Zelená modrá

Zelená modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129029/zelena-modra-129029.jpg 3 2 1

LenaDonan
28.07.2012 3 z 5

Zelená modrá, súbor štyroch krátkych próz, ktoré na prvý pohľad nič nespája. Pod drobnohľadom vnímavého čitateľa sa však odkrýva motív spájajúci všetky poviedky vedno spolu. Problémy všedných ľudí a vzťahy medzi nimi. Tieto sa v prvej poviedke, Hodiny s vodometom, kryštalizovali na pozadí alkoholom zmietanej spoločnosti. Ústredná, čerstvo zaľúbená a pri tom nie najmladšia, dvojica čelí duchom minulosti, svárom prítomnosti a neistote budúcnosti. V poviedke, s rovnomenným názvom, Zelená modrá, sa opäť ponárame do ťažoby obyčajného žitia a nahliadame na vzťah otca a syna. Vynára sa aj tendencia más vidieť na povrch, nie pod povrch veci. Zavše ešte spomenieme ďalšie dva útvary – Tam a Syn.
Lauček svojou fantáziou nešetril pri opisoch prírody, kde hojne pojíma za svoje črty prózy naturizmu. Na to, aby opísal často krutú realitu ľudského osudu, mu však stačili ľudia, pravé charaktery odkrývajúce sa hlavne v krízových situáciách a ich slabosti, z ktorých sa v mnohých prípadoch stávali kamene úrazu. Charaktery sú zrejmé, ale je vylúčené, aby sme ich vnímali čiernobielo. Nech aj boli akokoľvek negatívne neodsudzoval ich, prosto naznačil, aké skutočne boli.
Prednosťou autora je, že nehľadá riešenia, nepredkladá morálne súdy, len triezvo a bez pátosu nastoľuje realitu. V tomto prípade je teda na čitateľovi samom, ako by sa popasoval s touto skutočnosťou. Občas je v textoch badateľné nadľahčenie a mierna irónia, ktorou sa autor akoby snaží zmierniť neradostné bytie postáv.
Jazykovému prejavu Laučeka nemožno vyčítať nedostatok pestrosti a svojského vyjadrovania, práve naopak. Je však otázne, či aj dnešnému čitateľovi môže takýto spôsob vyjadrovania pripadať dostatočne atraktívny.