LenaDonan LenaDonan komentáře u knih

Mníška Mníška Denis Diderot

Túto knihu som čítala, keď som mala 14-15 rokov. Pamätám si, že mi na to moja slovenčinárka povedala, že "je to ťažké čítanie" pre tak mladé dievča, že som si mohla vybrať niečo vhodnejšie. Ale čo je vhodnejšie? Ja som len rada, že som to čítala. Možno som vtedy neuchopila všetko, čo chcel Diderot povedať, ale nesporne som si knihu vychutnala. Silný zážitok.

29.07.2012 5 z 5

Vhodná nevěsta Vhodná nevěsta Edith Layton (p)

Podarený štýl písania, ale... slabé konfliktné situácie, zabudnuteľní hrdinovia a ošumelý koniec. Stále je však kniha vcelku dobrým vyplnením voľného času.

Nymfomanky z Rocky Flats Nymfomanky z Rocky Flats Mario Acevedo

Slabota, to teda hej. Čo sa týka dialógov (ako naznačil kolega podo mnou), vykreslenia postáv a celková zápletka... zapletená z horúcich vlákien zle rozpletená. Na akčné vecičky s meničmi tu máme iných "borcov".

28.07.2012 1 z 5

Jozef Mak Jozef Mak Jozef Cíger Hronský

Táto kniha sa nedá prečítať bez poznačenia mysle!

Triaška Triaška Maggie Stiefvater

Vlci, zase tí vlci.

Stievfaterová predostiera a preplieta životy osudovo rozdielnej dvojice Sama, zastupujúceho ríšu vlkov, a Grace. Napriek tomu medzi nimi vzbĺkne náklonnosť prerastajúca ešte v niečo hlbšie. Znie to jednoducho, ale nabaľujú sa problémy, a to nielen medzi párikom mladých tínedžerov. Predmetom sváru je práve odlišnosť medzi nimi a z toho vyplývajúce situácie. Objavia sa aj výstižné analýzy dospievania súčasnej mládeže, opis ukážkovo neschopných rodičov a aj posolstvo poukazujúce na dôležitosť vzdelania bez akejkoľvek istoty do budúcnosti.

Príbeh by zniesol skrátenie, skoncentrovať ho tak, aby bol hutnejší a tým aj prijateľnejší, lebo skutočná akcia je príliš ďaleko od začiatku, aj keď to je asi najmenší problém. Ak si niečo zapamätáte, tak jedine to, že veľa umeleckých prostriedkov, svetoborné vykreslenie postáv a majstrovské metafory veru nenájdete, skôr naopak, a okrem toho, neujde vám ani podobnosť s mnohými inými knihami.

Hovorí sa jednoduchosť nadovšetko, ale v tomto prípade sa s jednoduchosťou mrhalo. Od bestsellera by človek očakával niečo viac, nejakú kreativitu, novosť a originalitu v podaní. Z menovaného nenájdete ani jedno. Len zhrýzajúcu priemernosť, až vám je ľúto. Práve preto je kniha ideálna skôr na jedno použitie.

Skotská romance Skotská romance Katie Fforde

Názov knihy je zavádzajúci /to ten preklad!!/. Človek by čakal neviem akú, všadeprítomnú romantiku, samé ťuťu-muťu, ale nie je to tak. Romantická línia je jednou z mnohých. Predovšetkým ide v knihe o vzťahy medzi postavami, o zdanlivo slabú hlavnú hrdinku, v ktorej sa ukrýva omnoho viac ako si ľudia spočiatku mysleli.
Oceňujem jazyk knihy, vtipný a nie celkom ošúchaný, a tiež vykresanie zaujímavých postáv. Plus, škótske prostredie.
PS: Nesúďte knihu podľa obalu, nemuselo by sa vyplatiť :)

28.07.2012 4 z 5

Pirát a kráska Pirát a kráska Alexandra Benedict

Krásna obálka... Plus, veľa prešľapov, viac, ako by si táto kniha žiadala, ale... Kvitujem pirátsku tematiku. Držala sa celkom neromantickej predstavy o pirátoch, čo sa cení. Lenže pri vykresľovaní postáv tak trošku (dosť) urobila "chyby".

Napr. postavy. Ostali akési nevyhranené - podaktoré. A ani situácie si niekedy veľa nepopýtali z prehľadnosti. O niektorých dialógoch ani nevravím, lebo by ma rozbolela hlava (ako často bolela ich). Ale, boli aj súce pasáže, nevynímajúc skoro poslednú, ktoré stáli za to a ktoré trošku kompenzovali nedostatky rozsypané po ceste. Skrátka a dobre. Kniha nie je určená všetkým, už len žánrovo. A ja osobne som dosť sklamaná.

