LendaS LendaS komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Knih o holokaustu jsem přečetla hodně, ale tahle se mi líbila, protože ten časový záběr je mnohem širší. Začíná hodně před a pokračuje i po válce. Člověk má možnost prožít to celé se všemi kontexty.

Gazely Gazely Patrik Hartl

Dobrá oddychovka. Kdybych neznala autora, asi bych si nevsadila, že toto nepsala žena.

05.02.2024 4 z 5

Bezejmenní: Minulost, která měla zůstat skryta Bezejmenní: Minulost, která měla zůstat skryta Milan Krčmář

Úžasné spojení beletrie a knihy faktu. Kniha mě vyděsila svou tloušťkou a malými pismenky, ale četla se rychle. Ten příběh je úžasný a já jsem ho měla vylepšený tím, že přesně znám místa, kde se část knihy odehrává. Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

Všechno bude fajn Všechno bude fajn Lenka Lanczová

Četla jsem poprvé před 25 lety a teď jsem se k ní díky čtenářské výzvě vrátila. Literárně to samozřejmě není kde co, ale tenkrát jsme to hltaly všechny a musím říct, že čtením jsem se vrátila v čase zpět do toho období. Je neuvěřitelné jak se mi vybavily situace, které jsem v tu dobu prožívala.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Je dobře, že jsou tato témata zpracovávána do knih, je potřeba si to neustále připomínat a hlavně nezapomínat. Je to moje první knížka od autorky, kniha se četla rychle, jen mi přijde, že na konci se to prostě useklo a konec. Příběh by si zasloužil nějak dovyprávět.
Dojem z celé knihy mi kazilo sloveso "odtušit". Vyskytovalo se na každé dvoustraně. Nevím, jestli je to dáno překladem (zajímalo by mě slovo v originálu, musím si to vyhledat). Bylo ho tam moc a ne vždy mi tam sedělo. Snažila jsem se najít přesný význam toho slova, ale názory (i slovníků) se různí. Budu ráda, když mě někdo dovzdělá.

05.02.2024 3 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Letní oddychovka, celá série. Jak snadno se lze vrátit v čase zpět o 25 let. Velká dávka nostalgie bude ještě dlouho rezonovat. Člověk by skoro zapomněl na karty do telefonní budky a psané dopisy... Knížky Lenky Lanczové se nemusí líbit všem, ale pro mě jsou návratem a vzpomínkou a určitě přečtu další.

30.08.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Četla jsem autorčinu druhou knížku. Zatímco Zuzanin dech byla jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, tato knížka se mi moc nelíbila. Ztrácela jsem se v postavách, přišlo mi to celé takové chaotické.

05.02.2024 2 z 5