ladyxx ladyxx komentáře u knih

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Dějiny naší historie z trochu jiné stránky: té nepříliš zdařilé. Autor si nebere servítky, používá vulgarismy, je ironický (až člověka překvapí, kolik mu je vlastně let), sdělení podává s humorem. Některé pasáže mohly být kratší, jiné zase delší, kniha jako celek však rozšíří čtenáři obzory o méně známá fakta historie, a možná donutí se zamyslet nad smyslem lidské existence. Doporučuji.

11.09.2020 5 z 5

Lara Croft: Tomb Raider Lara Croft: Tomb Raider Dave Stern

Dílo vymykající se obvyklému chronologickému zpracování v pořadí kniha-film-počítačová hra. Knižní verze je propracovaná, autorův styl psaní mi sedl - vyprávěný děj je čtivý, humoru tak akorát, snad žádná postava není černobílá. Příjemná akčně dobrodružná četba s nekonvenční hlavní hrdinkou a charismatickým hlavním záporákem.

10.08.2020 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Stepford je menší americké městečko plné dokonalých obyvatel, které se jeví jako ideální místo pro rodinný život. Časem ale ve čtenáři začíná klíčit podezření, že tam probíhá něco podivného. Je chování stepfordských paniček přirozeným vývojem? A co se ve skutečnosti děje v mužském klubu? Konec je doslova mrazivý. Opravdu silný zážitek z přečtení této knihy.

01.08.2020 5 z 5

Fulcanelliho tajemství Fulcanelliho tajemství Henri Loevenbruck

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá, četla jsem kdysi od autora trilogii Moira, která je cílená na mládež, a chtěla jsem zjistit, jak si Henri poradí s příběhem pro dospělé čtenáře. Vybrala jsem ji namátkou podle zajímavého názvu, a nebyla ani chvíli zklamaná.

Příběh se točí okolo záhadného francouzského alchymisty, který měl žít v 19.-20. století. Existence jeho domnělého zápisníku, který skrývá stopy k skrytému postelství, vyvolá řetězec brutálních vražd, protože některé osoby chtějí získat toto tajemství a nezastaví se při tom před ničím. Většina děje se odehrává v Paříži, čtenář však s postavami pocestuje i do španělské Sevilly, na francouzské venkovské sídlo i na britský ostrov. Na konci se čtenář dozví, kdo stojí v pozadí všeho, co je oním skrytým poselstvím, i kdo byl Fulcanelli. Neměl by ale zapomínat na to, že to není vědecká práce, ale román, a důkazy alchymistovy skutečné identity nejsou. V knize je velmi mnoho historických dat a skutečných postav, jde vidět, že se autor výzkumu pečlivě věnoval. Knihu ocení nejen znalci Fulcanelliho, ale všichni, kdo mají rádi záhady a chtějí se dozvědět něco nového.

29.07.2020 5 z 5

Ústav Ústav John Saul

Hodnotím celou sérii Blackstone Chronicles jako celek. Příběh se odehrává v menším městečku, nad kterým se tyčí opuštěný ústav pro duševně choré, ke každému dílu je přiložena mapka městečka pro lepší představivost. Zničehonic se začnou objevovat záhadné dárky, které způsobí zkázu několika rodinám. Ke každému dárku se váže smutný příběh z doby fungování ústavu, který každá jednotlivá kniha postupně odhaluje. Postavy jsou dobře vykreslené a uvěřitelné. Konec každého dílu hezky navnadí na další knihu. Série patří k mým oblíbeným.

21.07.2020 5 z 5

Pozdní léto Pozdní léto Bonaventura Tecchi

Příběh vyprávěný venkovským lékařem ve formě deníkových zápisů, pokrývající dobu cca 1 roku. Realisticky zaznamenává krajinu italského venkova, bez příkras odhaluje svoji povahu a způsob života. Popisuje své city k mladičké snaše, která dorazí na delší návštěvu. Po nešťastné události dívka odjíždí, a vše se vrací do starých kolejí. Poklidný příběh se smutným nádechem.

16.07.2020 5 z 5

Poslední hra Poslední hra Federico Axat

Očekávala jsem zápletku ve stylu filmu Hra (1997) s Douglasem v hlavní roli. To se sice úplně nevyplnilo, ale stejně to byla psychotická jízda příběhem, jejíž smysl čtenář pochopí až na samotném konci. Odkazy na šachy byly fajn. Velká škoda, že autor nezasadil děj do rodné Latinské Ameriky.