Zelená modrá Zelená modrá Anton Lauček

Zelená modrá, súbor štyroch krátkych próz, ktoré na prvý pohľad nič nespája. Pod drobnohľadom vnímavého čitateľa sa však odkrýva motív spájajúci všetky poviedky vedno spolu. Problémy všedných ľudí a vzťahy medzi nimi. Tieto sa v prvej poviedke, Hodiny s vodometom, kryštalizovali na pozadí alkoholom zmietanej spoločnosti. Ústredná, čerstvo zaľúbená a pri tom nie najmladšia, dvojica čelí duchom minulosti, svárom prítomnosti a neistote budúcnosti. V poviedke, s rovnomenným názvom, Zelená modrá, sa opäť ponárame do ťažoby obyčajného žitia a nahliadame na vzťah otca a syna. Vynára sa aj tendencia más vidieť na povrch, nie pod povrch veci. Zavše ešte spomenieme ďalšie dva útvary – Tam a Syn.
Lauček svojou fantáziou nešetril pri opisoch prírody, kde hojne pojíma za svoje črty prózy naturizmu. Na to, aby opísal často krutú realitu ľudského osudu, mu však stačili ľudia, pravé charaktery odkrývajúce sa hlavne v krízových situáciách a ich slabosti, z ktorých sa v mnohých prípadoch stávali kamene úrazu. Charaktery sú zrejmé, ale je vylúčené, aby sme ich vnímali čiernobielo. Nech aj boli akokoľvek negatívne neodsudzoval ich, prosto naznačil, aké skutočne boli.
Prednosťou autora je, že nehľadá riešenia, nepredkladá morálne súdy, len triezvo a bez pátosu nastoľuje realitu. V tomto prípade je teda na čitateľovi samom, ako by sa popasoval s touto skutočnosťou. Občas je v textoch badateľné nadľahčenie a mierna irónia, ktorou sa autor akoby snaží zmierniť neradostné bytie postáv.
Jazykovému prejavu Laučeka nemožno vyčítať nedostatok pestrosti a svojského vyjadrovania, práve naopak. Je však otázne, či aj dnešnému čitateľovi môže takýto spôsob vyjadrovania pripadať dostatočne atraktívny.

Iba tak Iba tak Anton Lauček

Je iné knihu hodnotiť, keď človeka nepoznáte a vychádzate len z toho, čo čítate. Ja mám to šťastie? alebo tú smolu?, že spisovateľa poznám. Ktovie. Niektoré krátke príbehy sú trefné a svieže, niektoré silené a niektoré treba preskočiť.

Zavržený Zavržený Becca Fitzpatrick

Pozn. hodnotím slovenskú verziu: Prvá polovica bezobsažná, bezpredmetná... taká, čo by sa zmestila na pár stránok a tých pár stránok by bolo kvalitných. V rámci pomyselnej druhej polovice som mala pocit, že autorka ma ťahá za nos a snaží sa spraviť z komárika riadneho somára. Precenila sa. Tiež nie som až taká nadšená z medových motúzov, ktorým sa inak akože povie "rozuzlenie"; z mechanických postáv, ktorých konanie sa dá označiť jedine za intuitívne a... Týmto mi všeho všudy ostáva konštatovať, že kvantita predčila kvalitu. Naostatok musím poznamenať, že s prekladom - slovenským - sa veľmi nehrali, originál je omnoho bohatší a šťavňatejší.

Červený pirát Červený pirát James Fenimore Cooper

Krásne živé postavy, o rozhovoroch ani nevravím, pútavý spôsob rozprávania nad to všetko. Nechápem, ako niekto dokáže do jednoduchých a celkom obyčajných vecí vdýchnuť toľko zápalu a spraviť z nich tak potravu pre oči a dušu. A nielen preto, že napohľad zlý človek bojuje za správnu vec :) Veľkým plusom je humor, dômyselnosť a irónia, ktorá sa pekne vinie od začiatku až do konca celým príbehom. Rozhodne čítania hodné!

