Ladis777 Ladis777 komentáře u knih

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Docela dobrá klasika hororu s promyšlenými syžety jednotlivých povídek, i když pochopitelně ne všechny jsou stejně dobré. Pokoj v hostinci jsem kdysi viděl jako film, takže mě potěšilo, že najednou vidím inspirační předlohu. Carmilla je trochu moc předvídatelná, ale napsaná a přeložená je dobře. Takže i když horory zase tak úplně nemusím, tohle se mi líbilo.

14.09.2022 4 z 5

Čertovské pohádky Čertovské pohádky Jan Teufel

Některé nápady jsou pěkné, některé chtěly ještě promyslet a dopadnout. Každopádně naše dítě to chce teď číst skoro dokola a nevadí mi to (na rozdíl od jiných knih, co si oblíbila). Ale s korekturou na konci někdo hodně spěchal.

14.09.2022 3 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Já se dobře bavil. Až surrealistické motivy, intertextové odkazy, absurdita, hra s žánry. Ale je mi jasné, že to nebude kniha pro každého.

03.09.2022 5 z 5

Robinson na Otavě Robinson na Otavě Karel Klostermann

Fascinující líčení drsné šumavské přírody, drobných lidiček a jejich osudů. Klostermann je podle mě dost nedoceněný autor. Pokulhává jedině ta vstupní povídka, která je opravdu pro děti, další už mají hodně silný náboj - především v životě a boji s horami a počasím, ale i v oblasti mezilidských vztahů.

28.08.2022 5 z 5

Písařská škola v Kalahari Písařská škola v Kalahari Alexander McCall Smith

Zase bych psal totéž. Příjemné čtení o oblasti, kde jsem nebyl. I když si pořád říkám, že musím brát v úvahu autorskou fikci, mám pocit, že se s Afrikou nějak tak seznamuju blíž.

28.08.2022 5 z 5

Srdce africké krásky Srdce africké krásky Alexander McCall Smith

Další díl knih o první ženské detektivní kanceláři, další vhled do života Botswany. Ta série je příjemně odpočinková.

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Příjemně depresivní čtení, povídky se krásně prolínají a dávají genezi průšvihů, v nichž se postavy objevují.

23.08.2022 4 z 5

Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku Lin Haire-Sargeant

Větrná Hůrka... taková povinná školní četba, o které se mluví strašně frázovitě. A jak se rojí spousty pokusů o pokračování všeho možného z klasické literatury, usoudil jsem, že si jich nebudu všímat. Ale najednou jsem na tohle narazil v knihobudce, takže jsem si řekl, že to zkusím. Hlavně ze zvědavosti, jak tu klasiku zprznili.
Z první části jsem byl hodně otráven, hlavně z chyb, které by se ve skutečném viktoriánském románu neobjevily, ve chvíli, kdy jsem pochopil, že se začíná protínat svět "života sester Brontëových" a svět Větrné Hůrky jsem se v duchu chytal za hlavu, pak jsem ale té knize dal šanci a musím říct, že nakonec nelituju. Byť obohacení příběhu o Janu Eyrovou mě znova zaskočilo. Ale nakonec musím říct, že to špatné nebylo. Ta mozaika, byť trochu násilná, dávala dohromady smysl, alternativní závěry popíchnou fantazii a otevírají otázky, kdo vlastně čtenáři lže. Autorka si prostě nakonec dovede čtenáře povodit, kam chce. Pravda, některé pasáže jsou trochu přehnané, překlad je dosti nedokonalý a nakladatel si zjevně řekl, že se obejde bez jazykového korektora, ale nakonec ve mně pozitivní dojem převládá nad negativními.

23.08.2022 4 z 5

Nejlepší detektivní povídky roku 2012 Nejlepší detektivní povídky roku 2012 * antologie

To je tragédie. Zase jenom potvrzení, že české detektivky jsou vesměs nepovedené. Antologie je taková sbírka slohovek, abych nebyl moc krutý, prvního až druhého ročníku střední školy. Pár povídek má nápad, ale napsané jsou příšerně, tu a tam je některá povídka napsaná slušně, ale nemá nápad. A pak je tam blok povídek, které nemají ani to, ani to, navíc ani nepatří do žánru. Opravdu by mě zajímalo, kdo to vyhodnocoval jako "nejlepší" povídky. Přečetl jsem to za jedno odpoledne, ale byl to zbytečně investovaný čas.

19.07.2022 odpad!

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Jestli mi to něco připomínalo, je to Kolář. Přečetl jsem u kafe dneska odpoledne a docela spokojený jsem, konečně něco víc náznakového a nepřímého, než co jsem měl v poslední době v ruce.

