejmě moc dobře vím, že psychika každého člověka je jiná, že každý reagujeme na situace jinak a že neexistuje nic jako vyléčený závislý člověk. A rozhodně nejsem typ, co by někoho odsuzoval. Ale chvílemi mi vadilo neustálé obviňování a především moralizování ohledně výchovy dětí, které je prezentováno způsobem, že jen její metody byly správné a ostatní jsou hodné odsouzení. Ale to všechno asi k "dítěti ze stanice ZOO" prostě patří a já jsem ráda, že jsem mohla do jejího života po letech zase nahlédnout.

09.08.2014 3 z 5

Listy z Brabantska a Flander Listy z Brabantska a Flander Ivo Šebestík

Vyprávění všedních i nevšedních zážitků ze známých i méně známých míst, doplněné o exkurzi do historie, stejně tak jako o zajímavé filozofické myšlenky, to vše dohromady tvoří krásný výlet do oblasti Flander a Brabantska, který je napsán neskutečně čtivou a literárně bohatou formou. Z knihy dýchá skvělá atmosféra, při které jsem si mohla zavzpomínat na místa, která jsem navštívila a naplánovat si cestu do míst, kde bych se jednou chtěla vydat. Jedinou nevýhodou je, že po dočtení má člověk chuť se hned sbalit a jet navštívit veškerá popisovaná zákoutí, ochutnat belgické dobroty od pralinek, přes výborné pivo až po dary moře a prozkoumat zástupy antikvariátů a knihkupectví, která jsou rájem pro každého nadšeného knihomola.

08.08.2014 5 z 5

Dlouhá cesta z ráje Dlouhá cesta z ráje Leah Chishugi

O rwandské genocidě a problému uprchlíku jsem toho za poslední roky tolik přečetla, ale pokaždé když čtu o nějakém dalším lidském osudu, který ovlivnila tato hrůzná událost, tak mě to zasáhne stejně jako když jsem poprvé viděla Hotel Rwandu a začala jsem se s problematikou seznamovat. Rozhodně můžu knihu doporučit, oceňuji na ni především to, že se nezastavuje jen u vyprávění samotného útěku, ale nastiňuje další problémy, které jsou stále i v dnešní době v této oblasti aktuální a rozhodně je dobře, že se i díky tomu o nich rozšiřuje povědomí.

04.08.2014 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Skvělý román o tom jak je tenká linie mezi civilizací a barbarstvím, jak i slušně vychované děti z anglické školy mohou během chvíle zapomenout na veškeré morální zásady. Jedna z knih, která mě naprosto dostala.

16.01.2011 5 z 5