28.07.2012

Stratený symbol Stratený symbol Dan Brown

Záhada pre mňa. Prečo autor využíva toľko pátosu pre niečo, čo si zasluhuje jednoduchosť a priamosť? Príbeh sám o sebe je priamočiarý, aj keď sa takým zdať nemusí, keďže je na ňom/v ňom toľký nános faktov (nie nutne pravdivých). Musí sa uznať autorovi jeho jedinečnosť v rešeršovaní, v tom je excelentný. A tiež presvedčivý v pokladaní svojej pravdy.
Z môjho pohľadu by každá kniha mala byť nositeľom nejakej pravdy. V tomto prípade je zahalená v toľkom ´truste´... ale stojí za pozornosť, má opodstatnenosť (SPOILER možný):

"Od križiackych výprav cez inkvizíciu po americkú politiku - meno Ježiš sa zneužívalo ako spojenec vo všelijakých mocenských zápasoch. Od začiatku času nevedomci vždy kričali najhlasnejšie, zhromažďovali nič netušiace davy a nútili ich robiť, čo im prikázali. Obhajovali svoje pozemské túžby citovaním Písma, ktoré nechápali. Oslavovali svoju netoleranciu ako dôkaz svojich presvedčení." str. 364
"Priatelia moji, nechápte ma zle, naši predkova boli hlboko nábožní ľudia, boli však deisti - ľudia, ktorí verili v Boha, ale univerzálnym a nepredpojatým spôsobom. Jediný náboženský ideál, ktorý presadzovali, bola náboženská sloboda." str. 449
"Tí, čo sú najschopnejší šíriť múdrosť, sa musia zničiť. Chaosu pomáhala rásť nevedomosť ľudstva. Temnotu, ktorá očakávala Mal´akha, živila neprítomnosť Svetla na svete." str. 504
"Ako náboženstvo urobilo zo seba mýto do neba..." str. 540
"Malé mysle vždy útočili proti tomu, čomu nerozumejú. Sú tí, čo tvoria... a tí, čo búrajú." str. 552

Doteraz som sa DB zastávala. Po prečítaní tejto knihy už si nie som taká istá. Buď sa zmenilo niečo v jeho podávaní, alebo som zmenila postoj ja. Zvlášť, keď som nemohla uveriť, že do konca zostáva ešte 100 strán... a ja už som videla koniec.
Na margo slovenského prekladu poviem toľko. Slovenskí prekladatelia (skôr tí novší, modernejší, kapitalistickejší, vytvarovaní doterajším dopytom - škoda toho) majú záľubu v "obrovských" slovách, ktoré celkom hatia výsledný efekt, ktorý nakoniec pôsobí lacnejšie, ako by mal a slovo tvárnosť textu hádam ani nepoznajú. Toľko k môjmu pozorovaniu. Ako vraví už veterán medzi prekladateľmi, Pavel Branko - parafrázujem: "prekladateľ slúži knihe a autorovi, nie kniha a autor prekladateľovi!" A tak, nevymýšľam si, čo tam nie je a ak to tam je, tak to ďakujem pekne - neprosím!

Hľadá sa Darling Hľadá sa Darling Teresa Medeiros

Kniha písaná s citom. Skrátka a dobre vidieť, že ju písal niekto pre to, že chce a nie preto, že musí... Obsahuje vtipom nabité dialógy, šarm - nielen banditský a pekný literárny jazyk.
Prekvapia silní ľudia/hrdinovia v ťažkých podmienkach, ich vôľa činí riadky krajšími.

Po ťažkopádnych pokusoch napísať niečo svieže (knihy, ktoré som v poslednom čase prelúskala), je toto radosť čítať. Ako sa vraví, zhrnuté a podčiarknuté: kniha podľa môjho gusta.

Krásná Francouzka Krásná Francouzka Heather Grothaus

Prvú časť to neprekonalo, tak som zvedavá na poslednú - ak sa k nej dostanem. Pokiaľ ide o knihu, trošku slabo zarývala do podstaty a udialo sa v nej toľko, že až - v mene zvyšovania napätia, či čoho, ale nejako to nepôsobilo. Charaktery splývali, duchárčina však výrazne zdvihla dojem.

Králova přízeň Králova přízeň Heather Grothaus

Kniha z čias, keď sa Normani dostali do Anglicka a pekne začali splývať s okolitými usadlíkmi. Taká klasická klasika, keď neohrozený bojovník bojuje za svoj e miesto v živote, lásku a za dievča, ktoré oplýva aj trošku inými silami ako prirodzenými... :) V neprospech hovorí miestami chaotické rozprávanie, ale na druhej strane, mám rada knihy s tematikou predurčenia... a kde je bojovník, kráska a zloduch všetkými masťami mazaný (s neodvratne zlým koncom). Ďalšie plus je dobre vykreslená dobovosť a "cudnosť" rozprávania...