12.07.2022 4 z 5

Zápas Zápas Martin Beďatš

Za mě průměrné hodnocení, nápad to má, ale přijde mi to až urputně se snažící o intelektuálštinu a napodobování určitých knižních vzorů.

03.07.2022 2 z 5

Humoresky Humoresky František Jaromír Rubeš

Mám Rubeše rád, je to pozapomenutý autor, pro mnohé bude jeho jazyk složitý na čtení, ale je mistr vtipu okamžiku, satiry na dobovou společnost, na druhou stranu příhody jsou poměrně jednoduché, výraznou roli v ní hraje náhoda a vše směřuje k happy endu.

29.06.2022 4 z 5

Tajemství zlatého tolobasu - Dobrodružství anglického historika v Rusku Tajemství zlatého tolobasu - Dobrodružství anglického historika v Rusku Boris Akunin (p)

Akunina jsem četl před lety v ruštině, když se z něj stal kultovní autor, a byl jsem nadšený jak tou nápodobou klasiky, tak postavami, příběhy, vším. Tohle je asi druhá kniha, co jsem četl česky a úplně nadšený nejsem. Možná je to novou generací Fandorinů, ta hlavní postava je mírně zdegenerovaná, možná i tím přenosem do současnosti. Ale zase kniha je dobře vypointovaná, ty paralelní osudy jsou na konci vlastně docela silné. No, uvidíme, jestli se tu objeví i další překlady, asi pro ně už nebudou čtenáři a vhodné podmínky.

18.06.2022 3 z 5

Malý testament Malý testament François Villon

No, přijde mi, že překlad je chvílemi trochu odfláknutý, taky to povídání o Villonovi je zajímavé, ale spíš beletrizované.

15.06.2022 3 z 5

Rajská zahrada Rajská zahrada Ernest Hemingway

Musím říct, že kromě povinné četby Starce a moře na základce (ano, nechápal jsem to) kdysi dávno jsem se k E. H. neměl čas a chuť dostat, takže tohle bylo mé první seznámení. No, napsané kloudně, příběh jako varianta na milostný "dobrovolný" trojúhelník, šílenství, hysterii, snad i hledání nějaké sexuální identity a konec lásky poněkud překombinovaný - člověk si taky nutně říká, kde končí autobiografičnost a začíná fikce. Zlatá nudící se a nečinná mládež je sama celkem nudná, Kateřina se jako magor projevuje hned od začátku a je to asi nejméně sympatická postava z celého trojúhelníku. Ale ani hlavní mužská postava nezískává příliš mnoho sympatií, hlavně proto, že nudí. Zajímavá je inkorporovaná povídka se slonem, to mi na příběhu přišlo asi nejsilnější.
Zase ale musím říct, že lituju, že to autor nedokončil, protože by mě celkem zajímalo, jak by to v dalších dvou třetinách knihy pokračovalo.

18.05.2022 3 z 5

Paříž s vůní zločinu Paříž s vůní zločinu Šárka Ledenová

Příjemné čtení, užila si to i dcerka, bavilo jí vybírat, co se bude dít, i když teda ze začátku nechápala, proč v knize přeskakuju.

18.05.2022 5 z 5

Yvetta Yvetta Guy de Maupassant

Kniha se čte docela dobře, má poměrně spád. Ztráta iluzí, naivity a ideálu stejně jako určitá bezvýchodnost situace je očekávaná a podaná dost surově, i když vlastně i s jistou nadějí.

14.05.2022 4 z 5

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

Je to taková trochu jiná detektivka, podstatné je tam vykreslení života v Botswaně, hlavní hrdinka svou detektivní práci dělá tak nějak mimoděk, podávají se skrze ní a epizody, kterými prochází, idealizované hodnoty tradiční Afriky - jak tomu sama říká. Kdo od toho bude čekat vyšetřování hromady vražd, loupeží atd., bude hodně, hodně zklamán. Text je spíš takový pomalý a uklidňující. Čte se dobře a rychle.

10.05.2022 5 z 5

Lucinka a vánoční přání Lucinka a vánoční přání Keris Stainton

Námět dobrý, překlad dobrý, chvílemi to drhne - hlavně problém rozpadu rodiny až moc bije do očí, následné smíření se na konci je trochu křečovité. Některé scény jsou trochu nesmyslné, příběh je nedotažený. Ale jako celek bych řekl, že takový lepší průměr, kde mě nedostatky spíš mrzely než vytáčely.

07.05.2022 3 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Opět dobře vytvořená atmosféra tajemna, záhady a napětí. Vlastně i ten divný závěr je divný jen částečně, Urban ty závěry dělá skoro vždycky proti logice příběhu.

06.05.2022 4 z 5