Kutcho Kutcho komentáře u knih

Chrám divů Chrám divů Leslie Parry

Začiatok bol zvláštny, niektoré pasáže zaujímavé, niektoré slabšie. Bol som zvedavý, čo sa deje a ako to skončí, ale ku koncu som bol celkom sklamaný. Našťastie prišiel ešte epilóg, ktorý osvetlil v podstate pozadie celého príbehu a vrhol ho do odlišného svetla. To bolo pre mňa to najpútavejšie z celej knihy.

08.05.2022 4 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

Páčil sa mi ten koncept, že autor rozpráva príhody, ako prišiel k veciam v kufri. No tie príhody boli iba mierne nadpriemerne zaujímavé a bez nejakej väčšej pointy.

02.04.2022 4 z 5

Lovci Duny Lovci Duny Kevin J. Anderson

Musím sa priznať, že piaty ani šiesty diel ma vzhľadom na úplne iný príbeh a veľa nových postáv až tak neupútali, avšak siedmy som si teda užil veľmi, a vďaka nemu inak nazerám aj na predchádzajúce dva diely druhej časti duny. Postavy už čitateľ pozná, je oboznámený aj s dejom a ja osobne som ani nepocítil, že by to nepísal pán Herbert starší. Za mňa skvelá oddychová kniha, ktorá drží úroveň série stále vysoko a celú dunovský svet posúva ďalej.

14.02.2022 4 z 5

Vteřiny slunce a requiem Vteřiny slunce a requiem Michal Rejžo Pavlík

Prišlo mi to ako lacná napodobenina alebo pokus o českú verziu Kerouackovho románu Na ceste. Akurát, že tento príbeh bol akýsi nezáživný. Aspoň dĺžka bola prijateľná.

29.01.2022 3 z 5

Neznáme neznáme Neznáme neznáme Mark Forsyth

Útla knížka s múdrymi slovami, o ktorej som nevedel a dostal som ju náhodou a tešil som sa z nej. Dá sa teda povedať, že splnila účel.

23.12.2021 4 z 5

Zima sveta Zima sveta Ken Follett

Bohužiaľ táto kniha z veľkej časti naplnila moje obavy z celej trilógie, a to, že sa bude zameriavať stále na mladú generáciu a na staršie postavy sa zabudne.
Aby som bol spravodlivý, posledná tretina knihy dala viac priestoru aj postavám z prvého dielu, no stále som mal pocit, že sú zámerne posúvané do úzadia, aby všetko dôležité vykonala mladá generácia.
To spolu s náhodnými stretnutiami hlavných postáv po celom svete mi prišlo trochu nereálne a považujem to za jedinú, malú chybu inak skvelej knihy.
Ďalšia vec je zamestnanie postáv, kde drvivá väčšina sa angažuje v politike, ale to mohlo byť aj dané dobou a mohlo to vychádzať z reality.
Kniha je napísaná rovnako výborne ako Pád titánov, no pre mňa sa trochu stratilo čaro, keďže som už vedel, čo môžem od autora čakať.
Rozdiel bol ale v tom, že kniha takmer neponúkla žiadne scény z boja, vyhla sa mnohým dôležitým bojom, ale postavy bojovali proti fašizmu a komunizmu mimo vojnové zákopy. Trochu mi tie boje chýbali, ale oceňujem, že autor zvolil iný prístup.
Čo však považujem za zvláštne, že kniha takmer vôbec nespomenula koncentračné tábory a že nedostali v podstate žiaden priestor. Myslím si, že aspoň jedna postava sa v nejakom ocitnúť mohla.
Opäť, nevravím, že by mi to vadilo, materiálu o koncentračných táboroch je veľa a vieme, čo sa tam dialo, ale mňa by zaujímalo, ako by sa s tým vysporiadali postavy a autor sám.
Na druhej strane Zima sveta obsahuje niekoľko nečakaných úmrtí hlavných postáv, čo je opäť niečo iné, ako sme boli zvyknutí v Páde titánov, vďaka tomu kniha pôsobila viac reálne a surovejšie, čiže aj čitateľ sa vie lepšie vžiť do pomerov a atmosféry tej doby.
Keby boli viac zapojené postavy z predchádzajúcej knihy, bol by som spokojnejší, ale aj tak ide o fantastickú knihu, pútavo napísanú a o výborné a informáciami nabité pokračovanie.