13.07.2020 4 z 5

Mona Lisa virus Mona Lisa virus Tibor Rode

Osobně bych toto dílo ke knihám Dana Browna nepřirovnala, na to mi tam chybí luštění symbolů, a rovněž je tam více nadpřirozena ve formě záhadného "lo straniero", který se jakoby nic objeví v současnosti. Což neznamená, že je kniha špatná, naopak je skvělá! Na to, jak je tlustá, se čte neuvěřitelně lehce - čtenář je autorem udržován v napětí a prostě musí vědět, co se bude dít dál. Děj se odehrává na několika místech v Evropě a americkém kontinentu, díky těmto přeskokům má příběh spád. Všechny události - únos a mrzačení amerických miss, hromadné vymírání včel, ničení architektonických a uměleckých památek, počítačový virus deformující fotografie - souvisí se zlatým řezem ve vnímání krásy. V knize se objevují další zajímavá a poučná fakta. Určitě to nebude moje poslední kniha od tohoto autora.

07.07.2020 5 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Špionážní román s nádechem romantiky, která mi k Agathě moc nesedí, ale proč jednou za čas nevybočit ze zajetých kolejí. Příběh se čte lehce, linka na lodi a v Africe je osvěžující.

07.07.2020 4 z 5

Konec řetězce Konec řetězce Fredrik T. Olsson

Myšlenka, že všechny významné události v historii lidstva jsou předurčené v naší DNA, je dost originální a fascinující. Kniha je určitě delší, než by bylo nezbytně nutné, ale díky autorově strategii nechat rozjet dějovou linku, aby ji následně utnul v nejlepším a přeskočil na jinou, si stále drží napětí. Je v ní dost hlavních i vedlejších postav, ty jsou sympatické a víceméně realisticky vykreslené, a není nijak náročné se v nich orientovat (a navíc nepřežijí všichni). Uvítala bych, kdyby spisovatel přepracoval závěr, který mi přišel useknutý a podstatně zjednodušený.

01.04.2022 4 z 5

Škola snů Škola snů Sara Bergmark Elfgren

Příběh je velmi zasazen na střední divadelní školu, což je velmi příhodné, jelikož se nenajde snad jediný student, který by před ostatními něco nehrál a nepředstíral. Zajímavé je propojení příběhu se shakespearovými dramaty v kombinaci s magičnem. Autorka poměrně dobře vybalancovala emoční stránku spojenou s pocity (nejen) dospívajícího člověka a mysteriózní část, ve které se postupně odhaluje událost z historie školy. Až na nadměrnou koncentraci homosexuálně orientovaných postav se mi kniha líbila, i když nemám v plánu přečíst si pokračování.

25.02.2022 4 z 5

Nablízku Nablízku Lucie Whitehouse

Kniha má hodně pomalý rozjezd a ani později se nedá čekat akční jízda, protože velká část děje se zaměřuje na zkoumání psychologie postav. Takové žánry mám ráda, ale v tomto díle autorka naservírovala rozuzlení, které se mi vůbec nelíbilo, a vzhledem k mystifikaci čtenáře hned v úvodu jsem dost zklamaná. Dle anotace měl příběh větší potenciál.

30.10.2021 3 z 5

Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Don Quijote de La Mancha (převyprávění) Eliška Nosálová

Hlavní hrdinové, chudší šlechtic s bohatou fantazií posilněnou neustálým čtením rytířských eposů Don Quiote de la Mancha, a jeho místy prostý, místy mazaný sluha Sancho Panza, se v okolí svého domova vydávají na rozmanitá dobrodružství. Během nich se odhalí jejich pozitivní i negativní stránky charakteru, a poznáme množství zajímavých vedlejších postav. Setkáme se zde s typickým jižanským chováním, které zahrnuje množství fyzického násilí, i typickým humorem projevovaným děláním si legrace z mentálně slabších jedinců. Kniha může prvně působit zdáním pouhého humoristického románu, nicméně ve spodních vrstvách přiměje k zamyšlení nad tím, o co člověk v životě usiluje, a jestli je to opravdu důležité. Znát dobový historický kontext je určitě nápomocné, ale i bez něj si čtenář může knihu užít a zachytit její poselství.

04.09.2021 4 z 5

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Z tohoto detektivně-špionážního románu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu příběh začínal dobře, bylo to napsané poutavou odlehčenou formou, a jisté kouzlo spočívalo v tom, že čtenář netušil, jakým směrem se bude děj ubíhat. Když se linka překlopila do politicko-konspiračního tématu, moc mě to nepotěšilo. Zklamáním byla rovněž identita tajemného protivníka tahajícího za všechny nitky. Ani Tommy s Pentličkou mi nebyli tak sympatičtí, jak by hlavní postavy měly být - na druhou stranu mě ani nijak nedráždili, a díky neutrálnímu postoji k jejich osobám jim dám šanci i v dalších knihách.

