Bezejmenní: Minulost, která měla zůstat skryta

Dva deníky odhalující jednu velkou tragédii z konce 1. světové války. Záznamy mladé židovské dívky odhalují strastiplný útěk její rodiny před boji 1. světové války z Haliče až do Třebíče. O sedm roků později zapisuje začínající četník do svého deníku šokující zjištění, která úzce souvisejí s osudy židovské rodiny. Kdyby všechny popsané události nedoplňovalo množství dobových novinových článků, zřejmě by si čtenář pomyslel, že tento příběh vytvořil autor s opravdu bujnou fantazií. Ale naše prababičky a pradědečci tento neobvyklý případ opravdu znali, alespoň z doslechu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423659/big_bezejmenni-minulost-ktera-mela-zust-Ydc-423659.jpg 4.817

Kniha Bezejmenní: Minulost, která měla zůstat skryta

leleia

Tato kniha byla pořádná jízda. Příběh je velmi dobře napsaný, i přes svou deníkovou formu a každodenní starosti mladé dívky velmi poutavý. Je smutné, že protagonistka a její rodina měla po celou dobu docela štěstí, hlad a bída se jich nedotkla tolik, co jiných, ale to štěstí netrvalo věčně.
Lehce mě odrazovala velikost knihy, ale zvládla jsem ji přečíst za dvě odpoledne. Třebíč znám a mám ji ráda, tohle je jedna (temnější) stránka její historie, kterou jsem doteď neznala...

Audrina

Moc netuším, jak mám začít. Kniha mě okamžitě zaujala svou anotací, mám ráda příběhy z židovského prostředí a o to víc jsem se těšila na knihu, která se nevěnuje holocaustu, ale období 1. světové války, které je v literatuře poměrně často opomíjené.

Ze začátku jsem moc netušila, co od příběhu čekat a trochu jsem se bála, zda mě každodenní příběhy jedné rodiny budou bavit po celou dobu knihy. Bavily. Autor právě tu každodennost dokázal skvěle popsat a přiblížil nám tak období a kulturu, o které toho často moc nevíme.

Konec příběhu mě dojal. Čekala jsem, kdy se dva deníkové záznamy spojí a trochu jsem doufala v šťastnější konec...bohužel tak jako v životě, ten ne vždy přijde

naroznej

Perfektní kniha. Velice čtivá, kterou jsem měl přečtenou za nějaké 3 dny. Příběh židovské rodiny z Haliče , prchající před I. světovou válkou ze svých domovů až do moravské Třebíče a prožívající si radosti a strasti života v této šílené době. Zarazilo mne, jak byl tehdy regulován obchod. Úředně stanovené ceny na cokoliv. To by dnešní konzervativci nerozdýchali. No a ke konci knihy přijde jiný příběh. Příběh policajta z roku 1925, který řeší 6 let starou vraždu rodiny z prvního příběhu....

Pavelina
01.09.2020

Čtivá kniha a zajímavá stavba textu, kdy vymyšlený příběh (uvěřitelný, lidský a dojemný) předchází skutečným událostem. Určitě doporučuji všem, kdo se zajímají o regionální dějiny Ostravska, Třebíčska a Haliče, případně o dějiny 1. světové války. Metoda dokládání novinovými články je úžasná (jen to si zaslouží samo o sobě 5 hvězdiček ;) ).

Arianachan
21.02.2020

Kniha se moc pěkně četla. Příběh židovské rodiny z Haliče je velmi zajímavý a hlavní hrdinka vám rychle přiroste k srdci. Rodina vystřídá mnoho lokalit, z nichž nejzajímavější je pro nás Čechy asi jejich pobyt na Moravě. Úplně mě ohromilo, jak autor pracoval se skutečnými událostmi, neboť kniha je doplněna mnoha dobovými novinovými výstřižky, které dokázal do svého příběhu bravurně zakomponovat. A ten konec? To jsem teda nečekala! Byl to velmi silný příběh plný emocí. Při čtení jsem se častokrát zasmála, ale několikrát si i poplakala, poučila se o židovské kultuře a událostech souvisejících s první světovou válkou. Knihu rozhodně všem vřele doporučuji!

papuchalek
20.02.2020

Kniha se četla moc dobře. Moc se mi líbil celý příběh židovské rodiny, jejich putování i jak řešili problém, které se cestou vyskytly. Navíc se postupně přesouvali přes mně známá místa... Myslím, že hlavně Brňáky, Ostraváky nebo Třebíčáky kniha pohladí po duši, ukáže jim známá místa z perspektivy jiné doby. Bavilo mně, jak otec rodiny neustále přicházel s novými způsoby, jak v nesnadných podmínkách vydělat peníze pro rodinu, a naprosto mě dostal konec. K přečtení rozhodně doporučuji!