19.11.2021 5 z 5

Chlapci z Nickelu Chlapci z Nickelu Colson Whitehead

V celkovom hodnotení je táto kniha veľmi dobrá. Mne tam však chýbalo viac explicitného obsahu. Všetko bolo štýlom, zobrali ho tam a tam..., ten vychovávateľ bol najhorší..., keď si po niekoho prišli v noci, už ho nikto nevidel... a podobne.
Je jasné, čo sa tam deje, a do určitej miery to vďaka takémuto štýlu vyznieva kultivovane, ale mne tam chýbalo niečo viac.
Ako príbeh o nápravnom zariadení, kde týrali a usmrcovali zverencov to pre mňa z tohto dôvodu nefunguje na 100%. Ak to však zoberiem ako príbeh o dvoch chlapcoch, ich priateľstve a sile vydržať a prekonať ťažké chvíle, je to výborné.
Príbeh je podávaný zaujímavým spôsobom, priateľstvo a charaktery ústrednej dvojice sú vykreslené precízne a s citom.
Knížka pekná, a pre tých, ktorí nechcú veľa krvi a stačí im emočná rovina, je táto kniha ideálna.

29.09.2021 4 z 5

Pán Mrzút Pán Mrzút Machado de Assis (p)

Takmer až po záver knihy ma príbeh bavil a čítal sa dobre. Zvrat na záver bol celkom prekvapením, ale kniha neponúkla nič viac a po dočítaní knihy som mal pocit, že vlastne nič moc ani nepovedala.
Oceňujem, že bol príbeh svižný a nezdržiaval sa vatou. Rovnako sa mi páčil štýl písania, ale ako som už písal, dokopy to nie je nič výnimočné. Čakal som niečo viac na záver.

10.06.2021 4 z 5

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

Priame pokračovanie piateho dielu. Tieto posledné dve knihy mi však pripadajú dosť vzdialené od pôvodnej Duny, a keby tam nebol Duncan, tak nemajú už takmer nič spoločné. Kapitula: Duna navyše obsahuje dosť málo príbehu Duncana, takže je to viac o postavách z päťky. Nie je to zlé a záver bol veľmi dobrý, avšak pre mňa to už nie je tá pravá Duna.

25.03.2021 4 z 5

Nikola Tesla Nikola Tesla Marc J. Seifer

Skvelá biografia podľa môjho názoru najvýznamnejšieho vynálezca a objaviteľa minimálne 19. a prvej polovice 20. storočia. Táto kniha mapuje dopodrobna všetky úspechy aj pády N. Tesly, jeho osobnosť a pozadie mnohých významných technologických udalostí. Ak máte radi fyziku a nebodaj aj Teslu, táto kniha je povinnosť.

22.03.2021 5 z 5

Krev a kosti Krev a kosti Ian Cameron Esslemont

Prekvapivo celkom pútavý príbeh, a aj keď sa zo začiatku zdalo, že to bude o menej známych postavách, viacero tých z hlavnej série sa tu ukázalo. Určite jeden z tých lepších dielov Esslemontovej série, ale stále to nedosahuje kvality Eriksonových kníh.

11.03.2021 4 z 5

Príbeh filozofie. Kľúč ku klasickým dielam Príbeh filozofie. Kľúč ku klasickým dielam Robert Zimmer

Veľmi pútavo a zrozumiteľne napísaná analýza vybraných významnejších filozofických diel. Okrem samotných diel autor približuje aj životnú situáciu jednotlivých filozofov a okolnosti za akých vznikali ich diela, ako aj ich celkový dopad na svet filozofie ako aj svet ako taký. Podľa môjho názoru zaujímavé čítanie pre každého, koho aspoň okrajovo zaujímajú otázky bytia, vlády, Boha a podobne.

11.02.2021 5 z 5

Jablko Žezlo Trůn Jablko Žezlo Trůn Ian Cameron Esslemont

Zatiaľ podľa môjho názoru najlepšia časť z Esslemontových malazských kníh, kedy sa konečne stretávame s väčším počtom známych a tých zaujímavejších postáv. Opäť je dej prehľadný a kniha sa číta pomerne dobre, no zatiaľ mi tam stále chýba niečo epické a veľkolepé. Stále to pôsobí iba ako taký lepší sequel.