28.07.2012 4 z 5

Tajný mandarín Tajný mandarín Sara Sheridan

Príbeh, ktorý odkrýva postupne sa meniacu nenávisť. Zo zášte, medzi tak od seba odlišujúcimi sa ľuďmi, sa stáva pochopenie a z pochopenia ešte čosi viac. Za iných okolností možno nepredstaviteľné a spoločnosťou neprijateľné sa v ojedinelom rozpoložení stáva uskutočniteľným. Ukazuje tiež nielen vývoj postoja, ale až prerod osobnosti - okolnosti dokážu zmeniť a z udusaného jadra ukrytého niekde v hĺbke sa stáva celok.
Klasike sa vymaňuje už len v tom, že sa dej prenáša do Číny (r. 1842), do jej skutočných reálií, hmatateľnej dobovej zášti proti kolonizátorom a aj spôsobom rozprávania. Takmer denníkový spôsob preniknutý cestopisnými črtami s poskromnými, ale zato účelnými dialógmi sa stávame svedkami dobrodružnej cesty s neistým koncom. Cez hlavnú postavu sa prelúskame aj k otázkam o právach žien, k prežitiu v neistých a drsných podmienkach (aké je to v dúpäti zmijí?) a o vysporiadaní sa s minulosťou.
Obálka možno evokuje v potenciálnom čitateľovi, že ide o prehnane sladkasté ponímanie konceptu, ale dalo by sa povedať, že až opak je pravdou. Vecnosť, nerozvláčnosť a precíznosť tomu dopomáhajú, aj keď sa na mnohých miestach stretáme s nevyvrátiteľným, či nenápadným vtipom ;-)

Skrátka je to kniha s mnohovrstvovým presahom a odporúčam ju.

Tvář zrady Tvář zrady Iris Johansen

Tento mok - zmes napätia, dobrodružstva, priateľstva, rozumu, intríg - mi zachutil. Možno nie na 100 %, ale dosť na to, aby som sa tešila na pokračovanie tejto série... už ma teda čaká len 15 dielov...

Nejvyšší lord Nejvyšší lord Trudi Canavan

S istým srdečným bôľom opúšťam trilógiu o čiernom mágovi poslednou jeho časťou, aspoň naoko. Trilógia má sequel (dokonca aj prequel), takže sa s hlavnými, či vedľajšími účinkujúcimi nelúčim nadlho. V každom prípade, vrchol trojice bol presne takou čerešničkou, akú si zaslúži každý čitateľ. Len mi je ľúto, ako autorka naložila s osudom môjho obľúbenca, z toho sa človek ešte dlho spamätáva...

Novicka Novicka Trudi Canavan

Moja babka by povedala: blbina... Ja vravím: tak dobrú knihu som nečítala už hodne dlho. Dokonca je lepšia ako prvá časť a tá rozhodne nepatrila k nijak slabým. Najkrajšie na knihe, príbehu (ktorý normálne žije a dýcha!!) je, že človek nikdy nevie, čo bude nasledovať, ako sa vyvinú vzťahy medzi tak skvelými postavami (Dorrien, Sonea, Akkarin). Osviežujúcim prvkom sa stala práve nová postava Dorriena, ktorá vedela toľkokrát rozosmiať, ale aj trošku špekulovať mysľou :)
V skratke, v dlhom časovom rozpätí je toto jediná kniha, ktorá ma nútila čítať do hlbokej noci.
„Ale dnes budou taseny zbraně, Dannyle. My Elyňané shledáváme slova ostřejšími než meče. A nezašpiní to tolik nábytek.“

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Sofistikovaných 475 strán, ktoré hoci neboli vždy akčné v pravom slova zmysle, priniesli akčnosť a podnetnosť do môjho myslenia tým, ako ladne a pôvabne môže byť napísaná kniha, a tým sa v záplave všakovakého knižného polotovaru preplaviť až k cieľovej skupine.
Krásny pocit čítať o takmer bezvýznamnom človeku, ktorý v sebe skrýva ohromný potenciál a dáva na frak niekomu, kto má vážnosť široko-ďaleko po svete. Okrem toho je každá postava do jednej vykreslená so zmyslom pre potrebný a funkčný detail a nejedna z nich sa derie aj pod kožu; príbeh proporčne vystavaný, aby mal hlavu a pätu, dialógy si nelámali krky a človek potom nemá dôvod krčiť nos nad nezmyselnosťami, nelogickosťami a má pocit, že tie postavy ozaj žijú... na papieri :)