Príbeh filozofie. Kľúč ku klasickým dielam

Príbeh filozofie. Kľúč ku klasickým dielam https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343098/bmid_pribeh-filozofie-rse-343098.jpg 5 7 2

Utvárali dejiny a udomácnili sa vo svetových knižniciach – väčšinou ich však málokto číta – klasické diela filozofie, ako je napríklad Kantova Kritika čistého rozumu alebo Nietzscheho Tak vravel Zarathustra. Nemecký filozof Robert Zimmer sa ujal týchto významných kníh a spracoval ich prístupným spôsobom. V krátkych esejach predstavuje 16 kľúčových diel filozofie: Platón – Štát, Augustinus – Vyznania, Machiavelli – Vladár, Montaigne – Eseje, Descartes – Rozprava o metóde, Pascal – Myšlienky, Locke – Dve rozpravy o vláde, Kant – Kritika čistého rozumu, Schopenhauer – Svet ako vôľa a predstava, Kierkegaard – Buď – alebo, Marx – Kapitál, Nietzsche - Tak vravel Zarathustra , Wittgenstein – Tractatus logico-philosophicus, Heidegger – Bytie a čas, Popper – Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia, Rawls – Teória spravodlivosti.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Slovart (SK)

Das Philosophenportal: Ein Schlüssel zu klassischen Werken , 2004

Kutcho
11.02.2021 5 z 5

Veľmi pútavo a zrozumiteľne napísaná analýza vybraných významnejších filozofických diel. Okrem samotných diel autor približuje aj životnú situáciu jednotlivých filozofov a okolnosti za akých vznikali ich diela, ako aj ich celkový dopad na svet filozofie ako aj svet ako taký. Podľa môjho názoru zaujímavé čítanie pre každého, koho aspoň okrajovo zaujímajú otázky bytia, vlády, Boha a podobne.

kurama45
21.09.2020 4 z 5

Kniha pre ľudí, ktoré chcú začať študovať filozofiu, ale nevedia čoho sa v tom obrovskom mori chytiť a ako sa neutopiť.

Jednotlivé eseje postupujú chronologicky a i keď neviem, či ide vskutku o najvýznamnejšie diela, väčšinu z uvedených filozofov som aspoň matne poznala.
Každá esej začína rozprávaním a živote daného filozofa a o dobe, v ktorej žil, takže čitateľ pochopí, ako filozof dospel k napísaniu svojho slávneho diela. Druhá časť eseje je vždy venovaná danému dielu a objasňuje jeho kľúčové myšlienky. Nakoniec je vždy uvedené, čím je dielo prelomové, aký malo dopad a význam.

Za mňa veľmi užitočná kniha, ktorá sa dá po dočítaní použiť aj ako zoznam kníh, ktoré bude človek čítať ďalej.

Pozn.: Objavila som ešte knihu Úvod do filosofie od Karla Jaspersa (zatiaľ som ju nečítala), tak môžete mrknúť aj na tú.

dějiny filozofie

Autorovy knížky