05.02.2021 4 z 5

Keď som umierala Keď som umierala William Faulkner

Veľmi sa mi páčil netradičný štýl rozprávania, ktorý bol zaujímavým spestrením, ako aj rôzne charaktery a spôsob reči jednotlivých postáv. Dej bol priamočiary, ale skrýval v sebe viac, než sa zdá. Dá sa povedať, že mi na tejto knihe vyslovene nič extra nevadilo, no ako keby mi tam niečo skryto chýbalo, niečo málo, vďaka čomu by bola kniha ešte lepšia.

31.01.2021 4 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Na moje prekvapenie celkom dobré. Kvalita bola konštantná, žiadne výkyvy v kvalite (ako pri trojke) som tam nezaznamenal. Bola tam aj akcia, aj intrigy, plánovanie, trochu Duny, dobré staré aj nové postavy a aj nejaké tie filozofické múdra. Dej bol možno viac komorný a viac sa zameriaval na Leta II, prípadne ešte na úzky okruh postáv, avšak tento diel mi vôbec nepripadal ako niečo písané nasilu a zaradil by som ho na druhé miesto po pôvodnej Dune.

16.01.2021 4 z 5

Návrat Rudé gardy Návrat Rudé gardy Ian Cameron Esslemont

V tejto knihe sa už dej začína približovať kvalitatívne tým od Stevena Eriksona, avšak bohužiaľ rovnako ako tie knihy, aj Esslemont má obrovské množstvo postáv podobných mien a charakterov, pričom príbeh rozpráva takým spôsobom, že sa aj veľmi pozorný čitateľ miestami stráca. Bohužiaľ ani stránky postavy.cz neobsahujú o Esslemontových postavách veľa informácií, takže je ťažké naďalej sa orientovať v deji. Inak tieto knihy dobrým spôsobom obohacujú Malazský svet a celkom som zvedavý, ako to bude všetko pokračovať.

18.10.2020 4 z 5

Ako, prosím? Ako, prosím? David Lodge

Príjemná kniha s ľahkým humorom.

07.07.2020 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Kniha je zaujímavá a pán Vojtko nie len že vie, o čom hovorí, o vzťahoch, ich príbehoch a mýtoch týkajúcich sa partnerstva vie hovoriť pútavo, ale aj s určitou hravosťou a nadhľadom. Musím ale povedať, že mi trochu zbúral moju predstavu o tom, aké by vzťahy mali byť a ako by mali fungovať. Z tohto dôvodu som s viacerými jeho tvrdeniami nesúhlasil, ale zasa každý človek a aj pár je iný, takže ani rady a odporúčania pana Vojtka nemožno brať a držať sa ich úplne na 100%. Každopádne kniha zaujímavá je a určite nezaškodí nikomu prečítať si ju a trochu sa nad vzťahovými vecami zamyslieť.

01.06.2020 4 z 5

Můj poslední výdech Můj poslední výdech Paul Kalanithi

Celkom intímna spoveď, avšak prekvapivo je tam aj veľa príbehov z praxe či štúdia, čo knihu aspoň trochu spestruje. Autor ponúka aj pár zaujímavých myšlienok a celkovo je zaujímavé sledovať myšlienky človeka, navyše lekára, ktorý vie, že umiera a na to všetko sa pozerá nie len ako manžel, syn, otec, ale aj ako odborník. Za prečítanie podľa mňa stojí.

26.05.2020 4 z 5

Chromý bůh Chromý bůh Steven Erikson (p)

K tejto knihe ako aj k celej sérií som mal počas čítania veľa výhrad, ale musím povedať, že nakoniec som celkom spokojný. Samozrejme, prial by som si, aby niektoré (mnohé) postavy dostali viac priestoru a vadilo mi, že mnohé príbehy ako keby vyšumeli do prázdna a neboli dokončené, ale táto posledná kniha to aj tak celé pekne uzatvorila. Určite ju práve kvôli tomu považujem za jednu z tých lepších, ale tak ako aj mnohé pred ňou (možno aj všetky okrem deviateho dielu) skončila dojemne a obsahovala veľa putovania a veľkú bitku. Tej sa tu však zúčastnili skoro všetky prastaré kmene, takže vďaka tomu to bolo epickejšie. Obľúbených postáv som mal veľa, avšak úplne na vrchole je Karsa Orlong, ktorý by túto sériu utiahol aj sám ako hlavná postava. Len škoda, že sa po 8. knihe moc neobjavoval. Teraz si dam trochu prestávku od Malazského sveta a potom možno ešte pôjdem na knihy od Esslemonta, pretože ten svet je skvelý, pútavý a skvele funguje.

09.05.2020 5 z 5