27.07.2021 3 z 5

Antonín Dvořák: Život - dílo - dokumenty Antonín Dvořák: Život - dílo - dokumenty Klaus Döge

Kniha čtenáři přiblíží pracovní i osobní život skladatele Antonína Dvořáka. Psaný životopis je doplněný o dobové fotografie a výňatky z osobní korespondence, najdeme zde i seznam všech Dvořákových děl a časovou osu s historickými událostmi. Zajímavé jsou interview se skladatelem ze zahraničí. Z pohledu hudebního neznalce bych řekla, že knihu více ocení někdo, kdo se alespoň trochu orientuje v notách a hudební terminologii, ale užijí si ji všichni, kteří se chtějí dozvědět více informací o tomto významném českém skladateli.

06.07.2021 5 z 5

Kroniky Prydainu – kniha druhá Kroniky Prydainu – kniha druhá Lloyd Alexander

První část knihy se odlišuje od všech ostatních, je hodně filozofická a spočívá v hledání sebe sama. Druhá část je opět akčnější, setkají se v ní všichni společníci v pokusu definitivně porazit pána smrti Arawna, a má hořkosladký konec. Poslední povídková část je prequelem k příběhu, který jsme sledovali. Autor stvořil úžasnou zemi Prydain se zajímavými postavami, vše mi přirostlo k srdci a opravdu těžce se mi s těmito kronikami loučí.

11.06.2021 5 z 5

Nezavírej oči Nezavírej oči Holly Seddon

Především kniha nepatří do kategorie thriller, takže čtenář očekávající typické thrillerové prvky může být zklamán. Jedná se spíše o psychologické drama, ve kterém autorka rozpracovává dopady, jaké mohou na lidskou psychiku mít narušené vztahy v rodině. Kapitoly jsou krátké, jejich kompozice je dost složitá - střídá se minulost a přítomnost, a části z pohledu každé z dvojčat - tady bych vytkla rozdělení na vyprávění v 1./3. osobě, lepší by bylo zachovat jednu formu. Citlivých témat je v knize dost, z celkového pohledu však nepůsobí nijak překombinovaně, naopak jsou podány uvěřitelně. Kniha by mohla posloužit jako varování, kam až může situace zajít, pokud zájmy dítětě nebudou pro rodiče prioritní.

05.02.2021 4 z 5

Dům u ústí řeky Dům u ústí řeky Victoria Jones

Mám ráda knihy s prolínáním minulosti a současnosti, a tato se rozjížděla opravdu dobře, ale ve druhé polovině jaksi vyčpěla. Linka v přítomnosti byla průměrná, postava Iris mi moc nesedla. Linka v minulosti byla zajímavější, ukázala nám, jak 1. světová válka ovlivnila psychický i fyzický stav lidí. Nabídla několik působivých zvratů, ale chybělo vysvětlení událostí, které danému zvratu předcházely. Mezi příbuzenskými vztahy všech účastníků jsem se trochu ztrácela, na konci knihy mohl být pro lepší přehled dosazen rodokmen. Překlad je místy dosti kostrbatý, chybí symboly přímé řeči. Obálka hezká, ale negativa nesmaže.

02.12.2020 3 z 5

Jsem single a pomstím se Jsem single a pomstím se Tracy Bloom

Příběh o ženě, která má neuvěřitelnou smůlu ve vztazích (no, za 16 let 3x zlomené srdce není taková hrůza, podle anotace jsem to čekala mnohem mnohem horší) a o jejím kolegovi, který se za 34 let života ani jednou do nikoho nezamiloval (jasně, to je vážně uvěřitelné). Už od začátku je čtenáři jasné, kam tohle směřuje. Knihu jsem si přečetla díky čtenářské výzvě, jinak se takovým klišoidním slaďárnám vyhýbám, asi jsem na ně moc velký realista. Jediným kladem knihy je její zábavnost.

10.09.2020 2 z 5

Vraždy podle Grimmů Vraždy podle Grimmů Craig Russell

Tato kniha nabízí skvělý a originální děj při vyšetřování rituálních vražd s pohádkovým motivem. Postavy jsou různorodé a sympatické, německé reálie hezky načrtnuté. Plusem je, že můžeme nahlédnout do skutečné verze některých příběhů sepsaných bratry Grimmy. Milovníci detektivek a pohádek se knihu nemusí bát zařadit do "povinné" četby. Velmi se mi líbí propracovaná středověká obálka.

01.09.2020 5 z 5