Lele61 Lele61 komentáře u knih

7+1 nejmenších v Evropě 7+1 nejmenších v Evropě Borislav Alexejevič Pečnikov

Hezká souhrnná publikace o 8 nejmenších evropských státečcích. U jednotlivých zemí jsou vždy uvedeny základní informace, něco o jejich historii, faktografické údaje a také zajímavosti. Vhodně doplněno mapkami a barevnými fotografiemi. Dobrá publikace pro milovníky cestování.

17.09.2023 4 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Nesporně zajímavá avšak čtenářský velmi náročná kyberpunková kniha o značně temné (i když možná nepříliš vzdálené) budoucnosti. Spousta originálních autorských nápadů. Téměř všemocné umělé inteligence, různé tělesné modifikace a samozřejmě všudypřítomný nelítostný boj o moc, vliv a informace. A mezi tím vším hlavní hrdina Case jako poněkud ztracený malinkatý pěšák ve velké šachové partii s nejistým koncem.

14.08.2023 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Už dopředu podotýkám, že nejdříve jsem viděl skvělý film s Tomem Hanksem v titulní roli. Ale ani knížka nezklamala a nebyla špatná. Neuvěřitelný životní příběh naivního a bezelstného Forresta Gumpa je vykreslen poutavě a s místy až absurdním humorem. Představuje věrný obraz Ameriky, která se snaží bilancovat nelehké období po vietnamské válce.

07.08.2023 4 z 5

Hrabal nám představuje takový hořkosladký příběh Jana Dítěte, který se z obyčejného mladého pikolíka díky své snaze postupně propracoval až na milionáře a majitele hotelu. Působivě líčí touhy, vzestupy a později i pády hlavní postavy během jeho životní pouti. Kniha je dle mého názoru stejně dobrá jako film.

06.08.2023 4 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Je to asi nejznámější dílo autora i díky filmovému zpracování. Obsahuje vše co Hailey obvykle ve své tvorbě nabízí, tedy detailní a přesné vykreslení prostředí, napínavý děj a velmi dobrou charakteristiku jednotlivých postav. Taková povedená exkurze do světa letectví :-) Výborná kniha od skvělého autora. Rozhodně doporučuji.

17.04.2023 5 z 5

Všechny mé domovy Všechny mé domovy Ivanka Devátá

Krátké docela vtipné líčení různých životních situací autorky tematicky spojených s bydlením a stěhováním. Řada postřehů je velmi trefných, čtenář se pobaví. Taková milá oddechovka.

17.04.2024 4 z 5

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

Jde o asi nejznámější Frýbortův román. Příběh vysokoškoláka Michala jehož život se zúžil na pouhou honbu za penězi a nic jiného ho vlastně nezajímá. Velmi dobře vystižena dobová atmosféra 80. let a zároveň povedená sonda do tehdy značně rozšířeného veksláckého prostředí. Knížka se dočkala i filmového zpracování.

13.04.2024 4 z 5

Filozof a ústřice Filozof a ústřice James Thurber

Soubor krátkých satirických povídek na různá spíše všední témata a bajek prodchnutých jemnou ironii. Knížka je zároveň doplněna kresbami samotného autora. Literární kvalita je trochu kolísavá, střídají se lepší a horší momenty. Celkově tak průměr, občas se ale zasmějete.

05.04.2024 3 z 5

Fantasy & Science Fiction 2007/02 Fantasy & Science Fiction 2007/02 * antologie

Knihobudky jsou zcela jistě velmi chvályhodnou záležitostí. Dají se tam někdy získat opravdové "poklady". Právě nedávno jsem tam našel odložených celkem deset čísel magazínu Fantasy & Science Fiction ve výborném stavu. Touto cestou díky moc neznámému, který zřejmě likvidoval svoji sci-fi knihovničku. Moje srdíčko milovníka sci-fi samozřejmě ihned zaplesalo, protože tento artikl jsem předtím marně sháněl i ve specializovaných knihkupectvích. Nyní už ke konkrétnímu číslu 2/2007. Obsahuje řadu velmi zdařilých povídek, ze kterých bych jako nejlepší vypíchl následující: Avram Davidson "Dům Dum", Paulo Bacigalupi "Kalorik" a Nina Kiriki Hoffman "S jásotem do nebe". Na opačné straně spektra pak stojí taková hříčka a zvláštnost, která se příliš nepovedla: Terry Bisson "Vilík a skřítek". Celkově však toto číslo přináší moc dobré čtení.

30.03.2024 4 z 5

Moloch Moloch Jiří Švejda

Souhrnné vydání obou dílů Švejdova Molochu (I. Hledání rovnováhy a II. Konec sezony) se opět vyznačuje pro autora typickou skvělou znalosti popisovaných prostředí (litvínovský hokejový klub, severočeská chemička, pražský umělecký svět), ve kterých se pohybuje trojice hlavních hrdinů. Děj má spád a postupně konfrontuje životní plány hlavních postav se skutečností. Výborně je vystižená atmosféra tehdejší doby a objevuje se zde kritika některých negativních jevů ve společnosti (korupce, hon za kariérou). Knížka stojí za přečtení.

14.02.2024 4 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Ve své době jistě kontroverzní a skandální kniha, dnes ale už prakticky taková klasika moderní nejen americké literatury. Nepochybně dobře, velmi otevřeně a realisticky napsaná výpověď o bohémském životě s autobiografickými prvky a navíc také s určitým filozofickým přesahem.

07.02.2024 4 z 5

Rozsévač větru Rozsévač větru Maja Lidia Kossakowska

Kossakowska mi svým rozsáhlým románem na velmi neotřelé originálně pojednané téma připravila opravdu příjemné překvapení. Čtivě zpracovaný vícevrstevný příběh nepostrádá akčnost a pro jeho napsání musela určitě nastudovat spoustu materiálů. Vypráví trochu netradičně pojatý odvěký souboj mezi dobrem a zlem. Je zde skutečně velmi mnoho postav a vyžaduje jisté úsilí ze strany čtenáře se mezi nimi zorientovat, ale podotýkám, že to stojí za to. Tuto knihu o andělech rozhodně vřele doporučuji. Velká škoda, že autorka předčasně tragicky zahynula a bohužel už nic dalšího nenapíše.

02.01.2024 5 z 5

Dědici Hammerfellu Dědici Hammerfellu Marion Zimmer Bradley

Další román autorky z cyklu o Darkover - tajemné a podivuhodné planetě. Krevní msta mezi rody Hammerfellů a Stornů stále nemilosrdně pokračuje. Rascard kontra Ardrin, kdo z koho? Vypadá to, že Stornové budou mít tentokrát už definitivně navrch, avšak zdání někdy klame... Solidně napsaná fantasy.

27.11.2023 4 z 5

To nás těší, že jsme Češi To nás těší, že jsme Češi Vladimír Renčín

Velká kniha kreslených vtipů vynikajícího karikaturisty a kreslíře Vladimíra Renčína. Mám tohoto autora velmi rád už od dob slavného Dikobrazu právě pro jeho inteligentní styl humoru. Patřil (spolu s Vladimírem Jiránkem) k vůbec nejlepším karikaturistům u nás a jeho vtipy a charakteristické postavičky vždy zaručeně pobaví. Doporučuji pro zasmání.

19.11.2023 5 z 5

E.T. Mimozemšťan E.T. Mimozemšťan William Kotzwinkle

Literární přepis dnes už kultovního sci-fi filmu. Vypráví příběh malého Elliota a jeho kamarádů, kteří se snaží návštěvníkovi z hvězd pomoci k vytouženému návratu domů. Krásný a dojemný příběh nejen o přátelství. Doporučuji.

27.10.2023 4 z 5

Zrozen k vyhnanství Zrozen k vyhnanství Phyllis Eisenstein

Autorka nám zde představuje názorný příklad jednoduché přímočaré fantasy. Pojednává o hlavním hrdinovi potulném pěvci Alarikovi, který je nadán magickými schopnostmi. Při svých toulkách po světě zavítá na hrad Royale, kde sice najde svoji lásku princeznu Solindu, ale hrozí mu tam zároveň velké nebezpečí. Děj má docela spád a celkově hodnotím jako takový průměr.

15.09.2023 3 z 5

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Další z případů, kdy jsem nejprve viděl výborný film s hvězdným hereckým obsazením a teprve posléze si přečetl knihu. Děj se točí kolem tří ženských hrdinek - čarodějek žijících na maloměstě a nečekané změny, kterou sebou přináší příchod charizmatického přistěhovalce Darryla s poněkud satanským vzezřením. Knížka celkově není špatná, hodnotím ji jako průměr, film se mi ale tentokrát líbil více.

18.08.2023 3 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Napínavý thriller o hašení požáru mnohopatrového mrakodrapu je typickým příkladem výborně napsaného katastrofického románu, který zároveň kritizuje nekvalitní způsoby práce stavebních firem. Je dobře znám i z filmového zpracování.

16.07.2023 5 z 5

To je můj případ To je můj případ Miroslav Barták

Miroslav Barták nepochybně patří k předním českým kreslířům a karikaturistům. Znám jeho kresby už z dob slavného Dikobrazu. Má svůj specifický a nezaměnitelný typ jemného humoru plného ukrytých metafor, který nutí čtenáře se nad jeho obrázky zamyslet. V této knížce jsou jednotlivé kreslené vtipy tematicky seřazené a každý oddíl je potom doprovázen úvodním textem Ondřeje Neffa. Doporučuji pro zasmání.

15.03.2024 4 z 5

Po naszymu Po naszymu Michaela Franková

V knížce jsou obsaženy příběhy psané "po naszymu" sesbírané studenty. Zároveň je u každého příběhu vždy uveden český, polský a anglický překlad. "Po naszymu" hovoří na Těšínsku, Třinecku a Jablunkovsku celkem asi 50 000 až 100 000 lidí. Sám z tohoto regionu pocházím a tímto nářečím (kde se vyskytují polská, česká i německá slova) běžně hovořím. Zajímavé je, že "po naszymu" nemá žádnou kodifikovanou psanou podobu, což je do jisté míry problém. Uvedený dialekt však neodmyslitelně patří k nezaměnitelnému koloritu tohoto území. Celkově publikaci hodnotím jako takovou milou zajímavost.

25.02.2024 3 z 5